ktouch - en to nds translation catalogue (213 entries)

en: Invalid database version '%1'.
nds: Leeg Datenbankverschoon "%1".

en: Custom Lessons
nds: Egen Lexen

en: A place to store personal lesson texts
nds: En Steed för't Sekern vun egen Lextexten

en: No course with ID %1
nds: Keen Lex dor mit de ID %1

en: No keyboard layout with ID %1
nds: Keen Tasttoornen dor mit de ID %1

en: Hidden
nds: Versteken

en: Top left
nds: Baven links

en: Top right
nds: Baven rechts

en: Bottom left
nds: Nerrn links

en: Bottom right
nds: Nerrn rechts

en: Error while opening course
nds: Fehler bi't Opmaken vun den Lex

en: Built-in courses can only be viewed.
nds: Inbuut Lexen laat sik bloots ankieken.

en: Error while opening keyboard layout
nds: Fehler bi't Opmaken vun de Tasttoornen

en: Built-in keyboard layouts can only be viewed.
nds: Inbuut Tasttoornen laat sik bloots ankieken.

en: %1 Character | %1 Characters
nds[0]: %1 Teken
nds[1]: %1 Tekens

en: The selected file could not be opened
nds: De utsöchte Datei lett sik nich opmaken.

en: There is already a keyboard layout with the same name.
nds: Dat gifft al en Tasttoornen mit dissen Naam.

en: New...
nds: Nieg...

en: New course
nds: Nieg Lex

en: New keyboard layout
nds: Nieg Tasttoornen

en: Template
nds: Vörlaag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_deleteKeyToolButton)
en: Delete
nds: Wegmaken

en: Import
nds: Importeren

en: Export
nds: Exporteren

en: Create a new course or keyboard layout
nds: Nieg Lex oder Tastatuur opstellen

en: Delete the current selected course or keyboard layout
nds: De oder den opstunns utsöcht Lex oder Tasttoornen wegdoon

en: Import a course or keyboard layout from a file
nds: En Lex oder Tasttoornen ut en -Datei importeren

en: Export the current selected course or keyboard layout to a file
nds: De oder den opstunns utsöcht Lex oder Tasttoornen as Datei exporteren

en: Error while deleting course
nds: Fehler bi't Wegdoon vun den Lex

en: Error while deleting keyboard layout
nds: Fehler bi't Wegdoon vun de Tasttoornen

en: The selected file could not be imported.
nds: De utsöchte Datei lett sik nich importeren

en: Error while saving course
nds: Fehler bi't Sekern vun den Lex

en: Error while saving keyboard layout
nds: Fehler bi't Sekern vun de Tasttoornen

en: Course <b>%1</b> deleted
nds: Lex <b>%1</b> wegdaan

en: Keyboard layout <b>%1</b> deleted
nds: Tasttoornen <b>%1</b> wegdaan

en: Error while saving course to disk.
nds: Fehler bi't Sekern vun den Lex op de Fastplaat.

en: Error while saving keyboard layout to disk.
nds: Fehler bi't Sekern vun de Tasttoornen op de Fastplaat.

en: The selected course is already present as a built-in course.
nds: Den utsöchten Lex gifft dat al as inbuut Lex.

en: Import as new course
nds: As nieg Lex importeren

en: The selected keyboard layout is already present as a built-in keyboard layout.
nds: De utsöchte Tasttoornen gifft dat al as inbuut Tasttoornen.

en: Import as new keyboard layout
nds: As nieg Tasttoornen importeren

en: Restore
nds: Wedderherstellen

en: Dismiss
nds: Wegdoon

en: Use another course as template
nds: En anner Lex as Vörlaag bruken

en: Use another keyboard layout as template
nds: En anner Tasttoornen as Vörlaag bruken

en: Course
nds: Lex

en: Keyboard layout
nds: Tasttoornen

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardLayoutName), group (General)
en: The keyboard layout to use on non-X11 platforms
nds: De Tasttoornen, de Du op anner as X11-Systemen bruken wullt

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceTypingErrorCorrection), group (Training)
en: Controls whether typing errors have to be corrected or not.
nds: Leggt fast, wat Tippfehlers wegmaakt warrn mööt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowKeyboard), group (Training)
en: Controls the visibility of the keyboard during training.
nds: Leggt de Sichtborkeit vun de Tastatuur bi't Öven fast.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatistics), group (Training)
en: Controls the visibility of realtime statistics during training.
nds: Leggt de Sichtborkeit vun de Echttietstatistik bi't Öven fast.

note: i18n: ectx: label, entry (NextLineWithReturn), group (Training)
en: Return key at the end of a line will switch to next line.
nds: De Ingaavtast an't Reegeen wesselt na de nakamen Reeg.

note: i18n: ectx: label, entry (NextLineWithSpace), group (Training)
en: Space key at the end of a line will switch to next line.
nds: Freetast an't Reegenn wesselt na de nakamen Reeg.

note: i18n: ectx: label, entry (RequiredStrokesPerMinute), group (Training)
en: The minimum required amount of strokes per minute to unlock the next lesson.
nds: De lüttste Weert vun Tastdrück per Minuut, de Een hebben mutt, ehr de nakamen Lex freegeven warrt.

note: i18n: ectx: label, entry (RequiredAccuracy), group (Training)
en: The minimum required typing accuracy in percent to unlock the next lesson.
nds: De lüttste Weert för de Akkraatheit bi't Tippen, de Een hebben mutt, ehr de nakamen Lex freegeven warrt.

note: i18n: ectx: label, entry (FingerColor$(Index)), group (Colors)
en: The keyboard tinting color to highlight keys for each finger.
nds: De Tastatuur-Infarvklöör för't Rutheven vun de Tasten för elkeen Finger

note: i18n: ectx: label, entry (LastUsedProfileId), group (Session)
en: The ID of the last used profile.
nds: De ID vun dat tolest bruukte Profil.

en: Training
nds: Lehren

en: Training Settings
nds: Lehrinstellen

en: Colors
nds: Klören

en: Color Settings
nds: Klöörinstellen

en: Course and Keyboard Layout Editor...
nds: Lex- un Tasttoornen-Editor...

en: Configure Keyboard...
nds: Tastatuur instellen...

en: Typewriting Trainer
nds: Tipp-Lehrprogramm

en: Learn and practice typewriting
nds: Tippen lehren un öven

en: Current maintainer
nds: Pleger opstunns

en: Former maintainer and programmer
nds: Verleden Pleger un Schriever

en: Original author
nds: Orginaalschriever

en: Creator of the SVG icon
nds: Maker vun't SVG-Symbool

en: Lots of patches, fixes and updates
nds: En Barg vun Kodeplasters, Fehlerrichten un Opfrischen

en: All the creators of training and keyboard files
nds: All de Makers vun Lehrtörns un Tastatuurdateien

en: Launch the course and keyboard layout editor
nds: Den Lex- un Tasttoornen-Editor opropen

en: Character
nds: Teken

en: Modifier ID
nds: Sünnertast-Beteker

en: Position
nds: Positschoon

en: <No title>
nds: <Keen Titel>

en: <p>New characters: %1</p><p>%2</p>
nds: <p>Nieg Tekens: %1</p><p>%2</p>

en: Title
nds: Titel

en: Courses
nds: Lexen

en: Keyboard Layouts
nds: Tasttoornen

en: Name: %1
nds: Naam: %1

en: Accuracy
nds: Akkraatheit

en: Characters per Minute
nds: Tekens per Minuut

en: <i>Unknown</i>
nds: <i>Nich begäng</i>

en: Accuracy:
nds: Akkraatheit:

en: Characters per Minute:
nds: Tekens per Minuut:

en: Welcome to Typewriting Trainer
nds: Willkamen bi den Tipplehrer

en: Start Training
nds: Lehren anfangen

en: Configure Keyboard
nds: Tastatuur instellen

en: Undo
nds: Torüchnehmen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lessonTitleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayouttTitleLabel)
en: Title:
nds: Titel:

en: Done
nds: Afslaten

en: Complete Previous Lessons to Unlock
nds: Du muttst eerst de vörankamen Lexen fardigmaken, ehr disse freegeven warrt

en: Lessons trained:
nds: Öövt Lexen:

en: Total training time:
nds: Heel Öövtiet:

en: Last trained:
nds: Tolest öövt:

en: Never
nds: Nienich

en: Edit
nds: Bewerken

en: Do you really want to delete the profile "<b>%1</b>"?
nds: Wullt Du dat Profil „<b>%1</b>“ redig wegdoon?

en: Cancel
nds: Afbreken

en: Before you start training, please introduce yourself:
nds: Stell Di bitte vör, ehr Du mit Öven anfangst:

en: Name
nds: Naam

en: I have no or only very little experience in machine typing
nds: Ik heff keen oder bloots wenig Könen bi't Tippen op en Schrievmaschien

en: Lessons are unlocked as your typing skills improve over time.
nds: Lexen warrt freegeven, wenn Dien Könen bi't Tippen över de Tiet beter warrt.

en: I am an experienced machine typist and want to improve my skills
nds: Ik kann goot maschienschrieven un will mien Könen utbuen.

en: All lessons are unlocked immediately.
nds: All Lexen warrt fuurts freegeven.

en: Create New Profile
nds: Nieg Profil opstellen

en: Use Selected Profile
nds: Utsöcht Profil bruken

en: Elapsed time
nds: Aflopen Tiet

en: Character:
nds: Teken:

en: Errors:
nds: Fehlers:

en: Return to Home Screen
nds: Na Anfangschirm torüchgahn

en: Repeat Lesson
nds: Lex wedderhalen

en: Next Lesson
nds: Nakamen Lex

en: Congratulations! You have passed the lesson.
nds: Graleren, Du hest den Lex afslaten!

en: You have not passed the lesson.
nds: Du hest den Lex nich afslaten!

en: Repeat the lesson. Your skills will improve automatically over time.
nds: Wedderhaal den Lex man. Dien Könen warrt mit de Tiet automaatsch beter.

en: Next lesson unlocked
nds: Nakamen Lex freegeven

[ctx: Show a specific type of statistic]
en: Show
nds: Wiesen

en: Progress
nds: Vörankamen

en: Errors
nds: Fehlers

[ctx: Show a statistic over one or more lessons]
en: Over
nds: Över

en: All Lessons
nds: All Lexen

en: No visualization available for your keyboard layout.
nds: För Dien Tasttoornen gifft dat keen Dorstellen.

en: Resume Training
nds: Lex wiedermaken

en: Restart Lesson
nds: Lex nieg starten

en: Training session started. Time begins running with the first keystroke.
nds: De Lehrtörn hett anfungen. De Tiet löppt mit de eerste Tast.

en: Training session interrupted. Time begins running again with next keystroke.
nds: Lehrtörn anhollen. De Tiet löppt bi den tokamen Tastdruck wieder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftHandLabel)
en: Left Hand
nds: Linke Hand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel4)
en: Index finger:
nds: Wiesfinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel5)
en: Middle finger:
nds: Middelfinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel6)
en: Ring finger:
nds: Ringfinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel0) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel7)
en: Little finger:
nds: Lüttfinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightHandLabel)
en: Right Hand
nds: Rechte Hand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
nds: Tasttoornen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_descriptionLabel)
en: Description:
nds: Beschrieven:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lessonsLabel)
en: Lessons:
nds: Lexen:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_addLessonButton)
en: Add new lesson
nds: Nieg Lex tofögen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeLessonButton)
en: Remove lesson
nds: Lex wegmaken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_moveLessonUpButton)
en: Move lesson up
nds: Lex na baven

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_moveLessonDownButton)
en: Move lesson down
nds: Lex na nerrn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_newCharactersLabel)
en: New characters:
nds: Nieg Tekens:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_newKeyToolButton)
en: Create new normal key
nds: Nieg normaal Tast opstellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_newKeyToolButton)
en: Normal Key
nds: Normaal Tast

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_newSpecialKeyToolButton)
en: Create new special key
nds: Nieg Sünnertast opstellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_newSpecialKeyToolButton)
en: Special Key
nds: Sünnertast

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_deleteKeyToolButton)
en: Delete selected key
nds: Utsöcht Tast wegdoon

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_keyboardGroupBox)
en: Keyboard
nds: Tastatuur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_nameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayoutNameLabel)
en: Name:
nds: Naam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayoutWidthLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Width:
nds: Breed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayoutHeightLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Height:
nds: Hööchde:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Geometry
nds: Afmeten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Left:
nds: Links:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Top:
nds: Baven:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Key
nds: Tast

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyFingerLabel)
en: Finger:
nds: Finger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Left little finger
nds: Linke Lüttfinger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Left ring finger
nds: Linke Ringfinger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Left middle finger
nds: Linke Middelfinger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Left index finger
nds: Linke Wiesfinger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Right index finger
nds: Rechte Wiesfinger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Right middle finger
nds: Rechte Middelfinger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Right ring finger
nds: Rechte Ringfinger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Right little finger
nds: Rechte Lüttfinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyHapticMarkerLabel)
en: Haptic Marker:
nds: Tastmark:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Characters
nds: Tekens

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_addCharacterButton)
en: Add new character
nds: Nieg Teken tofögen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeCharacterButton)
en: Remove character
nds: Teken wegmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_specialKeyTypeLabel)
en: Type:
nds: Typ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Tab
nds: Tabulator

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Capslock
nds: GrootschrRast

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Shift
nds: Ümschalt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Backspace
nds: Torüchtast

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Return
nds: Ingaav

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Space
nds: Freetast

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Other
nds: Anner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_specialKeyLabelLabel)
en: Label:
nds: Beteker:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_specialKeyModifierIdLabel)
en: Modifier ID:
nds: Sünnertast-Beteker:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_openTextFileButton)
en: Open a text file...
nds: En Textdatei opmaken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_reformatLessonTextButton)
en: Wrap lines automatically
nds: Regen automaatsch ümbreken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_characterCountLabel)
en: 0 Characters
nds: 0 Tekens

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_pasteCurrentNameButton)
en: Paste current system keyboard layout name
nds: Aktuell Systeem-Tasttoornennaam infögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trainingLabel)
en: During training:
nds: Bi't Öven:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnforceTypingErrorCorrection)
en: Enforce correction of typing errors
nds: Korrigeren vun Tippfehlers verdwingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowKeyboard)
en: Show keyboard
nds: Tastatuur wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStatistics)
en: Show real-time statistics
nds: Echttiet-Statistik wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nextLineLabel)
en: Go to next line with:
nds: Na nakamen Reeg gahn mit:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Lesson unlocking limits
nds: Sülls för't Freegeven vun Lexen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, requiredAccuracyLabel)
en: Minimum accuracy:
nds: Lüttst Akkraatheit:

en: Set title
nds: Titel fastleggen

en: Set keyboard layout
nds: Tasttoornen fastleggen

en: Edit description
nds: Beschrieven bewerken

en: Add lesson
nds: Lex tofögen

en: Move lesson
nds: Lex verschuven

en: Set lesson title
nds: Lextitel fastleggen

en: Set new characters for lesson
nds: Nieg Tekens för Lex fastleggen

en: Set lesson text
nds: Lextext fastleggen

en: Set keyboard layout title
nds: Tasttoornentitel fastleggen

en: Set keyboard layout name
nds: Tasttoornennaam fastleggen

en: Set keyboard layout size
nds: Tasttoornengrött fastleggen

en: Add key
nds: Tast tofögen

en: Remove key
nds: Tast wegmaken

en: Set key geometry
nds: Tastafmeten fastleggen

en: Set key finger
nds: Tastfinger fastleggen

en: Set key haptic marker
nds: Tastmark fastleggen

en: Add key character
nds: Tastteken tofögen

en: Remove key character
nds: Tastteken wegmaken

en: Set key character value
nds: Tasttekenweert fastleggen

en: Set key character modifier
nds: Sünnertast-Tastteken fastleggen

en: Set key character position
nds: Taststeed fastleggen

en: Set special key type
nds: Besünner Tasttyp fastleggen

en: Set special key label
nds: Besünner Tastbeteker fastleggen

en: Set special key modifier ID
nds: Besünner Sünnertast-Beteker fastleggen
