kturtle - en to ca@valencia translation catalogue (320 entries)

en: bold
ca@valencia: negreta

en: italic
ca@valencia: cursiva

en: underline
ca@valencia: subratllada

en: overline
ca@valencia: sobreratllada

en: strikeout
ca@valencia: ratllada

[ctx: @title:window]
en: Color Picker
ca@valencia: Selector de color

en: Amount red:
ca@valencia: Quantitat de roig:

en: Amount green:
ca@valencia: Quantitat de verd:

en: Amount blue:
ca@valencia: Quantitat de blau:

en: &Copy to clipboard
ca@valencia: &Copia a dins del porta-retalls

en: &Paste to editor
ca@valencia: A&pega a l'editor

en: Write a command here and press enter...
ca@valencia: Escriviu ací una ordre i premeu «entrada»…

en: Console: quickly run single commands -- write a command here and press enter.
ca@valencia: Consola: execució ràpida d'ordres individuals -- Escriviu ací una ordre i premeu «entrada».

en: Console:
ca@valencia: Consola:

[ctx: @title:window]
en: Direction Chooser
ca@valencia: Selector de direcció

en: Command &type:
ca@valencia: &Tipus d'ordre:

en: &Previous direction:
ca@valencia: Direcció &prèvia:

en: &New direction:
ca@valencia: Direcció &nova:

en: Open
ca@valencia: Obri

en: Turtle code files
ca@valencia: Fitxers de codi Turtle

en: All files
ca@valencia: Tots els fitxers

en: The file you try to open is not a valid KTurtle script, or is incompatible with this version of KTurtle.
    Cannot open %1
ca@valencia: El fitxer que esteu provant d'obrir no és un script vàlid de KTurtle, o bé és incompatible amb esta versió de KTurtle.
    No s'ha pogut obrir %1

en: Could not save file.
ca@valencia: No s'ha pogut guardar el fitxer.

en: Save As
ca@valencia: Anomena i guarda

en: The program you are currently working on is not saved. By continuing you may lose the changes you have made.
ca@valencia: El programa en què esteu treballant no està guardat. Si continueu, perdreu tots els canvis que hàgeu fet.

en: Unsaved File
ca@valencia: Fitxer no guardat

en: &Discard Changes
ca@valencia: &Descarta els canvis

en: In this list you find the error(s) that resulted from running your code.
    Good luck!
ca@valencia: En esta llista trobareu els errors que s'han produït en executar el vostre codi.
    Bona sort!

en: line
ca@valencia: línia

en: description
ca@valencia: descripció

en: code
ca@valencia: codi

en: Hide Errors
ca@valencia: Oculta els errors

en: No errors occurred yet.
ca@valencia: Encara no hi ha hagut cap error.

en: Functions
ca@valencia: Funcions

en: Tree
ca@valencia: Arbre

en: name
ca@valencia: nom

en: value
ca@valencia: valor

en: type
ca@valencia: tipus

en: No variables
ca@valencia: Sense variables

en: parameters
ca@valencia: paràmetres

en: No learned functions
ca@valencia: No hi ha funcions apreses

[ctx: undefined type of a variable]
en: empty
ca@valencia: buit

en: boolean
ca@valencia: booleà

en: number
ca@valencia: número

en: string
ca@valencia: cadena de text

en: None
ca@valencia: Res

en: Cannot return outside a function.
ca@valencia: No es pot retornar des d'una funció.

en: The %1 command accepts no parameters.
ca@valencia: L'ordre %1 no accepta cap paràmetre.

en: The %2 command was called with %3 but needs 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but needs %1 parameters.
ca@valencia[0]: S'ha cridat l'ordre %2 amb %3, però necessita 1 paràmetre.
ca@valencia[1]: S'ha cridat l'ordre %2 amb %3, però necessita %1 paràmetres.

en: The %2 command was called with %3 but only accepts 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but only accepts %1 parameters.
ca@valencia[0]: S'ha cridat l'ordre %2 amb %3, però només accepta 1 paràmetre.
ca@valencia[1]: S'ha cridat l'ordre %2 amb %3, però només accepta %1 paràmetres.

en: The %1 command only accepts a string as its parameter.
ca@valencia: L'ordre %1 només accepta una cadena de text com a paràmetre.

en: The %1 command only accepts strings as its parameters.
ca@valencia: L'ordre %1 només accepta cadenes de text com a paràmetres.

en: The %1 command only accepts a number as its parameter.
ca@valencia: L'ordre %1 només accepta un nombre com a paràmetre.

en: The %1 command only accepts numbers as its parameters.
ca@valencia: L'ordre %1 només accepta nombres com a paràmetres.

en: The %1 command only accepts an answer as its parameter.
ca@valencia: L'ordre %1 només accepta una resposta com a paràmetre.

en: The %1 command only accepts answers as its parameters.
ca@valencia: L'ordre %1 només accepta respostes com a paràmetres.

en: The variable '%1' was used without first being assigned to a value
ca@valencia: S'ha fet ús de la variable «%1» sense haver-li assignat prèviament un valor

en: An unknown function named '%1' was called
ca@valencia: S'ha cridat una funció desconeguda anomenada «%1»

en: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3
ca@valencia: La funció «%1» s'ha cridat amb %2, quan hauria d'haver estat cridada amb %3

[ctx: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3]
en: 1 parameter | %1 parameters
ca@valencia[0]: 1 paràmetre
ca@valencia[1]: %1 paràmetres

en: ASSERT failed
ca@valencia: ha fallat DECLARA

en: 'And' needs two variables
ca@valencia: «I» necessita dues variables

en: 'Or' needs two variables
ca@valencia: «O» necessita dues variables

en: I need something to do a not on
ca@valencia: Necessite alguna cosa per a aplicar-li un No

en: I cannot do a '==' without 2 variables
ca@valencia: L'operador «==» necessita 2 variables

en: I cannot do a '!=' without 2 variables
ca@valencia: L'operador «!=» necessita 2 variables

en: I cannot do a '>' without 2 variables
ca@valencia: L'operador «>» necessita 2 variables

en: I cannot do a '<' without 2 variables
ca@valencia: L'operador «<» necessita 2 variables

en: I cannot do a '>=' without 2 variables
ca@valencia: L'operador «>=» necessita 2 variables

en: I cannot do a '<=' without 2 variables
ca@valencia: L'operador «<=» necessita 2 variables

en: You need two numbers or string to do an addition
ca@valencia: Necessiteu dos nombres o cadenes per a fer una suma

en: You need two numbers to subtract
ca@valencia: Necessiteu dos nombres per a restar

en: You tried to subtract from a non-number, '%1'
ca@valencia: Heu intentat restar d'un no-nombre, «%1»

en: You tried to subtract a non-number, '%1'
ca@valencia: Heu intentat restar un no-nombre, «%1»

en: You need two numbers to multiplicate
ca@valencia: Necessiteu dos nombres per a multiplicar

en: You tried to multiplicate a non-number, '%1'
ca@valencia: Heu intentat multiplicar un no-nombre, «%1»

en: You tried to multiplicate by a non-number, '%1'
ca@valencia: Heu intentat multiplicar per un no-nombre, «%1»

en: You need two numbers to divide
ca@valencia: Necessiteu dos nombres per a dividir

en: You tried to divide by zero
ca@valencia: Heu intentat dividir per zero

en: You tried to divide a non-number, '%1'
ca@valencia: Heu intentat dividir un no-nombre, «%1»

en: You tried to divide by a non-number, '%1'
ca@valencia: Heu intentat dividir per un no-nombre, «%1»

en: You need two numbers to raise a power
ca@valencia: Necessiteu dos nombres per a elevar a una potència

en: The result of an exponentiation was too large
ca@valencia: El resultat d'una potenciació és massa gran

en: You tried to raise a non-number to a power, '%1'
ca@valencia: Heu intentat elevar un nombre a una potència, «%1»

en: You tried to raise the power of a non-number, '%1'
ca@valencia: Heu intentat elevar a la potència d'un no-nombre, «%1»

en: You need one variable and a value or variable to do a '='
ca@valencia: Necessiteu una variable i un valor o variable per a fer un «=»

en: The function '%1' is already defined.
ca@valencia: La funció «%1» ja es troba definida.

en: Can't do a sqrt of a negative number
ca@valencia: No es pot fer una arrel quadrada d'un nombre negatiu

en: Expected a command, instead got '%1'
ca@valencia: S'esperava una ordre, però s'ha obtingut «%1»

en: Could not understand '%1'
ca@valencia: No s'ha pogut interpretar «%1»

en: A comma was expected here...
ca@valencia: Ací s'esperava una coma…

en: Did not expect '%1', instead expected the line to end after %2
ca@valencia: No s'esperava «%1», sinó que s'esperava que la línia s'acabara després de %2

en: Expected an assignment, '=', after the variable '%1'
ca@valencia: S'esperava una assignació, «=», després de la variable «%1»

en: Did not expect '%1', instead expected a closing parenthesis, ')'
ca@valencia: No s'esperava «%1», sinó que s'esperava un tancament de parèntesi, «)»

en: Expected 'to' after 'for'
ca@valencia: S'esperava un «finsa» després del «per»

en: Expected a name for a command after 'learn' command
ca@valencia: S'esperava un nom d'ordre després de l'ordre «aprén»

en: You cannot put '%1' here.
ca@valencia: No podeu posar «%1» ací.

en: Text string was not properly closed, expected a double quote, ' " ', to close the string.
ca@valencia: La cadena de text no s'ha tancat correctament. S'esperen unes cometes dobles, «"», per a tancar la cadena.

en: 'for' was called wrongly
ca@valencia: «per» s'ha cridat erròniament

en: Expected a scope after the 'learn' command
ca@valencia: S'esperava un àmbit després de l'ordre «aprén»

[ctx: You are about to translate the 'True' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: true
ca@valencia: cert

[ctx: You are about to translate the 'False' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: false
ca@valencia: fals

[ctx: You are about to translate the 'Exit' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: exit
ca@valencia: ix

[ctx: You are about to translate the 'If' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: if
ca@valencia: si

[ctx: You are about to translate the 'Else' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: else
ca@valencia: altrament

[ctx: You are about to translate the 'Repeat' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: repeat
ca@valencia: repetix

[ctx: You are about to translate the 'While' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: while
ca@valencia: mentre

[ctx: You are about to translate the 'For' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: for
ca@valencia: per

[ctx: You are about to translate the 'To' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: to
ca@valencia: finsa

[ctx: You are about to translate the 'Step' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: step
ca@valencia: pas

[ctx: You are about to translate the 'Break' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: break
ca@valencia: trenca

[ctx: You are about to translate the 'Return' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: return
ca@valencia: retorna

[ctx: You are about to translate the 'Wait' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: wait
ca@valencia: espera

[ctx: You are about to translate the 'Assert' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: assert
ca@valencia: declara

[ctx: You are about to translate the 'And' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: and
ca@valencia: i

[ctx: You are about to translate the 'Or' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: or
ca@valencia: o

[ctx: You are about to translate the 'Not' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: not
ca@valencia: no

[ctx: You are about to translate the 'Learn' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: learn
ca@valencia: aprén

[ctx: You are about to translate the 'Reset' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: reset
ca@valencia: restablix

[ctx: You are about to translate the 'Clear' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: clear
ca@valencia: neteja

[ctx: You are about to translate the 'Clear' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ccl
ca@valencia: net

[ctx: You are about to translate the 'Center' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: center
ca@valencia: centra

[ctx: You are about to translate the 'Go' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: go
ca@valencia: vesa

[ctx: You are about to translate the 'GoX' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gox
ca@valencia: vesax

[ctx: You are about to translate the 'GoX' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gx
ca@valencia: vx

[ctx: You are about to translate the 'GoY' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: goy
ca@valencia: vesay

[ctx: You are about to translate the 'GoY' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gy
ca@valencia: vy

[ctx: You are about to translate the 'Forward' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: forward
ca@valencia: avança

[ctx: You are about to translate the 'Forward' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: fw
ca@valencia: av

[ctx: You are about to translate the 'Backward' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: backward
ca@valencia: recula

[ctx: You are about to translate the 'Backward' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: bw
ca@valencia: re

[ctx: You are about to translate the 'Direction' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: direction
ca@valencia: direcció

[ctx: You are about to translate the 'TurnLeft' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: turnleft
ca@valencia: giraesquerra

[ctx: You are about to translate the 'TurnLeft' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tl
ca@valencia: ge

[ctx: You are about to translate the 'TurnRight' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: turnright
ca@valencia: giradreta

[ctx: You are about to translate the 'TurnRight' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tr
ca@valencia: gd

[ctx: You are about to translate the 'PenWidth' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: penwidth
ca@valencia: gruixllapis

[ctx: You are about to translate the 'PenWidth' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pw
ca@valencia: gl

[ctx: You are about to translate the 'PenUp' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: penup
ca@valencia: aixecallapis

[ctx: You are about to translate the 'PenUp' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pu
ca@valencia: al

[ctx: You are about to translate the 'PenDown' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pendown
ca@valencia: baixallapis

[ctx: You are about to translate the 'PenDown' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pd
ca@valencia: bl

[ctx: You are about to translate the 'PenColor' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pencolor
ca@valencia: colorllapis

[ctx: You are about to translate the 'PenColor' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pc
ca@valencia: cl

[ctx: You are about to translate the 'CanvasColor' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: canvascolor
ca@valencia: colorpaper

[ctx: You are about to translate the 'CanvasColor' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cc
ca@valencia: cp

[ctx: You are about to translate the 'CanvasSize' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: canvassize
ca@valencia: midapaper

[ctx: You are about to translate the 'CanvasSize' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cs
ca@valencia: mp

[ctx: You are about to translate the 'SpriteShow' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: spriteshow
ca@valencia: mostra

[ctx: You are about to translate the 'SpriteShow' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ss
ca@valencia: mo

[ctx: You are about to translate the 'SpriteHide' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: spritehide
ca@valencia: oculta

[ctx: You are about to translate the 'SpriteHide' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: sh
ca@valencia: oc

[ctx: You are about to translate the 'Print' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: print
ca@valencia: imprimix

[ctx: You are about to translate the 'FontSize' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: fontsize
ca@valencia: midalletra

[ctx: You are about to translate the 'Random' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: random
ca@valencia: aleatori

[ctx: You are about to translate the 'Random' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: rnd
ca@valencia: ale

[ctx: You are about to translate the 'GetX' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: getx
ca@valencia: obtinguesx

[ctx: You are about to translate the 'GetY' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gety
ca@valencia: obtinguesy

[ctx: You are about to translate the 'Message' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: message
ca@valencia: missatge

[ctx: You are about to translate the 'Ask' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ask
ca@valencia: pregunta

[ctx: You are about to translate the 'Sqrt' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: sqrt
ca@valencia: arrel

[ctx: You are about to translate the 'Round' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: round
ca@valencia: arrod

[ctx: You are about to translate the 'GetDirection' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: getdirection
ca@valencia: obtinguesdireccio

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: curly
ca@valencia: espirals

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: arrow
ca@valencia: fletxa

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: flower
ca@valencia: flor

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ca@valencia: Fi&txer

note: i18n: ectx: Menu (examples)
en: &Examples
ca@valencia: &Exemples

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ca@valencia: &Edita

note: i18n: ectx: Menu (canvas)
en: &Canvas
ca@valencia: &Llenç

note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
ca@valencia: &Executa

note: i18n: ectx: Menu (speed)
en: &Run Speed
ca@valencia: &Velocitat d'execució

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ca@valencia: &Eines

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ca@valencia: Con&figuració

note: i18n: ectx: Menu (language)
en: &Script Language
ca@valencia: Idioma de &script

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ca@valencia: &Ajuda

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ca@valencia: Barra d'eines principal

en: KTurtle is an educational programming environment that aims to make learning how to program as easy as possible. To achieve this KTurtle makes all programming tools available from the user interface. The programming language used is TurtleScript which allows its commands to be translated.
ca@valencia: KTurtle és un entorn educatiu de programació que pretén ensenyar a programar de la manera més senzilla possible. Per a aconseguir-ho, KTurtle permet accedir a totes les eines de programació des de la interfície d'usuari. El llenguatge de programació és TurtleScript, el qual permet traduir-ne les ordres.

en: Initiator and core developer
ca@valencia: Iniciador i desenvolupador principal

en: Core developer
ca@valencia: Desenvolupador principal

en: File or URL to open (in the GUI mode)
ca@valencia: Fitxer o URL que s'ha d'obrir (en el mode IGU)

en: Starts KTurtle in D-Bus mode (without a GUI), good for automated unit test scripts
ca@valencia: Inicia KTurtle en el mode D-Bus (sense una IGU), útil per a scripts de comprovació automàtica de la unitat

en: Starts KTurtle in testing mode (without a GUI), directly runs the specified local file
ca@valencia: Inicia KTurtle en el mode de proves (sense una IGU), executant directament el fitxer local especificat

en: Specifies the localization language by a language code, defaults to "en_US" (only works in testing mode)
ca@valencia: Especifica l'idioma de traducció mitjançant el codi d'idioma, sent «en_US» el predeterminat (només funciona en el mode de proves)

en: Translates turtle code to embeddable C++ example strings (for developers only)
ca@valencia: Traduïx el codi turtle a cadenes d'exemple de C++ incrustable (només per a desenvolupadors)

[ctx: @info:status the application is ready for commands]
en: Ready
ca@valencia: A punt

en: Create a new file
ca@valencia: Crea un fitxer nou

en: New File: Create a new file
ca@valencia: Fitxer nou: Crea un fitxer nou

en: Open an existing file
ca@valencia: Obri un fitxer existent

en: Open File: Open an existing file
ca@valencia: Obri fitxer: Obri un fitxer existent

en: Open a recently used file
ca@valencia: Obri un fitxer utilitzat recentment

en: Open Recent File: Open a recently used file
ca@valencia: Obri un fitxer recent: Obri un fitxer utilitzat recentment

en: Get more examples...
ca@valencia: Aconseguix més exemples…

en: Save the current file to disk
ca@valencia: Guarda el fitxer actual al disc

en: Save File: Save the current file to disk
ca@valencia: Guarda el fitxer: Guarda el fitxer actual al disc

en: Save the current file under a different name
ca@valencia: Guarda el fitxer actual amb un nom diferent

en: Save File As: Save the current file under a different name
ca@valencia: Anomeneu i guardeu el fitxer: guarda el fitxer actual amb un nom diferent

en: Export to &HTML...
ca@valencia: Exporta cap a &HTML…

en: Export the contents of the editor as HTML
ca@valencia: Exporta el contingut de l'editor com a HTML

en: Export to HTML: Export the contents of the editor as HTML
ca@valencia: Exporta cap a HTML: Esporta el contingut de l'editor com a HTML

en: Print the code
ca@valencia: Imprimix el codi

en: Print: Print the code
ca@valencia: Imprimix: Imprimix el codi

en: Quit KTurtle
ca@valencia: Ix de KTurtle

en: Quit: Quit KTurtle
ca@valencia: Ix: Ix de KTurtle

en: Undo a change in the editor
ca@valencia: Desfés un canvi en l'editor

en: Undo: Undo a change in the editor
ca@valencia: Desfés: Desfés un canvi en l'editor

en: Redo a previously undone change in the editor
ca@valencia: Refés un canvi prèviament desfet en l'editor

en: Redo: Redo a previously undone change in the editor
ca@valencia: Refés: Refà un canvi prèviament desfet en l'editor

en: Cut the selected text to the clipboard
ca@valencia: Talla el text seleccionat a dins del porta-retalls

en: Cut: Cut the selected text to the clipboard
ca@valencia: Talla: Talla el text seleccionat a dins del porta-retalls

en: Copy the selected text to the clipboard
ca@valencia: Copia el text seleccionat a dins del porta-retalls

en: Copy: Copy the selected text to the clipboard
ca@valencia: Copia: Copia el text seleccionat a dins del porta-retalls

en: Paste the clipboard's content into the current selection
ca@valencia: Apega el contingut del porta-retalls a la selecció actual

en: Paste: Paste the clipboard's content into the current selection
ca@valencia: Apega: Apega el contingut del porta-retalls a la selecció actual

en: Select all the code in the editor
ca@valencia: Selecciona tot el codi en l'editor

en: Select All: Select all the code in the editor
ca@valencia: Selecciona-ho tot: Selecciona tot el codi en l'editor

en: Overwrite Mode
ca@valencia: Mode de sobreescriptura

en: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
ca@valencia: Canvia entre el mode d'«inserir» i el de «sobreescriure»

en: Overwrite Mode: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
ca@valencia: Mode de sobreescriptura: Canvia entre el mode d'«inserir» i el de «sobreescriure»

en: Search through the code in the editor
ca@valencia: Busca a través del codi en l'editor

en: Find: Search through the code in the editor
ca@valencia: Busca: Busca a través del codi en l'editor

en: Continue searching through the code in the editor
ca@valencia: Continua buscant a través del codi en l'editor

en: Find Next: Continue searching through the code in the editor
ca@valencia: Busca la següent: Continua buscant a través del codi en l'editor

en: Continue searching backwards through the code in the editor
ca@valencia: Continua buscant arrere a través del codi en l'editor

en: Find Previous: Continue searching backwards through the code in the editor
ca@valencia: Busca l'anterior: Continua buscant arrere a través del codi en l'editor

en: Export to &Image (PNG)...
ca@valencia: Exporta cap a &imatge (PNG)…

en: Export the current canvas to a PNG raster image
ca@valencia: Exporta el llenç actual a una imatge PNG

en: Export to PNG: Export the current canvas to a PNG raster image
ca@valencia: Exporta cap a PNG: Exporta el llenç actual a una imatge PNG

en: Export to &Drawing (SVG)...
ca@valencia: Exporta cap a &dibuix (SVG)…

en: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
ca@valencia: Exporta el llenç actual a Gràfics Vectorials Escalables

en: Export to SVG: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
ca@valencia: Exporta cap a SVG: Exporta el llenç actual a Gràfics Vectorials Escalables

en: &Print Canvas...
ca@valencia: Im&primix el llenç…

en: Print the canvas
ca@valencia: Imprimix el llenç

en: Print: Print the canvas
ca@valencia: Imprimix: Imprimix el llenç

en: Execute the program
ca@valencia: Executa el programa

en: Run: Execute the program
ca@valencia: Executa: Executa el programa

en: &Pause
ca@valencia: Fes una &pausa

en: Pause execution
ca@valencia: Fa una pausa en l'execució

en: Pause: Pause execution
ca@valencia: Pausa: Fa una pausa en l'execució

en: &Abort
ca@valencia: &Interromp

en: Stop executing program
ca@valencia: Para el programa en execució

en: Abort: Stop executing program
ca@valencia: Interromp: Para el programa en execució

note: i18n("&Indent"), "format-indent-more", CTRL+Key_I, this, SLOT(slotIndent()), ac, "edit_indent"); i18n("&Unindent"), "format-indent-less", CTRL+SHIFT+Key_I, this, SLOT(slotUnIndent()), ac, "edit_unindent"); i18n("Cl&ean Indentation"), 0, 0, this, SLOT(slotCleanIndent()), ac, "edit_cleanIndent"); i18n
en: &Direction Chooser...
ca@valencia: Selector de &direcció…

en: Shows the direction chooser dialog
ca@valencia: Mostra el diàleg de selecció de direcció

en: Direction Chooser: Show the direction chooser dialog
ca@valencia: Selector de direcció: Mostra el diàleg de selecció de direcció

en: &Color Picker...
ca@valencia: Selector de &color…

en: Shows the color picker dialog
ca@valencia: Mostra el diàleg de selecció de color

en: Color Picker: Show the color picker dialog
ca@valencia: Selector de color: Mostra el diàleg de selecció de color

en: Show &Editor
ca@valencia: Mostra l'&editor

en: Show or hide the Code Editor
ca@valencia: Mostra o oculta l'editor de codi

en: Show Code Editor: Show or hide the Code Editor
ca@valencia: Mostra l'editor de codi: Mostra o oculta l'editor de codi

en: Show &Inspector
ca@valencia: Mostra l'&inspector

en: Show or hide the Inspector
ca@valencia: Mostra o oculta l'inspector

en: Show Inspector: Show or hide the Inspector
ca@valencia: Mostra l'inspector: Mostra o oculta l'inspector

en: Show E&rrors
ca@valencia: Mostra els e&rrors

en: Show or hide the Errors tab
ca@valencia: Mostra o oculta la pestanya dels errors

en: Show Errors: Show or hide the Errors tab
ca@valencia: Mostra els errors: Mostra o oculta la pestanya dels errors

note: i18n("Show &Console"), this); actionCollection()->addAction("show_console", a); a->setStatusTip(i18n("Show or hide the interactive Console tab")); a->setWhatsThis(i18n("Show Console: Show or hide the interactive Console tab")); a->setCheckable(true); a->setChecked(false); connect(a, SIGNAL(toggled(b
en: Show &Line Numbers
ca@valencia: Mostra els números de les &línies

en: Turn the line numbers on/off in the editor
ca@valencia: Activa o desactiva els números de línia en l'editor

en: Show Line Numbers: Turn the line numbers on/off in the editor
ca@valencia: Mostra els números de línia: Activa o desactiva els números de línia en l'editor

en: Get help on the command under the cursor
ca@valencia: Obtín ajuda sobre l'ordre situada baix el cursor

en: Context Help: Get help on the command under the cursor
ca@valencia: Ajuda del context: Obtín ajuda sobre l'ordre situada baix el cursor

en: Help
ca@valencia: Ajuda

en: Help: Open manual for KTurtle
ca@valencia: Ajuda: Obri el manual de KTurtle

en: Console
ca@valencia: Consola

en: Execute
ca@valencia: Executa

en: Execute: Executes the current line in the console
ca@valencia: Executa: Executa la línia actual en l'intèrpret d'ordres

en: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
ca@valencia: Executa el programa, o utilitza el menú desplegable per a seleccionar la velocitat d'execució

en: Run: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
ca@valencia: Executa: Executa el programa, o utilitza el menú desplegable per a seleccionar la velocitat d'execució

[ctx: @option:radio]
en: Full Speed (&no highlighting and inspector)
ca@valencia: Velocitat màxima (&sense ressaltat ni inspector)

en: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
ca@valencia: Executa el programa a la màxima velocitat, amb el ressaltat i l'inspector desactivats

en: Full Speed: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
ca@valencia: Velocitat màxima: Executa el programa a la màxima velocitat, amb el ressaltat i l'inspector desactivats

[ctx: @option:radio]
en: &Full Speed
ca@valencia: &Velocitat màxima

en: Run the program at full speed
ca@valencia: Executa el programa a la màxima velocitat

en: Full Speed: Run the program at full speed
ca@valencia: Velocitat màxima: executa el programa a la màxima velocitat

[ctx: @option:radio choose the slow speed]
en: &Slow
ca@valencia: &Lenta

en: Run the program at a slow speed
ca@valencia: Executa el programa a una velocitat lenta

en: Slow Speed: Run the program at a slow speed
ca@valencia: Velocitat lenta: Executa el programa a una velocitat lenta

[ctx: @option:radio]
en: S&lower
ca@valencia: Més &lenta

en: Run the program at a slower speed
ca@valencia: Executa el programa a una velocitat més lenta

en: Slower Speed: Run the program at a slower speed
ca@valencia: Més lenta: Executa el programa a una velocitat més lenta

[ctx: @option:radio]
en: Sl&owest
ca@valencia: La &més lenta

en: Run the program at the slowest speed
ca@valencia: Executa el programa a la velocitat més lenta

en: Slowest Speed: Run the program at the slowest speed
ca@valencia: El més lent: executa el programa a la velocitat més lenta

[ctx: @option:radio]
en: S&tep-by-Step
ca@valencia: &Instrucció a instrucció

en: Run the program one step at a time
ca@valencia: Executa el programa instrucció a instrucció

en: Step Speed: Run the program one step at a time
ca@valencia: Velocitat al pas: Executa el programa instrucció a instrucció

en: Canvas: This is where the turtle moves and draws when the program is running
ca@valencia: Paper: L'espai per on es mou i dibuixa la tortuga quan el programa s'està executant

en: Editor: Write your KTurtle commands here
ca@valencia: Editor: Escriviu ací les vostres ordres per a KTurtle

en: Inspector: See information about variables and functions when the program runs
ca@valencia: Inspector: Permet veure informació sobre variables i funcions quan el programa s'està executant

en: Switch to the %1 dictionary
ca@valencia: Canvia al diccionari %1

en:  OVR
ca@valencia:  SOB

en: <nothing under cursor>
ca@valencia: <res baix el cursor>

en: Help on: %1
ca@valencia: Ajuda sobre: %1

en:  Line: %1 Column: %2
ca@valencia:  Línia: %1 Columna: %2

en: "%1" <%2>
ca@valencia: «%1» <%2>

en: <number>
ca@valencia: <número>

en: <comment>
ca@valencia: <comentari>

en: <string>
ca@valencia: <cadena de text>

en: scope
ca@valencia: àmbit

en: assignment
ca@valencia: assignació

en: parenthesis
ca@valencia: parèntesi

en: mathematical operator
ca@valencia: operador matemàtic

en: expression
ca@valencia: expressió

en: boolean operator
ca@valencia: operador booleà

en: learned command
ca@valencia: ordre apresa

en: argument separator
ca@valencia: separador d'arguments

en: command
ca@valencia: ordre

en: controller command
ca@valencia: ordre de controladora

en: Could not change the language to %1.
ca@valencia: No s'ha pogut canviar l'idioma a %1.

en: English [built in]
ca@valencia: Anglés [integrat]

en: untitled
ca@valencia: sense títol

en: Save as Picture
ca@valencia: Anomena i guarda com a imatge

en: PNG Images
ca@valencia: Imatges PNG

[ctx: @title:window]
en: Save as SVG
ca@valencia: Guardada com a SVG

en: Scalable Vector Graphics
ca@valencia: Gràfics Vectorials Escalables

[ctx: @title:window]
en: Save code as HTML
ca@valencia: Guardeu el codi com a HTML

en: HTML documents
ca@valencia: Documents HTML

en: Input
ca@valencia: Entrada

en: Message
ca@valencia: Missatge
