kturtle - en to et translation catalogue (323 entries)

en: bold
et: rasvane

en: italic
et: kaldkiri

en: underline
et: allajoonitud

en: overline
et: ülejoonitud

en: strikeout
et: läbijoonitud

en: Amount red:
et: Punase kogus:

en: Amount green:
et: Rohelise kogus:

en: Amount blue:
et: Sinise kogus:

en: &Copy to clipboard
et: &Kopeeri lõikepuhvrisse

en: &Paste to editor
et: &Aseta redaktorisse

en: Write a command here and press enter...
et: Kirjuta siia käsk ja vajuta Enter...

en: Console: quickly run single commands -- write a command here and press enter.
et: Konsool: üksikkäskude kiireks käivitamiseks -- kirjuta siia käsk ja vajuta Enter.

en: Console:
et: Konsool:

en: <p style='white-space:pre'><b>ERROR:</b> %1</p>
et: <p style='white-space:pre'><b>VIGA:</b> %1</p>

en: Command &type:
et: Käsu &tüüp:

en: &Previous direction:
et: &Eelmine suund:

en: &New direction:
et: &Uus suund:

en: Open
et: Ava

en: Turtle code files
et: Turtle koodifailid

en: All files
et: Kõik failid

en: The file you try to open is not a valid KTurtle script, or is incompatible with this version of KTurtle.
    Cannot open %1
et: Fail, mida üritasid avada, ei ole korrektne KTurtle skript või ei ühildu KTurtle käesoleva versiooniga.
    %1 avamine nurjus

en: Could not save file.
et: Faili salvestamine nurjus.

en: Save As
et: Salvestamine

en: The program you are currently working on is not saved. By continuing you may lose the changes you have made.
et: Parajasti avatud programmi tehtud muudatused ei ole salvestatud. Jätkamisel kaotad kõik tehtud muudatused.

en: Unsaved File
et: Salvestamata fail

en: &Discard Changes
et: &Unusta muudatused

en: In this list you find the error(s) that resulted from running your code.
    Good luck!
et: Selles nimekirjas on viga/vead, mis selgusid sinu koodi käivitamisel. 
    Õnne ja edu!

en: line
et: rida

en: description
et: kirjeldus

en: code
et: kood

en: Hide Errors
et: Peida vead

en: No errors occurred yet.
et: Vigu veel ei ole.

en: Variables
et: Muutujad

en: Functions
et: Funktsioonid

en: Tree
et: Koodipuu

en: name
et: nimi

en: value
et: väärtus

en: type
et: tüüp

en: No variables
et: Muutujad puuduvad

en: parameters
et: parameetrid

en: No learned functions
et: Õpitud funktsioonid puuduvad

[ctx: undefined type of a variable]
en: empty
et: tühi

en: boolean
et: tõeväärtus

en: number
et: arv

en: None
et: Puudub

en: Cannot return outside a function.
et: Väljapoole funktsiooni ei saa tagasi pöörduda.

en: The %1 command accepts no parameters.
et: Käsk %1 ei tunnista parameetreid.

en: The %2 command was called with %3 but needs 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but needs %1 parameters.
et[0]: Käsk %2 kutsuti välja %3 parameetriga, kuid vajab 1 parameetrit.
et[1]: Käsk %2 kutsuti välja %3 parameetriga, kuid vajab %1 parameetrit.

en: The %2 command was called with %3 but only accepts 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but only accepts %1 parameters.
et[0]: Käsk %2 kutsuti välja %3 parameetriga, kuid tunnistab ainult 1 parameetrit.
et[1]: Käsk %2 kutsuti välja %3 parameetriga, kuid tunnistab ainult %1 parameetrit.

en: The %1 command only accepts a string as its parameter.
et: Käsk %1 tunnistab parameetrina ainult stringi.

en: The %1 command only accepts strings as its parameters.
et: Käsk %1 tunnistab parameetrina ainult stringe.

en: The %1 command only accepts a number as its parameter.
et: Käsk %1 tunnistab parameetrina ainult arvu.

en: The %1 command only accepts numbers as its parameters.
et: Käsk %1 tunnistab parameetrina ainult arve.

en: The %1 command only accepts an answer as its parameter.
et: Käsk %1 tunnistab parameetrina ainult vastust.

en: The %1 command only accepts answers as its parameters.
et: Käsk %1 tunnistab parameetrina ainult vastuseid.

en: The variable '%1' was used without first being assigned to a value
et: Muutujat '%1' kasutati enne sellele väärtust omistamata

en: An unknown function named '%1' was called
et: Kutsuti välja tundmatu funktsioon '%1'

en: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3
et: Funktsioon %1 kutsuti välja %2 parameetriga, kuigi oleks pidanud kutsuma %3 parameetriga

[ctx: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3]
en: 1 parameter | %1 parameters
et[0]: 1
et[1]: %1

en: ASSERT failed
et: TÕEND nurjus

en: 'And' needs two variables
et: 'Ja' vajab kaht muutujat

en: 'Or' needs two variables
et: 'Või' vajab kaht muutujat

en: I need something to do a not on
et: Millegi tegemiseks läheb kõigepealt midagi vaja

en: I cannot do a '==' without 2 variables
et: '==' tegemine kahe muutujata ei ole võimalik

en: I cannot do a '!=' without 2 variables
et: '!=' ilma kahe muutujata ei ole võimalik

en: I cannot do a '>' without 2 variables
et: ''>' ilma kahe muutujata ei ole võimalik

en: I cannot do a '<' without 2 variables
et: ''<' ilma kahe muutujata ei ole võimalik

en: I cannot do a '>=' without 2 variables
et: '''>=' ilma kahe muutujata ei ole võimalik

en: I cannot do a '<=' without 2 variables
et: ''<=' ilma kahe muutujata ei ole võimalik

en: You need two numbers or string to do an addition
et: Liitmiseks on vaja kaht arvu või stringi

en: You need two numbers to subtract
et: Lahutamiseks on vaja kaht arvu

en: You tried to subtract from a non-number, '%1'
et: Üritasid lahutada mittearvust '%1'

en: You tried to subtract a non-number, '%1'
et: Üritasid lahutada mittearvu '%1'

en: You need two numbers to multiplicate
et: Korrutamiseks on vaja kaht arvu

en: You tried to multiplicate a non-number, '%1'
et: Üritasid korrutada mittearvu '%1'

en: You tried to multiplicate by a non-number, '%1'
et: Üritasid korrutada mittearvuga '%1'

en: You need two numbers to divide
et: Jagamiseks on vaja kaht arvu

en: You tried to divide by zero
et: Üritasid jagada nulliga

en: You tried to divide a non-number, '%1'
et: Üritasid jagada mittearvu '%1'

en: You tried to divide by a non-number, '%1'
et: Üritasid jagada mittearvuga '%1'

en: You need two numbers to raise a power
et: Astendamiseks on vaja kaht arvu

en: The result of an exponentiation was too large
et: Astendamise tulemus oli liiga suur

en: You tried to raise a non-number to a power, '%1'
et: Üritasid astendada mittearvu '%1'

en: You tried to raise the power of a non-number, '%1'
et: Üritasid astendada mittearvuga '%1'

en: You need one variable and a value or variable to do a '='
et:  '=' vajab üht muutujat ja väärtust

en: The function '%1' is already defined.
et: Funktsioon '%1' on juba defineeritud.

en: Can't do a sqrt of a negative number
et: Negatiivsest arvust ei saa ruutjuurt võtta

en: Expected a command, instead got '%1'
et: Oodati käsku, aga saadi '%1'

en: Could not understand '%1'
et: '%1' jäi arusaamatuks

en: A comma was expected here...
et: Siin oodati koma...

en: Did not expect '%1', instead expected the line to end after %2
et: '%1' oli ootamatu, selle asemel oodati realõppu pärast %2

en: Expected an assignment, '=', after the variable '%1'
et: Oodati omistamist '=' pärast muutujat '%1'

en: Did not expect '%1', instead expected a closing parenthesis, ')'
et: '%1' oli ootamatu, selle asemel oodati lõpetavat sulgu ')'

en: Expected 'to' after 'for'
et: Oodati käsku 'to' pärast käsku 'for'

en: Expected a name for a command after 'learn' command
et: Oodati käsu nime pärast käsku 'learn'

en: You cannot put '%1' here.
et: Siia ei saa '%1' panna.

en: Text string was not properly closed, expected a double quote, ' " ', to close the string.
et: Tekstistring jäi korrektselt sulgemata, oodati jutumärke '"' stringi sulgemiseks.

en: 'for' was called wrongly
et: 'for' kutsuti vääralt välja

en: Expected a scope after the 'learn' command
et: Oodati skoopi pärast käsku 'learn'

[ctx: You are about to translate the 'True' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: true
et: tõene

[ctx: You are about to translate the 'False' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: false
et: väär

[ctx: You are about to translate the 'Exit' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: exit
et: välju

[ctx: You are about to translate the 'If' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: if
et: kui

[ctx: You are about to translate the 'Else' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: else
et: muidu

[ctx: You are about to translate the 'Repeat' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: repeat
et: korda

[ctx: You are about to translate the 'While' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: while
et: tingimuseni

[ctx: You are about to translate the 'For' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: for
et: tingimusel

[ctx: You are about to translate the 'To' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: to
et: kuni

[ctx: You are about to translate the 'Step' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: step
et: samm

[ctx: You are about to translate the 'Break' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: break
et: katkesta

[ctx: You are about to translate the 'Return' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: return
et: tagasta

[ctx: You are about to translate the 'Wait' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: wait
et: oota

[ctx: You are about to translate the 'Assert' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: assert
et: tõend

[ctx: You are about to translate the 'And' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: and
et: ja

[ctx: You are about to translate the 'Or' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: or
et: või

[ctx: You are about to translate the 'Not' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: not
et: mitte

[ctx: You are about to translate the 'Learn' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: learn
et: õpi

[ctx: You are about to translate the 'Reset' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: reset
et: lähtesta

[ctx: You are about to translate the 'Clear' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: clear
et: puhasta

[ctx: You are about to translate the 'Clear' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ccl
et: puh

[ctx: You are about to translate the 'Center' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: center
et: keskele

[ctx: You are about to translate the 'Go' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: go
et: liigu

[ctx: You are about to translate the 'GoX' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gox
et: liigux

[ctx: You are about to translate the 'GoX' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gx
et: lx

[ctx: You are about to translate the 'GoY' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: goy
et: liiguy

[ctx: You are about to translate the 'GoY' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gy
et: ly

[ctx: You are about to translate the 'Forward' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: forward
et: edasi

[ctx: You are about to translate the 'Forward' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: fw
et: ed

[ctx: You are about to translate the 'Backward' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: backward
et: tagasi

[ctx: You are about to translate the 'Backward' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: bw
et: tg

[ctx: You are about to translate the 'Direction' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: direction
et: suund

[ctx: You are about to translate the 'Direction' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: dir
et: snd

[ctx: You are about to translate the 'TurnLeft' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: turnleft
et: vasakule

[ctx: You are about to translate the 'TurnLeft' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tl
et: vs

[ctx: You are about to translate the 'TurnRight' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: turnright
et: paremale

[ctx: You are about to translate the 'TurnRight' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tr
et: pr

[ctx: You are about to translate the 'PenWidth' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: penwidth
et: pliiatsijämedus

[ctx: You are about to translate the 'PenWidth' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pw
et: pj

[ctx: You are about to translate the 'PenUp' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: penup
et: pliiatsüles

[ctx: You are about to translate the 'PenUp' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pu
et: pü

[ctx: You are about to translate the 'PenDown' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pendown
et: pliiatsalla

[ctx: You are about to translate the 'PenDown' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pd
et: pa

[ctx: You are about to translate the 'PenColor' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pencolor
et: pliiatsivärv

[ctx: You are about to translate the 'PenColor' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pc
et: pv

[ctx: You are about to translate the 'CanvasColor' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: canvascolor
et: lõuendivärv

[ctx: You are about to translate the 'CanvasColor' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cc
et: lv

[ctx: You are about to translate the 'CanvasSize' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: canvassize
et: lõuendisuurus

[ctx: You are about to translate the 'CanvasSize' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cs
et: ls

[ctx: You are about to translate the 'SpriteShow' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: spriteshow
et: näita

[ctx: You are about to translate the 'SpriteShow' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ss
et: nä

[ctx: You are about to translate the 'SpriteHide' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: spritehide
et: peida

[ctx: You are about to translate the 'SpriteHide' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: sh
et: pe

[ctx: You are about to translate the 'Print' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: print
et: kirjuta

[ctx: You are about to translate the 'FontSize' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: fontsize
et: fondisuurus

[ctx: You are about to translate the 'Random' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: random
et: juhuslik

[ctx: You are about to translate the 'Random' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: rnd
et: juh

[ctx: You are about to translate the 'GetX' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: getx
et: hangix

[ctx: You are about to translate the 'GetY' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gety
et: hangiy

[ctx: You are about to translate the 'Message' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: message
et: teade

[ctx: You are about to translate the 'Ask' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ask
et: küsimus

[ctx: You are about to translate the 'Pi' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pi
et: pii

[ctx: You are about to translate the 'Round' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: round
et: ümarda

[ctx: You are about to translate the 'GetDirection' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: getdirection
et: hangisuund

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: triangle
et: kolmnurk

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: curly
et: looksulg

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: arrow
et: nool

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: flower
et: lill

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
et: &Fail

note: i18n: ectx: Menu (examples)
en: &Examples
et: &Näited

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
et: &Redigeerimine

note: i18n: ectx: Menu (canvas)
en: &Canvas
et: Lõuen&d

note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
et: &Käivita

note: i18n: ectx: Menu (speed)
en: &Run Speed
et: Täitmise kii&rus

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
et: &Tööriistad

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
et: &Seadistused

note: i18n: ectx: Menu (language)
en: &Script Language
et: &Skriptikeel

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
et: &Abi

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
et: Peamine tööriistariba

en: KTurtle is an educational programming environment that aims to make learning how to program as easy as possible. To achieve this KTurtle makes all programming tools available from the user interface. The programming language used is TurtleScript which allows its commands to be translated.
et: KTurtle on programmeerimise õpikeskkond, mille eesmärk on muuta programmeerimine võimalikult lihtsaks kõigile huvilistele. Sel eesmärgil on KTurtle muutnud programmeerimistööriistad kättesaadavaks otse kasutajaliideses. Rakenduses kasutatakse programmeerimiskeelt TurtleScript, mis lubab käske ka tõlkida.

en: Initiator and core developer
et: Algataja ja põhiarendaja

en: Core developer
et: Põhiarendaja

en: File or URL to open (in the GUI mode)
et: Avatav fail või URL (graafilises kasutajaliideses)

en: Starts KTurtle in D-Bus mode (without a GUI), good for automated unit test scripts
et: KTurtle käivitamine D-Busi režiimis (ilma graafilise kasutajaliideseta), kasulik automaatsete unittesti skriptide puhul

en: Starts KTurtle in testing mode (without a GUI), directly runs the specified local file
et: KTurtle käivitamine testrežiimis (ilma graafilise kasutajaliideseta) määratud kohalikku faili otseselt käivitades

en: Specifies the localization language by a language code, defaults to "en_US" (only works in testing mode)
et: Tõlkekeele määramine keeledoogi järgi, vaikimisi "en_US" (toimib ainult testrežiimis)

note: i18n("Only tokenizes the turtle code (only works in testing mode)")));
en: Translates turtle code to embeddable C++ example strings (for developers only)
et: Tõlgib Turtle koodi põimitavateks C++ näitestringideks (ainult arendajatele)

[ctx: @info:status the application is ready for commands]
en: Ready
et: Valmis

en: Create a new file
et: Loo uus fail

en: New File: Create a new file
et: Uus fail: uue faili loomine

en: Open an existing file
et: Ava olemasolev fail

en: Open File: Open an existing file
et: Ava fail: olemasoleva faili avamine

en: Open a recently used file
et: Ava viimati kasutatud fail

en: Open Recent File: Open a recently used file
et: Viimati kasutatud faili avamine: viimatu kasutatud faili avamine

en: Get more examples...
et: Hangi rohkem näidiseid...

en: Save the current file to disk
et: Salvesta aktiivne fail kettale

en: Save File: Save the current file to disk
et: Faili salvestamine: aktiivse faili salvestamine kettale

en: Save the current file under a different name
et: Salvesta aktiivne fail teise nimega

en: Save File As: Save the current file under a different name
et: Faili salvestamine: aktiivse faili salvestamine teise nimega

en: Export to &HTML...
et: Ekspordi &HTML-ina...

en: Export the contents of the editor as HTML
et: Ekspordib redaktori sisu HTML-ina

en: Export to HTML: Export the contents of the editor as HTML
et: Ekspordi HTML-ina: ekspordib redaktori sisu HTML-ina

en: Print the code
et: Trüki kood

en: Print: Print the code
et: Trükkimine: koodi trükkimine

en: Quit KTurtle
et: Välju KTurtle'ist

en: Quit: Quit KTurtle
et: Väljumine: KTurtle'ist väljumine

en: Undo a change in the editor
et: Võta tagasi muudatus redaktoris

en: Undo: Undo a change in the editor
et: Tagasivõtmine: muudatuse tagasivõtmine redaktoris

en: Redo a previously undone change in the editor
et: Tee uuesti tagasivõetud muudatus redaktoris

en: Redo: Redo a previously undone change in the editor
et: Uuestitegemine: tagasivõetud muudatuse uuestitegemine redaktoris

en: Cut the selected text to the clipboard
et: Lõika valitud tekst lõikepuhvrisse

en: Cut: Cut the selected text to the clipboard
et: Lõikamine: valitud teksti lõikamine lõikepuhvrisse

en: Copy the selected text to the clipboard
et: Kopeeri valitud tekst lõikepuhvrisse

en: Copy: Copy the selected text to the clipboard
et: Kopeerimine: valitud teksti kopeerimine lõikepuhvrisse

en: Paste the clipboard's content into the current selection
et: Aseta lõikepuhvri sisu aktiivsesse valikusse

en: Paste: Paste the clipboard's content into the current selection
et: Asetamine: lõikepuhvri sisu asetamine aktiivsesse valikusse

en: Select all the code in the editor
et: Vali kogu kood redaktoris

en: Select All: Select all the code in the editor
et: Kõige valimine: kogu koodi valimine redaktoris

en: Overwrite Mode
et: Ülekirjutamisrežiim

en: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
et: Lülita lisamis- ja ülekirjutamisrežiimi

en: Overwrite Mode: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
et: Ülekirjutamisrežiim: lülitan lisamis- ja ülekirjutamisrežiimi

en: Search through the code in the editor
et: Otsi koodi redaktoris

en: Find: Search through the code in the editor
et: Otsimine: koodi otsimine redaktoris

en: Continue searching through the code in the editor
et: Jätka koodi otsimist redaktoris

en: Find Next: Continue searching through the code in the editor
et: Järgmise otsimine: koodi otsimise jätkamine redaktoris

en: Continue searching backwards through the code in the editor
et: Jätka koodi otsimist tagasisuunas redaktoris

en: Find Previous: Continue searching backwards through the code in the editor
et: Eelmise otsimine: koodi otsimise jätkamine tagasisuunas redaktoris

en: Export to &Image (PNG)...
et: Eksport p&ildina (PNG)...

en: Export the current canvas to a PNG raster image
et: Ekspordib aktiivse lõuendi PNG rasterpildina

en: Export to PNG: Export the current canvas to a PNG raster image
et: Ekspordi PNG-na: ekspordib aktiivse lõuendi PNG rasterpildina

en: Export to &Drawing (SVG)...
et: Ekspordi joonistusena (SVG)...

en: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
et: Ekspordib aktiivse lõuendi skaleeritava vektorgraafikana

en: Export to SVG: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
et: Ekspordi SVG-na: ekspordib aktiivse lõuendi skaleeritava vektorgraafikana

en: &Print Canvas...
et: &Trüki lõuend...

en: Print the canvas
et: Trükib lõuendi

en: Print: Print the canvas
et: Trüki: trüki lõuend

en: Execute the program
et: Käivita programm

en: Run: Execute the program
et: Käivitamine: programmi käivitamine

en: &Pause
et: &Paus

en: Pause execution
et: Peata täitmine

en: Pause: Pause execution
et: Paus: täitmise peatamine

en: &Abort
et: K&atkesta

en: Stop executing program
et: Peata programmi täitmine

en: Abort: Stop executing program
et: Katkestamine: programmi täitmise peatamine

note: i18n("&Indent"), "format-indent-more", CTRL+Key_I, this, SLOT(slotIndent()), ac, "edit_indent"); i18n("&Unindent"), "format-indent-less", CTRL+SHIFT+Key_I, this, SLOT(slotUnIndent()), ac, "edit_unindent"); i18n("Cl&ean Indentation"), 0, 0, this, SLOT(slotCleanIndent()), ac, "edit_cleanIndent"); i18n
en: &Direction Chooser...
et: Suuna&valija...

en: Shows the direction chooser dialog
et: Näita suunavalija dialoogi

en: Direction Chooser: Show the direction chooser dialog
et: Suunavalija näitamine: suunavalija dialoogi näitamine

en: &Color Picker...
et: &Värvivalija...

en: Shows the color picker dialog
et: Näita värvivalija dialoogi

en: Color Picker: Show the color picker dialog
et: Värvivalija: värvivalija dialoogi näitamine

en: Show &Editor
et: Näita r&edaktorit

en: Show or hide the Code Editor
et: Näita või peida koodiredaktor

en: Show Code Editor: Show or hide the Code Editor
et: Koodiredaktori näitamine: koodiredaktori näitamine või peitmine

en: Show &Inspector
et: Näita &inspektorit

en: Show or hide the Inspector
et: Näita või peida inspektor

en: Show Inspector: Show or hide the Inspector
et: Inspektori näitamine: inspektori näitamine või peitmine

en: Show E&rrors
et: &Näita vigu

en: Show or hide the Errors tab
et: Näita või peida vigadekaart

en: Show Errors: Show or hide the Errors tab
et: Vigade näitamine: vigadekaardi näitamine või peitmine

note: i18n("Show &Console"), this); actionCollection()->addAction("show_console", a); a->setStatusTip(i18n("Show or hide the interactive Console tab")); a->setWhatsThis(i18n("Show Console: Show or hide the interactive Console tab")); a->setCheckable(true); a->setChecked(false); connect(a, SIGNAL(toggled(b
en: Show &Line Numbers
et: Näita &reanumbreid

en: Turn the line numbers on/off in the editor
et: Lülita reanumbrite näitamine redaktoris sisse või välja

en: Show Line Numbers: Turn the line numbers on/off in the editor
et: Reanumbrite näitamine: reanumbrite näitamise sisse- või väljalülitamine redaktoris

en: Get help on the command under the cursor
et: Abi hankimine kursori all oleva käsu kohta

en: Context Help: Get help on the command under the cursor
et: Kontekstiabi: abi haknimine kursori all oleva käsu kohta

en: Help
et: Abi

en: Help: Open manual for KTurtle
et: Abi: Kturtle'i käsiraamatu avamine

en: Console
et: Konsool

en: Execute
et: Käivita

en: Execute: Executes the current line in the console
et: Käivita: aktiivse rea käivitamine konsoolis

en: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
et: Käivita programm või kasuta rippmenüüd käivitamiskiiruse valimiseks

en: Run: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
et: Käivita: käivita programm või kasuta rippmenüüd käivitamiskiiruse valimiseks

[ctx: @option:radio]
en: Full Speed (&no highlighting and inspector)
et: Täiskiirus (il&ma esiletõstmise ja inspektorita)

en: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
et: Käivita programm täiskiirusega ning ilma esiletõstmise ja inspektorita

en: Full Speed: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
et: Täiskiirus: käivita programm täiskiirusega ning ilma esiletõstmise ja inspektorita

[ctx: @option:radio]
en: &Full Speed
et: &Täiskiirus

en: Run the program at full speed
et: Käivita programm täiskiirusega

en: Full Speed: Run the program at full speed
et: Täiskiirus: programmi käivitamine täiskiirusega

[ctx: @option:radio choose the slow speed]
en: &Slow
et: &Aeglane

en: Run the program at a slow speed
et: Käivita programm aeglase kiirusega

en: Slow Speed: Run the program at a slow speed
et: Aeglane kiirus: programmi käivitamine aeglase kiirusega

[ctx: @option:radio]
en: S&lower
et: A&eglasem

en: Run the program at a slower speed
et: Käivita programm aeglasema kiirusega

en: Slower Speed: Run the program at a slower speed
et: Aeglasem kiirus: programmi käivitamine aeglasema kiirusega

[ctx: @option:radio]
en: Sl&owest
et: Kõ&ige aeglasem

en: Run the program at the slowest speed
et: Käivita programm kõige aeglasema kiirusega

en: Slowest Speed: Run the program at the slowest speed
et: Kõige aeglasem kiirus: programmi käivitamine kõige aeglasema kiirusega

[ctx: @option:radio]
en: S&tep-by-Step
et: &Samm-sammult

en: Run the program one step at a time
et: Käivita programm üks samm korraga režiimis

en: Step Speed: Run the program one step at a time
et: Sammukiirus: programmi käivitamine üks samm korraga režiimis

en: Canvas: This is where the turtle moves and draws when the program is running
et: Lõuend: siin liigub kilpkonn ja joonistab programmi täitmise ajal

en: E&rrors
et: &Vead

en: &Editor
et: R&edaktor

en: Editor: Write your KTurtle commands here
et: Redaktor: siin saab kirjutada oma KTurtle'i programmi

en: &Inspector
et: &Inspektor

en: Inspector: See information about variables and functions when the program runs
et: Inspektor: vaata teavet muutujate ja funktsioonide kohta programmi täitmise ajal

en: Switch to the %1 dictionary
et: Lülitu %1 sõnaraamatule

en:  OVR
et:  Ülekirjutamine

en:  INS
et:  Lisamine

en: <nothing under cursor>
et: <kursori all pole midagi>

en: Help on: %1
et: Abi %1 kohta

en:  Line: %1 Column: %2
et:  Rida: %1 Veerg: %2

en: <variable>
et: <muutuja>

en: <number>
et: <arv>

en: <comment>
et: <kommentaar>

en: scope
et: kehtivuspiirkond

en: assignment
et: omistamine

en: parenthesis
et: sulg

en: mathematical operator
et: tehtemärk

en: expression
et: avaldis

en: boolean operator
et: tõeväärtus

en: learned command
et: õpitud käsk

en: argument separator
et: argumentide eraldaja

en: command
et: käsk

en: controller command
et: kontrolleri käsk

en: Could not change the language to %1.
et: Keeleks %1 määramine nurjus.

en: English [built in]
et: Inglise [sisseehitatud]

en: %1 (%2)
et: '%1' (%2)

en: untitled
et: nimetu

en: Save as Picture
et: Pildina salvestamine

en: PNG Images
et: PNG-pildid

en: Scalable Vector Graphics
et: Skaleeritav vektorgraafika

en: HTML documents
et: HTML-dokumendid

en: Input
et: Sisend

en: Message
et: Teade
