kturtle - en to ar translation catalogue (202 entries)

en: italic
ar: مائل

en: strikeout
ar: تشريط للخاج

en: Amount red:
ar: كمية الأحمر:

en: Amount green:
ar: كمية الأخضر:

en: Amount blue:
ar: كمية الأزرق:

en: &Copy to clipboard
ar: &نسخ للحافظة

en: &Paste to editor
ar: &لصق في المحرر

en: Write a command here and press enter...
ar: أكتب أمرا هنا و اضغط على مفتاح Enter...

en: Console: quickly run single commands -- write a command here and press enter.
ar: كونسول: تشغيل سريع لأمر واحد -- أكتب أمر هنا و اضغط مفتاح Enter

en: &Previous direction:
ar: &الإتجاه السابق:

en: &New direction:
ar: &الإتجاه الجديد:

en: Open
ar: افتح

en: Turtle code files
ar: رمز ملفات Turtle

en: All files
ar: جميع الملفات

en: The file you try to open is not a valid KTurtle script, or is incompatible with this version of KTurtle.
    Cannot open %1
ar: الملف الذي تحاول فتحه ليس صالحا كمخطوط KTurtle، أو هو غير متناسب مع هذه النسخة من KTurtle.
    من غير الممكن فتح %1

en: Could not save file.
ar: لم يمكن حفظ الملف.

en: Save As
ar: احفظ بإسم

en: The program you are currently working on is not saved. By continuing you may lose the changes you have made.
ar: البرنامج الذي تعمل عليه حاليا غير محفوظ. إذا اكملت قد تفقد التغييرات التي قمت بها.

en: Unsaved File
ar: ملف غير محفوظ

en: &Discard Changes
ar: ت&جاهل التغييرات

[ctx: @title:window]
en: Errors
ar: الأخطاء

en: In this list you find the error(s) that resulted from running your code.
    Good luck!
ar: في هذه القائمة تجد الأخطاء الناتجة لتشغيل الكود.
    بالتوفيق!

en: line
ar: سطر

en: description
ar: وصف

en: code
ar: رمز

en: No errors occurred yet.
ar: لم تحدث أي أخطاء بعد.

en: Variables
ar: المتغيرات

en: Functions
ar: الدوال

en: Tree
ar: الشجرة

en: name
ar: الإسم

en: value
ar: القيمة

en: type
ar: النوع

en: No variables
ar: لا متغيرات

[ctx: undefined type of a variable]
en: empty
ar: فارغ

en: boolean
ar: منطقي

en: number
ar: رقم

en: string
ar: سلسلة

en: None
ar: لاشيء

en: The %1 command accepts no parameters.
ar: لا يقبل الأمر %1 أيّة معاملات.

en: The %1 command only accepts a string as its parameter.
ar: يقبل الأمر %1 سلسلة نصّية فقط كمعاملاً له.

en: The %1 command only accepts strings as its parameters.
ar: يقبل الأمر %1 سلاسل نصّية فقط كمعاملات له.

en: The %1 command only accepts a number as its parameter.
ar: يقبل الأمر %1 رقما فقط كمعاملاً له.

en: The %1 command only accepts numbers as its parameters.
ar: يقبل الأمر %1 أرقاما فقط كمعاملات له.

en: The variable '%1' was used without first being assigned to a value
ar: المتغير %1 استخدم بدون العمليات الاولية للمتغير

en: 'And' needs two variables
ar: بحاجة الى متغيرات

en: 'Or' needs two variables
ar: 'أو' بحاجة الى متغيرات

en: I need something to do a not on
ar: احتاج إلى شيئ لاكتب ملاحظة عليه

en: I cannot do a '==' without 2 variables
ar: لا استطيع العمل '=='بدون 2 متغير

en: I cannot do a '!=' without 2 variables
ar: لا استطيع العمل '='بدون 2 متغير

en: I cannot do a '>' without 2 variables
ar: لا استطيع العمل '&gt;'بدون 2 متغير

en: I cannot do a '<' without 2 variables
ar: لا استطيع العمل '>'بدون 2 متغير

en: I cannot do a '>=' without 2 variables
ar: لا استطيع العمل '=&gt;'بدون 2 متغير

en: I cannot do a '<=' without 2 variables
ar: لا استطيع العمل '=>'بدون 2 متغير

en: You need two numbers to divide
ar: تحتاج إلى رقمين لعمل القسمة

en: You tried to divide a non-number, '%1'
ar: لقد حاولت القسمة بدون اعداد %1

en: You tried to divide by a non-number, '%1'
ar: لقد حاولت القسمة بدون وجود اعداد %1

