kturtle - en to el translation catalogue (337 entries)

en: bold
el: έντονα

en: italic
el: πλάγια

en: underline
el: υπογράμμιση

en: overline
el: υπεργράμμιση

en: strikeout
el: επιγράμμιση

[ctx: @title:window]
en: Color Picker
el: Επιλογέας χρωμάτων

en: Amount red:
el: Ποσότητα κόκκινου:

en: Amount green:
el: Ποσότητα πράσινου:

en: Amount blue:
el: Ποσότητα μπλε:

en: &Copy to clipboard
el: &Αντιγραφή στο πρόχειρο

en: &Paste to editor
el: &Επικόλληση στον Επεξεργαστή Κώδικα

en: Write a command here and press enter...
el: Γράψτε μια εντολή εδώ και πιέστε το enter...

en: Console: quickly run single commands -- write a command here and press enter.
el: Κονσόλα: γρήγορη εκτέλεση μεμονωμένων εντολών -- γράψτε μια εντολή εδώ και πιέστε το enter.

en: Console:
el: Κονσόλα:

en: <p style='white-space:pre'><b>ERROR:</b> %1</p>
el: <p style='white-space:pre'><b>ΣΦΑΛΜΑ:</b> %1</p>

[ctx: @title:window]
en: Direction Chooser
el: Επιλογέας Κατεύθυνσης

en: Command &type:
el: &Τύπος εντολής:

en: &Previous direction:
el: &Προηγούμενη κατεύθυνση:

en: &New direction:
el: &Νέα κατεύθυνση:

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Turtle code files
el: Αρχεία κώδικα Turtle

en: All files
el: Όλα τα αρχεία

en: The file you try to open is not a valid KTurtle script, or is incompatible with this version of KTurtle.
    Cannot open %1
el: Το αρχείο που προσπαθείτε να ανοίξετε δεν είναι ένα έγκυρο σενάριο KTurtle, ή είναι ασύμβατο με αυτήν την έκδοση του KTurtle.
    Αδυναμία ανοίγματος του %1

en: Could not save file.
el: Αδυναμία αποθήκευσης του αρχείου.

en: Save As
el: Αποθήκευση ως

en: The program you are currently working on is not saved. By continuing you may lose the changes you have made.
el: Το πρόγραμμα στο οποίο δουλεύετε δεν είναι αποθηκευμένο. Συνεχίζοντας ίσως χάσετε τις αλλαγές που έχετε κάνει.

en: Unsaved File
el: Μη αποθηκευμένο αρχείο

en: &Discard Changes
el: &Απόρριψη αλλαγών

[ctx: @title:window]
en: Errors
el: Σφάλματα

en: In this list you find the error(s) that resulted from running your code.
    Good luck!
el: Σε αυτή τη λίστα εμφανίζονται τα σφάλματα που προέκυψαν από την εκτέλεση του κώδικά σας. 
    Καλή τύχη!

en: line
el: γραμμή

en: description
el: περιγραφή

en: code
el: κώδικας

en: Hide Errors
el: Απόκρυψη Σφαλμάτων

en: No errors occurred yet.
el: Δεν έχουν προκύψει σφάλματα.

en: Variables
el: Μεταβλητές

en: Functions
el: Συναρτήσεις

en: Tree
el: Δέντρο

en: name
el: όνομα

en: value
el: τιμή

en: type
el: τύπος

en: No variables
el: Χωρίς μεταβλητές

en: parameters
el: παράμετροι

en: No learned functions
el: Δεν υπάρχουν μαθημένες συναρτήσεις

[ctx: undefined type of a variable]
en: empty
el: άδειο

en: boolean
el: κατά Μπουλ

en: number
el: αριθμός

en: string
el: συμβολοσειρά

en: None
el: Κανένα

en: Cannot return outside a function.
el: Δεν είναι η δυνατή η επιστροφή έξω από μια συνάρτηση.

en: The %1 command accepts no parameters.
el: Η εντολή %1 δε δέχεται παραμέτρους.

en: The %2 command was called with %3 but needs 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but needs %1 parameters.
el[0]: Η εντολή %2 κλήθηκε με %3 αλλά απαιτεί 1 παράμετρο.
el[1]: Η εντολή %2 κλήθηκε με %3 αλλά απαιτεί %1 παραμέτρους.

en: The %2 command was called with %3 but only accepts 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but only accepts %1 parameters.
el[0]: Η εντολή %2 κλήθηκε με %3 αλλά δέχεται μόνο 1 παράμετρο.
el[1]: Η εντολή %2 κλήθηκε με %3 αλλά δέχεται μόνο %1 παραμέτρους.

en: The %1 command only accepts a string as its parameter.
el: Η εντολή %1 δέχεται μόνο μια συμβολοσειρά ως παράμετρο.

en: The %1 command only accepts strings as its parameters.
el: Η εντολή %1 δέχεται μόνο συμβολοσειρές ως παραμέτρους.

en: The %1 command only accepts a number as its parameter.
el: Η εντολή %1 δέχεται μόνο ένα αριθμό ως παράμετρο.

en: The %1 command only accepts numbers as its parameters.
el: Η εντολή %1 δέχεται μόνο αριθμούς ως παραμέτρους.

en: The %1 command only accepts an answer as its parameter.
el: Η εντολή %1 δέχεται μόνο μια απάντηση ως παράμετρο.

en: The %1 command only accepts answers as its parameters.
el: Η εντολή %1 δέχεται μόνο απαντήσεις ως παραμέτρους.

en: The variable '%1' was used without first being assigned to a value
el: Η μεταβλητή '%1' χρησιμοποιήθηκε χωρίς τον ορισμό τιμής σε αυτήν

en: An unknown function named '%1' was called
el: Κλήθηκε μια άγνωστη συνάρτηση με όνομα '%1'

en: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3
el: Η συνάρτηση '%1' κλήθηκε με %2, ενώ θα έπρεπε να κληθεί με %3

[ctx: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3]
en: 1 parameter | %1 parameters
el[0]: 1 παράμετρος
el[1]: %1 παράμετροι

en: ASSERT failed
el: η ΕΠΙΒΑΛΕ απέτυχε

en: 'And' needs two variables
el: Το 'και' απαιτεί δύο μεταβλητές

en: 'Or' needs two variables
el: Το 'ή' απαιτεί δύο μεταβλητές

en: I need something to do a not on
el: Χρειάζεται κάτι ως είσοδο για την εκτέλεση του όχι σε αυτό

en: I cannot do a '==' without 2 variables
el: Αδυναμία εκτέλεσης του '==' χωρίς 2 μεταβλητές

en: I cannot do a '!=' without 2 variables
el: Αδυναμία εκτέλεσης του '!=' χωρίς 2 μεταβλητές

en: I cannot do a '>' without 2 variables
el: Αδυναμία εκτέλεσης του '>' χωρίς 2 μεταβλητές

en: I cannot do a '<' without 2 variables
el: Αδυναμία εκτέλεσης του '<' χωρίς 2 μεταβλητές

en: I cannot do a '>=' without 2 variables
el: Αδυναμία εκτέλεσης του '>=' χωρίς 2 μεταβλητές

en: I cannot do a '<=' without 2 variables
el: Αδυναμία εκτέλεσης του '<=' χωρίς 2 μεταβλητές

en: You need two numbers or string to do an addition
el: Απαιτούνται δύο αριθμοί ή συμβολοσειρές για την εκτέλεση πρόσθεσης

en: You need two numbers to subtract
el: Απαιτούνται δύο αριθμοί για την εκτέλεση αφαίρεσης

en: You tried to subtract from a non-number, '%1'
el: Προσπαθήσατε να αφαιρέσετε από έναν μη-αριθμό, '%1'

en: You tried to subtract a non-number, '%1'
el: Προσπαθήσατε να αφαιρέσετε έναν μη-αριθμό, '%1'

en: You need two numbers to multiplicate
el: Απαιτούνται δύο αριθμοί για την εκτέλεση πολλαπλασιασμού

en: You tried to multiplicate a non-number, '%1'
el: Προσπαθήσατε να πολλαπλασιάσετε έναν μη-αριθμό, '%1'

en: You tried to multiplicate by a non-number, '%1'
el: Προσπαθήσατε να πολλαπλασιάσετε με έναν μη-αριθμό, '%1'

en: You need two numbers to divide
el: Απαιτούνται δύο αριθμοί για τη διαίρεση

en: You tried to divide by zero
el: Προσπαθήσατε να διαιρέσετε με το μηδέν

en: You tried to divide a non-number, '%1'
el: Προσπαθήσατε να διαιρέσετε έναν μη-αριθμό, '%1'

en: You tried to divide by a non-number, '%1'
el: Προσπαθήσατε να διαιρέσετε με έναν μη-αριθμό, '%1'

en: You need two numbers to raise a power
el: Απαιτούνται δύο αριθμοί για την ύψωση σε δύναμη

en: The result of an exponentiation was too large
el: Το αποτέλεσμα της ύψωσης σε δύναμη ήταν πολύ μεγάλο

en: You tried to raise a non-number to a power, '%1'
el: Προσπαθήσατε να υψώσετε έναν μη-αριθμό σε μια δύναμη, '%1'

en: You tried to raise the power of a non-number, '%1'
el: Προσπαθήσατε να υψώσετε σε δύναμη έναν μη-αριθμό '%1'

en: You need one variable and a value or variable to do a '='
el: Απαιτείται μια μεταβλητή και μια τιμή ή μια μεταβλητή για την εκτέλεση του '='

en: The function '%1' is already defined.
el: Η συνάρτηση '%1' είναι ήδη ορισμένη.

en: Can't do a sqrt of a negative number
el: Δεν μπορεί να υπολογιστεί η τετραγωνική ρίζα ενός αρνητικού αριθμού

en: Expected a command, instead got '%1'
el: Αναμενόταν μια εντολή, ενώ λήφθηκε '%1'

en: Could not understand '%1'
el: Αδυναμία κατανόησης του '%1'

en: A comma was expected here...
el: Αναμενόταν ένα κόμμα εδώ...

en: Did not expect '%1', instead expected the line to end after %2
el: Μη αναμενόμενο '%1'. Αναμενόταν το τέλος γραμμής μετά το %2

en: Expected an assignment, '=', after the variable '%1'
el: Αναμενόταν μια ανάθεση, '=', μετά τη μεταβλητή '%1'

en: Did not expect '%1', instead expected a closing parenthesis, ')'
el: Μη αναμενόμενο '%1'. Αναμενόταν το κλείσιμο παρένθεσης, ')'

en: Expected 'to' after 'for'
el: Αναμενόταν 'μέχρι' μετά το 'για'

en: Expected a name for a command after 'learn' command
el: Αναμενόταν ένα όνομα εντολής μετά την εντολή 'μάθε'

en: You cannot put '%1' here.
el: Δεν μπορείτε να εισάγετε εδώ το '%1'.

en: Text string was not properly closed, expected a double quote, ' " ', to close the string.
el: Η συμβολοσειρά κειμένου δεν τερμάτισε σωστά, αναμενόταν ένα διπλό εισαγωγικό, ' " ', για το κλείσιμο της συμβολοσειράς.

en: 'for' was called wrongly
el: Η εντολή 'για' κλήθηκε εσφαλμένα

en: Expected a scope after the 'learn' command
el: Αναμενόταν μια εμβέλεια μετά την εντολή 'μάθε'

[ctx: You are about to translate the 'True' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: true
el: αληθές

[ctx: You are about to translate the 'False' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: false
el: ψευδές

[ctx: You are about to translate the 'Exit' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: exit
el: έξοδος

[ctx: You are about to translate the 'If' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: if
el: αν

[ctx: You are about to translate the 'Else' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: else
el: αλλιώς

[ctx: You are about to translate the 'Repeat' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: repeat
el: επανάλαβε

[ctx: You are about to translate the 'While' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: while
el: όσο

[ctx: You are about to translate the 'For' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: for
el: για

[ctx: You are about to translate the 'To' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: to
el: μέχρι

[ctx: You are about to translate the 'Step' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: step
el: βήμα

[ctx: You are about to translate the 'Break' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: break
el: διάκοψε

[ctx: You are about to translate the 'Return' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: return
el: επίστρεψε

[ctx: You are about to translate the 'Wait' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: wait
el: περίμενε

[ctx: You are about to translate the 'Assert' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: assert
el: επίβαλε

[ctx: You are about to translate the 'And' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: and
el: και

[ctx: You are about to translate the 'Or' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: or
el: ή

[ctx: You are about to translate the 'Not' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: not
el: όχι

[ctx: You are about to translate the 'Learn' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: learn
el: μάθε

[ctx: You are about to translate the 'Reset' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: reset
el: αρχικοποίησε

[ctx: You are about to translate the 'Clear' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: clear
el: καθάρισε

[ctx: You are about to translate the 'Clear' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ccl
el: καθ

[ctx: You are about to translate the 'Center' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: center
el: κέντρο

[ctx: You are about to translate the 'Go' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: go
el: πήγαινε

[ctx: You are about to translate the 'GoX' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gox
el: πήγαινεχ

[ctx: You are about to translate the 'GoX' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gx
el: πχ

[ctx: You are about to translate the 'GoY' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: goy
el: πήγαινεψ

[ctx: You are about to translate the 'GoY' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gy
el: πψ

[ctx: You are about to translate the 'Forward' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: forward
el: μπροστά

[ctx: You are about to translate the 'Forward' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: fw
el: μπ

[ctx: You are about to translate the 'Backward' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: backward
el: πίσω

[ctx: You are about to translate the 'Backward' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: bw
el: πι

[ctx: You are about to translate the 'Direction' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: direction
el: κατεύθυνση

[ctx: You are about to translate the 'Direction' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: dir
el: κατ

[ctx: You are about to translate the 'TurnLeft' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: turnleft
el: στρίψεαριστερά

[ctx: You are about to translate the 'TurnLeft' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tl
el: σα

[ctx: You are about to translate the 'TurnRight' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: turnright
el: στρίψεδεξιά

[ctx: You are about to translate the 'TurnRight' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tr
el: σδ

[ctx: You are about to translate the 'PenWidth' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: penwidth
el: μέγεθοςστυλό

[ctx: You are about to translate the 'PenWidth' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pw
el: μσ

[ctx: You are about to translate the 'PenUp' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: penup
el: στυλόπάνω

[ctx: You are about to translate the 'PenUp' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pu
el: σπ

[ctx: You are about to translate the 'PenDown' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pendown
el: στυλόκάτω

[ctx: You are about to translate the 'PenDown' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pd
el: σκ

[ctx: You are about to translate the 'PenColor' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pencolor
el: χρώμαστυλό

[ctx: You are about to translate the 'PenColor' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pc
el: χσ

[ctx: You are about to translate the 'CanvasColor' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: canvascolor
el: χρώμακαμβά

[ctx: You are about to translate the 'CanvasColor' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cc
el: χκ

[ctx: You are about to translate the 'CanvasSize' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: canvassize
el: μέγεθοςκαμβά

[ctx: You are about to translate the 'CanvasSize' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cs
el: μκ

[ctx: You are about to translate the 'SpriteShow' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: spriteshow
el: δείξεχελώνα

[ctx: You are about to translate the 'SpriteShow' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ss
el: δχ

[ctx: You are about to translate the 'SpriteHide' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: spritehide
el: κρύψεχελώνα

[ctx: You are about to translate the 'SpriteHide' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: sh
el: κχ

[ctx: You are about to translate the 'Print' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: print
el: τύπωσε

[ctx: You are about to translate the 'FontSize' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: fontsize
el: μέγεθοςγραμμάτων

[ctx: You are about to translate the 'Random' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: random
el: τυχαίο

[ctx: You are about to translate the 'Random' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: rnd
el: τυχ

[ctx: You are about to translate the 'GetX' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: getx
el: πάρεχ

[ctx: You are about to translate the 'GetY' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gety
el: πάρεψ

[ctx: You are about to translate the 'Message' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: message
el: μήνυμα

[ctx: You are about to translate the 'Ask' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ask
el: ερώτηση

[ctx: You are about to translate the 'Pi' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pi
el: π

[ctx: You are about to translate the 'Tan' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tan
el: εφ

[ctx: You are about to translate the 'Sin' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: sin
el: ημ

[ctx: You are about to translate the 'Cos' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cos
el: συν

[ctx: You are about to translate the 'ArcTan' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: arctan
el: τοξεφ

[ctx: You are about to translate the 'ArcSin' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: arcsin
el: τοξημ

[ctx: You are about to translate the 'ArcCos' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: arccos
el: τοξσυν

[ctx: You are about to translate the 'Sqrt' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: sqrt
el: ρίζα

[ctx: You are about to translate the 'Round' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: round
el: στρογγυλοποίησε

[ctx: You are about to translate the 'GetDirection' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: getdirection
el: πάρεκατεύθυνση

[ctx: You are about to translate the 'Mod' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: mod
el: υπόλοιπο

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: triangle
el: τρίγωνο

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: curly
el: καμπύλη

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: arrow
el: βέλος

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: flower
el: λουλούδι

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
el: &Αρχείο

note: i18n: ectx: Menu (examples)
en: &Examples
el: Π&αραδείγματα

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
el: &Επεξεργασία

note: i18n: ectx: Menu (canvas)
en: &Canvas
el: &Καμβάς

note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
el: &Εκτέλεση

note: i18n: ectx: Menu (speed)
en: &Run Speed
el: &Ταχύτητα Εκτέλεσης

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
el: Ερ&γαλεία

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
el: Ρ&υθμίσεις

note: i18n: ectx: Menu (language)
en: &Script Language
el: &Γλώσσα Σεναρίου

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
el: &Βοήθεια

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

en: KTurtle is an educational programming environment that aims to make learning how to program as easy as possible. To achieve this KTurtle makes all programming tools available from the user interface. The programming language used is TurtleScript which allows its commands to be translated.
el: Το KTurtle είναι ένα εκπαιδευτικό περιβάλλον προγραμματισμού που στοχεύει στο να κάνει την εκμάθηση του προγραμματισμού όσο το δυνατό ευκολότερη. Για να το πετύχει αυτό το KTurtle έχει όλα τα προγραμματιστικά εργαλεία διαθέσιμα από τη διεπαφή χρήστη. Η γλώσσα προγραμματισμού που χρησιμοποιείται είναι η TurtleScript (μια έκδοση LOGO), που επιτρέπει να μεταφραστούν οι εντολές της.

en: Initiator and core developer
el: Αρχική εργασία και βασικός προγραμματιστής

en: Core developer
el: Βασικός προγραμματιστής

en: File or URL to open (in the GUI mode)
el: Αρχείο για άνοιγμα (σε γραφική λειτουργία)

en: Starts KTurtle in D-Bus mode (without a GUI), good for automated unit test scripts
el: Εκκινεί το KTurtle σε λειτουργία D-Bus (χωρίς γραφικό περιβάλλον), καλό για αυτόματη εκτέλεση σεναρίων μονάδων ελέγχου

en: Starts KTurtle in testing mode (without a GUI), directly runs the specified local file
el: Εκκινεί το KTurtle σε λειτουργία ελέγχου (χωρίς γραφικό περιβάλλον), απευθείας εκτελώντας το καθορισμένο τοπικό αρχείο

en: Specifies the localization language by a language code, defaults to "en_US" (only works in testing mode)
el: Καθορίζει την τοπική γλώσσα μέσω ενός κωδικού γλώσσας, προκαθορισμένα είναι το "en_US" (μόνο σε λειτουργία ελέγχου)

note: i18n("Only tokenizes the turtle code (only works in testing mode)")));
en: Translates turtle code to embeddable C++ example strings (for developers only)
el: Μεταφράζει τον κώδικα turtle σε εμβόλιμες συμβολοσειρές C++ (μόνο για προγραμματιστές)

[ctx: @info:status the application is ready for commands]
en: Ready
el: Έτοιμο

en: Create a new file
el: Δημιουργία ενός νέου αρχείου

en: New File: Create a new file
el: Νέο αρχείο: Δημιουργεί ένα νέο αρχείο

en: Open an existing file
el: Άνοιγμα ενός υπάρχοντος αρχείου

en: Open File: Open an existing file
el: Άνοιγμα αρχείου: Ανοίγει ένα υπάρχον αρχείο

en: Open a recently used file
el: Άνοιγμα ενός πρόσφατου αρχείου

en: Open Recent File: Open a recently used file
el: Άνοιγμα ενός πρόσφατου αρχείου: Ανοίγει ένα αρχείο που χρησιμοποιήθηκε πρόσφατα

en: Get more examples...
el: Λήψη περισσότερων παραδειγμάτων...

en: Save the current file to disk
el: Αποθήκευση του τρέχοντος αρχείου στο δίσκο

en: Save File: Save the current file to disk
el: Αποθήκευση αρχείου: Αποθηκεύει το τρέχον αρχείο στο δίσκο

en: Save the current file under a different name
el: Αποθήκευση του τρέχοντος αρχείου με διαφορετικό όνομα

en: Save File As: Save the current file under a different name
el: Αποθήκευση αρχείου ως: Αποθηκεύει το τρέχον αρχείο με διαφορετικό όνομα

en: Export to &HTML...
el: Εξαγωγή ως &HTML...

en: Export the contents of the editor as HTML
el: Εξάγει τα περιεχόμενα του Επεξεργαστή Κώδικα ως HTML

en: Export to HTML: Export the contents of the editor as HTML
el: Εξαγωγή ως &HTML: Εξάγει τα περιεχόμενα του Επεξεργαστή Κώδικα ως HTML

en: Print the code
el: Εκτύπωση του κώδικα

en: Print: Print the code
el: Εκτύπωση: Εκτυπώνει τον κώδικα

en: Quit KTurtle
el: Έξοδος από το KTurtle

en: Quit: Quit KTurtle
el: Έξοδος: Τερματίζει το KTurtle

en: Undo a change in the editor
el: Αναίρεση μιας τροποποίησης στον Επεξεργαστή Κώδικα

en: Undo: Undo a change in the editor
el: Αναίρεση: Επαναφέρει μια τροποποίηση που έγινε στον Επεξεργαστή Κώδικα

en: Redo a previously undone change in the editor
el: Επαναφέρει μια ενέργειας που αναιρέθηκε προηγουμένως στον Επεξεργαστή Κώδικα

en: Redo: Redo a previously undone change in the editor
el: Επαναφορά: Επαναφέρει μια ενέργειας που αναιρέθηκε προηγουμένως στον Επεξεργαστή Κώδικα

en: Cut the selected text to the clipboard
el: Αποκοπή του επιλεγμένου κειμένου στο πρόχειρο

en: Cut: Cut the selected text to the clipboard
el: Αποκοπή: Διαγράφει το επιλεγμένο κείμενο και το αποθηκεύει στο πρόχειρο

en: Copy the selected text to the clipboard
el: Αντιγραφή του επιλεγμένου κειμένου στο πρόχειρο

en: Copy: Copy the selected text to the clipboard
el: Αντιγραφή: Αντιγράφει το επιλεγμένο κείμενο στο πρόχειρο

en: Paste the clipboard's content into the current selection
el: Επικόλληση των περιεχομένων του πρόχειρου στην τρέχουσα θέση

en: Paste: Paste the clipboard's content into the current selection
el: Επικόλληση: Επικολλά το περιεχόμενο του πρόχειρου στην τρέχουσα θέση

en: Select all the code in the editor
el: Επιλογή όλου του κώδικα στον Επεξεργαστή Κώδικα

en: Select All: Select all the code in the editor
el: Επιλογή όλων: Επιλέγει όλον τον κώδικα στον Επεξεργαστή Κώδικα

en: Overwrite Mode
el: Λειτουργία αντικατάστασης

en: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
el: Εναλλαγή μεταξύ λειτουργίας 'εισαγωγής' και 'αντικατάστασης'

en: Overwrite Mode: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
el: Λειτουργία αντικατάστασης: Εναλλαγή μεταξύ λειτουργίας 'εισαγωγής' και 'αντικατάστασης'

en: Search through the code in the editor
el: Αναζήτηση στον κώδικα μέσα στον Επεξεργαστή Κώδικα

en: Find: Search through the code in the editor
el: Αναζήτηση: Αναζητά στον κώδικα μέσα στον Επεξεργαστή Κώδικα

en: Continue searching through the code in the editor
el: Συνέχιση αναζήτησης στον κώδικα μέσα στον Επεξεργαστή Κώδικα

en: Find Next: Continue searching through the code in the editor
el: Αναζήτηση επομένου: Συνεχίζει την αναζήτηση στον κώδικα μέσα στον Επεξεργαστή Κώδικα

en: Continue searching backwards through the code in the editor
el: Συνέχιση αναζήτησης προς τα πίσω στον κώδικα μέσα στον Επεξεργαστή Κώδικα

en: Find Previous: Continue searching backwards through the code in the editor
el: Αναζήτηση προηγουμένου: Συνεχίζει την αναζήτηση προς τα πίσω στον κώδικα μέσα στον Επεξεργαστή Κώδικα

en: Export to &Image (PNG)...
el: Εξαγωγή ως &Εικόνα (PNG)...

en: Export the current canvas to a PNG raster image
el: Αποθήκευση του τρέχοντος καμβά ως εικόνα (PNG)

en: Export to PNG: Export the current canvas to a PNG raster image
el: Εξαγωγή ως &Εικόνα (PNG): Αποθήκευση του τρέχοντος καμβά ως εικόνα (PNG)

en: Export to &Drawing (SVG)...
el: Εξαγωγή ως &Διανυσματικά Γραφικά (SVG)...

en: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
el: Αποθήκευση του τρέχοντος καμβά ως Προσαρμόσιμα Διανυσματικά Γραφικά (SVG)

en: Export to SVG: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
el: Εξαγωγή ως &Διανυσματικά Γραφικά (SVG): Αποθήκευση του τρέχοντος καμβά ως Προσαρμόσιμα Διανυσματικά Γραφικά (SVG)

en: &Print Canvas...
el: &Εκτύπωση κώδικα...

en: Print the canvas
el: Εκτύπωση του κώδικα

en: Print: Print the canvas
el: Εκτύπωση κώδικα: Εκτυπώνει τον κώδικα

en: Execute the program
el: Εκτελεί το πρόγραμμα

en: Run: Execute the program
el: Εκτέλεση: Εκτελεί το πρόγραμμα

en: &Pause
el: &Παύση

en: Pause execution
el: Παύση εκτέλεσης

en: Pause: Pause execution
el: Παύση: Σταματάει προσωρινά την εκτέλεση του προγράμματος

en: &Abort
el: &Εγκατάλειψη

en: Stop executing program
el: Εγκατάλειψη της εκτέλεσης

en: Abort: Stop executing program
el: Εγκατάλειψη: Σταματάει οριστικά την εκτέλεση του προγράμματος

note: i18n("&Indent"), "format-indent-more", CTRL+Key_I, this, SLOT(slotIndent()), ac, "edit_indent"); i18n("&Unindent"), "format-indent-less", CTRL+SHIFT+Key_I, this, SLOT(slotUnIndent()), ac, "edit_unindent"); i18n("Cl&ean Indentation"), 0, 0, this, SLOT(slotCleanIndent()), ac, "edit_cleanIndent"); i18n
en: &Direction Chooser...
el: Επιλογέας &Κατεύθυνσης...

