ktuberling - en to nl translation catalogue (27 entries)

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
nl: &Spel

note: i18n: ectx: Menu (playground)
en: &Playground
nl: S&peelveld

note: i18n: ectx: Menu (speech)
en: &Speech
nl: &Spraak

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nl: Hoofdwerkbalk

note: i18n: ectx: ToolBar (gameOptions)
en: Game Options
nl: Spelopties

en: Potato game for kids
nl: Een aardappelspelletje voor kinderen

en: (c) 1999-2009, The KTuberling Developers
nl: (c) 1999-2009, de ontwikkelaars van KTuberling

en: Maintainer
nl: Onderhouder

en: Former Developer
nl: Voormalig ontwikkelaar

en: Original concept and artwork
nl: Origineel concept en tekenwerk

en: New artwork
nl: Nieuw tekenwerk

en: Sounds tuning
nl: Geluidsinstelling

en: Potato to open
nl: Aardappelmannetje om te openen

[ctx: NOTE TO THE TRANSLATORS]
en: The translators have the opportunity to translate the
    sounds spoken in the game.
    See the technical reference section in ktuberling's
    documentation for more information on how to do that.
    (translate this message as "DONE" when you have translated
    the sounds; otherwise leave it untranslated as a reminder)
nl: DONE

en: Error while loading the playground.
nl: Fout bij het laden van de achtergrond.

en: Error while loading the sound file.
nl: Fout bij het laden van het geluidsbestand.

en: Save &as Picture...
nl: Opslaan a&ls afbeelding...

en: &No Sound
nl: Gee&n geluid

en: &Lock Aspect Ratio
nl: Beeldverhouding vergrende&len

[ctx: @title:window]
en: Load file
nl: Bestand laden

en: KTuberling files (%1)
nl: KTuberling-bestanden (%1)

en: The saved file is from an old version of KTuberling and unfortunately cannot be opened with this version.
nl: Het opgeslagen bestand is van een oudere versie van KTuberling. Dit bestand kan helaas niet worden geopend in deze versie.

en: Could not load file.
nl: Kon het bestand niet laden.

en: Could not save file.
nl: Kon het bestand niet opslaan.

[ctx: @title:window]
en: Print %1
nl: %1 afdrukken

en: Could not print picture.
nl: Kon de afbeelding niet afdrukken.

en: Picture successfully printed.
nl: Afbeelding is succesvol afgedrukt.
