ktrip - en to de translation catalogue (46 entries)

en: Public transport assistant
de: Assistent für öffentliche Verkehrsmittel

en: © 2019 KDE Community
de: © 2019 KDE-Gemeinschaft

en: Providers
de: Anbieter

en: Select the providers relevant for your area
de: Wählen Sie einen Anbieter für Ihre Region

en: Save
de: Speichern

en: Walking (%1 minute) | Walking (%1 minutes)
de[0]: Fußweg (%1 Minute)
de[1]: Fußweg (%1 Minuten)

en: Waiting (%1 minute) | Waiting (%1 minutes)
de[0]: Wartezeit (%1 Minute)
de[1]: Wartezeit (%1 Minuten)

en: Transfer (%1 minute) | Transfer (%1 minutes)
de[0]: Transfer (%1 Minute)
de[1]: Transfer (%1 Minuten)

en: Hide intermediate Stops
de: Zwischenhalte ausblenden

en: Show intermediate Stops
de: Zwischenhalte anzeigen

[ctx: @title]
en: Connections
de: Verbindungen

en: %1 change | %1 changes
de[0]: %1 Umstieg
de[1]: %1 Umstiege

en: No connections found
de: Keine Verbindungen gefunden

[ctx: @title]
en: Arrivals
de: Ankünfte

[ctx: @title]
en: Departures
de: Abfahrten

en: No arrivals found.
de: Keine Ankünfte gefunden.

en: No departures found.
de: Keine Abfahrten gefunden.

en: Journey
de: Reise

en: Departures
de: Abfahrten

en: About KTrip
de: Über KTrip

[ctx: @title]
en: Query Departures
de: Abfahrten abfragen

[ctx: @title]
en: Start Journey
de: Reise starten

en: No providers enabled
de: Keine Anbieter aktiviert

en: Configure providers
de: Anbieter einrichten

[ctx: departure train station]
en: Select Departure Stop
de: Starthaltestelle auswählen

[ctx: arrival train station]
en: Select Arrival Stop
de: Zielhaltestelle auswählen

[ctx: departure train station]
en: From:
de: Von:

[ctx: arrival train station]
en: To:
de: Nach:

[ctx: departure and arrival stops]
en: Swap departure and arrival
de: Start und Ziel tauschen

[ctx: train or bus departure]
en: Departure
de: Abfahrt

[ctx: train or bus arrival]
en: Arrival
de: Ankunft

[ctx: train or bus departure]
en: Departure time
de: Abfahrtszeit

[ctx: train or bus arrival]
en: Arrival time
de: Ankunftszeit

[ctx: @action:button]
en: Search Departures
de: Abfahrten suchen

[ctx: @action:button]
en: Search Journey
de: Reise suchen

en: Mode of transportation
de: Transportmittel

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Long distance trains
de: Fernzüge

[ctx: journey query search constraint, description]
en: High speed or intercity trains
de: Hochgeschwindigkeits- oder Intercity-Züge

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Local trains
de: Regionalzüge

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Regional or local trains
de: Regional- oder Lokalzüge

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Rapid transit
de: Schnellbahnen

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Rapid transit, metro, trams
de: Schnellbahnen, U-Bahnen, Straßenbahnen

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Local or regional bus services
de: Lokale oder regionale Buslinien

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Ferry
de: Fähre

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Boats or ferries
de: Boote oder Fähren

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Airplane
de: Flugzeug
