kdeedu - en to bs translation catalogue (254 entries)

en: bold
bs: masno

en: italic
bs: kurziv

en: underline
bs: podvučeno

en: overline
bs: nadvučeno

en: strikeout
bs: prekriženo

en: Amount red:
bs: Količina crvene:

en: Amount green:
bs: Količina zelene:

en: Amount blue:
bs: Količina plave:

en: &Copy to clipboard
bs: &Kopiraj u klipbord

en: &Paste to editor
bs: &Umetni u editor

en: Write a command here and press enter...
bs: Napiši naredbu ovdje i pritisni enter...

en: Console: quickly run single commands -- write a command here and press enter.
bs: Konzola: brzo pokreni po jednu naredbu -- napiši je ovdje i pritisni enter.

en: Console:
bs: Konzola:

en: <p style='white-space:pre'><b>ERROR:</b> %1</p>
bs: <p style='white-space:pre'><b>GREŠKA:</b> %1</p>

en: Command &type:
bs: &Tip naredbe:

en: &Previous direction:
bs: pr&ethodni smijer:

en: &New direction:
bs: &Novi smijer:

en: Open
bs: Otvori

en: Turtle code files
bs: Datoteke sa turtle kodom

en: All files
bs: Sve datoteke

en: The file you try to open is not a valid KTurtle script, or is incompatible with this version of KTurtle.
    Cannot open %1
bs: Datoteka koju pokušavate otvoriti nije valjana KTurtle skripta ili nije kompatibilna sa ovom verzijom KTurtle.
    Ne mogu otvoriti %1

en: Save As
bs: Snimi kao

en: The program you are currently working on is not saved. By continuing you may lose the changes you have made.
bs: Program na kome trenutno radite nije snimljen. Nastavljajući možete izgubiti izmjene koje ste načinili.

en: Unsaved File
bs: Nesnimljena datoteka

en: &Discard Changes
bs: &Odbaci izmjene

en: In this list you find the error(s) that resulted from running your code.
    Good luck!
bs: U ovoj listi ćete naći greške koje su se desile prilikom pokretanja vašeg koda.
    Sretno!

en: line
bs: linija

en: description
bs: opis

en: code
bs: kod

en: Hide Errors
bs: Sakrij greške

en: No errors occurred yet.
bs: Još se ni jedna greška nije pojavila.

en: Variables
bs: Promjenljive

en: Functions
bs: Funkcije

en: Tree
bs: Stablo

en: name
bs: ime

en: value
bs: vrijednost

en: type
bs: tip

en: No variables
bs: Nema promjenljivih

en: parameters
bs: parametri

en: No learned functions
bs: Nema naučenih funkcija

[ctx: undefined type of a variable]
en: empty
bs: prazno

en: boolean
bs: logička vrijednost

en: number
bs: broj

en: None
bs: Ništa

en: Cannot return outside a function.
bs: Ne mogu se vratiti izvan funkcije.

en: The %1 command accepts no parameters.
bs: Naredba %1 ne uzima nijedan parametar.

en: The %2 command was called with %3 but needs 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but needs %1 parameters.
bs[0]: Komanda %2 je pozvana sa %3 ali joj je potreban %1 parametar.
bs[1]: Komanda %2 je pozvana sa %3 ali su joj potrebna %1 parametra.
bs[2]: Komanda %2 je pozvana sa %3 ali joj je potrebno %1 parametara.

en: The %2 command was called with %3 but only accepts 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but only accepts %1 parameters.
bs[0]: Komanda %2 je pozvana sa %3 ali samo prihvata %1 parametar.
bs[1]: Komanda %2 je pozvana sa %3 ali samo prihvata %1 parametra.
bs[2]: Komanda %2 je pozvana sa %3 ali samo prihvata %1 parametara.

en: The %1 command only accepts a string as its parameter.
bs: Naredba %1 prihvata samo znakovni niz kao parametar.

en: The %1 command only accepts strings as its parameters.
bs: Naredba %1 prihvata samo znakovne nizove kao parametre.

en: The %1 command only accepts a number as its parameter.
bs: Naredba %1 prihvata samo broj kao parametar.

en: The %1 command only accepts numbers as its parameters.
bs: Naredba %1 prihvata samo brojeve kao parametre.

en: The %1 command only accepts an answer as its parameter.
bs: Komanda %1 prihvata samo odgovor kao svoj parametar.

en: The %1 command only accepts answers as its parameters.
bs: Komanda %1 prihvata samo odgovore kao svoje parametre.

en: The variable '%1' was used without first being assigned to a value
bs: Promjenljiva '%1' je iskorištena prije nego što joj je dodijeljena vrijednost

en: An unknown function named '%1' was called
bs: Nepoznata funkcija sa imenom '%1' je pozvana

en: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3
bs: Funkcija '%1' je pozvana sa %2, a trebala je biti pozvana sa %3

[ctx: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3]
en: 1 parameter | %1 parameters
bs[0]: %1 parametar
bs[1]: %1 parametra
bs[2]: %1 parametara

en: ASSERT failed
bs: ASSERT nije uspio

en: 'And' needs two variables
bs: 'And' treba dvije promjenljive

en: 'Or' needs two variables
bs: 'Or' treba dvije promjenljive

en: I need something to do a not on
bs: Treba mi nešto na što mogu primijeniti not

en: I cannot do a '==' without 2 variables
bs: Ne mogu uraditi '==' bez 2 promjenljive

en: I cannot do a '!=' without 2 variables
bs: Ne mogu uraditi '!=' bez 2 promjenljive

en: I cannot do a '>' without 2 variables
bs: Ne mogu uraditi '>' bez dvije promjenljive

en: I cannot do a '<' without 2 variables
bs: Ne mogu uraditi '<' bez 2 promjenljive

en: I cannot do a '>=' without 2 variables
bs: Ne mogu uraditi '>=' bez 2 promjenljive

en: I cannot do a '<=' without 2 variables
bs: Ne mogu uraditi '<=' bez 2 promjenljive

en: You need two numbers or string to do an addition
bs: Potrebna su dva broja ili string da bi se izvršilo sabiranje

en: You need two numbers to subtract
bs: Potrebna su dva broja za oduzimanje

en: You tried to subtract from a non-number, '%1'
bs: Pokušali ste oduzimati od nečega što nije broj, '%1'

en: You tried to subtract a non-number, '%1'
bs: Pokušali ste oduzimati nešto što nije broj, '%1'

en: You need two numbers to multiplicate
bs: Potrebna su dva broja za množenje

en: You tried to multiplicate a non-number, '%1'
bs: Pokušali ste množiti nešto što nije broj, '%1'

en: You tried to multiplicate by a non-number, '%1'
bs: Pokušali ste množiti nečim što nije broj, '%1'

en: You need two numbers to divide
bs: Potrebna su dva broja za dijeljenje

en: You tried to divide by zero
bs: Pokušali ste dijeliti nulom

en: You tried to divide a non-number, '%1'
bs: Pokušali ste podijeliti nešto što nije broj, '%1'

en: You tried to divide by a non-number, '%1'
bs: Pokušali ste dijeliti nečim što nije broj, '%1'

en: You need two numbers to raise a power
bs: Potrebna su dva broja da biste tražili stepen

en: The result of an exponentiation was too large
bs: Rezultat stepenovanja je bio prevelik

en: You tried to raise a non-number to a power, '%1'
bs: Pokušali ste stepenovati nešto što nije broj, '%1'

en: You tried to raise the power of a non-number, '%1'
bs: Pokušali ste stepenovati nečim što nije broj, '%1'

en: You need one variable and a value or variable to do a '='
bs: Potrebna je jedna promjenljiva i jedna vrijednost ili promjenljiva za '='

en: The function '%1' is already defined.
bs: Funkcija '%1' je već definisana.

en: Can't do a sqrt of a negative number
bs: Ne može se izračunati kvadratni korijen negativnog broja

en: Expected a command, instead got '%1'
bs: Očekivana komanda, dobiveno '%1'

en: Could not understand '%1'
bs: Nije bilo moguće razumjeti '%1'

en: A comma was expected here...
bs: Zarez očekivan ovdje

en: Did not expect '%1', instead expected the line to end after %2
bs: Nije očekivano '%1', umjesto toga je očekivano da se linija završi poslije %2

en: Expected an assignment, '=', after the variable '%1'
bs: Očekivana dodjela, '=', poslije promjenljive '%1'

en: Did not expect '%1', instead expected a closing parenthesis, ')'
bs: Nije očekivano '%1', umjesto toga je očekivana zatvorena mala zagrada, ')'

en: Expected 'to' after 'for'
bs: Očekivan 'to' poslije 'for'

en: Expected a name for a command after 'learn' command
bs: Očekivano ime za komandu poslije 'learn' komande

en: You cannot put '%1' here.
bs: Ne možete staviti '%1' ovdje.

en: Text string was not properly closed, expected a double quote, ' " ', to close the string.
bs: Tekstualni string nije propisno zatvoren, očekivani dupli navodnici, ' " ', da zatvore string.

en: 'for' was called wrongly
bs: 'for' je pogrešno pozvan

en: Expected a scope after the 'learn' command
bs: Očekivan opseg nakon 'learn' komande

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
bs: &Datoteka

note: i18n: ectx: Menu (examples)
en: &Examples
bs: &Primjeri

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
bs: &Izmijeni

note: i18n: ectx: Menu (canvas)
en: &Canvas
bs: P&latno

note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
bs: &Pokreni

note: i18n: ectx: Menu (speed)
en: &Run Speed
bs: &Brzina izvršavanja

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
bs: &Alati

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
bs: &Postavke

note: i18n: ectx: Menu (language)
en: &Script Language
bs: &Skriptni jezik

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
bs: P&omoć

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna alatna traka

en: KTurtle is an educational programming environment that aims to make learning how to program as easy as possible. To achieve this KTurtle makes all programming tools available from the user interface. The programming language used is TurtleScript which allows its commands to be translated.
bs: KTurtle je edukacijsko programsko okruženje koje ima za cilj da olakša učenje programiranja što je moguće više. Da bi to postigao, KTurtle je učinio sve alate za programiranje dostupnim kroz korisničko okruženje. Programski jezik koji je korišten je TurtleScript koji dozvoljava da se njegove naredbe prevedu.

en: Initiator and core developer
bs: Inicijator i glavni programer

en: Core developer
bs: Glavni programer

en: File or URL to open (in the GUI mode)
bs: Datoteka ili URL koji treba otvoriti (u GUI modu)

en: Starts KTurtle in D-Bus mode (without a GUI), good for automated unit test scripts
bs: Pokreće KTurtle u D-Bus modu (bez GUI-a), dobro za automatizovane skripte za testiranje

en: Starts KTurtle in testing mode (without a GUI), directly runs the specified local file
bs: Pokreće KTurtle u modu za testiranje (bez GUI-a), direktno pokreće specificiranu lokalnu datoteku

en: Specifies the localization language by a language code, defaults to "en_US" (only works in testing mode)
bs: Specificira lokalizacijski jezik preko šifre jezika, podrazumijevana vrijednost je "en_US" (radi samo u modu za testiranje)

note: i18n("Only tokenizes the turtle code (only works in testing mode)")));
en: Translates turtle code to embeddable C++ example strings (for developers only)
bs: Prevodi turtle kod u ugradive C++ stringove (samo za programere)

[ctx: @info:status the application is ready for commands]
en: Ready
bs: Spreman

en: Create a new file
bs: Napravi novu datoteku

en: New File: Create a new file
bs: Nova datoteka: napravi novu datoteku

en: Open an existing file
bs: Otvori postojeću datoteku

en: Open File: Open an existing file
bs: Otvori datoteku: otvori postojeću datoteku

en: Open a recently used file
bs: Otvori skoro korištenu datoteku

en: Open Recent File: Open a recently used file
bs: Otvori korištenu datoteku: Otvori nedavno korištenu datoteku

en: Get more examples...
bs: Uzmi još primjera...

en: Save the current file to disk
bs: Spasi tekuću datoteku na disk

en: Save File: Save the current file to disk
bs: Spasi datoteku: spasi tekuću datoteku na disk

en: Save the current file under a different name
bs: Spasi tekuću datoteku pod drugim imenom

en: Save File As: Save the current file under a different name
bs: Spasi datoteku kao: spasi tekuću datoteku pod drugim imenom

en: Export to &HTML...
bs: Izvoz u &HTML...

en: Export the contents of the editor as HTML
bs: Izvozi sadržaj editora kao HTML

en: Export to HTML: Export the contents of the editor as HTML
bs: Izvoz u HTML: Izvozi sadržaj editora kao HTML

en: Print the code
bs: Štampaj kod

en: Print: Print the code
bs: Štampaj: Štampaj kod

en: Quit KTurtle
bs: Izađi iz KTurtle

en: Quit: Quit KTurtle
bs: Izađi: izađi iz KTurtle

en: Undo a change in the editor
bs: Poništi izmjenu u editoru

en: Undo: Undo a change in the editor
bs: Poništi: poništi izmjenu u editoru

en: Redo a previously undone change in the editor
bs: Vrati prethodno poništenu izmjenu u editoru

en: Redo: Redo a previously undone change in the editor
bs: Vrati: vrati prethodno poništenu izmjenu u editoru

en: Cut the selected text to the clipboard
bs: Isijeci izabrani tekst i stavi ga u clipboard

en: Cut: Cut the selected text to the clipboard
bs: Isijeci: Isijeci izabrani tekst i stavi ga clipboard

en: Copy the selected text to the clipboard
bs: Kopiraj izabrani tekst u clipboard

en: Copy: Copy the selected text to the clipboard
bs: Kopiraj: Kopiraj označeni tekst u clipboard

en: Paste the clipboard's content into the current selection
bs: Umetni sadržaj clipboarda u trenutnu oblast

en: Paste: Paste the clipboard's content into the current selection
bs: Umetni: umetni sadržaj međuspremnika u trenutno izabranu oblast

en: Select all the code in the editor
bs: Označi sav kod u editoru

en: Select All: Select all the code in the editor
bs: Označi sve: označi sav kod u editoru

en: Overwrite Mode
bs: Mod za prebrisavanje

en: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
bs: Mijenjaj između moda za 'unos' i 'prebrisavanje'

en: Overwrite Mode: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
bs: Mod za prebrisavanje: mijenjaj između moda za 'unos' i 'prebrisavanje'

en: Search through the code in the editor
bs: Pretraži kod koji je u editoru

en: Find: Search through the code in the editor
bs: Nađi: pretraži kod koji je u editoru

en: Continue searching through the code in the editor
bs: Nastavi pretraživati kod koji je u editoru

en: Find Next: Continue searching through the code in the editor
bs: Nađi sljedeće: nastavi pretraživati kod koji je u editoru

en: Continue searching backwards through the code in the editor
bs: Nastavi pretraživati unazad kod koji je u editoru

en: Find Previous: Continue searching backwards through the code in the editor
bs: Nađi prethodno: nastavi pretraživati unazad kod koji je u editoru

en: Export to &Image (PNG)...
bs: Izvoz u &sliku (PNG)...

en: Export the current canvas to a PNG raster image
bs: Izvozi trenutno aktivno platno u PNG rastersku sliku

en: Export to PNG: Export the current canvas to a PNG raster image
bs: Izvoz u PNG: izvozi trenutno aktivno platno u PNG rastersku sliku

en: Export to &Drawing (SVG)...
bs: Izvoz u &crtež (SVG)...

en: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
bs: Izvozi trenutno aktivno platno u Scalable Vector Graphics

en: Export to SVG: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
bs: Izvoz u SVG: izvozi trenutno aktivno platno u Scalable Vector Graphics

en: &Print Canvas...
bs: &Štampaj platno...

en: Print the canvas
bs: Štampaj platno

en: Print: Print the canvas
bs: Štampaj: Štampaj platno

en: Execute the program
bs: Izvrši program

en: Run: Execute the program
bs: Pokreni: izvrši program

en: &Pause
bs: &Pauza

en: Pause execution
bs: Pauziraj izvršavanje

en: Pause: Pause execution
bs: Pauza: pauziraj izvršavanje

en: &Abort
bs: Pre&kini

en: Stop executing program
bs: Zaustavi izvršavanje programa

en: Abort: Stop executing program
bs: Prekini: zaustavi izvršavanje programa

note: i18n("&Indent"), "format-indent-more", CTRL+Key_I, this, SLOT(slotIndent()), ac, "edit_indent"); i18n("&Unindent"), "format-indent-less", CTRL+SHIFT+Key_I, this, SLOT(slotUnIndent()), ac, "edit_unindent"); i18n("Cl&ean Indentation"), 0, 0, this, SLOT(slotCleanIndent()), ac, "edit_cleanIndent"); i18n
en: &Direction Chooser...
bs: &Odabir smjera...

en: Shows the direction chooser dialog
bs: Prikazuje dijalog za biranje smjera

en: Direction Chooser: Show the direction chooser dialog
bs: Odabir smjera: prikazuje dijalog za biranje smjera

en: &Color Picker...
bs: Odabir &boje...

en: Shows the color picker dialog
bs: Prikazuje dijalog za biranje boje

en: Color Picker: Show the color picker dialog
bs: Odabir boje: prikazuje dijalog za biranje boje

en: Show &Editor
bs: Prikaži &editor

en: Show or hide the Code Editor
bs: Prikaži ili sakrij editor koda

en: Show Code Editor: Show or hide the Code Editor
bs: Prikaži editor koda: Prikaži ili sakrije editor koda

en: Show &Inspector
bs: Prikaži &inspektora

en: Show or hide the Inspector
bs: Prikaži ili sakrij inspektora

en: Show Inspector: Show or hide the Inspector
bs: Prikaži inspektora: prikaži ili sakrij inspektora

en: Show E&rrors
bs: Prikaži &greške

en: Show or hide the Errors tab
bs: Prikaži ili sakrij karticu sa greškama

en: Show Errors: Show or hide the Errors tab
bs: Prikaži greške: prikaži ili sakrij karticu sa greškama

note: i18n("Show &Console"), this); actionCollection()->addAction("show_console", a); a->setStatusTip(i18n("Show or hide the interactive Console tab")); a->setWhatsThis(i18n("Show Console: Show or hide the interactive Console tab")); a->setCheckable(true); a->setChecked(false); connect(a, SIGNAL(toggled(b
en: Show &Line Numbers
bs: Prikaži brojeve &linija

en: Turn the line numbers on/off in the editor
bs: Uključi ili isključi prikaz broja linije u editoru

en: Show Line Numbers: Turn the line numbers on/off in the editor
bs: Prikaži broj linije: uključi ili isključi prikaz broja linije u editoru

en: Get help on the command under the cursor
bs: Traži pomoć o komandi ispod kursora

en: Context Help: Get help on the command under the cursor
bs: Kontekstna pomoć: traži pomoć za komandu ispod kursora

en: Help
bs: Pomoć

en: Help: Open manual for KTurtle
bs: Pomoć: otvori priručnik za KTurtle

en: Console
bs: Konzola

en: Execute
bs: Izvrši

en: Execute: Executes the current line in the console
bs: Izvrši: izvršava trenutnu liniju u konzoli

en: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
bs: Izvrši program ili koristi padajući meni da odabereš brzinu izvršavanja

en: Run: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
bs: Pokreni: Izvrši program ili koristi padajući meni da odabereš brzinu izvršavanja

[ctx: @option:radio]
en: Full Speed (&no highlighting and inspector)
bs: Puna brzina (bez &označavanja i inspektora)

en: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
bs: Pokreni program punom brzinom, gdje je isključeno označavanje i inspektor

en: Full Speed: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
bs: Puna brzina: pokreni program punom brzinom, gdje je isključeno označavanje i inspektor

[ctx: @option:radio]
en: &Full Speed
bs: &Puna brzina

en: Run the program at full speed
bs: Pokreni program punom brzinom

en: Full Speed: Run the program at full speed
bs: Puna brzina: pokreni program punom brzinom

[ctx: @option:radio choose the slow speed]
en: &Slow
bs: P&olako

en: Run the program at a slow speed
bs: Pokreni program na niskoj brzini

en: Slow Speed: Run the program at a slow speed
bs: Spora brzina: pokreni program na niskoj brzini

[ctx: @option:radio]
en: S&lower
bs: Spo&rije

en: Run the program at a slower speed
bs: Pokreni program na sporijoj brzini

en: Slower Speed: Run the program at a slower speed
bs: Sporija brzina: pokreni program na sporijoj brzini

[ctx: @option:radio]
en: Sl&owest
bs: &Najsporije

en: Run the program at the slowest speed
bs: Pokreni program na najnižoj brzini

en: Slowest Speed: Run the program at the slowest speed
bs: Najsporija brzina: pokreni program na najsporijoj brzini

[ctx: @option:radio]
en: S&tep-by-Step
bs: &Korak-po-korak

en: Run the program one step at a time
bs: Pokreni program korak po korak

en: Step Speed: Run the program one step at a time
bs: Brzina koraka: Pokreni program korak po korak

en: Canvas: This is where the turtle moves and draws when the program is running
bs: Platno: ovdje se kornjača kreće i crta kada je program pokrenut

en: E&rrors
bs: Gre&ške

en: &Editor
bs: &Uređivač

en: Editor: Write your KTurtle commands here
bs: Editor: piši svoje KTurtle naredbe ovdje

en: &Inspector
bs: &Inspektor

en: Inspector: See information about variables and functions when the program runs
bs: Inspektor: vidi informacije o promjenljivim i funkcijama kada je program pokrenut

en: Switch to the %1 dictionary
bs: Prebaci se u %1 rječnik

en:  OVR
bs:  PRE

en:  INS
bs:  UBA

en: <nothing under cursor>
bs: <ništa ispod kursora>

en: Help on: %1
bs: Pomoć za: %1

en:  Line: %1 Column: %2
bs:  Linija: %1 Kolona: %2

en: <variable>
bs: <promjenljiva>

en: <number>
bs: <broj>

en: <comment>
bs: <komentar>

en: <string>
bs: <znakovni niz>

en: scope
bs: vidokrug

en: assignment
bs: dodjela

en: parenthesis
bs: mala zagrada

en: mathematical operator
bs: matematički operator

en: expression
bs: izraz

en: boolean operator
bs: logički operator

en: learned command
bs: naučena naredba

en: argument separator
bs: Separator argumenata

en: command
bs: naredba

en: controller command
bs: naredba za kontrolisanje

en: Could not change the language to %1.
bs: Nije bilo moguće promijeniti jezik u %1.

en: English [built in]
bs: Engleski [ugrađen]

en: untitled
bs: bez naslova

en: Save as Picture
bs: Spasi kao sliku

en: PNG Images
bs: PNG slike

en: Scalable Vector Graphics
bs: Skalabilna vektorska grafika (SVG)

en: HTML documents
bs: HTML dokumenti

en: Input
bs: Ulaz

en: Message
bs: Poruka
