ktrip - en to hu translation catalogue (51 entries)

[ctx: time]
en: Now
hu: Most

[ctx: time]
en: %1 min ago | %1 min ago
hu[0]: %1 perce
hu[1]: %1 perce

en: Public transport assistant
hu: Tömegközlekedési segéd

en: © 2019 KDE Community
hu: © A KDE Közösség, 2019.

en: Providers
hu: Szolgáltatók

en: Select the providers relevant for your area
hu: Válassza ki az Ön számára releváns szolgáltatókat

en: Save
hu: Mentés

[ctx: @title]
en: Details
hu: Részletek

en: Walking (%1 minute) | Walking (%1 minutes)
hu[0]: Séta (%1 perc)
hu[1]: Séta (%1 perc)

en: Waiting (%1 minute) | Waiting (%1 minutes)
hu[0]: Várakozás (%1 perc)
hu[1]: Várakozás (%1 perc)

en: Transfer (%1 minute) | Transfer (%1 minutes)
hu[0]: Átszállás (%1 perc)
hu[1]: Átszállás (%1 perc)

en: Hide intermediate Stops
hu: Köztes megállók elrejtése

en: Show intermediate Stops
hu: Köztes megállók megjelenítése

[ctx: @title]
en: Connections
hu: Csatlakozások

en: %1 change | %1 changes
hu[0]: %1 átszállás
hu[1]: %1 átszállás

en: No connections found
hu: Nincsenek csatlakozások

[ctx: @title]
en: Arrivals
hu: Érkezések

[ctx: @title]
en: Departures
hu: Indulások

[ctx: @info]
en: Platform %1
hu: %1. vágány

en: No arrivals found.
hu: Nincsenek érkezések.

en: No departures found.
hu: Nincsenek indulások.

en: Journey
hu: Utazás

en: Departures
hu: Indulások

en: About KTrip
hu: A KTrip névjegye

[ctx: @title]
en: Query Departures
hu: Indulások lekérdezése

[ctx: @title]
en: Start Journey
hu: Utazás indítása

en: No providers enabled
hu: Nincs engedélyezett szolgáltató

en: Configure providers
hu: Szolgáltatók beállítása

[ctx: departure train station]
en: Select Departure Stop
hu: Indulási megálló kiválasztása

[ctx: arrival train station]
en: Select Arrival Stop
hu: Érkezési megálló kiválasztása

[ctx: departure train station]
en: From:
hu: Indulás:

[ctx: arrival train station]
en: To:
hu: Cél:

[ctx: departure and arrival stops]
en: Swap departure and arrival
hu: Érkezés és indulás cseréje

[ctx: train or bus departure]
en: Departure
hu: Indulás

[ctx: train or bus arrival]
en: Arrival
hu: Érkezés

[ctx: train or bus departure]
en: Departure time
hu: Indulási idő

[ctx: train or bus arrival]
en: Arrival time
hu: Érkezési idő

[ctx: @action:button]
en: Search Departures
hu: Indulások keresése

[ctx: @action:button]
en: Search Journey
hu: Utazás keresése

en: Mode of transportation
hu: Közlekedési mód

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Long distance trains
hu: Távolsági vonatok

[ctx: journey query search constraint, description]
en: High speed or intercity trains
hu: Nagy sebességű vagy intercity vonatok

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Local trains
hu: Helyi vonatok

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Regional or local trains
hu: Regionális vagy helyi vonatok

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Rapid transit
hu: Gyorsvasút

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Rapid transit, metro, trams
hu: Gyorsvasút, metró, villamosok

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Bus
hu: Busz

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Local or regional bus services
hu: Helyi vagy regionális buszszolgáltatások

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Ferry
hu: Komp

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Boats or ferries
hu: Hajók vagy kompok

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Airplane
hu: Repülő
