ktuberling - en to uk translation catalogue (27 entries)

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
uk: &Гра

note: i18n: ectx: Menu (playground)
en: &Playground
uk: &Ігровий майданчик

note: i18n: ectx: Menu (speech)
en: &Speech
uk: &Мовлення

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
uk: Головний пенал

note: i18n: ectx: ToolBar (gameOptions)
en: Game Options
uk: Параметри гри

en: Potato game for kids
uk: Гра в картоплю для малят

en: (c) 1999-2009, The KTuberling Developers
uk: © Розробники KTuberling, 1999–2009

en: Maintainer
uk: Супровідник

en: Former Developer
uk: Колишній розробник

en: Original concept and artwork
uk: Початкова ідея та інтерфейс

en: New artwork
uk: Нова графіка

en: Sounds tuning
uk: Налаштування звуку

en: Potato to open
uk: Відкрити картоплю

[ctx: NOTE TO THE TRANSLATORS]
en: The translators have the opportunity to translate the
    sounds spoken in the game.
    See the technical reference section in ktuberling's
    documentation for more information on how to do that.
    (translate this message as "DONE" when you have translated
    the sounds; otherwise leave it untranslated as a reminder)
uk: DONE

en: Error while loading the playground.
uk: Помилка завантаження майданчика.

en: Error while loading the sound file.
uk: Помилка завантаження файла звуків.

[ctx: @action]
en: Save as Picture…
uk: Зберегти &як малюнок…

[ctx: @option:check]
en: &No Sound
uk: &Без звуку

[ctx: @option:check]
en: &Lock Aspect Ratio
uk: &Зберігати співвідношення

[ctx: @title:window]
en: Load file
uk: Завантаження файла

en: KTuberling files (%1)
uk: файли KTuberling (%1)

en: The saved file is from an old version of KTuberling and unfortunately cannot be opened with this version.
uk: Збережений файл походить зі старої версії програми KTuberling і його, на жаль, неможливо відкрити в цій версії.

en: Could not load file.
uk: Не вдалося завантажити файл.

en: Could not save file.
uk: Не вдалося зберегти файл.

[ctx: @title:window]
en: Print %1
uk: Друк %1

en: Could not print picture.
uk: Не вдалося надрукувати малюнок.

en: Picture successfully printed.
uk: Малюнок надруковано успішно.
