ktrip - en to sv translation catalogue (50 entries)

en: KTrip
sv: Ktrip

en: Public transport assistant
sv: Kollektivtrafikguide

en: © 2019 KDE Community
sv: © 2019 KDE-gemenskapen

en: Providers
sv: Transportföretag

en: Select the providers relevant for your area
sv: Välj transportföretag relevanta för ditt område

en: Save
sv: Spara

[ctx: @title]
en: Details
sv: Detaljinformation

[ctx: book ticket]
en: Book…
sv: Bok…

en: Walking (%1 minute) | Walking (%1 minutes)
sv[0]: Gå (%1 minut)
sv[1]: Gå (%1 minuter)

en: Waiting (%1 minute) | Waiting (%1 minutes)
sv[0]: Väntar (%1 minut)
sv[1]: Väntar (%1 minuter)

en: Transfer (%1 minute) | Transfer (%1 minutes)
sv[0]: Överför (%1 minut)
sv[1]: Överför (%1 minuter)

en: Hide intermediate Stops
sv: Dölj mellanliggande stopp

en: Show intermediate Stops
sv: Visa mellanliggande stopp

[ctx: @title]
en: Connections
sv: Anslutningar

en: %1 change | %1 changes
sv[0]: %1 ändring
sv[1]: %1 ändringar

en: No connections found
sv: Inga anslutningar hittades

[ctx: @title]
en: Arrivals
sv: Ankomster

[ctx: @title]
en: Departures
sv: Avgångar

en: No arrivals found.
sv: Inga ankomster hittades.

en: No departures found.
sv: Inga avgångar hittade.

en: Journey
sv: Resa

en: Departures
sv: Avgångar

en: About KTrip
sv: Om Ktrip

[ctx: @title]
en: Query Departures
sv: Kontrollera avgångar

[ctx: @title]
en: Start Journey
sv: Starta resa

en: No providers enabled
sv: Inga leverantörer aktiverade

en: Configure providers
sv: Anpassa leverantörer

[ctx: departure train station]
en: Select Departure Stop
sv: Välj avgångshållplats

[ctx: arrival train station]
en: Select Arrival Stop
sv: Välj ankomsthållplats

[ctx: departure train station]
en: From:
sv: Från:

[ctx: arrival train station]
en: To:
sv: Till:

[ctx: departure and arrival stops]
en: Swap departure and arrival
sv: Byt avgång och ankomst

[ctx: train or bus departure]
en: Departure
sv: Avgång

[ctx: train or bus arrival]
en: Arrival
sv: Ankomst

[ctx: train or bus departure]
en: Departure time
sv: Avgångstid

[ctx: train or bus arrival]
en: Arrival time
sv: Ankomsttid

[ctx: @action:button]
en: Search Departures
sv: Sök efter avgångar

[ctx: @action:button]
en: Search Journey
sv: Sök efter resa

en: Mode of transportation
sv: Transportsätt

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Long distance trains
sv: Fjärrtåg

[ctx: journey query search constraint, description]
en: High speed or intercity trains
sv: Snabbtåg eller intercitytåg

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Local trains
sv: Lokaltåg

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Regional or local trains
sv: Regional- eller lokaltåg

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Rapid transit
sv: Stadsbana

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Rapid transit, metro, trams
sv: Stadsbana, tunnelbana, spårvagn

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Bus
sv: Buss

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Local or regional bus services
sv: Lokala eller regionala busslinjer

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Ferry
sv: Färja

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Boats or ferries
sv: Båtar eller färjor

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Airplane
sv: Flygplan