en: You need two numbers to raise a power
ar: تحتاج إلى رقمين للرفع إلى قوى

en: The result of an exponentiation was too large
ar: نتيجة هذه العملية الأسية كبيرة جدا

en: You tried to raise a non-number to a power, '%1'
ar: لقد حاولت الرفع إلى قوى بدون ارقام %1

en: You need one variable and a value or variable to do a '='
ar: انت بحاجة إلى متغير بقيمة أو إلى قيمة لعمل '='

en: Could not understand '%1'
ar: '%1' غير مفهوم

en: A comma was expected here...
ar: كان يجب وضع فاصلة هنا...

en: Expected an assignment, '=', after the variable '%1'
ar: كان متوقعا إسناد، '='، بدل المتغير '%1'

en: Did not expect '%1', instead expected a closing parenthesis, ')'
ar: لم نتوقع '%1'، كام متوقعا قوس إغلاق، ')'

en: Expected 'to' after 'for'
ar: كان متوقعا 'to' بعد 'for'

en: Text string was not properly closed, expected a double quote, ' " ', to close the string.
ar: السلسلة النصية لم يتم إغلاقها بالطريقة الصحيحة، كان متوقعا علامات تنصيص مزدوجة ' " '، لإغلاف السلسلة النصية.

en: 'for' was called wrongly
ar: 'ل' يسمى خطئ

[ctx: You are about to translate the 'True' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: true
ar: صحيح

[ctx: You are about to translate the 'For' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: for
ar: لـ

[ctx: You are about to translate the 'To' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: to
ar: إلى

[ctx: You are about to translate the 'And' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: and
ar: و

[ctx: You are about to translate the 'Not' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: not
ar: ليس

[ctx: You are about to translate the 'Clear' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: clear
ar: صافي

[ctx: You are about to translate the 'Forward' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: forward
ar: التقدّم

[ctx: You are about to translate the 'TurnRight' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tr
ar: ترك

[ctx: You are about to translate the 'CanvasSize' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cs
ar: تشي

[ctx: You are about to translate the 'Pi' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pi
ar: بي

[ctx: You are about to translate the 'Tan' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tan
ar: ظا

[ctx: You are about to translate the 'Sin' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: sin
ar: جا

[ctx: You are about to translate the 'Cos' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cos
ar: جتا

[ctx: You are about to translate the 'Mod' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: mod
ar: Mod

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: triangle
ar: مثلّث

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: curly
ar: مموج

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: arrow
ar: سهم

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: flower
ar: زهرة

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ar: &ملف

note: i18n: ectx: Menu (examples)
en: &Examples
ar: أم&ثلة

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ar: &حرّر

note: i18n: ectx: Menu (canvas)
en: &Canvas
ar: &الرقع

note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
ar: &شغّل

note: i18n: ectx: Menu (speed)
en: &Run Speed
ar: سرعة الت&شغيل

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ar: ادوات

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ar: إعدادات

note: i18n: ectx: Menu (language)
en: &Script Language
ar: الل&غة السكربت

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ar: م&ساعدة

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسي

en: KTurtle
ar: سلحفاة ك

en: Core developer
ar: مطوّر أساسي

en: File or URL to open (in the GUI mode)
ar: الملف أو المسار المراد فتحه (بنظام واجهة المستخدم)

en: Starts KTurtle in testing mode (without a GUI), directly runs the specified local file
ar: ابداء KTurtle في وضع الاختبار (بدون واجهة رسومية)،تشغيل الملف المحدد مباشرة

en: Specifies the localization language by a language code, defaults to "en_US" (only works in testing mode)
ar: تعيين اللغة عن طريق الرمز، إفتراضيا "en_US" (فقط في وضع المعاينة)

note: i18n("Only tokenizes the turtle code (only works in testing mode)")));
en: Translates turtle code to embeddable C++ example strings (for developers only)
ar: ترجم رمز Turtle إلى نص C++ مضمّن تجريبي (فقط للمطورين)

en: Create a new file
ar: انشئ ملفا جديدا

en: New File: Create a new file
ar: ملف جديد: أنشئ ملف جديد

en: Open an existing file
ar: افتح الملف المحدد

en: Open File: Open an existing file
ar: إفتح ملف: إفتح ملف موجود

en: Open a recently used file
ar: فتح آخر ملف تم فتحه

en: Open Recent File: Open a recently used file
ar: فتح آخر ملف تم فتحه

en: Get more examples...
ar: أحصل على المزيد من أمثلة...

