kturtle - en to es translation catalogue (326 entries)

en: bold
es: negrita

en: italic
es: cursiva

en: underline
es: subrayado

en: overline
es: sobrerayado

en: strikeout
es: tachado

[ctx: @title:window]
en: Color Picker
es: Selector de color

en: Amount red:
es: Cantidad de rojo:

en: Amount green:
es: Cantidad de verde:

en: Amount blue:
es: Cantidad de azul:

en: &Copy to clipboard
es: &Copiar al portapapeles

en: &Paste to editor
es: &Pegar en el editor

en: Write a command here and press enter...
es: Escriba aquí una orden y pulse «Intro»...

en: Console: quickly run single commands -- write a command here and press enter.
es: Consola: ejecutar con rapidez órdenes sencillas (escriba aquí una orden y pulse «Intro»).

en: Console:
es: Consola:

[ctx: @title:window]
en: Direction Chooser
es: Selector de dirección

en: Command &type:
es: &Tipo de orden:

en: &Previous direction:
es: Dirección &anterior:

en: &New direction:
es: &Nueva dirección:

en: Open
es: Abrir

en: Turtle code files
es: Archivos de código de tortuga

en: All files
es: Todos los archivos

en: The file you try to open is not a valid KTurtle script, or is incompatible with this version of KTurtle.
    Cannot open %1
es: El archivo que intenta abrir no es un programa válido de KTurtle, o es incomprensible para esta versión de KTurtle.
    No se puede abrir %1

en: Could not save file.
es: No se ha podido guardar el archivo.

en: Save As
es: Guardar como

en: The program you are currently working on is not saved. By continuing you may lose the changes you have made.
es: Los cambios que ha realizado al archivo no han sido guardados. Si continúa se perderán todos los cambios realizados.

en: Unsaved File
es: Archivo no guardado

en: &Discard Changes
es: &Descartar cambios

[ctx: @title:window]
en: Errors
es: Errores

en: In this list you find the error(s) that resulted from running your code.
    Good luck!
es: En esta lista aparecen los mensajes de error generados al ejecutar su código.
    ¡Buena suerte!

en: line
es: línea

en: description
es: descripción

en: code
es: código

en: Hide Errors
es: Ocultar errores

en: No errors occurred yet.
es: Todavía no se ha producido ningún error.

en: Functions
es: Funciones

en: Tree
es: Árbol

en: name
es: nombre

en: value
es: valor

en: type
es: tipo

en: No variables
es: No hay variables

en: parameters
es: parámetros

en: No learned functions
es: No hay funciones aprendidas

[ctx: undefined type of a variable]
en: empty
es: vacía

en: boolean
es: lógica

en: number
es: número

en: string
es: cadena

en: None
es: Ninguno

en: Cannot return outside a function.
es: No se puede volver desde fuera de una función.

en: The %1 command accepts no parameters.
es: La orden %1 no acepta parámetros.

en: The %2 command was called with %3 but needs 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but needs %1 parameters.
es[0]: Se ha llamado la orden %2 con %3 pero necesita 1 parámetro.
es[1]: Se ha llamado la orden %2 con %3 pero necesita %1 parámetros.

en: The %2 command was called with %3 but only accepts 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but only accepts %1 parameters.
es[0]: Se ha llamado la orden %2 con %3 pero solo acepta 1 parámetro.
es[1]: Se ha llamado la orden %2 con %3 pero solo acepta %1 parámetros.

en: The %1 command only accepts a string as its parameter.
es: La orden %1 solo acepta una cadena como parámetro.

en: The %1 command only accepts strings as its parameters.
es: La orden %1 solo acepta cadenas como parámetros.

en: The %1 command only accepts a number as its parameter.
es: La orden %1 solo acepta un número como parámetro.

en: The %1 command only accepts numbers as its parameters.
es: La orden %1 solo acepta números como parámetros.

en: The %1 command only accepts an answer as its parameter.
es: La orden %1 solo acepta una respuesta como parámetro.

en: The %1 command only accepts answers as its parameters.
es: La orden %1 solo acepta respuestas como parámetros.

en: The variable '%1' was used without first being assigned to a value
es: Se ha utilizado la variable «%1» sin haberle asignado antes un valor

en: An unknown function named '%1' was called
es: Se ha llamado una función desconocida con el nombre «%1»

en: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3
es: La función «%1» se ha llamado con %2, y debería haberse llamado con %3

[ctx: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3]
en: 1 parameter | %1 parameters
es[0]: 1 parámetro
es[1]: %1 parámetros

en: ASSERT failed
es: La afirmación ha fallado

en: 'And' needs two variables
es: «Y» necesita dos variables

en: 'Or' needs two variables
es: «O» necesita dos variables

en: I need something to do a not on
es: Se necesita algo para hacer una negación

en: I cannot do a '==' without 2 variables
es: No se puede hacer un «==» sin 2 variables

en: I cannot do a '!=' without 2 variables
es: No se puede hacer un «!=» sin 2 variables

en: I cannot do a '>' without 2 variables
es: No se puede hacer un «>» sin 2 variables

en: I cannot do a '<' without 2 variables
es: No se puede hacer un «<» sin 2 variables

en: I cannot do a '>=' without 2 variables
es: No se puede hacer un «>=» sin 2 variables

en: I cannot do a '<=' without 2 variables
es: No se puede hacer un «<=» sin 2 variables

en: You need two numbers or string to do an addition
es: Necesita dos números o cadenas para realizar una suma

en: You need two numbers to subtract
es: Necesita dos números para restar

en: You tried to subtract from a non-number, '%1'
es: Ha intentado restar de algo que no es un número, «%1»

en: You tried to subtract a non-number, '%1'
es: Ha intentado restar algo que no es un número, «%1»

en: You need two numbers to multiplicate
es: Necesita dos números para multiplicar

en: You tried to multiplicate a non-number, '%1'
es: Ha intentado multiplicar algo que no es un número, «%1»

en: You tried to multiplicate by a non-number, '%1'
es: Ha intentado multiplicar por algo que no es un número, «%1»

en: You need two numbers to divide
es: Necesita dos números para dividir

en: You tried to divide by zero
es: Ha intentado dividir por cero

en: You tried to divide a non-number, '%1'
es: Ha intentado dividir algo que no es un número, «%1»

en: You tried to divide by a non-number, '%1'
es: Ha intentado dividir por algo que no es un número, «%1»

en: You need two numbers to raise a power
es: Necesita dos números para elevar a una potencia

en: The result of an exponentiation was too large
es: El resultado de una potenciación ha sido demasiado grande

en: You tried to raise a non-number to a power, '%1'
es: Ha intentado utilizar como potencia algo que no es un número, «%1»

en: You tried to raise the power of a non-number, '%1'
es: Ha intentado calcular la potencia de algo que no es un número, «%1»

en: You need one variable and a value or variable to do a '='
es: Necesita una variable y un valor o variable para hacer un «=»

en: The function '%1' is already defined.
es: La función «%1» ya está definida.

en: Can't do a sqrt of a negative number
es: No se puede obtener la raíz cuadrada de un número negativo

en: Expected a command, instead got '%1'
es: Se esperaba una orden, y se ha obtenido «%1»

en: Could not understand '%1'
es: No se ha entendido «%1»

en: A comma was expected here...
es: Aquí se esperaba una coma...

en: Did not expect '%1', instead expected the line to end after %2
es: No se esperaba «%1», en su lugar se esperaba un fin de línea después de %2

en: Expected an assignment, '=', after the variable '%1'
es: Se esperaba una asignación , «=», después de la variable «%1»

en: Did not expect '%1', instead expected a closing parenthesis, ')'
es: No se esperaba «%1», en su lugar se esperaba un cierre de paréntesis, «)»

en: Expected 'to' after 'for'
es: Se esperaba «hasta» después de «para»

en: Expected a name for a command after 'learn' command
es: Se esperaba el nombre de una orden después de la orden «aprender»

en: You cannot put '%1' here.
es: No puede situar «%1» aquí.

