ktuberling - en to id translation catalogue (24 entries)

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
id: &Permainan

note: i18n: ectx: Menu (playground)
en: &Playground
id: Taman &Bermain

note: i18n: ectx: Menu (speech)
en: &Speech
id: &Lisankan

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
id: Bilah Alat Utama

note: i18n: ectx: ToolBar (gameOptions)
en: Game Options
id: Opsi Permainan

en: Potato game for kids
id: Permainan potato untuk anak-anak

en: (c) 1999-2009, The KTuberling Developers
id: (c) 1999-2009, Para Pengembang KTuberling

en: Maintainer
id: Pemelihara

en: Former Developer
id: Mantan Pengembang

en: Original concept and artwork
id: Karya seni dan konsep asli

en: New artwork
id: Karya seni baru

en: Sounds tuning
id: Penalaan suara

en: Potato to open
id: Potato yang dibuka

[ctx: NOTE TO THE TRANSLATORS]
en: The translators have the opportunity to translate the
    sounds spoken in the game.
    See the technical reference section in ktuberling's
    documentation for more information on how to do that.
    (translate this message as "DONE" when you have translated
    the sounds; otherwise leave it untranslated as a reminder)
id: DONE

en: Error while loading the playground.
id: Error selagi memuat taman bermain.

en: Error while loading the sound file.
id: Error selagi memuat file suara.

[ctx: @title:window]
en: Load file
id: Muat file

en: KTuberling files (%1)
id: File-file KTuberling (%1)

en: The saved file is from an old version of KTuberling and unfortunately cannot be opened with this version.
id: File yang diaimpan adalah dari sebuah versi lawasnya KTuberling dan sayangnya tidak bisa dibuka dengan versi ini.

en: Could not load file.
id: Tidak bisa memuat file.

en: Could not save file.
id: Tidak bisa menyimpan file.

[ctx: @title:window]
en: Print %1
id: Cetak %1

en: Could not print picture.
id: Tidak bisa mencetak gambar.

en: Picture successfully printed.
id: Gambar berhasil dicetak.
