ktouch - en to sv translation catalogue (249 entries)

[ctx: Accuracy percent value]
en: %1%
sv: %1 %

en: Invalid database version '%1'.
sv: Ogiltig databasversion '%1'.

en: Custom Lessons
sv: Egna lektioner

en: A place to store personal lesson texts
sv: En plats att lagra personliga lektionstexter

en: No course with ID %1
sv: Ingen kurs med identifieraren %1

en: No keyboard layout with ID %1
sv: Ingen tangentbordslayout med identifieraren %1

en: Hidden
sv: Dold

en: Top left
sv: Överst till vänster

en: Top right
sv: Överst till höger

en: Bottom left
sv: Nederst till vänster

en: Bottom right
sv: Nederst till höger

en: Error while opening course
sv: Fel när kursen skulle öppnas

en: Built-in courses can only be viewed.
sv: Inbyggda kurser kan bara visas.

en: Error while opening keyboard layout
sv: Fel när tangentbordslayout skulle öppnas

en: Built-in keyboard layouts can only be viewed.
sv: Inbyggda tangentbordslayouter kan bara visas.

en: %1%
sv: %1 %

en: %1 Character | %1 Characters
sv[0]: %1 tecken
sv[1]: %1 tecken

en: Text files (*.txt)
sv: Textfiler (*.txt)

en: The selected file could not be opened
sv: Den valda filen kunde inte öppnas

en: There is already a keyboard layout with the same name.
sv: Det finns redan en tangentbordslayout med samma namn.

[ctx: @title:window]
en: New
sv: Ny

en: New...
sv: Ny...

en: New course
sv: Ny kurs

en: New keyboard layout
sv: Ny tangentbordslayout

en: Template
sv: Mall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_deleteKeyToolButton)
en: Delete
sv: Ta bort

en: Import
sv: Importera

en: Export
sv: Exportera

[ctx: @title:window]
en: Course and Keyboard Layout Editor
sv: Editor för kurser och tangentbordslayout

en: Create a new course or keyboard layout
sv: Skapa en ny kurs eller tangentbordslayout

en: Delete the current selected course or keyboard layout
sv: Ta bort kursen eller tangentbordslayouten som för närvarande är vald

en: Import a course or keyboard layout from a file
sv: Importera en kurs eller tangentbordslayout från en fil

en: Export the current selected course or keyboard layout to a file
sv: Exportera kursen eller tangentbordslayouten som för närvarande är vald till en fil

en: Error while deleting course
sv: Fel vid borttagning av kurs

en: Error while deleting keyboard layout
sv: Fel vid borttagning av tangentbordslayout

en: XML files (*.xml)
sv: XML-filer (*.xml)

en: The selected file could not be imported.
sv: Den valda filen kunde inte importeras.

en: Error while saving course
sv: Fel när kurs skulle sparas

en: Error while saving keyboard layout
sv: Fel när tangentbordslayout skulle sparas

en: Course <b>%1</b> deleted
sv: Kurs <b>%1</b> borttagen

en: Keyboard layout <b>%1</b> deleted
sv: Tangentbordslayout <b>%1</b> borttagen

en: Error while saving course to disk.
sv: Fel när kurs skulle sparas på disk.

en: Error while saving keyboard layout to disk.
sv: Fel när tangentbordslayout sparades på disk.

en: The selected course is already present as a built-in course.
sv: Den valda kursen är redan närvarande som en inbyggd kurs.

en: Import as new course
sv: Importera som ny kurs

en: The selected course is already present as a user course.
sv: Den valda kursen är redan närvarande som en användarkurs.

en: The selected keyboard layout is already present as a built-in keyboard layout.
sv: Den valda tangentbordslayouten är redan närvarande som en inbyggd tangentbordslayout.

en: Import as new keyboard layout
sv: Importera som ny tangentbordslayout

en: The selected keyboard layout is already present as a user keyboard layout.
sv: Den valda tangentbordslayouten är redan närvarande som en användar-tangentbordslayout.

en: Restore
sv: Återställ

en: Dismiss
sv: Stäng

en: Use another course as template
sv: Använd en annan kurs som mall

en: Use another keyboard layout as template
sv: Använd en annan tangentbordslayout som mall

en: Course
sv: Kurs

en: Keyboard layout
sv: Tangentbordslayout

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardLayoutName), group (General)
en: The keyboard layout to use on non-X11 platforms
sv: Tangentbordslayout att använda på andra plattformar än X11

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceTypingErrorCorrection), group (Training)
en: Controls whether typing errors have to be corrected or not.
sv: Bestämmer om skrivfel måste korrigeras eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowKeyboard), group (Training)
en: Controls the visibility of the keyboard during training.
sv: Styr tangentbordets synlighet under övningar.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatistics), group (Training)
en: Controls the visibility of realtime statistics during training.
sv: Styr realtidsstatistikens synlighet under övningar.

