ktuberling - en to pt_BR translation catalogue (27 entries)

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
pt_BR: Jo&go

note: i18n: ectx: Menu (playground)
en: &Playground
pt_BR: &Cenário

note: i18n: ectx: Menu (speech)
en: &Speech
pt_BR: &Fala

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas principal

note: i18n: ectx: ToolBar (gameOptions)
en: Game Options
pt_BR: Opções do jogo

en: Potato game for kids
pt_BR: Jogo do Homem-Batata para crianças

en: (c) 1999-2009, The KTuberling Developers
pt_BR: (c) 1999-2009, os desenvolvedores do KTuberling

en: Maintainer
pt_BR: Mantenedor

en: Former Developer
pt_BR: Desenvolvedor original

en: Original concept and artwork
pt_BR: Ideia e arte originais

en: New artwork
pt_BR: Nova arte

en: Sounds tuning
pt_BR: Ajuste de sons

en: Potato to open
pt_BR: Atividade para abrir

[ctx: NOTE TO THE TRANSLATORS]
en: The translators have the opportunity to translate the
    sounds spoken in the game.
    See the technical reference section in ktuberling's
    documentation for more information on how to do that.
    (translate this message as "DONE" when you have translated
    the sounds; otherwise leave it untranslated as a reminder)
pt_BR: Os tradutores podem traduzir os sons falados no jogo.
    Consulte a seção de referência técnica na documentação
    do KTuberling para mais informações sobre como fazer isso.
    (traduza esta mensagem como "DONE" quando você tiver traduzido
    os sons; se não deixe-a sem traduzir como um lembrete)

en: Error while loading the playground.
pt_BR: Erro ao carregar o cenário.

en: Error while loading the sound file.
pt_BR: Erro ao carregar os arquivos de som.

en: Save &as Picture...
pt_BR: Salvar &como imagem...

en: &No Sound
pt_BR: S&em som

en: &Lock Aspect Ratio
pt_BR: B&loquear proporção

[ctx: @title:window]
en: Load file
pt_BR: Carregar arquivo

en: KTuberling files (%1)
pt_BR: Arquivos KTuberling (%1)

en: The saved file is from an old version of KTuberling and unfortunately cannot be opened with this version.
pt_BR: O arquivo salvo é de uma versão antiga do KTuberling e, infelizmente, não pode ser aberto com esta versão.

en: Could not load file.
pt_BR: Não foi possível carregar o arquivo.

en: Could not save file.
pt_BR: Não foi possível salvar o arquivo.

[ctx: @title:window]
en: Print %1
pt_BR: Imprimir %1

en: Could not print picture.
pt_BR: Não foi possível imprimir a imagem.

en: Picture successfully printed.
pt_BR: Imagem impressa com sucesso.
