kcall - en to nds translation catalogue (57 entries)

en: Incoming video call
nds: Ankamen Videoanroop

en: <p>%1 is asking you for a video call</p>
nds: <p>%1 fraagt en Videoverbinnen an</p>

en: Incoming call
nds: Ankamen Anroop

en: <p>%1 is calling you</p>
nds: <p>%1 röppt Di an</p>

[ctx: action, answers the incoming call]
en: Answer
nds: Annehmen

[ctx: action, rejects the incoming call]
en: Reject
nds: Afwiesen

en: Call with %1
nds: Anroop bi %1

[ctx: @info:status]
en: Connecting...
nds: An't Tokoppeln...

[ctx: @info:status the remote user's phone is ringing]
en: Ringing...
nds: Bi to pingeln...

[ctx: @info:status]
en: Remote user accepted the call, waiting for connection...
nds: De anner Bruker hett den Anroop annahmen, an't Töven op de Verbinnen...

[ctx: @info:status]
en: Talking...
nds: Bi to snacken...

[ctx: @info:status]
en: Remote contact ended the call.
nds: De anner Bruker hett opleggt.

[ctx: @info:status]
en: Remote contact rejected the call.
nds: De anner Bruker hett den Anroop afwiest.

[ctx: @info:status]
en: Remote contact didn't answer.
nds: De anner Bruker antert nich.

[ctx: @info:status]
en: Invalid number or contact.
nds: Leeg Nummer oder Kontakt.

[ctx: @info:status]
en: You don't have enough balance to make this call.
nds: Du hest för dissen Anroop nich noog op de Naht.

[ctx: @info:status]
en: You don't have permission to make this call.
nds: Du hest keen Verlööf för dissen Anroop.

[ctx: @info:status]
en: Remote contact is currently busy.
nds: De anner Bruker hett opstunns to doon.

[ctx: @info:status]
en: Internal component error.
nds: Fehler binnen intern Komponent.

[ctx: @info:status]
en: Remote service error.
nds: Fehler binnen feern Deenst.

[ctx: @info:status]
en: Network error.
nds: Nettwarkfehler

[ctx: @info:status]
en: Failed to negotiate codecs.
nds: Dor lett sik keen Kodek uthanneln.

[ctx: @info:status]
en: Unsupported media type.
nds: Nich ünnerstütt Medientyp.

[ctx: @info:status]
en: Connectivity error.
nds: Tokoppelfehler

[ctx: @info:status]
en: Unknown error.
nds: Nich begäng Fehler.

[ctx: @info:status]
en: Disconnected.
nds: Afkoppelt.

[ctx: @info:status the call was disconnected because...]
en: Disconnected: %1
nds: Afkoppelt: %1

[ctx: @action]
en: Show my video
nds: Mien Video wiesen

[ctx: @action]
en: Show dialpad
nds: Wähltasten wiesen

[ctx: @action]
en: Hide window
nds: Finster versteken

[ctx: @action]
en: Restore window
nds: Finster wedderherstellen

[ctx: @action]
en: Send video
nds: Video loosstüern

[ctx: @action]
en: Mute
nds: Stumm

[ctx: @action]
en: Hold
nds: Hollen

[ctx: @action]
en: Hangup
nds: Opleggen

[ctx: @info:error]
en: There was an error while pausing the call
nds: Dat geev en Fehler bides de Anroop utsett weer

[ctx: @info:status]
en: Call held
nds: Anroop warrt hollen

[ctx: @info:error]
en: Failed to put the call off hold: Some devices are not available
nds: Anroop lett sik nich wedderopnehmen: Dor sünd Reedschappen nich verföögbor.

[ctx: @info:error]
en: Unknown error
nds: Nich begäng Fehler

[ctx: @info:status]
en: Putting the call on hold...
nds: Anroop warrt hollen...

[ctx: @info:status]
en: Resuming the call...
nds: Anroop warrt wedderopnahmen...

[ctx: @info:error]
en: Internal Error
nds: Intern Fehler

note: i18n: ectx: Menu (call)
en: Call
nds: Anroop

en: Loading accounts...
nds: Kontos warrt laadt...

en: Error: Failed to load accounts
nds: Fehler: Kontos laat sik nich laden

en: No capable accounts found. Please make sure that you are online and that the accounts that you have configured support audio and/or video calls
nds: Keen passen Kontos funnen. Beseker bitte, Du büst dat Nett tokoppelt un Dien inricht Kontos doot Klang- un/oder Videoanrööp ünnerstütten.

en: Failed to start call.
nds: Anroop lett sik nich maken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accountLabel)
en: Account:
nds: Konto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberContactURILabel)
en: Number / Contact URI:
nds: Nummer / Kontakt-URI:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, audioCallButton)
en: Audio Call
nds: Klanganroop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, videoCallButton)
en: Video Call
nds: Videoanroop

en: Make a call
nds: En Anroop maken

en: (C) 2009-2012, George Kiagiadakis
    (C) 2010-2011, Collabora Ltd.
nds: (C) 2009-2012 George Kiagiadakis
    (C) 2010-2011 Collabora Ltd.

en: The number to call
nds: De Nummer, de Du anropen wullt

en: Dialpad
nds: Bedeendeel

en: KDE Telepathy Call Ui
nds: KDE-Telepathy-Anroop-Böversiet

en: The video call window has been hidden, but the call will remain active. Click to restore.
nds: Dat Videoanroopfinster is versteken, man de Anroop blifft aktiev. Klick, wenn Du dat wedderherstellen wullt.
