ktuberling - en to ca translation catalogue (27 entries)

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
ca: &Joc

note: i18n: ectx: Menu (playground)
en: &Playground
ca: Zona de &joc

note: i18n: ectx: Menu (speech)
en: &Speech
ca: &Veu

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ca: Barra d'eines principal

note: i18n: ectx: ToolBar (gameOptions)
en: Game Options
ca: Opcions del joc

en: Potato game for kids
ca: Joc de l'home Patata per a infants

en: (c) 1999-2009, The KTuberling Developers
ca: (c) 1999-2009, Els desenvolupadors del KTuberling

en: Maintainer
ca: Mantenidor

en: Former Developer
ca: Antic desenvolupador

en: Original concept and artwork
ca: Concepte i els dibuixos originals

en: New artwork
ca: El nou treball artístic

en: Sounds tuning
ca: Millora dels sons

en: Potato to open
ca: Patata a obrir

[ctx: NOTE TO THE TRANSLATORS]
en: The translators have the opportunity to translate the
    sounds spoken in the game.
    See the technical reference section in ktuberling's
    documentation for more information on how to do that.
    (translate this message as "DONE" when you have translated
    the sounds; otherwise leave it untranslated as a reminder)
ca: FET

en: Error while loading the playground.
ca: Error en carregar la zona de joc.

en: Error while loading the sound file.
ca: Error en carregar el fitxer de sons.

en: Save &as Picture...
ca: D&esa com a imatge...

en: &No Sound
ca: Se&nse so

en: &Lock Aspect Ratio
ca: &Bloqueja la relació d'aspecte

[ctx: @title:window]
en: Load file
ca: Càrrega de fitxer

en: KTuberling files (%1)
ca: Fitxers del KTuberling (%1)

en: The saved file is from an old version of KTuberling and unfortunately cannot be opened with this version.
ca: Aquest fitxer desat és d'una versió antiga del KTuberling i desafortunadament no es pot obrir amb aquesta versió.

en: Could not load file.
ca: No s'ha pogut carregar el fitxer.

en: Could not save file.
ca: No s'ha pogut desar el fitxer.

[ctx: @title:window]
en: Print %1
ca: Impressió de %1

en: Could not print picture.
ca: No s'ha pogut imprimir la imatge.

en: Picture successfully printed.
ca: S'ha imprès la imatge amb èxit.
