ktrip - en to ia translation catalogue (33 entries)

en: Public transport assistant
ia: Assistente de transporto public

en: © 2019 KDE Community
ia: © 2019 Communitate de KDE

en: Providers
ia: Fornitores

en: Select the providers relevant for your area
ia: Selectionale fornitores relevante per tu area

en: Save
ia: Salveguarda

en: 🇪🇺 European Union
ia: 🇪🇺 Union Europee

[ctx: @title]
en: Details
ia: Detalios

en: Walking (%1 minute) | Walking (%1 minutes)
ia[0]: Camminar (%1 minuta)
ia[1]: Camminar (%1minutas)

en: Waiting (%1 minute) | Waiting (%1 minutes)
ia[0]: Attender (%1 minuta)
ia[1]: Attende (%1 minutas)

en: Transfer (%1 minute) | Transfer (%1 minutes)
ia[0]: Transferer (%1 minuta)
ia[1]: Transferer (%1 minutas)

en: Hide intermediate Stops
ia: Cela haltos intermediate

en: Show intermediate Stops
ia: Monstra haltos intermediate

[ctx: @title]
en: Connections
ia: Connexiones

en: %1 change | %1 changes
ia[0]: %1 Cambia
ia[1]: %1 Modificationes

en: No connections found
ia: Nulle connexion trovate

[ctx: @title]
en: Departures
ia: Partitas

en: No locations found
ia: Nulle location trovate

en: No providers enabled
ia: Nulle fornitores habilitate

en: Configure providers
ia: Configura fornitores

en: Journey
ia: Viage

en: Departures
ia: Partitas

en: About KTrip
ia: A proposito de KTrip

[ctx: @title]
en: Query Departures
ia: Demanda partitas

[ctx: @title]
en: Start Journey
ia: Initia Viage

[ctx: @action]
en: Search
ia: Cerca

en: From:
ia: Ex:

[ctx: @action:button]
en: Pick Start
ia: Selige Initio

[ctx: @title]
en: Search for Start Location
ia: Cerca location de initio

en: To:
ia: A:

[ctx: @action:button]
en: Pick Destination
ia: Selige destination

[ctx: @title]
en: Search for Destination Location
ia: Cerca location de destination

en: Departure date:
ia: Data de partita:

en: Departure time:
ia: Tempore de partita:
