kturtle - en to da translation catalogue (249 entries)

en: bold
da: fed

en: italic
da: kursiv

en: underline
da: understreg

en: overline
da: overstreg

en: strikeout
da: gennemstreg

en: Amount red:
da: Mængde af rød:

en: Amount green:
da: Mængde af grøn:

en: Amount blue:
da: Mængde af blå:

en: &Copy to clipboard
da: &Kopiér til udklipsholderen

en: &Paste to editor
da: &Indsæt i editor

en: Write a command here and press enter...
da: Skriv en kommando her og tryk Enter...

en: Console: quickly run single commands -- write a command here and press enter.
da: Konsol: Kør enkeltkommandoer hurtigt -- skriv en kommando her og tryk Enter.

en: Console:
da: Konsol:

en: <p style='white-space:pre'><b>ERROR:</b> %1</p>
da: <p style='white-space:pre'><b>FEJL:</b> %1</p>

en: Command &type:
da: Kommando&type:

en: &Previous direction:
da: &Forrige retning:

en: &New direction:
da: &Ny retning:

en: Open
da: Åbn

en: Turtle code files
da: Turtle kodefiler

en: All files
da: Alle filer

en: The file you try to open is not a valid KTurtle script, or is incompatible with this version of KTurtle.
    Cannot open %1
da: Filen, du forsøger at åbne, er ikke et gyldigt KTurtle-script, eller er inkompatibel med denne version af KTurtle.
    Kan ikke åbne %1

en: Save As
da: Gem som

en: The program you are currently working on is not saved. By continuing you may lose the changes you have made.
da: Programmet du er ved at arbejde på er ikke gemt. Ved at fortsætte vil du tabe alle de ændringer du har lavet.

en: Unsaved File
da: Ikke gemt fil

en: &Discard Changes
da: &Kassér ændringer

en: In this list you find the error(s) that resulted from running your code.
    Good luck!
da: På denne liste finder du fejl som opstod under kørsel af din kode.
    Held og lykke!

en: line
da: linje

en: description
da: beskrivelse

en: code
da: kode

en: Hide Errors
da: Skjul fejl

en: No errors occurred yet.
da: Ingen fejl er opstået endnu.

en: Variables
da: Variabler

en: Functions
da: Funktioner

en: Tree
da: Træ

en: name
da: navn

en: value
da: værdi

en: No variables
da: Ingen variable

en: parameters
da: parametre

en: No learned functions
da: Ingen lærte funktioner

[ctx: undefined type of a variable]
en: empty
da: tom

en: boolean
da: boolesk

en: number
da: tal

en: string
da: streng

en: None
da: Ingen

en: Cannot return outside a function.
da: Kan ikke returnere udenfor en funktion.

en: The %1 command accepts no parameters.
da: Kommandoen %1 accepterer ingen parametre.

en: The %2 command was called with %3 but needs 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but needs %1 parameters.
da[0]: Kommandoen %2 blev kaldt med %3 men skal bruge 1 parameter.
da[1]: Kommandoen %2 blev kaldt med %3 men skal bruge %1 parametre.

en: The %2 command was called with %3 but only accepts 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but only accepts %1 parameters.
da[0]: Kommandoen %2 blev kaldt med %3 men accepterer kun 1 parameter.
da[1]: Kommandoen %2 blev kaldt med %3 men accepterer kun %1 parametre.

en: The %1 command only accepts a string as its parameter.
da: Kommandoen %1 accepterer kun en streng som parameter.

en: The %1 command only accepts strings as its parameters.
da: Kommandoen %1 accepterer kun strenge som parametre.

en: The %1 command only accepts a number as its parameter.
da: Kommandoen %1 accepterer kun et tal som parameter.

en: The %1 command only accepts numbers as its parameters.
da: Kommandoen %1 accepterer kun tal som parametre.

en: The %1 command only accepts an answer as its parameter.
da: Kommandoen %1 accepterer kun et svar som parameter.

en: The %1 command only accepts answers as its parameters.
da: Kommandoen %1 accepterer kun svar som parametre.

en: The variable '%1' was used without first being assigned to a value
da: Variablen "%1" blev brugt uden først at blive tildelt en værdi

en: An unknown function named '%1' was called
da: En ukendt funktion kaldet "%1" blev kaldt

en: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3
da: Funktionen "%1" blev kaldt med %2, mens den bør kaldes med %3

[ctx: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3]
en: 1 parameter | %1 parameters
da[0]: 1 parameter
da[1]: %1 parametre

en: ASSERT failed
da: ASSERT mislykkedes

en: 'And' needs two variables
da: "Og" behøver to variable

en: 'Or' needs two variables
da: "Eller" behøver to variable

en: I need something to do a not on
da: Jeg skal bruge noget at udføre en "ikke" på

en: I cannot do a '==' without 2 variables
da: Jeg kan ikke udføre en "==" uden to variabler

en: I cannot do a '!=' without 2 variables
da: Jeg kan ikke ikke udføre en "!=" uden to variabler

en: I cannot do a '>' without 2 variables
da: Jeg kan ikke ikke udføre en ">" uden to variabler

en: I cannot do a '<' without 2 variables
da: Jeg kan ikke ikke udføre en "<" uden to variabler

en: I cannot do a '>=' without 2 variables
da: Jeg kan ikke ikke udføre en ">=" uden to variabler

en: I cannot do a '<=' without 2 variables
da: Jeg kan ikke ikke udføre en "<=" uden to variabler

en: You need two numbers or string to do an addition
da: Du skal bruge to tal eller strenge for at udføre en addition

en: You need two numbers to subtract
da: Du skal bruge to tal for at subtrahere

en: You tried to subtract from a non-number, '%1'
da: Du forsøgte at subtrahere fra et ikke-tal, "%1"

en: You tried to subtract a non-number, '%1'
da: Du forsøgte at subtrahere et ikke-tal, "%1"

en: You need two numbers to multiplicate
da: Du skal bruge to tal for at multiplicere

en: You tried to multiplicate a non-number, '%1'
da: Du forsøgte at multiplicere et ikke-tal, "%1"

en: You tried to multiplicate by a non-number, '%1'
da: Du forsøgte at multiplicere med et ikke-tal, "%1"

en: You need two numbers to divide
da: Du skal bruge to tal til at dividere

en: You tried to divide a non-number, '%1'
da: Du forsøgte at dividere et ikke-tal, "%1"

en: You tried to divide by a non-number, '%1'
da: Du forsøgte at dividere med et ikke-tal, "%1"

en: You need two numbers to raise a power
da: Du skal bruge to tal for at opløfte til potens

en: The result of an exponentiation was too large
da: Resultatet af eksponentieringen var for stort

en: You tried to raise a non-number to a power, '%1'
da: Du forsøgte at opløfte et ikke-tal til en potens, "%1"

en: You tried to raise the power of a non-number, '%1'
da: Du forsøgte at opløfte potensen for et ikke-tal, "%1"

en: You need one variable and a value or variable to do a '='
da: Du skal bruge en variabel og en værdi eller variabel for at udføre en "="

en: The function '%1' is already defined.
da: Funktionen "%1" er allerede defineret.

en: Can't do a sqrt of a negative number
da: Kan ikke udføre en sqrt af et negativt tal

en: Expected a command, instead got '%1'
da: Forventede en kommando, fik i stedet "%1"

en: Could not understand '%1'
da: Kunne ikke forstå "%1"

en: A comma was expected here...
da: Der forventedes et komma her...

en: Did not expect '%1', instead expected the line to end after %2
da: Forventede ikke "%1", i stedet forventedes at linjen afsluttede efter %2

en: Expected an assignment, '=', after the variable '%1'
da: Forventede en tildeling, "=", efter variablen "%1"

en: Did not expect '%1', instead expected a closing parenthesis, ')'
da: Forventede ikke "%1", i stedet forventedes lukning af parentes, ")"

en: Expected 'to' after 'for'
da: Forventede "til" efter "for"

en: Expected a name for a command after 'learn' command
da: Forventede et navn på en kommando efter "lær"-kommandoen

en: You cannot put '%1' here.
da: Du kan ikke indsætte "%1" her.

en: Text string was not properly closed, expected a double quote, ' " ', to close the string.
da: Tekststrengen blev ikke lukket korrekt, forventede dobbelt citationstegn ' " ' for at lukke strengen.

en: 'for' was called wrongly
da: "for" blev kaldt forkert

en: Expected a scope after the 'learn' command
da: Forventede et definitionsområde efter "lær"-kommandoen

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (examples)
en: &Examples
da: &Eksempler

