kturtle - en to cs translation catalogue (323 entries)

en: bold
cs: tučné

en: italic
cs: kurzíva

en: underline
cs: podtržené

en: overline
cs: linka nad písmem

en: strikeout
cs: přeškrtnuté

[ctx: @title:window]
en: Color Picker
cs: Kapátko

en: Amount red:
cs: Množství červené:

en: Amount green:
cs: Množství zelené:

en: Amount blue:
cs: Množství modré:

en: &Copy to clipboard
cs: Z&kopírovat do schránky

en: &Paste to editor
cs: V&ložit do editoru

en: Write a command here and press enter...
cs: Zde napište příkaz a potvrďte...

en: Console: quickly run single commands -- write a command here and press enter.
cs: Konzole: pro rychlé spuštění jednoduchých příkazů -- zde napište příkaz a potvrďte.

en: Console:
cs: Konzole:

en: <p style='white-space:pre'><b>ERROR:</b> %1</p>
cs: <p style='white-space:pre'><b>CHYBA:</b> %1</p>

[ctx: @title:window]
en: Direction Chooser
cs: Výběr směru

en: Command &type:
cs: &Typ příkazu:

en: &Previous direction:
cs: &Předchozí směr:

en: &New direction:
cs: &Nový směr:

en: Open
cs: Otevřít

en: Turtle code files
cs: Želví programy

en: All files
cs: Všechny soubory

en: The file you try to open is not a valid KTurtle script, or is incompatible with this version of KTurtle.
    Cannot open %1
cs: Soubor, který se pokoušíte otevřít, není platný skript KTurtle, nebo je nekompatibilní s touto verzí KTurtle.
    Nelze otevřít %1

en: Could not save file.
cs: Není možné uložit soubor.

en: Save As
cs: Uložit jako

en: The program you are currently working on is not saved. By continuing you may lose the changes you have made.
cs: Program, na kterém pracujete, není uložen. Pokud budete pokračovat, můžete ztratit změny, které jste v něm udělal.

en: Unsaved File
cs: Neuložený soubor

en: &Discard Changes
cs: &Neuložit změny

[ctx: @title:window]
en: Errors
cs: Chyby

en: In this list you find the error(s) that resulted from running your code.
    Good luck!
cs: V tomto listu najdete chybu (chyby) vzniklé za běhu vašeho programu.
    Hodně štěstí!

en: line
cs: řádek

en: description
cs: popis

en: code
cs: kód

en: Hide Errors
cs: Skrýt chyby

en: No errors occurred yet.
cs: Zatím nenastaly žádné chyby.

en: Variables
cs: Proměnné

en: Functions
cs: Funkce

en: Tree
cs: Strom

en: name
cs: název

en: value
cs: hodnota

en: type
cs: typ

en: No variables
cs: Žádné proměnné

en: parameters
cs: Pomocné proměnné

en: No learned functions
cs: Žádné naučené funkce

[ctx: undefined type of a variable]
en: empty
cs: prázdné

en: boolean
cs: pravdivost (binární)

en: number
cs: číslo

en: string
cs: text

en: None
cs: Žádné

en: Cannot return outside a function.
cs: Nelze se vrátit z vně funkce.

en: The %1 command accepts no parameters.
cs: Příkaz %1 nepřijímá žádné pomocné proměnné.

en: The %2 command was called with %3 but needs 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but needs %1 parameters.
cs[0]: Příkaz %2 byl volán s %3 pomocnými proměnnými, ale potřebuje 1 pomocnou proměnnou.
cs[1]: Příkaz %2 byl volán s %3 pomocnými proměnnými, ale potřebuje %1 pomocné proměnné.
cs[2]: Příkaz %2 byl volán s %3 pomocnými proměnnými, ale potřebuje %1 pomocných proměnných.

en: The %2 command was called with %3 but only accepts 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but only accepts %1 parameters.
cs[0]: Příkaz %2 byl volán s %3 pomocnými proměnnými, ale přijímá jen 1 pomocnou proměnnou.
cs[1]: Příkaz %2 byl volán s %3 pomocnými proměnnými, ale přijímá jen %1 pomocné proměnné.
cs[2]: Příkaz %2 byl volán s %3 pomocnými proměnnými, ale přijímá jen %1 pomocných proměnných.

en: The %1 command only accepts a string as its parameter.
cs: Příkaz %1 přijímá řetězec jen jako svou pomocnou proměnnou.

en: The %1 command only accepts strings as its parameters.
cs: Příkaz %1 přijímá  řetězce jen jako své pomocné proměnné.

en: The %1 command only accepts a number as its parameter.
cs: Příkaz %1 přijímá jen číselnou pomocnou proměnnou.

en: The %1 command only accepts numbers as its parameters.
cs: Příkaz %1 přijímá jen číselné pomocné proměnné.

en: The %1 command only accepts an answer as its parameter.
cs: Příkaz %1 přijímá jako svoji pomocnou proměnnou pouze odpověď.

en: The %1 command only accepts answers as its parameters.
cs: Příkaz %1 přijímá jako svoje pomocné proměnné jen odpovědi.

en: The variable '%1' was used without first being assigned to a value
cs: Proměnná '%1' byla použita předtím, než jí byla přiřazena hodnota (neinicializovaná proměnná)

en: An unknown function named '%1' was called
cs: Byla volána neznámá funkce nazvaná '%1'

en: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3
cs: Funkce '%1' byla volána s %2, ale měla být volána s %3

[ctx: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3]
en: 1 parameter | %1 parameters
cs[0]: 1 pomocnou proměnnou
cs[1]: %1 pomocnými proměnnými
cs[2]: %1 pomocnými proměnnými

en: ASSERT failed
cs: ZKONTROLUJ našlo nesrovnalost

en: 'And' needs two variables
cs: 'a' potřebuje dvě proměnné

en: 'Or' needs two variables
cs: 'nebo' potřebuje dvě proměnné

en: I need something to do a not on
cs: Potřebuji něco (výraz), nač by se dal aplikovat operátor 'ne'

en: I cannot do a '==' without 2 variables
cs: Nemůžu dělat porovnání '==', když u něho nejsou dvě proměnné

en: I cannot do a '!=' without 2 variables
cs: Ke zjištění nerovnosti '!=' jsou potřeba dvě proměnné

en: I cannot do a '>' without 2 variables
cs: Nemůžu udělat '>' bez dvou proměnných

en: I cannot do a '<' without 2 variables
cs: K porovnání '<' jsou potřeba dvě proměnné

en: I cannot do a '>=' without 2 variables
cs: K porovnání '>=' jsou potřeba dvě proměnné

en: I cannot do a '<=' without 2 variables
cs: K porovnání '<=' jsou potřeba dvě proměnné

en: You need two numbers or string to do an addition
cs: Ke sčítání jsou potřebná právě dvě čísla (číselné sčítání) nebo právě dva texty (zřetězení textů)

en: You need two numbers to subtract
cs: K odčítání jsou potřebné dvě čísla

en: You tried to subtract from a non-number, '%1'
cs: Zkoušíte odčítat od nečíselné hodnoty, '%1'

en: You tried to subtract a non-number, '%1'
cs: Zkoušíte odečítat nečíselnou hodnotu, totiž '%1'

en: You need two numbers to multiplicate
cs: K násobení jsou potřebná dvě čísla

en: You tried to multiplicate a non-number, '%1'
cs: Zkusil jste násobit nečíselnou hodnotu - totiž '%1'

en: You tried to multiplicate by a non-number, '%1'
cs: Zkusil jste násobit nečíselnou hodnotou - totiž '%1'

en: You need two numbers to divide
cs: K dělení jsou zapotřebí dvě čísla

en: You tried to divide by zero
cs: Pokus o dělení nulou

en: You tried to divide a non-number, '%1'
cs: V dělení se vyskytla nečíselná hodnota - totiž '%1'

en: You tried to divide by a non-number, '%1'
cs: Zkusil jste dělit nečíselnou hodnotou - totiž '%1'

en: You need two numbers to raise a power
cs: K umocnění jsou zapotřebí dvě čísla

en: The result of an exponentiation was too large
cs: Výsledek umocňování je příliš veliký

en: You tried to raise a non-number to a power, '%1'
cs: Zkusil jste umocnit na nečíselnou mocninu - totiž na '%1'

en: You tried to raise the power of a non-number, '%1'
cs: Zkusil jste umocnit něco jiného než číslo - totiž '%1'

en: You need one variable and a value or variable to do a '='
cs: Potřebujete proměnnou a hodnotu, abyste mohl udělat přiřazení '='

en: The function '%1' is already defined.
cs: Funkce '%1' je už definována.

en: Can't do a sqrt of a negative number
cs: Nelze provést odmocninu záporného čísla

en: Expected a command, instead got '%1'
cs: Očekáván příkaz. Namísto něj je '%1'

en: Could not understand '%1'
cs: Nelze porozumět '%1'

en: A comma was expected here...
cs: Zde byla očekávána čárka...

en: Did not expect '%1', instead expected the line to end after %2
cs: '%1' nebyl očekáván. Namísto toho byl očekáván konec řádky po %2

en: Expected an assignment, '=', after the variable '%1'
cs: Očekáváno přiřazení, '=', po proměnné '%1'

en: Did not expect '%1', instead expected a closing parenthesis, ')'
cs: Neočekáván '%1', namísto toho očekáváno uzavření závorek, ')'

en: Expected 'to' after 'for'
cs: Po 'pro' má být uvedeno 'do'

en: Expected a name for a command after 'learn' command
cs: Po příkazu 'nauč se' má být uveden název příkazu

en: You cannot put '%1' here.
cs: Nemůžete sem napsat '%1'.

en: Text string was not properly closed, expected a double quote, ' " ', to close the string.
cs: Textový řetězec nebyl správně uzavřen. Pro jeho uzavření byly očekávány uvozovky ' " '.

en: 'for' was called wrongly
cs: Cyklus 'pro' byl volán nekorektně

en: Expected a scope after the 'learn' command
cs: Po příkazu 'naucit' má být uveden rozsah

[ctx: You are about to translate the 'True' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: true
cs: pravda

[ctx: You are about to translate the 'False' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: false
cs: nepravda

[ctx: You are about to translate the 'Exit' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: exit
cs: ukonči

[ctx: You are about to translate the 'If' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: if
cs: když

[ctx: You are about to translate the 'Else' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: else
cs: jinak

[ctx: You are about to translate the 'Repeat' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: repeat
cs: opakuj

[ctx: You are about to translate the 'While' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: while
cs: zatímco

[ctx: You are about to translate the 'For' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: for
cs: pro

[ctx: You are about to translate the 'To' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: to
cs: do

[ctx: You are about to translate the 'Step' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: step
cs: krok

[ctx: You are about to translate the 'Break' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: break
cs: přeruš

[ctx: You are about to translate the 'Return' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: return
cs: návrat

[ctx: You are about to translate the 'Wait' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: wait
cs: čekej

[ctx: You are about to translate the 'Assert' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: assert
cs: zkontroluj

[ctx: You are about to translate the 'And' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: and
cs: a

[ctx: You are about to translate the 'Or' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: or
cs: nebo

[ctx: You are about to translate the 'Not' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: not
cs: ne

[ctx: You are about to translate the 'Learn' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: learn
cs: naucit

[ctx: You are about to translate the 'Reset' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: reset
cs: obnovit

[ctx: You are about to translate the 'Clear' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: clear
cs: vyčisti

[ctx: You are about to translate the 'Center' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: center
cs: do_středu

[ctx: You are about to translate the 'Go' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: go
cs: jdi

[ctx: You are about to translate the 'GoX' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gox
cs: jdi_na_x

[ctx: You are about to translate the 'GoX' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gx
cs: jx

[ctx: You are about to translate the 'GoY' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: goy
cs: jdi_na_y

[ctx: You are about to translate the 'GoY' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gy
cs: jy

[ctx: You are about to translate the 'Forward' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: forward
cs: vpřed

[ctx: You are about to translate the 'Forward' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: fw
cs: vp

[ctx: You are about to translate the 'Backward' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: backward
cs: vzad

[ctx: You are about to translate the 'Backward' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: bw
cs: vz

[ctx: You are about to translate the 'Direction' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: direction
cs: směr

[ctx: You are about to translate the 'Direction' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: dir
cs: sm

[ctx: You are about to translate the 'TurnLeft' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: turnleft
cs: doleva

[ctx: You are about to translate the 'TurnLeft' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tl
cs: dl

[ctx: You are about to translate the 'TurnRight' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: turnright
cs: doprava

[ctx: You are about to translate the 'TurnRight' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tr
cs: dp

[ctx: You are about to translate the 'PenWidth' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: penwidth
cs: šířka_pera

[ctx: You are about to translate the 'PenWidth' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pw
cs: sirpera

[ctx: You are about to translate the 'PenUp' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: penup
cs: zvednipero

[ctx: You are about to translate the 'PenUp' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pu
cs: zp

[ctx: You are about to translate the 'PenDown' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pendown
cs: spusť_pero

[ctx: You are about to translate the 'PenDown' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pd
cs: sp

[ctx: You are about to translate the 'PenColor' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pencolor
cs: barva_pera

[ctx: You are about to translate the 'PenColor' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pc
cs: bp

[ctx: You are about to translate the 'CanvasColor' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: canvascolor
cs: barva_pozadí

[ctx: You are about to translate the 'CanvasColor' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cc
cs: bpozadi

[ctx: You are about to translate the 'CanvasSize' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: canvassize
cs: rozměr_plátna

[ctx: You are about to translate the 'CanvasSize' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cs
cs: rp

[ctx: You are about to translate the 'SpriteShow' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: spriteshow
cs: ukaž_želvu

[ctx: You are about to translate the 'SpriteShow' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ss
cs: už

[ctx: You are about to translate the 'SpriteHide' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: spritehide
cs: schovej_želvu

[ctx: You are about to translate the 'SpriteHide' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: sh
cs: sž

[ctx: You are about to translate the 'Print' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: print
cs: tiskni

[ctx: You are about to translate the 'FontSize' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: fontsize
cs: velikost_písma

[ctx: You are about to translate the 'Random' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: random
cs: náhodné_číslo

[ctx: You are about to translate the 'Random' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: rnd
cs: nhd

[ctx: You are about to translate the 'GetX' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: getx
cs: zjistix

[ctx: You are about to translate the 'GetY' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gety
cs: zjistiy

[ctx: You are about to translate the 'Message' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: message
cs: zpráva

[ctx: You are about to translate the 'Ask' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ask
cs: zeptat

[ctx: You are about to translate the 'Sqrt' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: sqrt
cs: odmocnina

[ctx: You are about to translate the 'Round' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: round
cs: zaokrouhli

[ctx: You are about to translate the 'GetDirection' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: getdirection
cs: zjisti_směr

[ctx: You are about to translate the 'Mod' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: mod
cs: Mod

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: triangle
cs: trojúhelník

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: curly
cs: kudrlinka

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: arrow
cs: šipka

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: flower
cs: květ

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
cs: &Soubor

note: i18n: ectx: Menu (examples)
en: &Examples
cs: &Příklady

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
cs: Ú&pravy

note: i18n: ectx: Menu (canvas)
en: &Canvas
cs: &Plátno

note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
cs: &Spusť

note: i18n: ectx: Menu (speed)
en: &Run Speed
cs: &Rychlost běhu

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
cs: Nás&troje

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
cs: Nas&tavení

note: i18n: ectx: Menu (language)
en: &Script Language
cs: &Skriptovací jazyk

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
cs: &Nápověda

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
cs: Hlavní panel nástrojů

en: KTurtle is an educational programming environment that aims to make learning how to program as easy as possible. To achieve this KTurtle makes all programming tools available from the user interface. The programming language used is TurtleScript which allows its commands to be translated.
cs: KTurtle je výukové programovací prostředí navržené k co nejsnadnějšímu ovládání menšími dětmi. KTurtle chce naučit děti základům matematiky, geometrie a programování. K dosažení tohoto cíle jsou všechny programátorské nástroje dostupné z aplikace. Programovacím jazykem je TurtleScript, jehož příkazy mohou být přeloženy.

en: Initiator and core developer
cs: Iniciátor a kmenový vývojář

en: Core developer
cs: Kmenový vývojář

en: File or URL to open (in the GUI mode)
cs: Soubor nebo URL k otevření (v grafickém režimu)

en: Starts KTurtle in D-Bus mode (without a GUI), good for automated unit test scripts
cs: KTurtle je spuštěn v režimu D-Bus (bez grafického rozhraní), což je vhodné pro automatizované testovací skripty

en: Starts KTurtle in testing mode (without a GUI), directly runs the specified local file
cs: KTurtle je spuštěn v testovacím režimu (bez grafického uživatelského rozhraní) a provede instrukce z určeného souboru

en: Specifies the localization language by a language code, defaults to "en_US" (only works in testing mode)
cs: Určí použitý překlad aplikace kódem jazyka v testovacím režimu (standardně "en_US")

note: i18n("Only tokenizes the turtle code (only works in testing mode)")));
en: Translates turtle code to embeddable C++ example strings (for developers only)
cs: Přeloží program pro želvu do příkazů jazyka C++ (jen pro programátory)

[ctx: @info:status the application is ready for commands]
en: Ready
cs: Připraven

en: Create a new file
cs: Vytvoří nový soubor

en: New File: Create a new file
cs: Nový soubor: vytvoří nový soubor

en: Open an existing file
cs: Otevře existující soubor

en: Open File: Open an existing file
cs: Otevři soubor: otevře existující soubor

en: Open a recently used file
cs: Otevře nedávno použitý soubor

en: Open Recent File: Open a recently used file
cs: Historie: otevře nedávno použitý soubor

en: Get more examples...
cs: Získat více příkladů...

en: Save the current file to disk
cs: Uloží aktuální soubor na disk

en: Save File: Save the current file to disk
cs: Ulož soubor: uloží aktuální soubor na disk

en: Save the current file under a different name
cs: Uloží aktuální soubor pod jiným jménem

en: Save File As: Save the current file under a different name
cs: Ulož jako: uloží aktuální soubor pod jiným jménem

en: Export to &HTML...
cs: Exportovat do &HTML...

en: Export the contents of the editor as HTML
cs: Exportuje obsah editoru do HTML

en: Export to HTML: Export the contents of the editor as HTML
cs: Exportovat do HTML: Exportovat obsah editoru do HTML (formát webové stránky)

en: Print the code
cs: Vytiskne text programu

en: Print: Print the code
cs: Tisk: vytiskne text programu

en: Quit KTurtle
cs: Ukončí KTurtle

en: Quit: Quit KTurtle
cs: Konec: ukončí KTurtle

en: Undo a change in the editor
cs: Odstraní změnu v editoru

en: Undo: Undo a change in the editor
cs: Zpět: odstraní změnu v editoru

en: Redo a previously undone change in the editor
cs: Znovu udělá v změnu odstraněnou příkazem 'Zpět'

en: Redo: Redo a previously undone change in the editor
cs: Znovu: znovu udělá v změnu odstraněnou příkazem 'Zpět'

en: Cut the selected text to the clipboard
cs: Vystřihne označený text do schránky

en: Cut: Cut the selected text to the clipboard
cs: Vyjmout: vystřihne označený text do schránky

en: Copy the selected text to the clipboard
cs: Zkopíruje označený text do schránky

en: Copy: Copy the selected text to the clipboard
cs: Kopírovat: zkopíruje označený text do schránky

en: Paste the clipboard's content into the current selection
cs: Vloží obsah schránky do aktuálního výběru

en: Paste: Paste the clipboard's content into the current selection
cs: Vložit: vloží obsah schránky do aktuálního výběru

en: Select all the code in the editor
cs: Vybere celý text programu v editoru

en: Select All: Select all the code in the editor
cs: Vyber vše: Vybere celý text programu v editoru

en: Overwrite Mode
cs: Režim přepisování

en: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
cs: Přepne mezi režimem 'vkládání' a 'přepis'

en: Overwrite Mode: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
cs: Režim přepisování: Přepne mezi režimem 'vkládání' a 'přepis'

en: Search through the code in the editor
cs: Prohledává text v editoru

en: Find: Search through the code in the editor
cs: Hledat: prohledává text v editoru

en: Continue searching through the code in the editor
cs: Pokračuje v prohledávání textu v editoru

en: Find Next: Continue searching through the code in the editor
cs: Hledat následující: Pokračuje v prohledávání textu v editoru

en: Continue searching backwards through the code in the editor
cs: Pokračuje ve zpětném prohledávání textu v editoru

en: Find Previous: Continue searching backwards through the code in the editor
cs: Hledej předchozí: pokračuje ve zpětném prohledávávní textu v editoru

en: Export to &Image (PNG)...
cs: Exportovat jako obrázek (PNG)...

en: Export the current canvas to a PNG raster image
cs: Uloží aktuální plátno jako rastrový obrázek PNG

en: Export to PNG: Export the current canvas to a PNG raster image
cs: Exportovat do obrázku (PNG): Uloží aktuální plátno jako rastrový obrázek PNG

en: Export to &Drawing (SVG)...
cs: Exportovat kres&bu (SVG)...

en: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
cs: Exportovat aktuální obsah plátna do formátu SVG (vektorová grafika)

en: Export to SVG: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
cs: Exportovat do SVG: Exportovat aktuální obsah plátna do formátu SVG (vektorová grafika)

en: &Print Canvas...
cs: Vytisknout &plátno...

en: Print the canvas
cs: Vytiskne plátno

en: Print: Print the canvas
cs: Tisk: vytiskne plátno

en: Execute the program
cs: Provede program

en: Run: Execute the program
cs: Spusť: provede program

en: &Pause
cs: &Zastav

en: Pause execution
cs: Pozastaví běh programu

en: Pause: Pause execution
cs: Zastav: pozastaví běh programu

en: &Abort
cs: &Ukonči

en: Stop executing program
cs: Ukončí běh programu

en: Abort: Stop executing program
cs: Ukonči: ukončí běh programu

note: i18n("&Indent"), "format-indent-more", CTRL+Key_I, this, SLOT(slotIndent()), ac, "edit_indent"); i18n("&Unindent"), "format-indent-less", CTRL+SHIFT+Key_I, this, SLOT(slotUnIndent()), ac, "edit_unindent"); i18n("Cl&ean Indentation"), 0, 0, this, SLOT(slotCleanIndent()), ac, "edit_cleanIndent"); i18n
en: &Direction Chooser...
cs: &Výběr směru...

en: Shows the direction chooser dialog
cs: Ukáže dialog výběru směru

en: Direction Chooser: Show the direction chooser dialog
cs: Výběr směru: ukáže dialogové okno výběru směru

en: &Color Picker...
cs: &Kapátko...

en: Shows the color picker dialog
cs: Ukáže dialog výběru barvy

en: Color Picker: Show the color picker dialog
cs: Výběr barvy: ukáže dialogové okno výběru barvy

en: Show &Editor
cs: Zobrazit &editor

en: Show or hide the Code Editor
cs: Ukáže nebo skryje okno editoru programového kódu

en: Show Code Editor: Show or hide the Code Editor
cs: Ukaž editor kódu: ukáže nebo skryje okno editoru programového kódu

en: Show &Inspector
cs: Ukaž &inspektora programu

en: Show or hide the Inspector
cs: Ukáže nebo skryje okno inspektora programu

en: Show Inspector: Show or hide the Inspector
cs: Ukaž inspektora programu: ukáže nebo skryje okno inspektora programu

en: Show E&rrors
cs: Zobrazit c&hyby

en: Show or hide the Errors tab
cs: Ukáže nebo skryje kartu s chybami

en: Show Errors: Show or hide the Errors tab
cs: Ukaž chyby: ukáže nebo skryje kartu s chybami

note: i18n("Show &Console"), this); actionCollection()->addAction("show_console", a); a->setStatusTip(i18n("Show or hide the interactive Console tab")); a->setWhatsThis(i18n("Show Console: Show or hide the interactive Console tab")); a->setCheckable(true); a->setChecked(false); connect(a, SIGNAL(toggled(b
en: Show &Line Numbers
cs: Zobraz čí&sla řádků

en: Turn the line numbers on/off in the editor
cs: Zapne/vypne zobrazení čísel řádků v editoru

en: Show Line Numbers: Turn the line numbers on/off in the editor
cs: Zobraz čísla řádků: zapne/vypne zobrazení čísel řádků v editoru

en: Get help on the command under the cursor
cs: Nápověda k příkazu pod kurzorem

en: Context Help: Get help on the command under the cursor
cs: Kontextová nápověda: nápověda pro příkaz pod kurzorem

en: Help
cs: Nápověda

en: Help: Open manual for KTurtle
cs: Nápověda: otevře manuál pro KTurtle

en: Console
cs: Konzole

en: Execute
cs: Spustit

en: Execute: Executes the current line in the console
cs: Spustit: Spustí v konzoli aktuální řádek

en: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
cs: Spusťte program, nebo použijte rozbalovací nabídku pro výběr rychlosti provádění

en: Run: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
cs: Spusť: Spusťte program, nebo použijte rozbalovací nabídku pro výběr rychlosti provádění

[ctx: @option:radio]
en: Full Speed (&no highlighting and inspector)
cs: Plnou rychlostí (bez zvýraz&nění a inspektoru)

en: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
cs: Spustí program plnou rychlostí s vypnutým zvýrazňováním a inspektorem

en: Full Speed: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
cs: Rychle: spustí program plnou rychlostí s vypnutým zvýrazňováním a inspektorem

[ctx: @option:radio]
en: &Full Speed
cs: &Rychle

en: Run the program at full speed
cs: Spustí program plnou rychlostí

en: Full Speed: Run the program at full speed
cs: Rychle: spustí program plnou rychlostí

[ctx: @option:radio choose the slow speed]
en: &Slow
cs: &Středně rychle

en: Run the program at a slow speed
cs: Spustí program pomalu

en: Slow Speed: Run the program at a slow speed
cs: Pomalu: Spustí program pomalou rychlostí

[ctx: @option:radio]
en: S&lower
cs: P&omaleji

en: Run the program at a slower speed
cs: Spustí program menší rychlostí

en: Slower Speed: Run the program at a slower speed
cs: Pomaleji: spustí program menší rychlostí

[ctx: @option:radio]
en: Sl&owest
cs: &Plíživě

en: Run the program at the slowest speed
cs: Spustí program co nejpomaleji

en: Slowest Speed: Run the program at the slowest speed
cs: Nejpomaleji: Spustí program co nejpomaleji

[ctx: @option:radio]
en: S&tep-by-Step
cs: &Krok po kroku

en: Run the program one step at a time
cs: Program zastaví po provedení každého kroku

en: Step Speed: Run the program one step at a time
cs: Krokování: program běží krok po kroku

en: Canvas: This is where the turtle moves and draws when the program is running
cs: Plátno: prostor, kde se při provádění programu pohybuje želva a nechává za sebou stopu

en: E&rrors
cs: C&hyby

en: Editor: Write your KTurtle commands here
cs: Editor: zde pište své KTurtle příkazy

en: &Inspector
cs: &Inspektor

en: Inspector: See information about variables and functions when the program runs
cs: Inspektor: zobrazí hodnoty proměnných a parametry funkcí za běhu programu

en: Switch to the %1 dictionary
cs: Přepne rozhraní do jazyku %1

en:  OVR
cs: Přepiš

en:  INS
cs: Vlož

en: Help on: %1
cs: Pomoc k: %1

en:  Line: %1 Column: %2
cs: Řádek: %1 Sloupec: %2

en: scope
cs: rozsah

en: assignment
cs: přiřazení

en: parenthesis
cs: závorky

en: mathematical operator
cs: matematický operátor

en: expression
cs: výraz

en: boolean operator
cs: pravdivostní operátor

en: learned command
cs: naučený příkaz

en: argument separator
cs: oddělovač argumentů

en: command
cs: příkaz

en: controller command
cs: příkaz řadiče

en: Could not change the language to %1.
cs: Nelze změnit jazyk na %1.

en: English [built in]
cs: Anglický [vestavěný]

en: untitled
cs: Bez názvu

en: Save as Picture
cs: Uložit jako obrázek

en: PNG Images
cs: Obrázky PNG

[ctx: @title:window]
en: Save as SVG
cs: Uložit jako SVG

en: Scalable Vector Graphics
cs: Škálovatelná vektorová grafika

[ctx: @title:window]
en: Save code as HTML
cs: Uložit kód jako HTML

en: HTML documents
cs: HTML dokumenty

en: Input
cs: Uživatelský vstup

en: Message
cs: Zpráva
