ktuberling - en to it translation catalogue (27 entries)

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
it: &Gioco

note: i18n: ectx: Menu (playground)
en: &Playground
it: S&cena

note: i18n: ectx: Menu (speech)
en: &Speech
it: &Voce

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra degli strumenti principale

note: i18n: ectx: ToolBar (gameOptions)
en: Game Options
it: Opzioni di gioco

en: Potato game for kids
it: Gioco dell'uomo-patata per bambini

en: (c) 1999-2009, The KTuberling Developers
it: © 1999–2009, gli sviluppatori di KTuberling

en: Maintainer
it: Responsabile

en: Former Developer
it: Sviluppatore precedente

en: Original concept and artwork
it: Ideazione e grafica originali

en: New artwork
it: Nuova grafica

en: Sounds tuning
it: Regolazione dei suoni

en: Potato to open
it: Patatone da aprire

[ctx: NOTE TO THE TRANSLATORS]
en: The translators have the opportunity to translate the
    sounds spoken in the game.
    See the technical reference section in ktuberling's
    documentation for more information on how to do that.
    (translate this message as "DONE" when you have translated
    the sounds; otherwise leave it untranslated as a reminder)
it: DONE

en: Error while loading the playground.
it: Errore nel caricamento della scena.

en: Error while loading the sound file.
it: Errore nel caricamento del file dei suoni.

en: Save &as Picture...
it: S&alva come immagine...

en: &No Sound
it: &Muto

en: &Lock Aspect Ratio
it: B&locca le proporzioni

[ctx: @title:window]
en: Load file
it: Carica file

en: KTuberling files (%1)
it: File di KTuberling (%1)

en: The saved file is from an old version of KTuberling and unfortunately cannot be opened with this version.
it: Il file è stato salvato con una vecchia versione di KTuberling. Purtroppo non può essere aperto con questa versione.

en: Could not load file.
it: Impossibile caricare il file.

en: Could not save file.
it: Impossibile salvare il file.

[ctx: @title:window]
en: Print %1
it: Stampa %1

en: Could not print picture.
it: Impossibile stampare l'immagine.

en: Picture successfully printed.
it: Immagine stampata correttamente.
