ktrip - en to uk translation catalogue (49 entries)

en: Public transport assistant
uk: Розклади роботи громадського транспорту

en: © 2019 KDE Community
uk: © Спільнота KDE, 2019

en: Providers
uk: Надавачі даних

en: Select the providers relevant for your area
uk: Виберіть надавачів даних, які відповідають вашій місцевості

en: Save
uk: Зберегти

[ctx: @title]
en: Details
uk: Подробиці

[ctx: book ticket]
en: Book…
uk: Зарезервувати…

en: Walking (%1 minute) | Walking (%1 minutes)
uk[0]: Пішки (%1 хвилина)
uk[1]: Пішки (%1 хвилини)
uk[2]: Пішки (%1 хвилин)
uk[3]: Пішки (%1 хвилина)

en: Waiting (%1 minute) | Waiting (%1 minutes)
uk[0]: Очікування (%1 хвилина)
uk[1]: Очікування (%1 хвилини)
uk[2]: Очікування (%1 хвилин)
uk[3]: Очікування (%1 хвилина)

en: Transfer (%1 minute) | Transfer (%1 minutes)
uk[0]: Пересадка (%1 хвилина)
uk[1]: Пересадка (%1 хвилини)
uk[2]: Пересадка (%1 хвилин)
uk[3]: Пересадка (%1 хвилина)

en: Hide intermediate Stops
uk: Приховати проміжні зупинки

en: Show intermediate Stops
uk: Показати проміжні зупинки

[ctx: @title]
en: Connections
uk: З'єднання

en: %1 change | %1 changes
uk[0]: %1 зміна
uk[1]: %1 зміни
uk[2]: %1 змін
uk[3]: %1 зміна

en: No connections found
uk: Не знайдено жодного з'єднання

[ctx: @title]
en: Arrivals
uk: Прибуття

[ctx: @title]
en: Departures
uk: Відправлення

en: No arrivals found.
uk: Не знайдено даних щодо прибуття.

en: No departures found.
uk: Не знайдено жодного відправлення.

en: Journey
uk: Подорож

en: Departures
uk: Відправлення

en: About KTrip
uk: Про KTrip

[ctx: @title]
en: Query Departures
uk: Запит щодо відправлень

[ctx: @title]
en: Start Journey
uk: Почати подорож

en: No providers enabled
uk: Не увімкнено жодного надавача даних

en: Configure providers
uk: Налаштувати надавачів даних

[ctx: departure train station]
en: Select Departure Stop
uk: Виберіть зупинку відправлення

[ctx: arrival train station]
en: Select Arrival Stop
uk: Виберіть зупинку прибуття

[ctx: departure train station]
en: From:
uk: З:

[ctx: arrival train station]
en: To:
uk: До:

[ctx: departure and arrival stops]
en: Swap departure and arrival
uk: Поміняти місцями відправлення і прибуття

[ctx: train or bus departure]
en: Departure
uk: Відправлення

[ctx: train or bus arrival]
en: Arrival
uk: Прибуття

[ctx: train or bus departure]
en: Departure time
uk: Час відправлення

[ctx: train or bus arrival]
en: Arrival time
uk: Час прибуття

[ctx: @action:button]
en: Search Departures
uk: Шукати відправлення

[ctx: @action:button]
en: Search Journey
uk: Шукати подорож

en: Mode of transportation
uk: Режим пересування

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Long distance trains
uk: Потяг дальнього сполучення

[ctx: journey query search constraint, description]
en: High speed or intercity trains
uk: Швидкісні або міжміські потяги

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Local trains
uk: Приміські потяги

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Regional or local trains
uk: Регіональні або приміські потяги

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Rapid transit
uk: Метро

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Rapid transit, metro, trams
uk: Міська електрична, метро, трамваї

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Bus
uk: Автобус

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Local or regional bus services
uk: Приміські та регіональні автобусні служби

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Ferry
uk: Пором

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Boats or ferries
uk: Судна або пороми

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Airplane
uk: Літак