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: ectx: Menu (canvas)
en: &Canvas
da: &Lærred

note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
da: &Kør

note: i18n: ectx: Menu (speed)
en: &Run Speed
da: &Kørselshastighed

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
da: Værk&tøjer

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: Menu (language)
en: &Script Language
da: &Scriptsprog

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
da: &Hjælp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: KTurtle is an educational programming environment that aims to make learning how to program as easy as possible. To achieve this KTurtle makes all programming tools available from the user interface. The programming language used is TurtleScript which allows its commands to be translated.
da: KTurtle er et programmeringsmiljø til undervisning, som forsøger at gøre det så let som muligt at lære at programmere. For at opnå dette gør KTurtle alle programmeringsværktøjer tilgængelige fra brugerfladen. Programmeringssproget der bruges er TurtleScript som lader sine kommandoer blive oversat.

en: Initiator and core developer
da: Initiativtager og hovedudvikler

en: Core developer
da: Hovedudvikler

en: File or URL to open (in the GUI mode)
da: Fil eller URL der skal åbnes (i grafisk tilstand)

en: Starts KTurtle in D-Bus mode (without a GUI), good for automated unit test scripts
da: Starter KTurtle i D-Bus-tilstand (ikke-grafisk), hvilket er godt til automatiserede scripts til enhedstests

en: Starts KTurtle in testing mode (without a GUI), directly runs the specified local file
da: Starter KTurtle i testtilstand (ikke-grafisk), kører den specificerede lokale fil direkte

en: Specifies the localization language by a language code, defaults to "en_US" (only works in testing mode)
da: Angiver oversættelsessproget ved en sprogkode, standard er "en_US" (virker kun i testtilstand)

note: i18n("Only tokenizes the turtle code (only works in testing mode)")));
en: Translates turtle code to embeddable C++ example strings (for developers only)
da: Oversætter turtle-koden til C++-eksempelstrenge som kan indlejres (kun for udviklere)

[ctx: @info:status the application is ready for commands]
en: Ready
da: Klar

en: Create a new file
da: Opret ny fil

en: New File: Create a new file
da: Ny fil: Opret en ny fil

en: Open an existing file
da: Åbn en eksisterende fil

en: Open File: Open an existing file
da: Åbn fil: Åbn en eksisterende fil

en: Open a recently used file
da: Åbn en nyligt brugt fil

en: Open Recent File: Open a recently used file
da: Åbn nylig fil: Åbn en nyligt brugt fil

en: Get more examples...
da: Hent flere eksempler...

en: Save the current file to disk
da: Gem nuværende fil til disk

en: Save File: Save the current file to disk
da: Gem fil: Gem den nuværende fil til disk

en: Save the current file under a different name
da: Gem den nuværende fil under et andet navn

en: Save File As: Save the current file under a different name
da: Gem fil som: Gem den nuværende fil under et andet navn

en: Export to &HTML...
da: Eksportér til &HTML...

en: Export the contents of the editor as HTML
da: Eksportér indholdet af editoren som HTML

en: Export to HTML: Export the contents of the editor as HTML
da: Eksportér til HTML: Eksportér indholdet af editoren som HTML

en: Print the code
da: Udskriv koden

en: Print: Print the code
da: Udskriv: Udskriv koden

en: Quit KTurtle
da: Afslut KTurtle

en: Quit: Quit KTurtle
da: Afslut: Afslut KTurtle

en: Undo a change in the editor
da: Fortryd en ændring i editoren

en: Undo: Undo a change in the editor
da: Fortryd: Fortryd en ændring i editoren

en: Redo a previously undone change in the editor
da: Gentag en tidligere fortrudt ændring i editoren

en: Redo: Redo a previously undone change in the editor
da: Gentag: Gentag en tidligere fortrudt ændring i editoren

en: Cut the selected text to the clipboard
da: Klip den markerede tekst til udklipsholderen

en: Cut: Cut the selected text to the clipboard
da: Klip: Klip den markerede tekst til udklipsholderen

en: Copy the selected text to the clipboard
da: Kopiér den markerede tekst til udklipsholderen

en: Copy: Copy the selected text to the clipboard
da: Kopiér: Kopiér den markerede tekst til udklipsholderen

en: Paste the clipboard's content into the current selection
da: Indsæt udklipsholderens indhold i den nuværende markering

en: Paste: Paste the clipboard's content into the current selection
da: Indsæt: Indsæt udklipsholderens indhold i den nuværende markering

en: Select all the code in the editor
da: Markér al koden i editoren

en: Select All: Select all the code in the editor
da: Markér alt: Markér al koden i editoren

en: Overwrite Mode
da: Overskrivningstilstand

en: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
da: Skift mellem "indsæt"- og "overskriv"-tilstand

en: Overwrite Mode: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
da: Overskrivningstilstand: Skift mellem "indsæt"- og "overskrivningstilstand"

en: Search through the code in the editor
da: Gennemsøg koden i editoren

en: Find: Search through the code in the editor
da: Find: Gennemsøg koden i editoren

en: Continue searching through the code in the editor
da: Fortsæt gennemsøgning af koden i editoren

en: Find Next: Continue searching through the code in the editor
da: Find næste: Fortsæt gennemsøgning af koden i editoren

en: Continue searching backwards through the code in the editor
da: Fortsæt gennemsøgning af koden i editoren baglæns

en: Find Previous: Continue searching backwards through the code in the editor
da: Find forrige: Fortsæt gennemsøgning af koden i editoren baglæns

en: Export to &Image (PNG)...
da: Eksportér til b&illede (PNG)...

en: Export the current canvas to a PNG raster image
da: Eksportér det aktuelle lærred til et PNG raster-billede

en: Export to PNG: Export the current canvas to a PNG raster image
da: Eksportér til PNG: Eksportér det aktuelle lærred til et PNG raster-billede

en: Export to &Drawing (SVG)...
da: Eksportér til &tegning (SVG)...

en: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
da: Eksportér det aktuelle lærred til skalerbar vektorgrafik

en: Export to SVG: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
da: Eksportér til SVG: Eksportér det aktuelle lærred til skalerbar vektorgrafik

en: &Print Canvas...
da: &Udskriv lærred...

en: Print the canvas
da: Udskriv lærredet

en: Print: Print the canvas
da: Udskriv: Udskriv lærredet

en: Execute the program
da: Eksekvér programmet

en: Run: Execute the program
da: Kør: Eksekvér programmet

en: Pause execution
da: Pause i kørsel

en: Pause: Pause execution
da: Pause: Pause i kørsel

en: &Abort
da: &Afbryd

en: Stop executing program
da: Stop kørsel af programmet

en: Abort: Stop executing program
da: Afbryd: Stop kørsel af programmet

note: i18n("&Indent"), "format-indent-more", CTRL+Key_I, this, SLOT(slotIndent()), ac, "edit_indent"); i18n("&Unindent"), "format-indent-less", CTRL+SHIFT+Key_I, this, SLOT(slotUnIndent()), ac, "edit_unindent"); i18n("Cl&ean Indentation"), 0, 0, this, SLOT(slotCleanIndent()), ac, "edit_cleanIndent"); i18n
en: &Direction Chooser...
da: &Retningsvælger...

en: Shows the direction chooser dialog
da: Viser retningsvælgerdialogen

en: Direction Chooser: Show the direction chooser dialog
da: Retningsvælger: Vis retningsvælgerdialogen

en: &Color Picker...
da: &Farvevælger...

en: Shows the color picker dialog
da: Viser farvevælgerdialogen

en: Color Picker: Show the color picker dialog
da: Farvevælger: Vis farvevælgerdialogen

en: Show &Editor
da: Vis &editor

en: Show or hide the Code Editor
da: Vis eller skjul kodeeditoren

en: Show Code Editor: Show or hide the Code Editor
da: Vis kodeeditor: Vis eller skjul kodeeditoren

en: Show &Inspector
da: Vis &inspektør

en: Show or hide the Inspector
da: Vis eller skjul inspektøren

en: Show Inspector: Show or hide the Inspector
da: Vis inspektør: Vis eller skjul inspektøren

en: Show E&rrors
da: Vis fe&jl

en: Show or hide the Errors tab
da: Vis eller skjul fanebladet Fejl

en: Show Errors: Show or hide the Errors tab
da: Vis fejl: Vis eller skjul fanebladet Fejl

note: i18n("Show &Console"), this); actionCollection()->addAction("show_console", a); a->setStatusTip(i18n("Show or hide the interactive Console tab")); a->setWhatsThis(i18n("Show Console: Show or hide the interactive Console tab")); a->setCheckable(true); a->setChecked(false); connect(a, SIGNAL(toggled(b
en: Show &Line Numbers
da: Vis &linjenumre

en: Turn the line numbers on/off in the editor
da: Slå linjetal til/fra i editoren

en: Show Line Numbers: Turn the line numbers on/off in the editor
da: Vis linjetal: Slå linjetal til/fra i editoren

en: Get help on the command under the cursor
da: Få hjælp til kommandoen under markøren

en: Context Help: Get help on the command under the cursor
da: Konteksthjælp: Få hjælp til kommandoen under markøren

en: Help
da: Hjælp

en: Help: Open manual for KTurtle
da: Hjælp: Åbn manual til KTurtle

en: Console
da: Konsol

en: Execute
da: Eksekvér

en: Execute: Executes the current line in the console
da: Eksekvér: Eksekverer den nuværende linje i konsollen

en: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
da: Kør programmet, eller brug drop-ned-menuen for at vælge kørselshastighed

en: Run: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
da: Kør: Kør programmet, eller brug drop-ned-menuen for at vælge kørselshastighed

[ctx: @option:radio]
en: Full Speed (&no highlighting and inspector)
da: Fuld hastighed (i&ngen fremhævning og inspektør)

en: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
da: Kør programmet ved fuld hastighed, med fremhævning og inspektør deaktiveret

en: Full Speed: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
da: Fuld hastighed: Kør programmet ved fuld hastighed, med fremhævning og inspektør deaktiveret

[ctx: @option:radio]
en: &Full Speed
da: &Fuld hastighed

en: Run the program at full speed
da: Kør programmet ved fuld hastighed

en: Full Speed: Run the program at full speed
da: Fuld hastighed: Kør programmet ved fuld hastighed

[ctx: @option:radio choose the slow speed]
en: &Slow
da: &Langsomt

en: Run the program at a slow speed
da: Kør programmet ved lav hastighed

en: Slow Speed: Run the program at a slow speed
da: Langsomt: Kør programmet ved lav hastighed

[ctx: @option:radio]
en: S&lower
da: L&angsommere

en: Run the program at a slower speed
da: Kør programmet ved langsommere hastighed

en: Slower Speed: Run the program at a slower speed
da: Langsommere: Kør programmet ved langsommere hastighed

[ctx: @option:radio]
en: Sl&owest
da: La&ngsommest

en: Run the program at the slowest speed
da: Kør programmet ved langsommeste hastighed

en: Slowest Speed: Run the program at the slowest speed
da: Langsommest: Kør programmet ved langsommeste hastighed

[ctx: @option:radio]
en: S&tep-by-Step
da: &Trin-for-trin

en: Run the program one step at a time
da: Kør programmet et trin ad gangen

en: Step Speed: Run the program one step at a time
da: Trinhastighed: Kør programmet et trin ad gangen

en: Canvas: This is where the turtle moves and draws when the program is running
da: Lærred: Dette er hvor KTurtle bevæger og tegner når programmet kører

en: E&rrors
da: Fe&jl

en: Editor: Write your KTurtle commands here
da: Editor: Skriv dine KTurtle-kommandoer her

en: &Inspector
da: &Inspektør

en: Inspector: See information about variables and functions when the program runs
da: Inspektør: Se information om variable og funktioner når programmet kører

en: Switch to the %1 dictionary
da: Skifter til ordbogen %1

en: <nothing under cursor>
da: <intet under markøren>

en: Help on: %1
da: Hjælp med: %1

en:  Line: %1 Column: %2
da:  Linje: %1 Søjle: %2

en: <variable>
da: <variabel>

en: <number>
da: <tal>

en: <comment>
da: <kommentar>

en: <string>
da: <streng>

en: scope
da: definitionsområde

en: assignment
da: tildeling

en: parenthesis
da: parentes

en: mathematical operator
da: matematisk operatør

en: expression
da: udtryk

en: boolean operator
da: boolesk operatør

en: learned command
da: lært kommando

en: argument separator
da: argumentadskiller

en: command
da: kommando

en: controller command
da: controller-kommando

en: Could not change the language to %1.
da: Kunne ikke ændre sproget til %1.

en: English [built in]
da: Engelsk [indbygget]

en: untitled
da: unavngivet

en: Save as Picture
da: Gem som billede

en: PNG Images
da: PNG-billeder

en: Scalable Vector Graphics
da: Skalerbar vektorgrafik

en: HTML documents
da: HTML-dokumenter

en: Input
da: Inddata

en: Message
da: Besked
