ktuberling - en to de translation catalogue (28 entries)

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
de: &Spiel

note: i18n: ectx: Menu (playground)
en: &Playground
de: Spiel&feld

note: i18n: ectx: Menu (speech)
en: &Speech
de: &Sprache

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
de: Haupt-Werkzeugleiste

note: i18n: ectx: ToolBar (gameOptions)
en: Game Options
de: Spieleinstellungen

en: KTuberling
de: Kartoffelknülch

en: Potato game for kids
de: Kartoffelspiel für Kinder

en: (c) 1999-2009, The KTuberling Developers
de: © 1999–2009, Die KTuberling-Entwickler

en: Maintainer
de: Betreuer

en: Former Developer
de: Ehemaliger Entwickler

en: Original concept and artwork
de: Ursprüngliches Konzept und Gestaltung

en: New artwork
de: Neue Gestaltung

en: Sounds tuning
de: Klangoptimierung

en: Potato to open
de: Zu öffnende Kartoffel

[ctx: NOTE TO THE TRANSLATORS]
en: The translators have the opportunity to translate the
    sounds spoken in the game.
    See the technical reference section in ktuberling's
    documentation for more information on how to do that.
    (translate this message as "DONE" when you have translated
    the sounds; otherwise leave it untranslated as a reminder)
de: Stand 29.1.2008:
    Die gesprochenen Wörter müssten mal vollständig überarbeitet werden.
    
    Stand Dezember 2008:
    Es sind neue Sounds eingespielt. :)

en: Error while loading the playground.
de: Fehler beim Laden des Spielfelds.

en: Error while loading the sound file.
de: Fehler beim Laden der Klangdatei.

[ctx: @action]
en: Save as Picture…
de: Als Bild speichern …

[ctx: @option:check]
en: &No Sound
de: Keine Sprachausgabe

[ctx: @option:check]
en: &Lock Aspect Ratio
de: &Seitenverhältnis sperren

[ctx: @title:window]
en: Load file
de: Datei laden

en: KTuberling files (%1)
de: Kartoffelknülch-Dateien (%1)

en: The saved file is from an old version of KTuberling and unfortunately cannot be opened with this version.
de: Die gespeicherte Datei ist von einer alten Version von Kartoffelknülch und kann mit dieser Version nicht geöffnet werden.

en: Could not load file.
de: Die Datei lässt sich nicht laden.

en: Could not save file.
de: Die Datei lässt sich nicht speichern.

[ctx: @title:window]
en: Print %1
de: %1 drucken

en: Could not print picture.
de: Das Bild lässt sich nicht drucken.

en: Picture successfully printed.
de: Bild erfolgreich gedruckt.
