ktrip - en to pt_BR translation catalogue (48 entries)

en: Public transport assistant
pt_BR: Assistente de transport público

en: Providers
pt_BR: Fornecedores

en: Select the providers relevant for your area
pt_BR: Selecione os fornecedores relevantes para sua área

en: Save
pt_BR: Salvar

[ctx: @title]
en: Details
pt_BR: Detalhes

[ctx: book ticket]
en: Book…
pt_BR: Reservar…

en: Walking (%1 minute) | Walking (%1 minutes)
pt_BR[0]: A pé (%1 minuto)
pt_BR[1]: A pé (%1 minutos)

en: Waiting (%1 minute) | Waiting (%1 minutes)
pt_BR[0]: Aguardando (%1 minuto)
pt_BR[1]: Aguardando (%1 minuto)

en: Transfer (%1 minute) | Transfer (%1 minutes)
pt_BR[0]: Em transferência (%1 minuto)
pt_BR[1]: Em transferência (%1 minutos)

en: Hide intermediate Stops
pt_BR: Ocultar paradas intermediárias

en: Show intermediate Stops
pt_BR: Mostrar paradas intermediárias

[ctx: @title]
en: Connections
pt_BR: Conexões

en: %1 change | %1 changes
pt_BR[0]: %1 alteração
pt_BR[1]: %1 alterações

en: No connections found
pt_BR: Nenhuma conexão encontrada

[ctx: @title]
en: Arrivals
pt_BR: Chegadas

[ctx: @title]
en: Departures
pt_BR: Partidas

en: No arrivals found.
pt_BR: Nenhuma chegada encontrada.

en: No departures found.
pt_BR: Nenhuma partida encontrada

en: Journey
pt_BR: Viagem

en: Departures
pt_BR: Partidas

en: About KTrip
pt_BR: Sobre o KTrip

[ctx: @title]
en: Query Departures
pt_BR: Consultar partidas

[ctx: @title]
en: Start Journey
pt_BR: Começar viagem

en: No providers enabled
pt_BR: Nenhum fornecedor habilitado

en: Configure providers
pt_BR: Configurar fornecedores

[ctx: departure train station]
en: Select Departure Stop
pt_BR: Selecione parada de partida

[ctx: arrival train station]
en: Select Arrival Stop
pt_BR: Selecione parada de chegada

[ctx: departure train station]
en: From:
pt_BR: De:

[ctx: arrival train station]
en: To:
pt_BR: Para:

[ctx: departure and arrival stops]
en: Swap departure and arrival
pt_BR: Trocar partida e chegada

[ctx: train or bus departure]
en: Departure
pt_BR: Partida

[ctx: train or bus arrival]
en: Arrival
pt_BR: Chegada

[ctx: train or bus departure]
en: Departure time
pt_BR: Hora de partida

[ctx: train or bus arrival]
en: Arrival time
pt_BR: Hora de chegada

[ctx: @action:button]
en: Search Departures
pt_BR: Pesquisar partidas

[ctx: @action:button]
en: Search Journey
pt_BR: Pesquisar viagem

en: Mode of transportation
pt_BR: Modo de transporte

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Long distance trains
pt_BR: Trens de longa distância

[ctx: journey query search constraint, description]
en: High speed or intercity trains
pt_BR: Trens de alta velocidade ou intermunicipais

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Local trains
pt_BR: Trens locais

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Regional or local trains
pt_BR: Trens regionais ou locais

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Rapid transit
pt_BR: Trânsito rápido

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Rapid transit, metro, trams
pt_BR: Trânsito rápido, metrô, bondes

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Bus
pt_BR: Ônibus

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Local or regional bus services
pt_BR: Serviços de ônibus regionais ou locais

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Ferry
pt_BR: Balsa

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Boats or ferries
pt_BR: Barcos ou balsas

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Airplane
pt_BR: Avião
