ktuberling - en to nds translation catalogue (24 entries)

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
nds: &Speel

note: i18n: ectx: Menu (playground)
en: &Playground
nds: &Speelfeld

note: i18n: ectx: Menu (speech)
en: &Speech
nds: &Spraak

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

note: i18n: ectx: ToolBar (gameOptions)
en: Game Options
nds: Speel-Optschonen

en: Potato game for kids
nds: Kantüffelspeel för Kinner

en: (c) 1999-2009, The KTuberling Developers
nds: © 1999-2009: De Utwicklers vun KTuberling

en: Maintainer
nds: Pleger

en: Former Developer
nds: Verleden Schriever

en: Original concept and artwork
nds: Orginaalidee un Biller-Arbeit

en: New artwork
nds: Nieg Biller-Arbeit

en: Sounds tuning
nds: Klangoptimeren

en: Potato to open
nds: Kantüffel, de opmaakt warrn schall

[ctx: NOTE TO THE TRANSLATORS]
en: The translators have the opportunity to translate the
    sounds spoken in the game.
    See the technical reference section in ktuberling's
    documentation for more information on how to do that.
    (translate this message as "DONE" when you have translated
    the sounds; otherwise leave it untranslated as a reminder)
nds: DONE

en: Error while loading the playground.
nds: Fehler bi't Laden vun't Speelfeld.

en: Error while loading the sound file.
nds: Fehler bi't Laden vun de Klangdatei.

en: Save &as Picture...
nds: &As Bild sekern...

en: &No Sound
nds: &Keen Kläng

en: &Lock Aspect Ratio
nds: Bildproportschoon fastsetten

en: The saved file is from an old version of KTuberling and unfortunately cannot be opened with this version.
nds: De sekerte Datei is vun en oolt Verschoon vun KTuberling un lett sik mit disse nich opmaken.

en: Could not load file.
nds: Datei lett sik nich laden.

en: Could not save file.
nds: Datei lett sik nich sekern.

en: Could not print picture.
nds: Bild lett sik nich drucken.

en: Picture successfully printed.
nds: Bild druckt.
