ktuberling - en to gl translation catalogue (25 entries)

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
gl: &Partida

note: i18n: ectx: Menu (playground)
en: &Playground
gl: &Zona de xogo

note: i18n: ectx: Menu (speech)
en: &Speech
gl: &Fala

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
gl: Barra de ferramentas principal

note: i18n: ectx: ToolBar (gameOptions)
en: Game Options
gl: Opcións do xogo

en: Potato game for kids
gl: Xogo da pataca para cativos

en: (c) 1999-2009, The KTuberling Developers
gl: © 1999-2009, os desenvolvedores de KTuberling

en: Maintainer
gl: Mantedor

en: Former Developer
gl: Desenvolvedor orixinal

en: Original concept and artwork
gl: Concepto orixinal e traballo plástico

en: New artwork
gl: Novo traballo plástico

en: Sounds tuning
gl: Axuste de sons

en: Potato to open
gl: Pataca a abrir

[ctx: NOTE TO THE TRANSLATORS]
en: The translators have the opportunity to translate the
    sounds spoken in the game.
    See the technical reference section in ktuberling's
    documentation for more information on how to do that.
    (translate this message as "DONE" when you have translated
    the sounds; otherwise leave it untranslated as a reminder)
gl: Sound files contributed by Miguel Solla, with the voice of his young daughter, Miss Sara Barreiro Riveiro.

en: Error while loading the playground.
gl: Erro ao cargar a zona de xogo.

en: Error while loading the sound file.
gl: Erro ao cargar o ficheiro de son.

en: Save &as Picture...
gl: Gard&ar como imaxe…

en: &No Sound
gl: Se&n sons

en: &Lock Aspect Ratio
gl: &Fixar as proporcións

en: KTuberling files (%1)
gl: Ficheiros de KTuberling (%1)

en: The saved file is from an old version of KTuberling and unfortunately cannot be opened with this version.
gl: O ficheiro gardado é dunha versión anterior de KTuberling e por desgraza non pode abrirse con esta versión.

en: Could not load file.
gl: Non se puido cargar o ficheiro.

en: Could not save file.
gl: Non se puido gardar o ficheiro.

en: Could not print picture.
gl: Non se puido imprimir a imaxe.

en: Picture successfully printed.
gl: Imprimiuse a imaxe correctamente.