en: Save the current file to disk
ar: احفظ الملف الحالي في القرص

en: Save File: Save the current file to disk
ar: إحفظ الملف: إحفظ الملف الحالي في القرص

en: Save the current file under a different name
ar: احفظ الملف الحالي باسم مختلف

en: Save File As: Save the current file under a different name
ar: احفظ الملف بإسم: احفظ الملف الحالي باسم مختلف

en: Export to &HTML...
ar: تصدير لصيغة &HTML...

en: Export the contents of the editor as HTML
ar: تصدير محتوى المحرر إلى صيغة HTML

en: Export to HTML: Export the contents of the editor as HTML
ar: تصدير لصيعة HTML: تصدير محتوى المحرر بإسم

en: Print the code
ar: اطبع الرمز

en: Print: Print the code
ar: اطبع: إطبع الرمز

en: Quit KTurtle
ar: خروج من KTurtle

en: Quit: Quit KTurtle
ar: خروج: خروج من KTurtle

en: Undo a change in the editor
ar: إلغاء آخر تعديل في المحرر

en: Undo: Undo a change in the editor
ar: تراجع: إلغاء آخر تعديل في المحرر

en: Cut the selected text to the clipboard
ar: قص النص المحدد إلى الحافظة

en: Cut: Cut the selected text to the clipboard
ar: قص: قص النص المحدد إلى الحافظة

en: Copy the selected text to the clipboard
ar: نسخ النص المحدد إلى الحافظة

en: Copy: Copy the selected text to the clipboard
ar: نسخ: نسخ النص المحدد إلى الحافظة

en: Paste the clipboard's content into the current selection
ar: لصق محتوى الحافظة في التحديد الحالي

en: Paste: Paste the clipboard's content into the current selection
ar: لصق: لصق محتوى الحافظة في التحديد الحالي

en: Select all the code in the editor
ar: اختيار كل الرموز في المحرر

en: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
ar: تبديل بين الكتابة فوق النص و ازاحة النص

en: Search through the code in the editor
ar: بحث خلال الرموز في المحرر

en: Export to &Image (PNG)...
ar: تصدير لصورة (PNG)...

en: Execute the program
ar: نفّذ البرنامج

en: Run: Execute the program
ar: شغّل: نفّذ البرنامج

en: &Pause
ar: إيقاف مؤقت

en: Pause execution
ar: إيقاف التنفيذ مؤقتا

en: Pause: Pause execution
ar: إيقاف مؤقت: إيقاف التنفيذ مؤقتا

en: &Abort
ar: &إلغاء

en: Stop executing program
ar: إيقاف التنفيذ

en: Abort: Stop executing program
ar: إلغاء: إوقف التنفيذ

note: i18n("&Indent"), "format-indent-more", CTRL+Key_I, this, SLOT(slotIndent()), ac, "edit_indent"); i18n("&Unindent"), "format-indent-less", CTRL+SHIFT+Key_I, this, SLOT(slotUnIndent()), ac, "edit_unindent"); i18n("Cl&ean Indentation"), 0, 0, this, SLOT(slotCleanIndent()), ac, "edit_cleanIndent"); i18n
en: &Direction Chooser...
ar: &محدد الاتجاه...

en: Shows the direction chooser dialog
ar: إظهار نافذة محدد الاتجاه

en: Direction Chooser: Show the direction chooser dialog
ar: محدد الإتجاه:إظهار نافذة محدد الاتجاه

en: &Color Picker...
ar: &محدد الألوان...

en: Shows the color picker dialog
ar: إظهار نافذة محدد الألوان

en: Color Picker: Show the color picker dialog
ar: محدد الألوان: إظهار نافذة محدد الألوان

en: Show &Editor
ar: اعرض المحرر

en: Show or hide the Code Editor
ar: إظهار أو إخفاء مُحرّر الرموز

en: Show Code Editor: Show or hide the Code Editor
ar: عرض محرر الرموز: إظهار أو إخفاء مُحرّر الرموز

en: Show &Inspector
ar: إظهار المفتش

en: Show or hide the Inspector
ar: إظهار أو إخفاء المفتش

en: Show Inspector: Show or hide the Inspector
ar: عرض المفتش: إظهار أو إخفاء المفتش

