kturtle - en to eu translation catalogue (330 entries)

en: bold
eu: lodia

en: italic
eu: etzana

en: underline
eu: azpimarra

en: overline
eu: gainmarra

en: strikeout
eu: marratua

[ctx: @title:window]
en: Color Picker
eu: Kolore hautatzailea

en: Amount red:
eu: Gorri kopurua:

en: Amount green:
eu: Berde kopurua:

en: Amount blue:
eu: Urdin kopurua:

en: &Copy to clipboard
eu: &Kopiatu arbelean

en: &Paste to editor
eu: &Itsatsi editorean

en: Write a command here and press enter...
eu: Idatzi komando bat hemen eta sakatu Sartu...

en: Console: quickly run single commands -- write a command here and press enter.
eu: Kontsola: exekutatu azkar komando bakarrak - idatzi komandoa hemen eta sakatu Sartu.

en: Console:
eu: Kontsola:

en: <p style='white-space:pre'><b>ERROR:</b> %1</p>
eu: <p style='white-space:pre'><b>ERROREA:</b> %1</p>

[ctx: @title:window]
en: Direction Chooser
eu: Norabide hautatzailea

en: Command &type:
eu: Komando &mota:

en: &Previous direction:
eu: &Aurreko norabidea:

en: &New direction:
eu: Norabide &berria:

en: Open
eu: Ireki

en: Turtle code files
eu: Dordokaren kode fitxategiak

en: All files
eu: Fitxategi guztiak

en: The file you try to open is not a valid KTurtle script, or is incompatible with this version of KTurtle.
    Cannot open %1
eu: Irekitzea saiatzen ari zaren fitxategia ez da baliozko KTurtle script-a, edo ez da KTurtle-ren bertsio honekin bateragarria.
    Ezin da %1 ireki

en: Could not save file.
eu: Ezin da fitxategia gorde.

en: Save As
eu: Gorde honela

en: The program you are currently working on is not saved. By continuing you may lose the changes you have made.
eu: Une honetan lantzen ari zaren programa ez da gorde. Jarraitzen baduzu egindako aldaketak gal ditzakezu.

en: Unsaved File
eu: Gorde gabeko fitxategia

en: &Discard Changes
eu: &Baztertu aldaketak

[ctx: @title:window]
en: Errors
eu: Erroreak

en: In this list you find the error(s) that resulted from running your code.
    Good luck!
eu: Zerrenda honetan zure Logo kodearen exekuzioko erroreak aurki ditzakezu. 
    Zorte on!

en: line
eu: lerroa

en: description
eu: deskribapena

en: code
eu: kodea

en: Hide Errors
eu: Ezkutatu erroreak

en: No errors occurred yet.
eu: Ez da errorerik gertatu oraindik.

en: Variables
eu: Aldagaiak

en: Functions
eu: Funtzioak

en: Tree
eu: Zuhaitza

en: name
eu: izena

en: value
eu: balioa

en: type
eu: mota

en: No variables
eu: Aldagairik ez

en: parameters
eu: parametroak

en: No learned functions
eu: Ez dago ikasitako funtziorik

[ctx: undefined type of a variable]
en: empty
eu: hutsik

en: boolean
eu: boolearra

en: number
eu: zenbakia

en: string
eu: katea

en: None
eu: Bat ere ez

en: Cannot return outside a function.
eu: Ezin da itzuli funtzio batean ez badago.

en: The %1 command accepts no parameters.
eu: %1 komandoak ez du parametrorik onartzen.

en: The %2 command was called with %3 but needs 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but needs %1 parameters.
eu[0]: %2 komandoa %3 parametrorekin deitu da baina bakarra behar du.
eu[1]: %2 komandoa %3 parametrorekin deitu da baina %1 behar ditu.

en: The %2 command was called with %3 but only accepts 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but only accepts %1 parameters.
eu[0]: %2 komandoa %3 parametrorekin deitu da baina bakarra onartzen du.
eu[1]: %2 komandoa %3 parametrorekin deitu da baina soilik %1 onartzen ditu.

en: The %1 command only accepts a string as its parameter.
eu: %1 komandoak kate bat bakarrik onartzen du argumentu bezala.

en: The %1 command only accepts strings as its parameters.
eu: %1 komandoak kateak bakarrik onartzen ditu argumentu bezala.

en: The %1 command only accepts a number as its parameter.
eu: %1 komandoak zenbaki bat bakarrik onartzen du argumentu bezala.

en: The %1 command only accepts numbers as its parameters.
eu: %1 komandoak zenbakiak bakarrik onartzen ditu argumentu bezala.

en: The %1 command only accepts an answer as its parameter.
eu: %1 komandoak erantzun bakarra onartzen du parametro bezala.

en: The %1 command only accepts answers as its parameters.
eu: %1 komandoak erantzunak bakarrik onartzen ditu parametro gisa.

en: The variable '%1' was used without first being assigned to a value
eu: '%1' aldagaia aurretik balio bat esleitu gabe erabili da

en: An unknown function named '%1' was called
eu: '%1' izeneko funtzio ezezagun bat deitu da

en: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3
eu: '%1' funtzioa %2-rekin deitu da, %3-rekin deitu behar zenean

[ctx: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3]
en: 1 parameter | %1 parameters
eu[0]: Parametro 1
eu[1]: %1 parametro

en: ASSERT failed
eu: ASERTZIOak huts egin du

en: 'And' needs two variables
eu: 'Eta'-k bi aldagai behar ditu

en: 'Or' needs two variables
eu: 'Edo'-k bi aldagai behar ditu

en: I need something to do a not on
eu: Zerbait behar dut 'Ez' bat egiteko

en: I cannot do a '==' without 2 variables
eu: Ezin dut '==' egin 2 aldagai gabe

en: I cannot do a '!=' without 2 variables
eu: Ezin dut '!==' egin 2 aldagai gabe

en: I cannot do a '>' without 2 variables
eu: Ezin dut '>' egin 2 aldagai gabe

en: I cannot do a '<' without 2 variables
eu: Ezin dut '<' egin 2 aldagai gabe

en: I cannot do a '>=' without 2 variables
eu: Ezin dut '>=' egin 2 aldagai gabe

en: I cannot do a '<=' without 2 variables
eu: Ezin dut '<=' egin 2 aldagai gabe

en: You need two numbers or string to do an addition
eu: Bi zenbaki edo kate behar dituzu batuketa bat egiteko

en: You need two numbers to subtract
eu: Bi zenbaki behar dituzu kenketa egiteko

en: You tried to subtract from a non-number, '%1'
eu: Zenbakia ez den zerbaiti kenketa egiten saiatu zara, '%1'

en: You tried to subtract a non-number, '%1'
eu: Zenbakia ez den zerbait kentzen saiatu zara, '%1'

en: You need two numbers to multiplicate
eu: Bi zenbaki behar dituzu biderkatzeko

en: You tried to multiplicate a non-number, '%1'
eu: Zenbakia ez den zerbait biderkatzen saiatu zara, '%1'

en: You tried to multiplicate by a non-number, '%1'
eu: Zenbakia ez den zerbaitekin biderkatzen saiatu zara, '%1'

en: You need two numbers to divide
eu: Bi zenbaki behar dituzu zatitzeko

en: You tried to divide by zero
eu: Zerorekin zatitzen saiatu zara

en: You tried to divide a non-number, '%1'
eu: Zenbakia ez den zerbait zatitzen saiatu zara, '%1'

en: You tried to divide by a non-number, '%1'
eu: Zenbakia ez den zerbaitekin zatitzen saiatu zara, '%1'

en: You need two numbers to raise a power
eu: Bi zenbaki behar dituzu berreketa bat egiteko

en: The result of an exponentiation was too large
eu: Berreketa baten emaitza handiegia izan da

en: You tried to raise a non-number to a power, '%1'
eu: Zenbakia ez den zerbait berretzen saiatu zara, '%1'

en: You tried to raise the power of a non-number, '%1'
eu: Zenbakia ez den berretzaile bat erabiltzen saiatu zara, '%1'

en: You need one variable and a value or variable to do a '='
eu: Aldagai bat eta balio edo aldagai bat behar dituzu '=' egiteko

en: The function '%1' is already defined.
eu: '%1' funtzioa dagoeneko definituta dago.

en: Can't do a sqrt of a negative number
eu: Ezin da egin zenbaki negatibo baten erro karratua (sqrt)

en: Expected a command, instead got '%1'
eu: Komando bat espero zen, horren ordez '%1' jaso da

en: Could not understand '%1'
eu: Ezin da '%1' ulertu

en: A comma was expected here...
eu: Hemen koma bat espero zen...

en: Did not expect '%1', instead expected the line to end after %2
eu: Ez zen '%1' espero, horren ordez lerroa %2-ren ondoren amaitzea espero zen

en: Expected an assignment, '=', after the variable '%1'
eu: '=' esleipen bat espero zen '%1' aldagaiaren ondoren

en: Did not expect '%1', instead expected a closing parenthesis, ')'
eu: Ez zen '%1' espero, horren ordez parentesiaren itxiera ')' espero zen

en: Expected 'to' after 'for'
eu: «izanarte» espero zen «non»en ondoren

en: Expected a name for a command after 'learn' command
eu: Komando batentzako izena espero zen 'ikasi' komandoaren ondoren

en: You cannot put '%1' here.
eu: Hemen ezin duzu '%1' ipini.

en: Text string was not properly closed, expected a double quote, ' " ', to close the string.
eu: Testu-katea ez da ongi itxi, komatxo bikoitza espero zen (") katea ixteko.

en: 'for' was called wrongly
eu: «non» oker deitu da

en: Expected a scope after the 'learn' command
eu: Ustekabeko esparrua 'ikasi' komandoaren ondoren

[ctx: You are about to translate the 'True' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: true
eu: egia

[ctx: You are about to translate the 'False' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: false
eu: gezurra

[ctx: You are about to translate the 'DecimalSeparator' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: .
eu: ,

[ctx: You are about to translate the 'Exit' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: exit
eu: irten

[ctx: You are about to translate the 'If' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: if
eu: baldin

[ctx: You are about to translate the 'Else' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: else
eu: bestela

[ctx: You are about to translate the 'Repeat' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: repeat
eu: errepikatu

[ctx: You are about to translate the 'While' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: while
eu: betebitartean

[ctx: You are about to translate the 'For' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: for
eu: non

[ctx: You are about to translate the 'To' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: to
eu: izanarte

[ctx: You are about to translate the 'Step' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: step
eu: urratsa

[ctx: You are about to translate the 'Break' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: break
eu: eten

[ctx: You are about to translate the 'Return' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: return
eu: itzuli

[ctx: You are about to translate the 'Wait' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: wait
eu: itxoin

[ctx: You are about to translate the 'Assert' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: assert
eu: baieztatu

[ctx: You are about to translate the 'And' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: and
eu: eta

[ctx: You are about to translate the 'Or' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: or
eu: edo

[ctx: You are about to translate the 'Not' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: not
eu: ez

[ctx: You are about to translate the 'Learn' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: learn
eu: ikasi

[ctx: You are about to translate the 'Reset' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: reset
eu: berrezarri

[ctx: You are about to translate the 'Clear' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: clear
eu: garbitu

[ctx: You are about to translate the 'Clear' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ccl
eu: grb

[ctx: You are about to translate the 'Center' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: center
eu: erdiratu

[ctx: You are about to translate the 'Go' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: go
eu: joan

[ctx: You are about to translate the 'GoX' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gox
eu: joanx

[ctx: You are about to translate the 'GoX' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gx
eu: jx

[ctx: You are about to translate the 'GoY' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: goy
eu: joany

[ctx: You are about to translate the 'GoY' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gy
eu: jy

[ctx: You are about to translate the 'Forward' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: forward
eu: aurrerantz

[ctx: You are about to translate the 'Forward' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: fw
eu: au

[ctx: You are about to translate the 'Backward' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: backward
eu: atzerantz

[ctx: You are about to translate the 'Backward' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: bw
eu: at

[ctx: You are about to translate the 'Direction' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: direction
eu: noranzkoa

[ctx: You are about to translate the 'Direction' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: dir
eu: nor

[ctx: You are about to translate the 'TurnLeft' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: turnleft
eu: biraezkerrera

[ctx: You are about to translate the 'TurnLeft' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tl
eu: bz

[ctx: You are about to translate the 'TurnRight' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: turnright
eu: biraeskuinera

[ctx: You are about to translate the 'TurnRight' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tr
eu: bs

[ctx: You are about to translate the 'PenWidth' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: penwidth
eu: arkatzlodiera

[ctx: You are about to translate the 'PenWidth' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pw
eu: al

[ctx: You are about to translate the 'PenUp' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: penup
eu: arkatzaaltsatu

[ctx: You are about to translate the 'PenUp' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pu
eu: aa

[ctx: You are about to translate the 'PenDown' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pendown
eu: arkatzajeitsi

[ctx: You are about to translate the 'PenDown' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pd
eu: aj

[ctx: You are about to translate the 'PenColor' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pencolor
eu: arkatzkolorea

[ctx: You are about to translate the 'PenColor' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pc
eu: ak

[ctx: You are about to translate the 'CanvasColor' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: canvascolor
eu: oihalkolorea

[ctx: You are about to translate the 'CanvasColor' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cc
eu: ok

[ctx: You are about to translate the 'CanvasSize' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: canvassize
eu: oihalneurria

[ctx: You are about to translate the 'CanvasSize' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cs
eu: on

[ctx: You are about to translate the 'SpriteShow' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: spriteshow
eu: iratxoaerakutsi

[ctx: You are about to translate the 'SpriteShow' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ss
eu: rd

[ctx: You are about to translate the 'SpriteHide' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: spritehide
eu: iratxoaezkutatu

[ctx: You are about to translate the 'SpriteHide' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: sh
eu: zd

[ctx: You are about to translate the 'Print' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: print
eu: inprimatu

[ctx: You are about to translate the 'FontSize' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: fontsize
eu: letraneurria

[ctx: You are about to translate the 'Random' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: random
eu: ausaz

[ctx: You are about to translate the 'Random' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: rnd
eu: asz

[ctx: You are about to translate the 'GetX' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: getx
eu: lortux

[ctx: You are about to translate the 'GetY' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gety
eu: lortuy

[ctx: You are about to translate the 'Message' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: message
eu: mezua

[ctx: You are about to translate the 'Ask' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ask
eu: galdetu

[ctx: You are about to translate the 'Sqrt' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: sqrt
eu: errokarratu

[ctx: You are about to translate the 'Round' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: round
eu: biribildu

[ctx: You are about to translate the 'GetDirection' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: getdirection
eu: lortuhelbidea

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: triangle
eu: triangelua

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: curly
eu: kiribila

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: arrow
eu: gezia

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: flower
eu: lorea

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
eu: &Fitxategia

note: i18n: ectx: Menu (examples)
en: &Examples
eu: &Adibideak

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
eu: &Editatu

note: i18n: ectx: Menu (canvas)
en: &Canvas
eu: &Ohiala

note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
eu: &Exekutatu

note: i18n: ectx: Menu (speed)
en: &Run Speed
eu: &Exekutatzeko abiadura

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
eu: &Tresnak

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
eu: E&zarpenak

note: i18n: ectx: Menu (language)
en: &Script Language
eu: &Script hizkuntza

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
eu: &Laguntza

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
eu: Tresna-barra nagusia

en: KTurtle is an educational programming environment that aims to make learning how to program as easy as possible. To achieve this KTurtle makes all programming tools available from the user interface. The programming language used is TurtleScript which allows its commands to be translated.
eu: KTurtle programatze ingurune hezigarri bat da, programatzen ikastea ahalik errazen egin nahi duena. Hori lortzeko programatzeko tresna guztiak bere erabiltzaile interfazean eskaintzen ditu. Erabiltzen duen programatzeko lengoaia TurtleScript da, eta bere komandoak itzultzen uzten du.

