ktuberling - en to ru translation catalogue (27 entries)

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
ru: &Игра

note: i18n: ectx: Menu (playground)
en: &Playground
ru: &Игровое поле

note: i18n: ectx: Menu (speech)
en: &Speech
ru: &Звуки

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ru: Основная панель инструментов

note: i18n: ectx: ToolBar (gameOptions)
en: Game Options
ru: Панель параметров игры

en: Potato game for kids
ru: Игра «Картофелина» для ребятишек

en: (c) 1999-2009, The KTuberling Developers
ru: © Разработчики KTuberling, 1999-2009

en: Maintainer
ru: Сопровождающий

en: Former Developer
ru: Бывший разработчик

en: Original concept and artwork
ru: Оригинальная идея и графика

en: New artwork
ru: Новая картинка

en: Sounds tuning
ru: Настройка звука

en: Potato to open
ru: Открыть парня

[ctx: NOTE TO THE TRANSLATORS]
en: The translators have the opportunity to translate the
    sounds spoken in the game.
    See the technical reference section in ktuberling's
    documentation for more information on how to do that.
    (translate this message as "DONE" when you have translated
    the sounds; otherwise leave it untranslated as a reminder)
ru: DONE

en: Error while loading the playground.
ru: Ошибка: не удаётся загрузить игровое поле.

en: Error while loading the sound file.
ru: Ошибка загрузки звукового файла.

en: Save &as Picture...
ru: С&охранить как картинку...

en: &No Sound
ru: &Отключить

en: &Lock Aspect Ratio
ru: &Зафиксировать соотношение сторон

[ctx: @title:window]
en: Load file
ru: Загрузка файла

en: KTuberling files (%1)
ru: Файлы KTuberling (%1)

en: The saved file is from an old version of KTuberling and unfortunately cannot be opened with this version.
ru: Файл сохранённый с помощью старой версии KTuberling, к сожалению, не может быть открыт этой версией.

en: Could not load file.
ru: Не удаётся загрузить файл.

en: Could not save file.
ru: Не удаётся сохранить файл.

[ctx: @title:window]
en: Print %1
ru: Печать %1

en: Could not print picture.
ru: Не удаётся распечатать картинку.

en: Picture successfully printed.
ru: Картинка успешно распечатана.
