kgeography - en to pt translation catalogue (33 entries)

en: Public transport assistant
pt: Assistente de transportes públicos

en: © 2019 KDE Community
pt: © 2019 Comunidade do KDE

en: Providers
pt: Fornecedores

en: Select the providers relevant for your area
pt: Seleccione os fornecedores relevantes para a sua área

en: Save
pt: Gravar

en: 🇪🇺 European Union
pt: 🇪🇺 União Europeia

[ctx: @title]
en: Details
pt: Detalhes

en: Walking (%1 minute) | Walking (%1 minutes)
pt[0]: A pé (%1 minuto)
pt[1]: A pé (%1 minutos)

en: Waiting (%1 minute) | Waiting (%1 minutes)
pt[0]: À espera (%1 minuto)
pt[1]: À espera (%1 minutos)

en: Transfer (%1 minute) | Transfer (%1 minutes)
pt[0]: Em transferência (%1 minuto)
pt[1]: Em transferência (%1 minutos)

en: Hide intermediate Stops
pt: Esconder as Paragens Intermédias

en: Show intermediate Stops
pt: Mostrar as Paragens Intermédias

[ctx: @title]
en: Connections
pt: Ligações

en: %1 change | %1 changes
pt[0]: %1 alteração
pt[1]: %1 alterações

en: No connections found
pt: Não foram encontradas ligações

[ctx: @title]
en: Departures
pt: Partidas

en: No locations found
pt: Não foram encontradas localizações

en: No providers enabled
pt: Sem fornecedores activos

en: Configure providers
pt: Configurar os fornecedores

en: Journey
pt: Viagem

en: Departures
pt: Partidas

en: About KTrip
pt: Acerca do KTrip

[ctx: @title]
en: Query Departures
pt: Consultar as Partidas

[ctx: @title]
en: Start Journey
pt: Iniciar a Viagem

[ctx: @action]
en: Search
pt: Procurar

en: From:
pt: De:

[ctx: @action:button]
en: Pick Start
pt: Escolher o Início

[ctx: @title]
en: Search for Start Location
pt: Procurar pela Localização Inicial

en: To:
pt: Até:

[ctx: @action:button]
en: Pick Destination
pt: Escolher o Destino

[ctx: @title]
en: Search for Destination Location
pt: Procurar pela Localização do Destino

en: Departure date:
pt: Data de partida:

en: Departure time:
pt: Hora de partida:
