kturtle - en to eo translation catalogue (27 entries)

en: Open
eo: Malfermi

en: All files
eo: Ĉiuj dosieroj

en: Save As
eo: Konservi kiel

en: &Discard Changes
eo: &Forĵeti la ŝanĝojn

en: description
eo: priskribo

en: Variables
eo: Variabloj

en: Functions
eo: Funkcioj

en: name
eo: nomo

en: None
eo: Neniu

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
eo: &Dosiero

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
eo: &Redakti

note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
eo: &Ruli

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
eo: &Iloj

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
eo: A&gordo

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
eo: &Helpo

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
eo: Ĉefa ilobreto

en: Core developer
eo: Kerna programanto

en: &Pause
eo: &Paŭzi

en: &Abort
eo: &Haltigu

note: i18n("Show &Console"), this); actionCollection()->addAction("show_console", a); a->setStatusTip(i18n("Show or hide the interactive Console tab")); a->setWhatsThis(i18n("Show Console: Show or hide the interactive Console tab")); a->setCheckable(true); a->setChecked(false); connect(a, SIGNAL(toggled(b
en: Show &Line Numbers
eo: Montri &lininombrojn

en: Help
eo: Helpo

en: Console
eo: Konzolo

en: Execute
eo: Lanĉi

en:  OVR
eo:  ANST

en:  INS
eo:  ENM

en: Input
eo: Enigo

en: Message
eo: Mesaĝo