note: i18n: ectx: label, entry (NextLineWithReturn), group (Training)
en: Return key at the end of a line will switch to next line.
sv: Returtangenten i slutet på en rad byter till nästa rad.

note: i18n: ectx: label, entry (NextLineWithSpace), group (Training)
en: Space key at the end of a line will switch to next line.
sv: Mellanslagstangenten i slutet på en rad byter till nästa rad.

note: i18n: ectx: label, entry (RequiredStrokesPerMinute), group (Training)
en: The minimum required amount of strokes per minute to unlock the next lesson.
sv: Det minsta antal tangentnedtryckningar per minut som krävs för att låsa upp nästa lektion.

note: i18n: ectx: label, entry (RequiredAccuracy), group (Training)
en: The minimum required typing accuracy in percent to unlock the next lesson.
sv: Den minsta skrivriktigheten i procent för att låsa upp nästa lektion.

note: i18n: ectx: label, entry (FingerColor$(Index)), group (Colors)
en: The keyboard tinting color to highlight keys for each finger.
sv: Tangentbordets färgnyans för att markera tangenter för varje finger.

note: i18n: ectx: label, entry (FingerOpacity), group (Colors)
en: How transparent finger colors should be shown.
sv: Hur genomskinliga fingerfärger ska visas.

note: i18n: ectx: label, entry (LastUsedProfileId), group (Session)
en: The ID of the last used profile.
sv: Identifierare för den senast använda profilen.

en: Training
sv: Övning

en: Training Settings
sv: Övningsinställningar

en: Colors
sv: Färger

en: Color Settings
sv: Färginställningar

[ctx: @title:window]
en: Configure Keyboard
sv: Anpassa tangentbord

en: Course and Keyboard Layout Editor...
sv: Editor för kurser och tangentbordslayout...

en: Configure Keyboard...
sv: Anpassa tangentbord...

en: Typewriting Trainer
sv: Maskinskrivningsträning

en: Learn and practice typewriting
sv: Lär dig och öva maskinskrivning

en: Copyright (C) 2011-2015 by Sebastian Gottfried
    Copyright (C) 2000-2007 by Håvard Frøiland and Andreas Nicolai
sv: Copyright © 2011-2015 av Sebastian Gottfried
    Copyright © 2000-2007 av Håvard Frøiland och Andreas Nicolai

en: Current maintainer
sv: Nuvarande utvecklare

en: Former maintainer and programmer
sv: Tidigare utvecklare och programmerare

en: Original author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: Creator of the SVG icon
sv: Skapade SVG-ikonen

en: Lots of patches, fixes and updates
sv: Många programfixar, rättningar och uppdateringar

en: All the creators of training and keyboard files
sv: Alla skapare av övnings- och tangentbordsfiler

en: Launch the course and keyboard layout editor
sv: Starta kurs- och tangentbordslayouteditorn

en: Prepend the path to the list of QML import paths
sv: Lägg till sökvägen först i listan över QML-importsökvägar

en: %1 has encountered a runtime error and has to be closed.
sv: %1 har stött på ett körtidsfel och måste avslutas.

en: Character
sv: Tecken

en: Modifier ID
sv: Väljartangent-identifikation

en: <No title>
sv: <Ingen titel>

en: <p>New characters: %1</p><p>%2</p>
sv: <p>Nya tecken: %1</p><p>%2</p>

en: Title
sv: Titel

en: Courses
sv: Kurser

en: Keyboard Layouts
sv: Tangentbordslayouter

en: Name: %1
sv: Namn: %1

en: Accuracy
sv: Riktighet

en: Characters per Minute
sv: Tecken per minut

en: <i>Unknown</i>
sv: <i>Okänd</i>

[ctx: Statistics on lesson:]
en: Lesson:
sv: Lektion:

en: Training on:
sv: Övning den:

en: Accuracy:
sv: Riktighet:

en: Characters per Minute:
sv: Tecken per minut:

en: Courses For Your Keyboard Layout
sv: Kurser för din tangentbordslayout

en: Other Courses
sv: Andra kurser

en: Welcome to Typewriting Trainer
sv: Välkommen till Maskinskrivningsträning

en: Start Training
sv: Starta övning

en: The selected course is intended for a specific keyboard layout.
sv: Den valda kursen är avsedd för en specifik tangentbordslayout.

en: The selected course is not intended for your computer's active keyboard layout.
sv: Den valda kursen är inte avsedd för datorns aktiva tangentbordslayout.

en: KTouch can't switch or set up keyboard layouts. Before training, you have to configure your computer to use the correct keyboard layout. Otherwise you will have to use your current keyboard layout to type the lesson text.
sv: KTouch kan inte byta eller ställa in tangentbordslayouter. Innan en övning måste du ställa in datorn att använda rätt tangentbordslayout. Annars måste nuvarande tangentbordslayout användas för att skriva in texten.

en: Configure Keyboard
sv: Anpassa tangentbord

en: Lesson <b>%1</b> deleted.
sv: Lektion <b>%1</b> borttagen.

en: Lesson without title deleted.
sv: Lektion utan titel borttagen.

en: Undo
sv: Ångra

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Edit lesson
sv: Redigera lektion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lessonTitleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayouttTitleLabel)
en: Title:
sv: Titel:

en: Lesson text
sv: Lektionstext

en: Done
sv: Klar

en: Complete Previous Lessons to Unlock
sv: Gör färdigt föregående lektion för att låsa upp

en: Add New Lesson
sv: Lägg till ny lektion

en: Manage Profiles
sv: Hantera profiler

[ctx: @title:window]
en: Manage Profiles
sv: Hantera profiler

en: Lessons trained:
sv: Övade lektioner:

en: Total training time:
sv: Total övningstid

en: Last trained:
sv: Senaste övning:

en: Never
sv: Aldrig

en: Edit
sv: Redigera

en: Do you really want to delete the profile "<b>%1</b>"?
sv: Vill du verkligen ta bort profilen "<b>%1</b>"?

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Before you start training, please introduce yourself:
sv: Innan du börjar öva, presentera dig gärna:

en: Name
sv: Namn

en: I have no or only very little experience in machine typing
sv: Jag har ingen eller mycket begränsad erfarenhet av maskinskrivning

en: Lessons are unlocked as your typing skills improve over time.
sv: Lektioner låses upp allt eftersom dina skrivfärdigheter förbättras med tiden.

en: I am an experienced machine typist and want to improve my skills
sv: Jag är en erfaren maskinskrivare och vill förbättra mina färdigheter

en: All lessons are unlocked immediately.
sv: Alla lektioner låses omedelbart upp.

en: Create New Profile
sv: Skapa ny profil

en: Use Selected Profile
sv: Använd vald profil

en: Lesson training statistics
sv: Statistik för lektionsövningar

en: Elapsed time
sv: Förfluten tid

en: Character:
sv: Tecken:

en: Errors:
sv: Fel:

en: Return to Home Screen
sv: Gå tillbaka till hemskärmen

en: Repeat Lesson
sv: Upprepa lektion

en: Next Lesson
sv: Nästa lektion

en: Congratulations! You have passed the lesson.
sv: Gratulerar! Du har klarat lektionen.

en: You have not passed the lesson.
sv: Du har inte klarat lektionen.

en: Repeat the lesson. Your skills will improve automatically over time.
sv: Upprepa lektionen. Din färdighet förbättras automatiskt med tiden.

en: Next lesson unlocked
sv: Nästa lektion upplåst

[ctx: Show a specific type of statistic]
en: Show
sv: Visa

en: Progress
sv: Framsteg

en: Errors
sv: Fel

[ctx: Show a statistic over one or more lessons]
en: Over
sv: Över

en: All Lessons
sv: Alla lektioner

en: This Lesson
sv: De här lektionen

en: No visualization available for your keyboard layout.
sv: Ingen visualisering tillgänglig för tangentbordslayouten.

en: Menu
sv: Meny

en: Resume Training
sv: Återuppta övning

en: Restart Lesson
sv: Starta om lektion

en: Training session started. Time begins running with the first keystroke.
sv: Övningsomgång startad. Tiden börjar gå vid första tangentnedtryckningen.

en: Training session interrupted. Time begins running again with next keystroke.
sv: Övningsomgången avbruten. Tiden börjar gå igen vid nästa tangentnedtryckning.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fingersGroupBox)
en: Fingers
sv: Fingrar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftHandLabel)
en: Left Hand
sv: Vänster hand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel4)
en: Index finger:
sv: Pekfinger:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel5)
en: Middle finger:
sv: Långfinger:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel6)
en: Ring finger:
sv: Ringfinger:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel0) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel7)
en: Little finger:
sv: Lillfinger:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightHandLabel)
en: Right Hand
sv: Höger hand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, opacityLabel)
en: Opacity
sv: Ogenomskinlighet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
sv: Tangentbordslayout:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_descriptionLabel)
en: Description:
sv: Beskrivning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lessonsLabel)
en: Lessons:
sv: Lektioner:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_addLessonButton)
en: Add new lesson
sv: Lägg till ny lektion

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeLessonButton)
en: Remove lesson
sv: Ta bort lektion

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_moveLessonUpButton)
en: Move lesson up
sv: Flytta upp lektion

