ktrip - en to gl translation catalogue (33 entries)

en: Public transport assistant
gl: Asistente de transporte público

en: © 2019 KDE Community
gl: © 2019 Comunidade KDE

en: Providers
gl: Fornecedores

en: Select the providers relevant for your area
gl: Seleccione os fornecedores relevantes para a súa zona.

en: Save
gl: Gardar

en: 🇪🇺 European Union
gl: Unión Europea

[ctx: @title]
en: Details
gl: Detalles

en: Walking (%1 minute) | Walking (%1 minutes)
gl[0]: Andando (%1 minuto)
gl[1]: Andando (%1 minutos)

en: Waiting (%1 minute) | Waiting (%1 minutes)
gl[0]: Agardando (%1 minuto)
gl[1]: Agardando (%1 minutos)

en: Transfer (%1 minute) | Transfer (%1 minutes)
gl[0]: Transbordo (%1 minuto)
gl[1]: Transbordo (%1 minutos)

en: Hide intermediate Stops
gl: Agochar as paradas intermedias

en: Show intermediate Stops
gl: Amosar as paradas intermedias

[ctx: @title]
en: Connections
gl: Conexións

en: %1 change | %1 changes
gl[0]: %1 cambio
gl[1]: %1 cambios

en: No connections found
gl: Non se atoparon conexións

[ctx: @title]
en: Departures
gl: Saídas

en: No locations found
gl: Non se atoparon localizacións.

en: No providers enabled
gl: Non hai fornecedores activados.

en: Configure providers
gl: Configurar os fornecedores

en: Journey
gl: Viaxe

en: Departures
gl: Saídas

en: About KTrip
gl: Sobre KTrip

[ctx: @title]
en: Query Departures
gl: Consultar as saídas

[ctx: @title]
en: Start Journey
gl: Iniciar a viaxe

[ctx: @action]
en: Search
gl: Buscar

en: From:
gl: De:

[ctx: @action:button]
en: Pick Start
gl: Escoller a orixe

[ctx: @title]
en: Search for Start Location
gl: Buscar o punto de partida

en: To:
gl: A:

[ctx: @action:button]
en: Pick Destination
gl: Escoller o destino

[ctx: @title]
en: Search for Destination Location
gl: Buscar o punto de destino

en: Departure date:
gl: Data da saída:

en: Departure time:
gl: Hora de saída:
