ktrip - en to eo translation catalogue (42 entries)

en: Public transport assistant
eo: Asistanto pri publika transporto

en: © 2019 KDE Community
eo: © 2019 KDE-Komunumo

en: Providers
eo: Provizantoj

en: Select the providers relevant for your area
eo: Elekti la provizantojn rilatajn al via regiono

en: Save
eo: Konservi

[ctx: @title]
en: Details
eo: Detaloj

en: Walking (%1 minute) | Walking (%1 minutes)
eo[0]: Promenante (%1 minuto)
eo[1]: Promenante (%1 minutoj)

en: Waiting (%1 minute) | Waiting (%1 minutes)
eo[0]: Atendante (%1 minuto)
eo[1]: Atendante (%1 minutoj)

en: Transfer (%1 minute) | Transfer (%1 minutes)
eo[0]: Transiĝo (%1 minuto)
eo[1]: Transiĝo (%1 minutoj)

en: Hide intermediate Stops
eo: Kaŝi mezajn Haltojn

en: Show intermediate Stops
eo: Montri mezajn Haltojn

[ctx: @title]
en: Connections
eo: Konektoj

en: %1 change | %1 changes
eo[0]: %1 ŝanĝo
eo[1]: %1 ŝanĝoj

en: No connections found
eo: Neniuj konektoj trovitaj

[ctx: @title]
en: Departures
eo: Foriroj

en: Journey
eo: Vojaĝo

en: Departures
eo: Foriroj

en: About KTrip
eo: Pri KTrip

[ctx: @title]
en: Query Departures
eo: Aldemandi Forirojn

[ctx: @title]
en: Start Journey
eo: Komenci Vojaĝon

en: No providers enabled
eo: Neniuj provizantoj ebligitaj

en: Configure providers
eo: Agordi provizantojn

[ctx: departure train station]
en: Select Departure Stop
eo: Elekti Haltejon de Ekveturo

[ctx: arrival train station]
en: Select Arrival Stop
eo: Elekti Haltejon de Alveno

[ctx: departure train station]
en: From:
eo: De:

[ctx: arrival train station]
en: To:
eo: Al:

[ctx: train or bus departure]
en: Departure
eo: Foriro

[ctx: train or bus arrival]
en: Arrival
eo: Alveno

[ctx: train or bus departure]
en: Departure time
eo: Forirhoro

[ctx: train or bus arrival]
en: Arrival time
eo: Alvenhoro

[ctx: @action:button]
en: Search Journey
eo: Serĉi Vojaĝon

en: Mode of transportation
eo: Maniero de transporto

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Long distance trains
eo: Longdistancaj trajnoj

[ctx: journey query search constraint, description]
en: High speed or intercity trains
eo: Altrapidaj aŭ interurbaj trajnoj

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Local trains
eo: Lokaj trajnoj

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Regional or local trains
eo: Regionaj aŭ lokaj trajnoj

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Rapid transit
eo: Rapida transiro

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Rapid transit, metro, trams
eo: Rapida transiro, metroo, tramoj

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Bus
eo: Buso

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Local or regional bus services
eo: Lokaj aŭ regionaj bus-servoj

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Ferry
eo: Pramo

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Boats or ferries
eo: Boatoj aŭ pramŝipoj