en: Shows the direction chooser dialog
el: Εμφανίζει το διάλογο επιλογής κατεύθυνσης

en: Direction Chooser: Show the direction chooser dialog
el: Επιλογέας Κατεύθυνσης: Εμφανίζει το διάλογο επιλογής κατεύθυνσης

en: &Color Picker...
el: Επιλογέας &Χρωμάτων...

en: Shows the color picker dialog
el: Εμφανίζει το διάλογο επιλογής χρωμάτων

en: Color Picker: Show the color picker dialog
el: Επιλογέας Χρωμάτων: Εμφανίζει το διάλογο επιλογής χρωμάτων

en: Show &Editor
el: Εμφάνιση Επεξεργαστή &Κώδικα

en: Show or hide the Code Editor
el: Εμφανίζει ή κρύβει τον Επεξεργαστή Κώδικα

en: Show Code Editor: Show or hide the Code Editor
el: Εμφάνιση Επεξεργαστή Κώδικα: Εμφανίζει ή κρύβει τον Επεξεργαστή Κώδικα

en: Show &Inspector
el: Εμφάνιση &Επιθεωρητή

en: Show or hide the Inspector
el: Εμφανίζει ή κρύβει τον Επιθεωρητή

en: Show Inspector: Show or hide the Inspector
el: Εμφάνιση Επιθεωρητή: Εμφανίζει ή κρύβει τον Επιθεωρητή

en: Show E&rrors
el: Εμφάνιση Σ&φαλμάτων

en: Show or hide the Errors tab
el: Εμφανίζει ή κρύβει την Καρτέλα Σφαλμάτων

en: Show Errors: Show or hide the Errors tab
el: Εμφάνιση Σφαλμάτων: Εμφανίζει ή κρύβει την Καρτέλα Σφαλμάτων

note: i18n("Show &Console"), this); actionCollection()->addAction("show_console", a); a->setStatusTip(i18n("Show or hide the interactive Console tab")); a->setWhatsThis(i18n("Show Console: Show or hide the interactive Console tab")); a->setCheckable(true); a->setChecked(false); connect(a, SIGNAL(toggled(b
en: Show &Line Numbers
el: Εμφάνιση Αριθμού &Γραμμής

en: Turn the line numbers on/off in the editor
el: Εναλλαγή εμφάνισης του αριθμού γραμμής στον Επεξεργαστή Κώδικα

en: Show Line Numbers: Turn the line numbers on/off in the editor
el: Εμφάνιση Αριθμού Γραμμής: Εμφανίζει ή κρύβει τον αριθμό γραμμής στον Επεξεργαστή Κώδικα

en: Get help on the command under the cursor
el: Λήψη βοήθειας για την εντολή κάτω από το δρομέα

en: Context Help: Get help on the command under the cursor
el: Σχετική βοήθεια: Λήψη βοήθειας για την εντολή κάτω από το δρομέα

en: Help
el: Βοήθεια

en: Help: Open manual for KTurtle
el: Βοήθεια: Ανοίγει το εγχειρίδιο του KTurtle

en: Console
el: Κονσόλα

en: Execute
el: Εκτέλεση

en: Execute: Executes the current line in the console
el: Εκτέλεση: Εκτέλεση της τρέχουσας γραμμής στην κονσόλα

en: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
el: Εκτελέστε το πρόγραμμα ή χρησιμοποιήστε το μενού επιλογής για να επιλέξετε την ταχύτητα εκτέλεσης

en: Run: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
el: Εκτέλεση: Εκτελέστε το πρόγραμμα ή χρησιμοποιήστε το μενού επιλογής για να επιλέξετε την ταχύτητα εκτέλεσης

[ctx: @option:radio]
en: Full Speed (&no highlighting and inspector)
el: Μέγιστη ταχύτητα (&χωρίς επισήμανση και επιθεωρητή)

en: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
el: Εκτέλεση του προγράμματος στη μέγιστη ταχύτητα, με απενεργοποιημένη την επισήμανση και τον επιθεωρητή

en: Full Speed: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
el: Μέγιστη ταχύτητα: Εκτελεί το πρόγραμμα στη μέγιστη ταχύτητα, με απενεργοποιημένη την επισήμανση και τον επιθεωρητή

[ctx: @option:radio]
en: &Full Speed
el: &Μέγιστη Ταχύτητα

en: Run the program at full speed
el: Εκτέλεση του προγράμματος στη μέγιστη ταχύτητα

en: Full Speed: Run the program at full speed
el: Μέγιστη Ταχύτητα: Εκτελεί το πρόγραμμα στη μέγιστη ταχύτητα

[ctx: @option:radio choose the slow speed]
en: &Slow
el: &Αργό

en: Run the program at a slow speed
el: Εκτέλεση του προγράμματος σε χαμηλή ταχύτητα

en: Slow Speed: Run the program at a slow speed
el: Χαμηλή Ταχύτητα: Εκτελεί το πρόγραμμα σε χαμηλή ταχύτητα

[ctx: @option:radio]
en: S&lower
el: &Πιο αργό

en: Run the program at a slower speed
el: Εκτέλεση του προγράμματος σε πιο χαμηλή ταχύτητα

en: Slower Speed: Run the program at a slower speed
el: Πιο χαμηλή Ταχύτητα: Εκτελεί το πρόγραμμα σε πιο χαμηλή ταχύτητα

[ctx: @option:radio]
en: Sl&owest
el: Πο&λύ αργό

en: Run the program at the slowest speed
el: Εκτέλεση του προγράμματος στην πιο χαμηλή ταχύτητα

en: Slowest Speed: Run the program at the slowest speed
el: Χαμηλότερη Ταχύτητα: Εκτελεί το πρόγραμμα στην πιο χαμηλή ταχύτητα

[ctx: @option:radio]
en: S&tep-by-Step
el: &Βήμα-προς-βήμα

en: Run the program one step at a time
el: Εκτέλεση του προγράμματος βήμα-προς-βήμα

en: Step Speed: Run the program one step at a time
el: Ταχύτητα Βήματος: Εκτελεί το πρόγραμμα βήμα-προς-βήμα

en: Canvas: This is where the turtle moves and draws when the program is running
el: Καμβάς: Εκεί μετακινείται και σχεδιάζει η χελώνα όταν τρέχει το πρόγραμμα

en: E&rrors
el: Σ&φάλματα

en: &Editor
el: &Επεξεργαστής Κώδικα

en: Editor: Write your KTurtle commands here
el: Επεξεργαστής Κώδικα: Εδώ γράφετε τις εντολές KTurtle

en: &Inspector
el: &Επιθεωρητής

en: Inspector: See information about variables and functions when the program runs
el: Επιθεωρητής: Εμφανίζει πληροφορίες για τις μεταβλητές και τις συναρτήσεις όταν τρέχει το πρόγραμμα

en: Switch to the %1 dictionary
el: Εναλλαγή στο λεξικό %1

en:  OVR
el:  ΕΠΚ

en:  INS
el:  ΕΙΣ

en: <nothing under cursor>
el: <τίποτα κάτω από το δρομέα>

en: Help on: %1
el: Βοήθεια στο: %1

en:  Line: %1 Column: %2
el: Γραμμή: %1 Στήλη: %2

en: <variable>
el: <μεταβλητή>

en: <number>
el: <αριθμός>

en: <comment>
el: <σχόλιο>

en: <string>
el: <συμβολοσειρά>

en: scope
el: εμβέλεια

en: assignment
el: ανάθεση

en: parenthesis
el: παρένθεση

en: mathematical operator
el: μαθηματικός τελεστής

en: expression
el: έκφραση

en: boolean operator
el: δυαδικός τελεστής

en: learned command
el: εντολή

en: argument separator
el: διαχωριστής παραμέτρων

en: command
el: εντολή

en: controller command
el: εντολή ελέγχου

en: Could not change the language to %1.
el: Αδυναμία αλλαγής της γλώσσας σε %1.

en: English [built in]
el: Αγγλικά [ενσωματωμένο]

en: untitled
el: χωρίς τίτλο

en: Save as Picture
el: Αποθήκευση ως Εικόνα

en: PNG Images
el: Εικόνες PNG

[ctx: @title:window]
en: Save as SVG
el: Αποθήκευση ως SVG

en: Scalable Vector Graphics
el: Προσαρμόσιμα Διανυσματικά Γραφικά (SVG)

[ctx: @title:window]
en: Save code as HTML
el: Αποθήκευση κώδικα ως HTML

en: HTML documents
el: Έγγραφα HTML

en: Input
el: Είσοδος

en: Message
el: Μήνυμα
