ktuberling - en to nn translation catalogue (27 entries)

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
nn: &Spel

note: i18n: ectx: Menu (playground)
en: &Playground
nn: &Spelebrett

note: i18n: ectx: Menu (speech)
en: &Speech
nn: &Tale

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

note: i18n: ectx: ToolBar (gameOptions)
en: Game Options
nn: Spelval

en: Potato game for kids
nn: Eit potetspel for ungar.

en: (c) 1999-2009, The KTuberling Developers
nn: © 1999–2009 KTuberling-utviklarane

en: Maintainer
nn: Vedlikehaldar

en: Former Developer
nn: Tidlegare utviklar

en: Original concept and artwork
nn: Opphavleg konsept og bilete.

en: New artwork
nn: Nye bilete.

en: Sounds tuning
nn: Lydinnstillingar.

en: Potato to open
nn: Potet som skal opnast

[ctx: NOTE TO THE TRANSLATORS]
en: The translators have the opportunity to translate the
    sounds spoken in the game.
    See the technical reference section in ktuberling's
    documentation for more information on how to do that.
    (translate this message as "DONE" when you have translated
    the sounds; otherwise leave it untranslated as a reminder)
nn: DONE

en: Error while loading the playground.
nn: Feil ved lasting av spelebrett.

en: Error while loading the sound file.
nn: Feil ved lasting av lydfil.

en: Save &as Picture...
nn: Lagra &som bilete …

en: &No Sound
nn: &Ingen lyd

en: &Lock Aspect Ratio
nn: &Lås breidd/høgd-forhold

[ctx: @title:window]
en: Load file
nn: Last fil

en: KTuberling files (%1)
nn: Potetfyren-filer (%1)

en: The saved file is from an old version of KTuberling and unfortunately cannot be opened with this version.
nn: Den lagra fila er frå ein gammal versjon av Potetfyren, så ho kan dessverre ikkje opnast i denne versjonen.

en: Could not load file.
nn: Klarte ikkje lasta fil.

en: Could not save file.
nn: Klarte ikkje lagra fil.

[ctx: @title:window]
en: Print %1
nn: Skriv ut %1

en: Could not print picture.
nn: Klarte ikkje skriva ut biletet.

en: Picture successfully printed.
nn: Biletet vart skrive ut.