en: Text string was not properly closed, expected a double quote, ' " ', to close the string.
es: La cadena de texto no se puede cerrar correctamente, se esperaba una comilla doble, «"» para cerrar la cadena.

en: 'for' was called wrongly
es: Se ha llamado a «for» incorrectamente

en: Expected a scope after the 'learn' command
es: Se esperaba un ámbito después de la orden «aprender»

[ctx: You are about to translate the 'True' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: true
es: verdadero

[ctx: You are about to translate the 'False' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: false
es: falso

[ctx: You are about to translate the 'Exit' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: exit
es: salir

[ctx: You are about to translate the 'If' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: if
es: si

[ctx: You are about to translate the 'Else' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: else
es: sino

[ctx: You are about to translate the 'Repeat' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: repeat
es: repetir

[ctx: You are about to translate the 'While' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: while
es: mientras

[ctx: You are about to translate the 'For' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: for
es: para

[ctx: You are about to translate the 'To' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: to
es: hasta

[ctx: You are about to translate the 'Step' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: step
es: paso

[ctx: You are about to translate the 'Break' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: break
es: parar

[ctx: You are about to translate the 'Return' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: return
es: devolver

[ctx: You are about to translate the 'Wait' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: wait
es: esperar

[ctx: You are about to translate the 'Assert' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: assert
es: afirmar

[ctx: You are about to translate the 'And' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: and
es: y

[ctx: You are about to translate the 'Or' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: or
es: o

[ctx: You are about to translate the 'Not' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: not
es: no

[ctx: You are about to translate the 'Learn' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: learn
es: aprender

[ctx: You are about to translate the 'Reset' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: reset
es: reiniciar

[ctx: You are about to translate the 'Clear' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: clear
es: limpiar

[ctx: You are about to translate the 'Clear' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ccl
es: lmp

[ctx: You are about to translate the 'Center' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: center
es: centrar

[ctx: You are about to translate the 'Go' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: go
es: ir

[ctx: You are about to translate the 'GoX' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gox
es: irx

[ctx: You are about to translate the 'GoX' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gx
es: ix

[ctx: You are about to translate the 'GoY' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: goy
es: iry

[ctx: You are about to translate the 'GoY' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gy
es: iy

[ctx: You are about to translate the 'Forward' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: forward
es: avanzar

[ctx: You are about to translate the 'Forward' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: fw
es: avz

[ctx: You are about to translate the 'Backward' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: backward
es: retroceder

[ctx: You are about to translate the 'Backward' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: bw
es: ret

[ctx: You are about to translate the 'Direction' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: direction
es: dirección

[ctx: You are about to translate the 'TurnLeft' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: turnleft
es: izquierda

[ctx: You are about to translate the 'TurnLeft' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tl
es: izq

[ctx: You are about to translate the 'TurnRight' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: turnright
es: derecha

[ctx: You are about to translate the 'TurnRight' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tr
es: der

[ctx: You are about to translate the 'PenWidth' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: penwidth
es: grosorpincel

[ctx: You are about to translate the 'PenWidth' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pw
es: gpl

[ctx: You are about to translate the 'PenUp' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: penup
es: levantarpincel

[ctx: You are about to translate the 'PenUp' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pu
es: lpl

[ctx: You are about to translate the 'PenDown' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pendown
es: bajarpincel

[ctx: You are about to translate the 'PenDown' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pd
es: bpl

[ctx: You are about to translate the 'PenColor' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pencolor
es: colorpincel

[ctx: You are about to translate the 'PenColor' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pc
es: cpl

[ctx: You are about to translate the 'CanvasColor' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: canvascolor
es: colorlienzo

[ctx: You are about to translate the 'CanvasColor' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cc
es: cl

[ctx: You are about to translate the 'CanvasSize' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: canvassize
es: tamañolienzo

[ctx: You are about to translate the 'CanvasSize' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cs
es: tl

[ctx: You are about to translate the 'SpriteShow' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: spriteshow
es: mostrartortuga

[ctx: You are about to translate the 'SpriteShow' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ss
es: mt

[ctx: You are about to translate the 'SpriteHide' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: spritehide
es: ocultartortuga

[ctx: You are about to translate the 'SpriteHide' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: sh
es: ot

[ctx: You are about to translate the 'Print' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: print
es: escribir

[ctx: You are about to translate the 'FontSize' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: fontsize
es: tamañoletra

[ctx: You are about to translate the 'Random' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: random
es: aleatorio

[ctx: You are about to translate the 'Random' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: rnd
es: alt

[ctx: You are about to translate the 'GetX' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: getx
es: obtenerx

[ctx: You are about to translate the 'GetY' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gety
es: obtenery

[ctx: You are about to translate the 'Message' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: message
es: mensaje

[ctx: You are about to translate the 'Ask' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ask
es: preguntar

[ctx: You are about to translate the 'Sin' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: sin
es: sen

[ctx: You are about to translate the 'ArcSin' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: arcsin
es: arcsen

[ctx: You are about to translate the 'Sqrt' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: sqrt
es: raíz

[ctx: You are about to translate the 'Round' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: round
es: redondear

[ctx: You are about to translate the 'GetDirection' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: getdirection
es: obtenerdirección

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: triangle
es: triángulo

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: curly
es: espiral

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: arrow
es: flecha

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: flower
es: flor

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
es: &Archivo

note: i18n: ectx: Menu (examples)
en: &Examples
es: &Ejemplos

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
es: &Editar

note: i18n: ectx: Menu (canvas)
en: &Canvas
es: &Lienzo

note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
es: Ejecuta&r

note: i18n: ectx: Menu (speed)
en: &Run Speed
es: &Velocidad de ejecución

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
es: Herramien&tas

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
es: Pre&ferencias

note: i18n: ectx: Menu (language)
en: &Script Language
es: &Idioma del código

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
es: A&yuda

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
es: Barra de herramientas principal

en: KTurtle is an educational programming environment that aims to make learning how to program as easy as possible. To achieve this KTurtle makes all programming tools available from the user interface. The programming language used is TurtleScript which allows its commands to be translated.
es: KTurtle es un entorno de programación educativo, que pretende facilitar tanto como sea posible el aprendizaje de la programación. Para ello, KTurtle hace que todas las herramientas de programación estén disponibles en la interfaz de usuario. El lenguaje de programación que usa es TurtleScript, que permite traducir sus órdenes a otros idiomas.

en: (c) 2003-2009 Cies Breijs
es: © 2003-2009 Cies Breijs

en: Initiator and core developer
es: Iniciador y desarrollador del núcleo

en: Core developer
es: Desarrollador del núcleo

en: File or URL to open (in the GUI mode)
es: Archivo o URL a abrir (en el modo de interfaz gráfica)

en: Starts KTurtle in D-Bus mode (without a GUI), good for automated unit test scripts
es: Inicia KTurtle en modo D-Bus (sin interfaz gráfica), válido para scripts automatizados de pruebas unitarias

en: Starts KTurtle in testing mode (without a GUI), directly runs the specified local file
es: Inicia KTurtle en el modo de prueba (sin un GUI), ejecuta directamente el archivo local especificado

en: Specifies the localization language by a language code, defaults to "en_US" (only works in testing mode)
es: Especifica el idioma de localización a través de un código de idioma, de forma predeterminada «en_US» (solo funciona en modo de prueba)

note: i18n("Only tokenizes the turtle code (only works in testing mode)")));
en: Translates turtle code to embeddable C++ example strings (for developers only)
es: Traduce el código de la tortuga a cadenas de ejemplo de C++ empotrables (solo para desarrolladores)

[ctx: @info:status the application is ready for commands]
en: Ready
es: Listo

en: Create a new file
es: Crear un archivo nuevo

en: New File: Create a new file
es: Archivo nuevo: crear un archivo nuevo

en: Open an existing file
es: Abrir un archivo existente

en: Open File: Open an existing file
es: Abrir archivo: abrir un archivo existente

en: Open a recently used file
es: Abrir un archivo utilizado recientemente

en: Open Recent File: Open a recently used file
es: Abrir un archivo reciente: abrir un archivo utilizado recientemente

en: Get more examples...
es: Obtener más ejemplos...

en: Save the current file to disk
es: Guardar el archivo actual en el disco

en: Save File: Save the current file to disk
es: Guardar archivo: guardar el archivo actual en el disco

en: Save the current file under a different name
es: Guardar el archivo actual con un nombre diferente

en: Save File As: Save the current file under a different name
es: Guardar archivo como: guardar el archivo actual con un nombre diferente

en: Export to &HTML...
es: Exportar a &HTML...

en: Export the contents of the editor as HTML
es: Exportar el contenido del editor como HTML

en: Export to HTML: Export the contents of the editor as HTML
es: Exportar a HTML: exportar el contenido del editor como HTML

en: Print the code
es: Imprimir el código

en: Print: Print the code
es: Imprimir: imprimir el código

en: Quit KTurtle
es: Salir de KTurtle

en: Quit: Quit KTurtle
es: Salir: salir de KTurtle

en: Undo a change in the editor
es: Deshacer un cambio en el editor

en: Undo: Undo a change in the editor
es: Deshacer: deshacer un cambio en el editor

en: Redo a previously undone change in the editor
es: Rehacer un cambio, previamente deshecho, en el editor

en: Redo: Redo a previously undone change in the editor
es: Rehacer: rehacer un cambio, previamente deshecho, en el editor

en: Cut the selected text to the clipboard
es: Cortar el texto seleccionado y situarlo en el portapapeles

en: Cut: Cut the selected text to the clipboard
es: Cortar: cortar el texto seleccionado y situarlo en el portapapeles

en: Copy the selected text to the clipboard
es: Copiar el texto seleccionado al portapapeles

en: Copy: Copy the selected text to the clipboard
es: Copiar: copiar el texto seleccionado al portapapeles

en: Paste the clipboard's content into the current selection
es: Pegar el contenido del portapapeles en la selección actual

en: Paste: Paste the clipboard's content into the current selection
es: Pegar: pegar el contenido del portapapeles en la selección actual

en: Select all the code in the editor
es: Seleccionar todo el código en el editor

en: Select All: Select all the code in the editor
es: Seleccionar todo: seleccionar todo el código en el editor

en: Overwrite Mode
es: Modo de sobrescritura

en: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
es: Cambiar entre el modo «insertar» y «sobrescribir»

en: Overwrite Mode: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
es: Modo de sobrescritura: cambiar entre los modos «insertar» y «sobrescribir»

en: Search through the code in the editor
es: Buscar a través del código en el editor

en: Find: Search through the code in the editor
es: Buscar: buscar a través del código en el editor

en: Continue searching through the code in the editor
es: Continuar la búsqueda a través del código en el editor

en: Find Next: Continue searching through the code in the editor
es: Buscar siguiente: continuar la búsqueda a través del código en el editor

en: Continue searching backwards through the code in the editor
es: Continuar la búsqueda hacia atrás a través del código en el editor

en: Find Previous: Continue searching backwards through the code in the editor
es: Buscar anterior: continuar la búsqueda hacia atrás a través del código en el editor

en: Export to &Image (PNG)...
es: Exportar a &imagen (PNG)...

en: Export the current canvas to a PNG raster image
es: Exportar el lienzo actual a una imagen PNG

en: Export to PNG: Export the current canvas to a PNG raster image
es: Exportar a PNG: exportar el lienzo actual a una imagen PNG

en: Export to &Drawing (SVG)...
es: Exportar a &dibujo (SVG)...

en: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
es: Exportar el lienzo actual a un gráfico vectorial escalable

en: Export to SVG: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
es: Exportar a SVG: exportar el lienzo actual a un gráfico vectorial escalable

en: &Print Canvas...
es: &Imprimir lienzo...

en: Print the canvas
es: Imprimir el lienzo

en: Print: Print the canvas
es: Imprimir: imprimir el lienzo

en: Execute the program
es: Ejecutar el programa

en: Run: Execute the program
es: Ejecutar: ejecutar el programa

en: &Pause
es: &Pausar

en: Pause execution
es: Pausar ejecución

en: Pause: Pause execution
es: Pausar: pausar la ejecución

en: &Abort
es: &Interrumpir

en: Stop executing program
es: Detener la ejecución del programa

en: Abort: Stop executing program
es: Interrumpir: detener la ejecución del programa

note: i18n("&Indent"), "format-indent-more", CTRL+Key_I, this, SLOT(slotIndent()), ac, "edit_indent"); i18n("&Unindent"), "format-indent-less", CTRL+SHIFT+Key_I, this, SLOT(slotUnIndent()), ac, "edit_unindent"); i18n("Cl&ean Indentation"), 0, 0, this, SLOT(slotCleanIndent()), ac, "edit_cleanIndent"); i18n
en: &Direction Chooser...
es: Selector de &dirección...

en: Shows the direction chooser dialog
es: Mostrar el diálogo de elección de dirección

en: Direction Chooser: Show the direction chooser dialog
es: Selector de dirección: mostrar el diálogo de elección de dirección

en: &Color Picker...
es: Selector de &color...

en: Shows the color picker dialog
es: Mostrar el diálogo de selección de color

en: Color Picker: Show the color picker dialog
es: Selector de color: mostrar el diálogo de selección de color

en: Show &Editor
es: Mostrar &editor

en: Show or hide the Code Editor
es: Mostrar u ocultar el editor de código

en: Show Code Editor: Show or hide the Code Editor
es: Mostrar editor de código: mostrar u ocultar el editor de código

en: Show &Inspector
es: Mostrar &inspector

en: Show or hide the Inspector
es: Mostrar u ocultar el inspector

en: Show Inspector: Show or hide the Inspector
es: Mostrar inspector: mostrar u ocultar el inspector

en: Show E&rrors
es: Mostrar e&rrores

en: Show or hide the Errors tab
es: Mostrar u ocultar la pestaña de errores

en: Show Errors: Show or hide the Errors tab
es: Mostrar errores: mostrar u ocultar la pestaña de errores

note: i18n("Show &Console"), this); actionCollection()->addAction("show_console", a); a->setStatusTip(i18n("Show or hide the interactive Console tab")); a->setWhatsThis(i18n("Show Console: Show or hide the interactive Console tab")); a->setCheckable(true); a->setChecked(false); connect(a, SIGNAL(toggled(b
en: Show &Line Numbers
es: Mostrar números de &línea

en: Turn the line numbers on/off in the editor
es: Mostrar u ocultar los números de línea del editor

en: Show Line Numbers: Turn the line numbers on/off in the editor
es: Mostrar números de línea: mostrar u ocultar los números de línea del editor

en: Get help on the command under the cursor
es: Obtener ayuda de la orden situada bajo el cursor

en: Context Help: Get help on the command under the cursor
es: Ayuda contextual: obtener ayuda sobre la orden situada bajo el cursor

en: Help
es: Ayuda

en: Help: Open manual for KTurtle
es: Ayuda: abrir el manual de KTurtle

en: Console
es: Consola

en: Execute
es: Ejecutar

en: Execute: Executes the current line in the console
es: Ejecutar: ejecutar la línea actual en la consola

en: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
es: Ejecutar el programa, o usar el menú desplegable para seleccionar la velocidad de ejecución

en: Run: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
es: Ejecutar: ejecutar el programa, o usar el menú desplegable para seleccionar la velocidad de ejecución

[ctx: @option:radio]
en: Full Speed (&no highlighting and inspector)
es: Velocidad máxima (si&n resaltado ni inspector)

en: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
es: Ejecutar el programa a velocidad máxima, con resaltado e inspector desactivados

en: Full Speed: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
es: Velocidad máxima: ejecutar el programa a velocidad máxima, con el resaltado y el inspector desactivados

[ctx: @option:radio]
en: &Full Speed
es: Velocidad má&xima

en: Run the program at full speed
es: Ejecutar el programa a velocidad máxima

en: Full Speed: Run the program at full speed
es: Velocidad máxima: ejecutar el programa a la máxima velocidad

[ctx: @option:radio choose the slow speed]
en: &Slow
es: &Moderada

en: Run the program at a slow speed
es: Ejecutar el programa a velocidad media

en: Slow Speed: Run the program at a slow speed
es: Velocidad moderada: ejecutar el programa a velocidad media

[ctx: @option:radio]
en: S&lower
es: &Lenta

en: Run the program at a slower speed
es: Ejecutar el programa a velocidad lenta

en: Slower Speed: Run the program at a slower speed
es: Velocidad lenta: ejecutar el programa a velocidad lenta

[ctx: @option:radio]
en: Sl&owest
es: M&uy lenta

en: Run the program at the slowest speed
es: Ejecutar el programa a velocidad muy lenta

en: Slowest Speed: Run the program at the slowest speed
es: Velocidad muy lenta: ejecutar el programa a velocidad muy lenta

[ctx: @option:radio]
en: S&tep-by-Step
es: Paso &a paso

en: Run the program one step at a time
es: Ejecutar el programa paso a paso

en: Step Speed: Run the program one step at a time
es: Paso a paso: ejecutar el programa paso a paso

en: Canvas: This is where the turtle moves and draws when the program is running
es: Lienzo: el lugar en el que la tortuga se mueve y dibuja cuando se está ejecutando el programa

en: E&rrors
es: E&rrores

en: Editor: Write your KTurtle commands here
es: Editor: escriba aquí las órdenes para KTurtle

en: Inspector: See information about variables and functions when the program runs
es: Inspector: permite ver información sobre las variables y funciones durante la ejecución del programa

en: Switch to the %1 dictionary
es: Cambiar al diccionario %1

en:  OVR
es:  SOB

en: <nothing under cursor>
es: <nada bajo el cursor>

en: Help on: %1
es: Ayuda sobre: %1

en:  Line: %1 Column: %2
es:  Línea: %1 Columna: %2

en: "%1" <%2>
es: «%1» <%2>

en: <number>
es: <número>

en: <comment>
es: <comentario>

en: <string>
es: <cadena>

en: scope
es: alcance

en: assignment
es: asignación

en: parenthesis
es: paréntesis

en: mathematical operator
es: operador matemático

en: expression
es: expresión

en: boolean operator
es: operador lógico

en: learned command
es: orden aprendida

en: argument separator
es: separador de argumentos

en: command
es: orden

en: controller command
es: orden de controlador

en: Could not change the language to %1.
es: No se ha podido cambiar el idioma a %1.

en: English [built in]
es: Inglés [compilado]

en: untitled
es: sin título

en: Save as Picture
es: Guardar como imagen

en: PNG Images
es: Imágenes PNG

[ctx: @title:window]
en: Save as SVG
es: Guardar como SVG

en: Scalable Vector Graphics
es: Gráfico vectorial escalable

[ctx: @title:window]
en: Save code as HTML
es: Guardar código como HTML

en: HTML documents
es: Documentos HTML

en: Input
es: Entrada

en: Message
es: Mensaje
