ktrip - en to nl translation catalogue (47 entries)

en: Public transport assistant
nl: Assistent openbaar vervoer

en: © 2019 KDE Community
nl: © 2019 KDE gemeenschap

en: Providers
nl: Leveranciers

en: Select the providers relevant for your area
nl: Relevante leveranciers voor uw omgeving selecteren

en: Save
nl: Opslaan

[ctx: book ticket]
en: Book…
nl: Boek…

en: Walking (%1 minute) | Walking (%1 minutes)
nl[0]: Lopen (%1 minuut)
nl[1]: Lopen (%1 minuten)

en: Waiting (%1 minute) | Waiting (%1 minutes)
nl[0]: Wachten (%1 minuut)
nl[1]: Wachten (%1 minuten)

en: Transfer (%1 minute) | Transfer (%1 minutes)
nl[0]: Overstap (%1 minuut)
nl[1]: Overstap (%1 minuten)

en: Hide intermediate Stops
nl: Tussenstops verbergen

en: Show intermediate Stops
nl: Tussenstops tonen

[ctx: @title]
en: Connections
nl: Verbindingen

en: %1 change | %1 changes
nl[0]: %1 wijziging
nl[1]: %1 wijzigingen

en: No connections found
nl: Geen verbindingen gevonden

[ctx: @title]
en: Arrivals
nl: Aankomsten

[ctx: @title]
en: Departures
nl: Vertrektijden

en: No arrivals found.
nl: Geen aankomsten gevonden.

en: No departures found.
nl: Geen vertrektijd gevonden.

en: Journey
nl: Reis

en: Departures
nl: Vertrek

en: About KTrip
nl: Info over KTrip

[ctx: @title]
en: Query Departures
nl: Vertrektijden afvragen

[ctx: @title]
en: Start Journey
nl: Begin van reis

en: No providers enabled
nl: Geen leveranciers ingeschakeld

en: Configure providers
nl: Leveranciers configureren

[ctx: departure train station]
en: Select Departure Stop
nl: Vertreklocatie selecteren

[ctx: arrival train station]
en: Select Arrival Stop
nl: Aankomstlocatie selecteren

[ctx: departure train station]
en: From:
nl: Van:

[ctx: arrival train station]
en: To:
nl: Naar:

[ctx: departure and arrival stops]
en: Swap departure and arrival
nl: Vertrek en aankomst omwisselen

[ctx: train or bus departure]
en: Departure
nl: Vertrek

[ctx: train or bus arrival]
en: Arrival
nl: Aankomst

[ctx: train or bus departure]
en: Departure time
nl: Vertrektijd

[ctx: train or bus arrival]
en: Arrival time
nl: Aankomsttijd

[ctx: @action:button]
en: Search Departures
nl: Vertrektijden zoeken

[ctx: @action:button]
en: Search Journey
nl: Reis zoeken

en: Mode of transportation
nl: Manier van transport

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Long distance trains
nl: Lange afstandstreinen

[ctx: journey query search constraint, description]
en: High speed or intercity trains
nl: Hoge snelheid of intercity treinen

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Local trains
nl: Lokale treinen

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Regional or local trains
nl: Regionale of lokale treinen

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Rapid transit
nl: Snel vervoer

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Rapid transit, metro, trams
nl: Snel vervoer, metro, trams

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Local or regional bus services
nl: Lokale of regionale busdiensten

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Ferry
nl: Veerboot

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Boats or ferries
nl: Boten of veerboten

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Airplane
nl: Vliegtuig
