kturtle - en to bg translation catalogue (332 entries)

en: bold
bg: удебелен

en: italic
bg: наклонен

en: underline
bg: подчертан

en: overline
bg: над реда

en: strikeout
bg: зачертан

[ctx: @title:window]
en: Color Picker
bg: Избор на цвят

en: Amount red:
bg: Количество червено:

en: Amount green:
bg: Количество зелено:

en: Amount blue:
bg: Количество синьо:

en: &Copy to clipboard
bg: &Копиране в системния буфер

en: &Paste to editor
bg: &Поставяне в редактора

en: Write a command here and press enter...
bg: Напишете коментар тук и натиснете "ентър"…

en: Console: quickly run single commands -- write a command here and press enter.
bg: Конзола: бързо стартиране на единична команда — напиши команда тук и натисни "ентър".

en: Console:
bg: Конзола:

en: <p style='white-space:pre'><b>ERROR:</b> %1</p>
bg: <p style='white-space:pre'><b>ГРЕШКА:</b> %1</p>

[ctx: @title:window]
en: Direction Chooser
bg: Избор на посока

en: Command &type:
bg: Вид &команда:

en: &Previous direction:
bg: &Предишна посока:

en: &New direction:
bg: &Нова посока:

en: Open
bg: Отваряне

en: Turtle code files
bg: Файлове с код на Turtle

en: All files
bg: Всички файлове

en: The file you try to open is not a valid KTurtle script, or is incompatible with this version of KTurtle.
    Cannot open %1
bg: Файлът, който се опитвате да отворите не е валиден скрипт за KTurtle или е несъвместим с текущата версия.
    "%1" не може да бъде прочетен.

en: Could not save file.
bg: Файлът не може да бъде записан.

en: Save As
bg: Запис като

en: The program you are currently working on is not saved. By continuing you may lose the changes you have made.
bg: Програмата, върху която работите, не е записана. Има опасност да загубите направените промени.

en: Unsaved File
bg: Незаписан файл

en: &Discard Changes
bg: &Отмяна на промените

[ctx: @title:window]
en: Errors
bg: Грешки

en: In this list you find the error(s) that resulted from running your code.
    Good luck!
bg: В този списък се намират грешките, възникнали при изпълнение на твоя код.
    Успех!

en: line
bg: ред

en: description
bg: описание

en: code
bg: код

en: Hide Errors
bg: Скриване на грешките

en: No errors occurred yet.
bg: Досега няма грешки.

en: Variables
bg: Променливи

en: Functions
bg: Функции

en: Tree
bg: Дърво

en: name
bg: име

en: value
bg: стойност

en: type
bg: тип

en: No variables
bg: Няма променливи

en: parameters
bg: параметри

en: No learned functions
bg: Няма научени функции

[ctx: undefined type of a variable]
en: empty
bg: празно

en: boolean
bg: булев

en: number
bg: число

en: string
bg: низ

en: None
bg: Няма

en: Cannot return outside a function.
bg: Не може да се използва връщане извън функция.

en: The %1 command accepts no parameters.
bg: Командата "%1" не изисква параметри.

en: The %2 command was called with %3 but needs 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but needs %1 parameters.
bg[0]: Командата "%2" бе извикана с %3, но изисква 1 параметър.
bg[1]: Командата "%2" бе извикана с %3, но изисква %1 параметъра.

en: The %2 command was called with %3 but only accepts 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but only accepts %1 parameters.
bg[0]: Командата "%2" бе извикана с %3, но приема само 1 параметър.
bg[1]: Командата "%2" бе извикана с %3, но приема само %1 параметъра.

en: The %1 command only accepts a string as its parameter.
bg: Командата "%1" приема само низ като параметър.

en: The %1 command only accepts strings as its parameters.
bg: Командата "%1" приема само низове като параметри.

en: The %1 command only accepts a number as its parameter.
bg: Командата "%1" приема само число като параметър.

en: The %1 command only accepts numbers as its parameters.
bg: Командата "%1" приема само числа като параметри.

en: The %1 command only accepts an answer as its parameter.
bg: Командата "%1" приема само отговор като параметър.

en: The %1 command only accepts answers as its parameters.
bg: Командата "%1" приема само отговори като параметри.

en: The variable '%1' was used without first being assigned to a value
bg: Променливата "%1" бе използвана, без първо да има присвоена стойност

en: An unknown function named '%1' was called
bg: Извиканата функция "%1" е неизвестна

en: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3
bg: Функцията "%1" бе извикана с %2, а трябваше с %3

[ctx: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3]
en: 1 parameter | %1 parameters
bg[0]: 1 параметър
bg[1]: %1 параметъра

en: ASSERT failed
bg: ТВЪРДЕНИЕТО се провали

en: 'And' needs two variables
bg: "И" изисква две променливи

en: 'Or' needs two variables
bg: "Или" изисква две променливи

en: I need something to do a not on
bg: Трябва ми нещо, на което да направя "Не"

en: I cannot do a '==' without 2 variables
bg: Не мога да направя "==" без две променливи

en: I cannot do a '!=' without 2 variables
bg: Не мога да направя "!=" без две променливи

en: I cannot do a '>' without 2 variables
bg: Не мога да направя ">" без две променливи

en: I cannot do a '<' without 2 variables
bg: Не мога да направя "<" без две променливи

en: I cannot do a '>=' without 2 variables
bg: Не мога да направя ">=" без две променливи

en: I cannot do a '<=' without 2 variables
bg: Не мога да направя "<=" без две променливи

en: You need two numbers or string to do an addition
bg: Нужни са две числа или низ, за да се извърши събиране

en: You need two numbers to subtract
bg: Нужни са две числа, за да се извърши изваждане

en: You tried to subtract from a non-number, '%1'
bg: Опитваш се да извадиш от не-число, "%1"

en: You tried to subtract a non-number, '%1'
bg: Опитваш се да извадиш не-число, "%1"

en: You need two numbers to multiplicate
bg: Нужни са две числа, за да се извърши умножение

en: You tried to multiplicate a non-number, '%1'
bg: Опитваш се да умножиш не-число, "%1"

en: You tried to multiplicate by a non-number, '%1'
bg: Опитваш се да умножиш с не-число, "%1"

en: You need two numbers to divide
bg: Нужни са две числа, за да се извърши делене

en: You tried to divide by zero
bg: Не може да се дели на 0

en: You tried to divide a non-number, '%1'
bg: Опитваш се да делиш не-число, "%1"

en: You tried to divide by a non-number, '%1'
bg: Опитваш се да делиш с не-число, "%1"

en: You need two numbers to raise a power
bg: Нужни са две числа, за да се повдигне на степен

en: The result of an exponentiation was too large
bg: Резултатът от степенуването бе твърде голям

en: You tried to raise a non-number to a power, '%1'
bg: Опитваш се да степенуваш не-число, "%1"

en: You tried to raise the power of a non-number, '%1'
bg: Опитваш се да степенуваш с не-число, "%1"

en: You need one variable and a value or variable to do a '='
bg: Необходими са променлива и стойност или друга променлива, за да се извърши присвояване ("=")

en: The function '%1' is already defined.
bg: Функцията "%1" вече е дефинирана.

en: Can't do a sqrt of a negative number
bg: Не може да се прави корен квадратен на отрицателно число

en: Expected a command, instead got '%1'
bg: Очакваше се команда, а вместо това "%1"

en: Could not understand '%1'
bg: Не разбирам "%1"

en: A comma was expected here...
bg: Тук се очакваше запетая…

en: Did not expect '%1', instead expected the line to end after %2
bg: Не очаквах "%1". Вместо това очаквах редът да свърши след %2

en: Expected an assignment, '=', after the variable '%1'
bg: Очаквах присвояване ("=") след променливата "%1"

en: Did not expect '%1', instead expected a closing parenthesis, ')'
bg: Не очаквах "%1". Вместо това очаквах затваряща скоба ")"

en: Expected 'to' after 'for'
bg: Очаквах "до" след "за"

en: Expected a name for a command after 'learn' command
bg: Очаквах име за нова команда след командата "научи"

en: You cannot put '%1' here.
bg: Не може да се слага "%1" тук.

en: Text string was not properly closed, expected a double quote, ' " ', to close the string.
bg: Низовете не са затворени правилно. Очаквах двойна кавичка """ за край на низа.

en: 'for' was called wrongly
bg: "за" бе извикано грешно

en: Expected a scope after the 'learn' command
bg: Очаквах обхват след командата "научи"

[ctx: You are about to translate the 'True' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: true
bg: вярно

[ctx: You are about to translate the 'False' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: false
bg: невярно

[ctx: You are about to translate the 'Exit' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: exit
bg: изход

[ctx: You are about to translate the 'If' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: if
bg: ако

[ctx: You are about to translate the 'Else' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: else
bg: друго

[ctx: You are about to translate the 'Repeat' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: repeat
bg: повторение

[ctx: You are about to translate the 'While' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: while
bg: докато

[ctx: You are about to translate the 'For' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: for
bg: за

[ctx: You are about to translate the 'To' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: to
bg: до

[ctx: You are about to translate the 'Step' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: step
bg: стъпка

[ctx: You are about to translate the 'Break' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: break
bg: прекъсни

[ctx: You are about to translate the 'Return' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: return
bg: върни

[ctx: You are about to translate the 'Wait' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: wait
bg: чакай

[ctx: You are about to translate the 'Assert' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: assert
bg: твърдение

[ctx: You are about to translate the 'And' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: and
bg: и

[ctx: You are about to translate the 'Or' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: or
bg: или

[ctx: You are about to translate the 'Not' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: not
bg: не

[ctx: You are about to translate the 'Learn' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: learn
bg: научи

[ctx: You are about to translate the 'Reset' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: reset
bg: нулирай

[ctx: You are about to translate the 'Clear' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: clear
bg: ясно

[ctx: You are about to translate the 'Clear' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ccl
bg: изч

[ctx: You are about to translate the 'Center' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: center
bg: центрирай

[ctx: You are about to translate the 'Go' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: go
bg: иди

[ctx: You are about to translate the 'GoX' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gox
bg: идих

[ctx: You are about to translate the 'GoX' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gx
bg: их

[ctx: You are about to translate the 'GoY' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: goy
bg: идиу

[ctx: You are about to translate the 'GoY' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gy
bg: иу

[ctx: You are about to translate the 'Forward' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: forward
bg: напред

[ctx: You are about to translate the 'Forward' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: fw
bg: нп

[ctx: You are about to translate the 'Backward' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: backward
bg: назад

[ctx: You are about to translate the 'Backward' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: bw
bg: нз

[ctx: You are about to translate the 'Direction' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: direction
bg: посока

[ctx: You are about to translate the 'Direction' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: dir
bg: пос

[ctx: You are about to translate the 'TurnLeft' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: turnleft
bg: наляво

[ctx: You are about to translate the 'TurnLeft' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tl
bg: нл

[ctx: You are about to translate the 'TurnRight' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: turnright
bg: надясно

[ctx: You are about to translate the 'TurnRight' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tr
bg: нд

[ctx: You are about to translate the 'PenWidth' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: penwidth
bg: дебелина

[ctx: You are about to translate the 'PenWidth' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pw
bg: деб

[ctx: You are about to translate the 'PenUp' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: penup
bg: вдигни

[ctx: You are about to translate the 'PenUp' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pu
bg: вд

[ctx: You are about to translate the 'PenDown' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pendown
bg: постави

[ctx: You are about to translate the 'PenDown' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pd
bg: по

[ctx: You are about to translate the 'PenColor' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pencolor
bg: цвят

[ctx: You are about to translate the 'CanvasColor' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: canvascolor
bg: цвятлист

[ctx: You are about to translate the 'CanvasColor' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cc
bg: цвл

[ctx: You are about to translate the 'CanvasSize' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: canvassize
bg: размер

[ctx: You are about to translate the 'SpriteShow' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: spriteshow
bg: показване

[ctx: You are about to translate the 'SpriteShow' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ss
bg: пок

[ctx: You are about to translate the 'SpriteHide' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: spritehide
bg: скриване

[ctx: You are about to translate the 'SpriteHide' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: sh
bg: скр

[ctx: You are about to translate the 'Print' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: print
bg: печат

[ctx: You are about to translate the 'FontSize' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: fontsize
bg: кегел

[ctx: You are about to translate the 'Random' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: random
bg: произволно

[ctx: You are about to translate the 'Random' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: rnd
bg: про

[ctx: You are about to translate the 'GetX' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: getx
bg: вземих

[ctx: You are about to translate the 'GetY' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gety
bg: вземиу

[ctx: You are about to translate the 'Message' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: message
bg: съобщение

[ctx: You are about to translate the 'Ask' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ask
bg: питай

[ctx: You are about to translate the 'Pi' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pi
bg: пи

[ctx: You are about to translate the 'ArcTan' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: arctan
bg: аркустангенс

[ctx: You are about to translate the 'ArcSin' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: arcsin
bg: аркуссинус

[ctx: You are about to translate the 'ArcCos' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: arccos
bg: аркоскосинус

[ctx: You are about to translate the 'Sqrt' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: sqrt
bg: коренкв

[ctx: You are about to translate the 'Round' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: round
bg: закръгли

[ctx: You are about to translate the 'GetDirection' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: getdirection
bg: вземипосока

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: triangle
bg: триъгълник

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: curly
bg: крива

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: arrow
bg: стрелка

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: flower
bg: цвете

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
bg: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (examples)
en: &Examples
bg: П&римери

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
bg: &Редактиране

note: i18n: ectx: Menu (canvas)
en: &Canvas
bg: &Поле

note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
bg: &Стартиране

note: i18n: ectx: Menu (speed)
en: &Run Speed
bg: &Бързо стартиране

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
bg: &Инструменти

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
bg: &Настройки

note: i18n: ectx: Menu (language)
en: &Script Language
bg: &Скриптов език

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
bg: &Помощ

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bg: Основна лента с инструменти

en: KTurtle is an educational programming environment that aims to make learning how to program as easy as possible. To achieve this KTurtle makes all programming tools available from the user interface. The programming language used is TurtleScript which allows its commands to be translated.
bg: KTurtle е образователна среда за програмиране, която се опитва да направи ученето на програмираш възможно най-лесно. За да се постигне това в KTurtle всички инструменти за програмиране са налични през потребителския интерфейс. Използваният език за програмиране е TurtleScript, който позволява командите му да бъдат превеждани.

en: Cies Breijs
bg: Сии Брюс

en: Initiator and core developer
bg: Първоначална идея и основен разработчик

en: Niels Slot
bg: Ниелс Слот

en: Core developer
bg: Основен разработчик

en: Mauricio Piacentini
bg: Маурицио Пиачентини

en: File or URL to open (in the GUI mode)
bg: Файл или URL за отваряне (в режим ГПУ)

en: Starts KTurtle in D-Bus mode (without a GUI), good for automated unit test scripts
bg: Стартира KTurtle в D-Bus режим (без ГПУ) — удобно за автоматизирани тестови скриптове

en: Starts KTurtle in testing mode (without a GUI), directly runs the specified local file
bg: Стартира KTurtle в тестов режим (без ГПУ) — директно стартира зададен локален файл

en: Specifies the localization language by a language code, defaults to "en_US" (only works in testing mode)
bg: Задава езика на локализацията по код на езика. По подразбиране е "en_US" (работи само в тестов режим)

note: i18n("Only tokenizes the turtle code (only works in testing mode)")));
en: Translates turtle code to embeddable C++ example strings (for developers only)
bg: Преобразува скрипт във вградим C++ примерен скрипт (само за разработчици)

[ctx: @info:status the application is ready for commands]
en: Ready
bg: Готово

en: Create a new file
bg: Създаване на нов файл

en: New File: Create a new file
bg: Нов файл: Създаване на нов файл

en: Open an existing file
bg: Отваряне на съществуващ файл

en: Open File: Open an existing file
bg: Отваряне на файл: Отваряне на съществуващ файл

en: Open a recently used file
bg: Отваряне на наскоро използван файл

en: Open Recent File: Open a recently used file
bg: Отваряне на скорошен файл: Отваряне на наскоро използван файл

en: Get more examples...
bg: Още примери…

en: Save the current file to disk
bg: Запис на текущия файл върху диска

en: Save File: Save the current file to disk
bg: Запис на файл: Запис на текущия файл върху диска

en: Save the current file under a different name
bg: Запис на текущия файл с друго име

en: Save File As: Save the current file under a different name
bg: Запис на файл като: Запис на текущия файл с друго име

en: Export to &HTML...
bg: Изнасяне към &HTML

en: Export the contents of the editor as HTML
bg: Изнасяне съдържанието на редактора като HTML

en: Export to HTML: Export the contents of the editor as HTML
bg: Изнасяне към HTML: Изнасяне съдържанието на редактора като HTML

en: Print the code
bg: Печат на кода

en: Print: Print the code
bg: Печат: Печат на кода

en: Quit KTurtle
bg: Изход от KTurtle

en: Quit: Quit KTurtle
bg: Изход: Изход от KTurtle

en: Undo a change in the editor
bg: Отмяна на промяна в редактора

en: Undo: Undo a change in the editor
bg: Отмяна: Отмяна на промяна в редактора

en: Redo a previously undone change in the editor
bg: Възстановяване на предишно отменена промяна в редактора

en: Redo: Redo a previously undone change in the editor
bg: Възстановяване: Възстановяване на предишно отменена промяна в редактора

en: Cut the selected text to the clipboard
bg: Изрязване на избрания текст в системния буфер

en: Cut: Cut the selected text to the clipboard
bg: Изрязване: Изрязване на избрания текст в системния буфер

en: Copy the selected text to the clipboard
bg: Копиране на избрания текст в системния буфер

en: Copy: Copy the selected text to the clipboard
bg: Копиране: Копиране на избрания текст в системния буфер

en: Paste the clipboard's content into the current selection
bg: Поставяне на съдържанието от системния буфер в текущата позиция

en: Paste: Paste the clipboard's content into the current selection
bg: Поставяне: Поставяне на съдържанието от системния буфер в текущата позиция

en: Select all the code in the editor
bg: Избор на целия код в редактора

en: Select All: Select all the code in the editor
bg: Избор на всичко: Избор на целия код в редактора

en: Overwrite Mode
bg: &Режим "презапис"

en: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
bg: Превключване между режимите "вмъкване" и "презапис"

en: Overwrite Mode: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
bg: Режим "презапис": Превключване между режимите "вмъкване" и "презапис"

en: Search through the code in the editor
bg: Търсене из кода в редактора

en: Find: Search through the code in the editor
bg: Търсене: Търсене из кода в редактора

en: Continue searching through the code in the editor
bg: Продължаване търсенето из кода в редактора

en: Find Next: Continue searching through the code in the editor
bg: Търсене на следващо: Продължаване търсенето из кода в редактора

en: Continue searching backwards through the code in the editor
bg: Продължаване търсенето назад из кода в редактора

en: Find Previous: Continue searching backwards through the code in the editor
bg: Търсене на предишно: Продължаване търсенето назад из кода в редактора

en: Export to &Image (PNG)...
bg: Изнасяне към &изображение (PNG)

en: Export the current canvas to a PNG raster image
bg: Запис на полето като растерно изображение (PNG)

en: Export to PNG: Export the current canvas to a PNG raster image
bg: Изнасяне към PNG: Запис на полето като растерно изображение (PNG)

en: Export to &Drawing (SVG)...
bg: Изнасяне към &рисунка (SVG)

en: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
bg: Запис на полето като мащабируемо векторно изображение

en: Export to SVG: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
bg: Изнасяне към SVG: Запис на полето като мащабируемо векторно изображение

en: &Print Canvas...
bg: Печат на &полето

en: Print the canvas
bg: Печат на полето

en: Print: Print the canvas
bg: Печат: Печат на полето

en: Execute the program
bg: Изпълняване на програмата

en: Run: Execute the program
bg: Стартиране: Изпълняване на програмата

en: &Pause
bg: &Пауза

en: Pause execution
bg: Пауза на изпълнението

en: Pause: Pause execution
bg: Пауза: Пауза на изпълнението

en: &Abort
bg: &Прекъсване

en: Stop executing program
bg: Спиране на изпълнението

en: Abort: Stop executing program
bg: Прекъсване: Спиране на изпълнението

note: i18n("&Indent"), "format-indent-more", CTRL+Key_I, this, SLOT(slotIndent()), ac, "edit_indent"); i18n("&Unindent"), "format-indent-less", CTRL+SHIFT+Key_I, this, SLOT(slotUnIndent()), ac, "edit_unindent"); i18n("Cl&ean Indentation"), 0, 0, this, SLOT(slotCleanIndent()), ac, "edit_cleanIndent"); i18n
en: &Direction Chooser...
bg: &Избор на посока

en: Shows the direction chooser dialog
bg: Показва прозореца за избор на посока

en: Direction Chooser: Show the direction chooser dialog
bg: Избор на посока: Показва прозореца за избор на посока

en: &Color Picker...
bg: &Избор на цвят

en: Shows the color picker dialog
bg: Показва прозореца за избор на цвят

en: Color Picker: Show the color picker dialog
bg: Избор на цвят: Показва прозореца за избор на цвят

en: Show &Editor
bg: &Показване на редактора

en: Show or hide the Code Editor
bg: Показване или скриване на редактора за код

en: Show Code Editor: Show or hide the Code Editor
bg: Показване на редактора: Показване или скриване на редактора за код

en: Show &Inspector
bg: Показване на &инспектора

en: Show or hide the Inspector
bg: Показване или скриване на инспектора

en: Show Inspector: Show or hide the Inspector
bg: Показване на инспектора: Показване или скриване на инспектора

en: Show E&rrors
bg: Показване на &грешките

en: Show or hide the Errors tab
bg: Показване или скриване на панела за грешките

en: Show Errors: Show or hide the Errors tab
bg: Показване на грешките: Показване или скриване на панела за грешките

note: i18n("Show &Console"), this); actionCollection()->addAction("show_console", a); a->setStatusTip(i18n("Show or hide the interactive Console tab")); a->setWhatsThis(i18n("Show Console: Show or hide the interactive Console tab")); a->setCheckable(true); a->setChecked(false); connect(a, SIGNAL(toggled(b
en: Show &Line Numbers
bg: &Номериране на редовете

en: Turn the line numbers on/off in the editor
bg: Включване или изключване на номерирането на редовете

en: Show Line Numbers: Turn the line numbers on/off in the editor
bg: Показване номерата на редовете: Включване или изключване на номерирането на редовете

en: Get help on the command under the cursor
bg: Получаване на помощ за командата под курсора

en: Context Help: Get help on the command under the cursor
bg: Контекстна помощ: Получаване на помощ за командата под курсора

en: Help
bg: Помощ

en: Help: Open manual for KTurtle
bg: Помощ: Отваряне на ръководството за KTurtle

en: Console
bg: Конзола

en: Execute
bg: Изпълняване

en: Execute: Executes the current line in the console
bg: Изпълняване: Изпълняване на текущия ред в конзолата

en: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
bg: Изпълняване на програмата или избиране на скорост от падащото меню

en: Run: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
bg: Стартиране: Изпълняване на програмата или избиране на скорост от падащото меню

[ctx: @option:radio]
en: Full Speed (&no highlighting and inspector)
bg: Пълна скорост (&без оцветяване и инспектор)

en: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
bg: Стартиране на програмата на пълна скорост с изключени оцветяване и инспектор

en: Full Speed: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
bg: Пълна скорост: Стартиране на програмата на пълна скорост с изключени оцветяване и инспектор

[ctx: @option:radio]
en: &Full Speed
bg: &Пълна скорост

en: Run the program at full speed
bg: Стартиране на програмата на пълна скорост

en: Full Speed: Run the program at full speed
bg: Пълна скорост: Стартиране на програмата на пълна скорост

[ctx: @option:radio choose the slow speed]
en: &Slow
bg: &Бавно

en: Run the program at a slow speed
bg: Стартиране на програмата на бавна скорост

en: Slow Speed: Run the program at a slow speed
bg: Бавна скорост: Стартиране на програмата на бавна скорост

[ctx: @option:radio]
en: S&lower
bg: П&о-бавно

en: Run the program at a slower speed
bg: Стартиране на програмата на по-бавна скорост

en: Slower Speed: Run the program at a slower speed
bg: По-бавна скорост: Стартиране на програмата на по-бавна скорост

[ctx: @option:radio]
en: Sl&owest
bg: На&й-бавно

en: Run the program at the slowest speed
bg: Стартиране на програмата на най-бавна скорост

en: Slowest Speed: Run the program at the slowest speed
bg: Най-бавна скорост: Стартиране на програмата на най-бавна скорост

[ctx: @option:radio]
en: S&tep-by-Step
bg: &Стъпка по стъпка

en: Run the program one step at a time
bg: Стартиране на програмата стъпка по стъпка

en: Step Speed: Run the program one step at a time
bg: Постъпково: Стартиране на програмата стъпка по стъпка

en: Canvas: This is where the turtle moves and draws when the program is running
bg: Поле: Това е където костенурката се движи и рисува когато се изпълнява програмата

en: E&rrors
bg: Г&решки

en: &Editor
bg: &Редактор

en: Editor: Write your KTurtle commands here
bg: Редактор: Напишете тук вашите команди към костенурката

en: &Inspector
bg: &Инспектор

en: Inspector: See information about variables and functions when the program runs
bg: Инспектор: Виж информация относно променливите и функциите докато програмата се изпълнява

en: Switch to the %1 dictionary
bg: Превключване към речник на %1

en: <nothing under cursor>
bg: <няма нищо под курсора>

en: Help on: %1
bg: Помощ за: %1

en:  Line: %1 Column: %2
bg:  Ред: %1 Колона: %2

en: <variable>
bg: <променлива>

en: <number>
bg: <число>

en: <comment>
bg: <коментар>

en: <string>
bg: <низ>

en: scope
bg: обхват

en: assignment
bg: присвояване

en: parenthesis
bg: скоби

en: mathematical operator
bg: математически оператор

en: expression
bg: израз

en: boolean operator
bg: булев оператор

en: learned command
bg: научена команда

en: argument separator
bg: разделител за аргументите

en: command
bg: команда

en: controller command
bg: команда към контролера

en: Could not change the language to %1.
bg: Езикът не може да бъде превключен към %1.

en: English [built in]
bg: Английски (вграден)

en: untitled
bg: неозаглавено

en: Save as Picture
bg: Запис като изображение

en: PNG Images
bg: PNG изображения

[ctx: @title:window]
en: Save as SVG
bg: Запазване като SVG

en: Scalable Vector Graphics
bg: Мащабируемо векторно изображение

[ctx: @title:window]
en: Save code as HTML
bg: Запис на кода като HTML

en: HTML documents
bg: HTML документи

en: Input
bg: Вход

en: Message
bg: Съобщение
