ktrip - en to fr translation catalogue (34 entries)

en: Public transport assistant
fr: Assistant pour les transports publics

en: © 2019 KDE Community
fr: © 2019 La communauté KDE

en: Providers
fr: Fournisseurs

en: Select the providers relevant for your area
fr: Sélectionnez les fournisseurs correspondant à votre région

en: Save
fr: Enregistrer

en: Global
fr: Mondial

en: 🇪🇺 European Union
fr: 🇪🇺 Union Européenne

[ctx: @title]
en: Details
fr: Détails

en: Walking (%1 minute) | Walking (%1 minutes)
fr[0]: Marche (%1 minute)
fr[1]: Marche (%1 minutes)

en: Waiting (%1 minute) | Waiting (%1 minutes)
fr[0]: Attente (%1 minute)
fr[1]: Attente (%1 minutes)

en: Transfer (%1 minute) | Transfer (%1 minutes)
fr[0]: Correspondance (%1 minute)
fr[1]: Correspondance (%1 minutes)

en: Hide intermediate Stops
fr: Masquer les arrêts intermédiaires

en: Show intermediate Stops
fr: Afficher les arrêts intermédiaires

[ctx: @title]
en: Connections
fr: Correspondances

en: %1 change | %1 changes
fr[0]: %1 changement
fr[1]: %1 changements

en: No connections found
fr: Aucune correspondance trouvée

[ctx: @title]
en: Departures
fr: Départs

en: No locations found
fr: Aucun emplacement trouvé

en: No providers enabled
fr: Aucun fournisseur activé

en: Configure providers
fr: Configurer les fournisseurs

en: Journey
fr: Itinéraire

en: Departures
fr: Départs

en: About KTrip
fr: À propos de KTrip

[ctx: @title]
en: Query Departures
fr: Chercher les départs

[ctx: @title]
en: Start Journey
fr: Trajet de départ

[ctx: @action]
en: Search
fr: Chercher

en: From:
fr: De :

[ctx: @action:button]
en: Pick Start
fr: Choisissez un départ

[ctx: @title]
en: Search for Start Location
fr: Chercher l'emplacement de départ

en: To:
fr: Vers :

[ctx: @action:button]
en: Pick Destination
fr: Choisir une destination

[ctx: @title]
en: Search for Destination Location
fr: Chercher l'emplacement de destination

en: Departure date:
fr: Date de départ :

en: Departure time:
fr: Heure de départ :
