ktuberling - en to es translation catalogue (27 entries)

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
es: &Juego

note: i18n: ectx: Menu (playground)
en: &Playground
es: &Zona de juego

note: i18n: ectx: Menu (speech)
en: &Speech
es: &Voz

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
es: Barra de herramientas principal

note: i18n: ectx: ToolBar (gameOptions)
en: Game Options
es: Opciones del juego

en: Potato game for kids
es: Juego del señor Patata para niños

en: (c) 1999-2009, The KTuberling Developers
es: © 1999-2009, Los desarrolladores de KTuberling

en: Maintainer
es: Encargado

en: Former Developer
es: Desarrollador anterior

en: Original concept and artwork
es: Concepto original y diseños

en: New artwork
es: Nuevo diseño

en: Sounds tuning
es: Ajuste de sonidos

en: Potato to open
es: Abrir señor Patata

[ctx: NOTE TO THE TRANSLATORS]
en: The translators have the opportunity to translate the
    sounds spoken in the game.
    See the technical reference section in ktuberling's
    documentation for more information on how to do that.
    (translate this message as "DONE" when you have translated
    the sounds; otherwise leave it untranslated as a reminder)
es: DONE

en: Error while loading the playground.
es: Error al cargar la zona de juego.

en: Error while loading the sound file.
es: Error al cargar el archivo de sonido.

en: Save &as Picture...
es: Guard&ar como imagen...

en: &No Sound
es: Si&n sonido

en: &Lock Aspect Ratio
es: B&loquear la relación de aspecto

[ctx: @title:window]
en: Load file
es: Cargar archivo

en: KTuberling files (%1)
es: Archivos KTuberling (%1)

en: The saved file is from an old version of KTuberling and unfortunately cannot be opened with this version.
es: El archivo guardado se corresponde con una versión antigua de KTuberling y desafortunadamente no se puede abrir con esta versión.

en: Could not load file.
es: No se pudo cargar el archivo.

en: Could not save file.
es: No se pudo guardar el archivo.

[ctx: @title:window]
en: Print %1
es: Imprimir %1

en: Could not print picture.
es: No se pudo imprimir la imagen.

en: Picture successfully printed.
es: Imagen impresa con éxito.