en: Show E&rrors
ar: عرض الأخطاء

en: Show or hide the Errors tab
ar: عرض أو إخفاء لسان الأخطاء

en: Show Errors: Show or hide the Errors tab
ar: عرض الأخطاء: عرض أو إخفاء لسان الأخطاء

note: i18n("Show &Console"), this); actionCollection()->addAction("show_console", a); a->setStatusTip(i18n("Show or hide the interactive Console tab")); a->setWhatsThis(i18n("Show Console: Show or hide the interactive Console tab")); a->setCheckable(true); a->setChecked(false); connect(a, SIGNAL(toggled(b
en: Show &Line Numbers
ar: أظهر أر&قام الأسطر

en: Turn the line numbers on/off in the editor
ar: إخفاء أو إظهار ارقام الاسطر في المحرر

en: Show Line Numbers: Turn the line numbers on/off in the editor
ar: عرض أرقام الأسطر: إخفاء أو إظهار ارقام الاسطر في المحرر

en: Get help on the command under the cursor
ar: المساعدة في الامر اسفل المؤشر

en: Help: Open manual for KTurtle
ar: مساعدة: دليل إستعمال KTurtle

en: Execute
ar: تنفيذ

en: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
ar: تنفيذ البرنامج، أو إستعمل قائمة الرفع الإسقاط لتحديد السرعة

en: Run: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
ar: تنفيذ: تنفيذ البرنامج، أو إستعمل قائمة الرفع الإسقاط لتحديد السرعة

[ctx: @option:radio]
en: Full Speed (&no highlighting and inspector)
ar: السرعة القصوى (لا تسطيع أو تفتيش)

en: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
ar: تشغيل البرنامج بالسرعة القصوى، مع التسطيع و إيقاف التفتيش

en: Full Speed: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
ar: السرعة القصوى: تشغيل البرنامج بالسرعة القصوى، مع التسطيع و إيقاف التفتيش

en: Run the program at full speed
ar: شغل البرنامج بأقصى سرعة

en: Full Speed: Run the program at full speed
ar: السرعة القصوى: شغل البرنامج بأقصى سرعة

en: Run the program at a slow speed
ar: شغل البرنامج ببطئ

en: Slow Speed: Run the program at a slow speed
ar: سرعة بطيئة: شغل البرنامج ببطئ

en: Run the program at a slower speed
ar: شغل البرنامج بسرعة أقل

en: Slower Speed: Run the program at a slower speed
ar: سرعة أقل: شغل البرنامج بسرعة أقل

en: Run the program at the slowest speed
ar: شغل البرنامج بأقل سرعة

en: Slowest Speed: Run the program at the slowest speed
ar: أقل سرعة: شغل البرنامج بأقل سرعة

[ctx: @option:radio]
en: S&tep-by-Step
ar: خطوة خطوة

en: Run the program one step at a time
ar: شغل البرنامج خطوة واحدة كل مرة

en: Step Speed: Run the program one step at a time
ar: سرعة الخطوة: شغل البرنامج خطوة واحدة كل مرة

en: Canvas: This is where the turtle moves and draws when the program is running
ar: الرقعة: هنا يتحرك السلحفاة و يرسم عندما يشتغل البرنامج

en: &Editor
ar: &المحرر

en: Editor: Write your KTurtle commands here
ar: المحرر: أكتب أمر KTurtle هنا

en: &Inspector
ar: المفتش

en: Inspector: See information about variables and functions when the program runs
ar: المفتش: أنظر إلى المعلومات حول المتغيرات و الدوال عندما يشتغل البرنامج

en: Switch to the %1 dictionary
ar: حول إلى %1 القاموس

en:  OVR
ar:  فوق

en:  INS
ar:  ادرج

en: Help on: %1
ar: مساعدة حول %1

en:  Line: %1 Column: %2
ar:  سطر: %1 عمود: %2

en: assignment
ar: إسناد

en: parenthesis
ar: المعاملات

en: mathematical operator
ar: مُعاملات رياضية

en: expression
ar: تعبير

en: boolean operator
ar: عامل منطقي

en: argument separator
ar: فاصل المعطيات

en: command
ar: أمر

en: Could not change the language to %1.
ar: لا يمكن تغيير اللغة إلى %1

en: untitled
ar: بلا عنوان

en: Save as Picture
ar: حفظ كصورة

en: PNG Images
ar: صور PNG

en: Scalable Vector Graphics
ar: رسم متجهي (شعاعي)

en: HTML documents
ar: وثيقة HTML

en: Input
ar: إدخال

en: Message
ar: رسالة