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_moveLessonDownButton)
en: Move lesson down
sv: Flytta ner lektion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_newCharactersLabel)
en: New characters:
sv: Nya tecken:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CustomLessonEditorDialog)
en: Dialog
sv: Dialogruta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_newKeyToolButton)
en: Create new normal key
sv: Skapa ny normal tangent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_newKeyToolButton)
en: Normal Key
sv: Normal tangent

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_newSpecialKeyToolButton)
en: Create new special key
sv: Skapa ny specialtangent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_newSpecialKeyToolButton)
en: Special Key
sv: Specialtangent

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_deleteKeyToolButton)
en: Delete selected key
sv: Ta bort markerad tangent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_zoomFactorLabel)
en: 100%
sv: 100 %

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_keyboardGroupBox)
en: Keyboard
sv: Tangentbord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_nameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayoutNameLabel)
en: Name:
sv: Namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayoutWidthLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Width:
sv: Bredd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayoutHeightLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Height:
sv: Höjd:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Geometry
sv: Geometri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Left:
sv: Vänster:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Top:
sv: Överst:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Key
sv: Tangent

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Left little finger
sv: Vänster lillfinger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Left ring finger
sv: Vänster ringfinger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Left middle finger
sv: Vänster långfinger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Left index finger
sv: Vänster pekfinger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Right index finger
sv: Höger pekfinger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Right middle finger
sv: Höger långfinger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Right ring finger
sv: Höger ringfinger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Right little finger
sv: Höger lillfinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyHapticMarkerLabel)
en: Haptic Marker:
sv: Taktil markering:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Characters
sv: Tecken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_addCharacterButton)
en: Add new character
sv: Lägg till nytt tecken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeCharacterButton)
en: Remove character
sv: Ta bort tecken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_specialKeyTypeLabel)
en: Type:
sv: Skriv:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Tab
sv: Tabulator

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Capslock
sv: Caps Lock

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Shift
sv: Skift

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Backspace
sv: Backsteg

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Return
sv: Retur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Space
sv: Mellanslag

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Other
sv: Annat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_specialKeyLabelLabel)
en: Label:
sv: Beteckning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_specialKeyModifierIdLabel)
en: Modifier ID:
sv: Väljartangent-identifikation:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_openTextFileButton)
en: Open a text file...
sv: Öppna en textfil...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_reformatLessonTextButton)
en: Wrap lines automatically
sv: Radbryt automatiskt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_characterCountLabel)
en: 0 Characters
sv: 0 tecken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_pasteCurrentNameButton)
en: Paste current system keyboard layout name
sv: Klistra in nuvarande layoutnamn på systemtangentbordet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trainingLabel)
en: During training:
sv: Under övning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnforceTypingErrorCorrection)
en: Enforce correction of typing errors
sv: Tvinga korrigering av skrivfel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowKeyboard)
en: Show keyboard
sv: Visa tangentbord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStatistics)
en: Show real-time statistics
sv: Visa realtidsstatistik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nextLineLabel)
en: Go to next line with:
sv: Gå till nästa rad med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_NextLineWithReturn)
en: Ret&urn
sv: Ret&ur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_NextLineWithSpace)
en: Spa&ce
sv: &Mellanslag

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Lesson unlocking limits
sv: Gränser för upplåsning av lektion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, requiredStrokesPerMinuteLabel)
en: Minimum strokes &per minute:
sv: Minsta antal tangentnedtryckningar &per minut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, requiredAccuracyLabel)
en: Minimum accuracy:
sv: Minsta riktighet:

en: Set title
sv: Ange titel

en: Set keyboard layout
sv: Ange tangentbordslayout

en: Edit description
sv: Redigera beskrivning

en: Add lesson
sv: Lägg till lektion

en: Move lesson
sv: Flytta lektion

en: Set lesson title
sv: Ange lektionens titel

en: Set new characters for lesson
sv: Ange nya tecken för lektion

en: Set lesson text
sv: Ange lektionens text

en: Set keyboard layout title
sv: Ange tangentbordslayoutens titel

en: Set keyboard layout name
sv: Ange tangentbordslayoutens namn

en: Set keyboard layout size
sv: Ange tangentbordslayoutens storlek

en: Add key
sv: Lägg till tangent

en: Remove key
sv: Ta bort tangent

en: Set key geometry
sv: Ange tangentgeometri

en: Set key finger
sv: Ange tangentfinger

en: Set key haptic marker
sv: Ange tangentens taktila markering

en: Add key character
sv: Lägg till tangenttecken

en: Remove key character
sv: Ta bort tangenttecken

en: Set key character value
sv: Ange tangenttecknets värde

en: Set key character modifier
sv: Ange tangenttecknets väljartangent

en: Set key character position
sv: Ange tangenttecknets position

en: Set special key type
sv: Ange specialtangentens typ

en: Set special key label
sv: Ange specialtangentens beteckning

en: Set special key modifier ID
sv: Ange väljartangent-identifikation för specialtecken
