ktuberling - en to fi translation catalogue (27 entries)

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
fi: &Peli

note: i18n: ectx: Menu (playground)
en: &Playground
fi: &Pelikenttä

note: i18n: ectx: Menu (speech)
en: &Speech
fi: &Puhe

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

note: i18n: ectx: ToolBar (gameOptions)
en: Game Options
fi: Peliasetukset

en: Potato game for kids
fi: Lasten perunapeli

en: (c) 1999-2009, The KTuberling Developers
fi: © 1999–2009 KTuberling-kehittäjät

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: Former Developer
fi: Aiempi kehittäjä

en: Original concept and artwork
fi: Alkuperäinen idea ja grafiikat

en: New artwork
fi: Uudet grafiikat

en: Sounds tuning
fi: Äänten asetukset

en: Potato to open
fi: Avattava peruna

[ctx: NOTE TO THE TRANSLATORS]
en: The translators have the opportunity to translate the
    sounds spoken in the game.
    See the technical reference section in ktuberling's
    documentation for more information on how to do that.
    (translate this message as "DONE" when you have translated
    the sounds; otherwise leave it untranslated as a reminder)
fi: DONE

en: Error while loading the playground.
fi: Virhe pelikenttää ladattaessa.

en: Error while loading the sound file.
fi: Virhe ääniä ladattaessa.

en: Save &as Picture...
fi: Tallenna &kuvana…

en: &No Sound
fi: &Ei ääniä

en: &Lock Aspect Ratio
fi: &Lukitse kuvasuhde

[ctx: @title:window]
en: Load file
fi: Lataa tiedosto

en: KTuberling files (%1)
fi: KTuberling-tiedostot (%1)

en: The saved file is from an old version of KTuberling and unfortunately cannot be opened with this version.
fi: Tallennettu tiedosto on tehty KTuberlingin vanhalla versiolla eikä sitä voi avata tällä versiolla.

en: Could not load file.
fi: Tiedostoa ei voitu ladata.

en: Could not save file.
fi: Tiedostoa ei voitu tallentaa.

[ctx: @title:window]
en: Print %1
fi: Tulosta %1

en: Could not print picture.
fi: Kuvaa ei voitu tulostaa.

en: Picture successfully printed.
fi: Kuva tulostettu.
