ktuberling - en to pt translation catalogue (25 entries)

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
pt: Jo&go

note: i18n: ectx: Menu (playground)
en: &Playground
pt: Pa&rque de Diversões

note: i18n: ectx: Menu (speech)
en: &Speech
pt: &Fala

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt: Barra Principal

note: i18n: ectx: ToolBar (gameOptions)
en: Game Options
pt: Opções do Jogo

en: KTuberling
pt: Homem Batata

en: Potato game for kids
pt: Um jogo para crianças

en: (c) 1999-2009, The KTuberling Developers
pt: (c) 1999-2009, A Equipa de Desenvolvimento do KTuberling

en: Maintainer
pt: Manutenção

en: Former Developer
pt: Desenvolvimento Anterior

en: Original concept and artwork
pt: Conceito original e figuras

en: New artwork
pt: Novo desenho

en: Sounds tuning
pt: Ajuste dos sons

en: Potato to open
pt: Batata a abrir

[ctx: NOTE TO THE TRANSLATORS]
en: The translators have the opportunity to translate the
    sounds spoken in the game.
    See the technical reference section in ktuberling's
    documentation for more information on how to do that.
    (translate this message as "DONE" when you have translated
    the sounds; otherwise leave it untranslated as a reminder)
pt: DONE

en: Error while loading the playground.
pt: Erro ao carregar o parque de diversões.

en: Error while loading the sound file.
pt: Erro ao carregar o ficheiro de som.

[ctx: @title:window]
en: Load file
pt: Carregar um ficheiro

en: KTuberling files (%1)
pt: Ficheiros do KTuberling (%1)

en: The saved file is from an old version of KTuberling and unfortunately cannot be opened with this version.
pt: O jogo gravado é de uma versão antiga do KTuberling e, infelizmente, não pode ser aberto nesta versão.

en: Could not load file.
pt: Não foi possível carregar o ficheiro.

en: Could not save file.
pt: Não foi possível gravar o ficheiro.

[ctx: @title:window]
en: Print %1
pt: Imprimir o %1

en: Could not print picture.
pt: Não foi possível imprimir a imagem.

en: Picture successfully printed.
pt: Imagem impressa com sucesso.
