ktrip - en to tr translation catalogue (32 entries)

en: Public transport assistant
tr: Toplu taşıma asistanı

en: Providers
tr: Sağlayıcılar

en: Select the providers relevant for your area
tr: Yaşadığınız bölge için olan sağlayıcıları seçin

en: Save
tr: Kaydet

en: 🇪🇺 European Union
tr: 🇪🇺 Avrupa Birliği

[ctx: @title]
en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Walking (%1 minute) | Walking (%1 minutes)
tr[0]: Yürüme (%1 dakika)
tr[1]: Yürüme (%1 dakika)

en: Waiting (%1 minute) | Waiting (%1 minutes)
tr[0]: Bekleme (%1 dakika)
tr[1]: Bekleme (%1 dakika)

en: Transfer (%1 minute) | Transfer (%1 minutes)
tr[0]: Aktarma (%1 dakika)
tr[1]: Aktarma (%1 dakika)

en: Hide intermediate Stops
tr: Ara Durakları Gizle

en: Show intermediate Stops
tr: Ara Durakları Göster

[ctx: @title]
en: Connections
tr: Bağlantılar

en: %1 change | %1 changes
tr[0]: %1 değişiklik
tr[1]: %1 değişiklik

en: No connections found
tr: Bağlantı bulunamadı

[ctx: @title]
en: Departures
tr: Kalkışlar

en: No locations found
tr: Konum bulunamadı

en: No providers enabled
tr: Etkin sağlayıcı yok

en: Configure providers
tr: Sağlayıcıları yapılandır

en: Journey
tr: Yolculuk

en: Departures
tr: Kalkışlar

en: About KTrip
tr: KTrip Hakkında

[ctx: @title]
en: Query Departures
tr: Kalkışları Sorgula

[ctx: @title]
en: Start Journey
tr: Yolculuğu Başlat

[ctx: @action]
en: Search
tr: Ara

en: From:
tr: Nereden:

[ctx: @action:button]
en: Pick Start
tr: Başlangıç Seç

[ctx: @title]
en: Search for Start Location
tr: Başlangıç Konumu Ara

en: To:
tr: Nereye:

[ctx: @action:button]
en: Pick Destination
tr: Hedef Konum Seç

[ctx: @title]
en: Search for Destination Location
tr: Hedef Konum Ara

en: Departure date:
tr: Kalkış tarihi:

en: Departure time:
tr: Kalkış zamanı:
