ktuberling - en to da translation catalogue (27 entries)

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
da: &Spil

note: i18n: ectx: Menu (playground)
en: &Playground
da: &Legeplads

note: i18n: ectx: Menu (speech)
en: &Speech
da: &Tale

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

note: i18n: ectx: ToolBar (gameOptions)
en: Game Options
da: Spilindstillinger

en: Potato game for kids
da: Kartoffelspil for børn

en: (c) 1999-2009, The KTuberling Developers
da: (c) 1999-2009, KTuberling-udviklerne

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: Former Developer
da: Tidligere udvikler

en: Original concept and artwork
da: Oprindelig idé og grafik

en: New artwork
da: Ny grafik

en: Sounds tuning
da: Finindstilling af lyd

en: Potato to open
da: Kartoffel der skal åbnes

[ctx: NOTE TO THE TRANSLATORS]
en: The translators have the opportunity to translate the
    sounds spoken in the game.
    See the technical reference section in ktuberling's
    documentation for more information on how to do that.
    (translate this message as "DONE" when you have translated
    the sounds; otherwise leave it untranslated as a reminder)
da: DONE

en: Error while loading the playground.
da: Fejl ved indlæsning af legepladsen.

en: Error while loading the sound file.
da: Fejl ved indlæsning af lydfil.

en: Save &as Picture...
da: Gem &som billede...

en: &No Sound
da: &Ingen lyd

en: &Lock Aspect Ratio
da: &Lås aspektforhold

[ctx: @title:window]
en: Load file
da: Indlæs fil

en: KTuberling files (%1)
da: KTuberling-filer (%1)

en: The saved file is from an old version of KTuberling and unfortunately cannot be opened with this version.
da: Den gemte fil er fra en gammel version af KTuberling og kan desværre ikke åbnes med denne version.

en: Could not load file.
da: Kunne ikke indlæse fil.

en: Could not save file.
da: Kunne ikke gemme fil.

[ctx: @title:window]
en: Print %1
da: Udskriv %1

en: Could not print picture.
da: Kunne ikke udskrive billedet.

en: Picture successfully printed.
da: Billedet er udskrevet.