en: Initiator and core developer
eu: Sortzailea eta garatzaile nagusia

en: Core developer
eu: Garatzaile nagusia

en: File or URL to open (in the GUI mode)
eu: Ireki beharreko fitxategi edo URL (GUI moduan)

en: Starts KTurtle in D-Bus mode (without a GUI), good for automated unit test scripts
eu: KTurtle D-Bus moduan abiarazten du (interfaze grafikorik gabe), ona script-automatizatuen unitateak probatzeko

en: Starts KTurtle in testing mode (without a GUI), directly runs the specified local file
eu: KTurtle probako moduan abiarazten du (interfaze grafikorik gabe), zuzenean zehaztutako lokaleko fitxategia exekutatuz

en: Specifies the localization language by a language code, defaults to "en_US" (only works in testing mode)
eu: Hizkuntzaren kokalekua zehazten du hizkuntza-kodearen arabera, lehenetsia "en_US" da (probako moduan soilik)

note: i18n("Only tokenizes the turtle code (only works in testing mode)")));
en: Translates turtle code to embeddable C++ example strings (for developers only)
eu: Dordokaren kodea adibideko C++ kate kapsulagarrira itzultzen du (garatzaileentzako soilik)

[ctx: @info:status the application is ready for commands]
en: Ready
eu: Prest

en: Create a new file
eu: Sortu fitxategi berria

en: New File: Create a new file
eu: Fitxategi berria: sortu fitxategi berria

en: Open an existing file
eu: Ireki dagoen fitxategi bat

en: Open File: Open an existing file
eu: Ireki fitxategia: ireki dagoen fitxategi bat

en: Open a recently used file
eu: Ireki azkenaldian erabilitako fitxategi bat

en: Open Recent File: Open a recently used file
eu: Ireki oraintsuko fitxategia: ireki azkenaldian erabilitako fitxategi bat

en: Get more examples...
eu: Lortu adibide gehiago...

en: Save the current file to disk
eu: Gorde uneko fitxategia diskoan

en: Save File: Save the current file to disk
eu: Gorde fitxategia: gorde uneko fitxategia diskoan

en: Save the current file under a different name
eu: Gorde uneko fitxategia beste izen batekin

en: Save File As: Save the current file under a different name
eu: Gorde fitxategia honela: gorde uneko fitxategia beste izen batekin

en: Export to &HTML...
eu: Esportatu &HTMLra...

en: Export the contents of the editor as HTML
eu: Esportatu editoreko edukia HTML gisa

en: Export to HTML: Export the contents of the editor as HTML
eu: Esportatu HTMLra: Esportatu editoreko edukia HTML gisa

en: Print the code
eu: Inprimatu kodea

en: Print: Print the code
eu: Inprimatu: inprimatu kodea

en: Quit KTurtle
eu: Irten KTurtle-tik

en: Quit: Quit KTurtle
eu: Irten: irten KTurtle-tik

en: Undo a change in the editor
eu: Desegin editorean egindako aldaketa bat

en: Undo: Undo a change in the editor
eu: Desegin: editorean egindako aldaketa bat desegin

en: Redo a previously undone change in the editor
eu: Berregin editorean aurrez desegindako aldaketa

en: Redo: Redo a previously undone change in the editor
eu: Berregin: editorean aurrez desegindako aldaketa berregin

en: Cut the selected text to the clipboard
eu: Ebaki hautatutako testua arbelera

en: Cut: Cut the selected text to the clipboard
eu: Ebaki: hautatutako testua arbelera ebaki

en: Copy the selected text to the clipboard
eu: Kopiatu hautatutako testua arbelean

en: Copy: Copy the selected text to the clipboard
eu: Kopiatu: hautatutako testua arbelean kopiatu

en: Paste the clipboard's content into the current selection
eu: Itsatsi arbelaren edukia uneko hautapenean

en: Paste: Paste the clipboard's content into the current selection
eu: Itsati: arbelaren edukia uneko hautapenean itsatsi

en: Select all the code in the editor
eu: Hautatu editoreko kode guztia

en: Select All: Select all the code in the editor
eu: Hautatu guztia: editoreko kode guztia hautatu

en: Overwrite Mode
eu: Gainidatzi modua

en: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
eu: Txandakatu 'sartu' eta 'gainidatzi' moduen artean

en: Overwrite Mode: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
eu: Gainidazteko modua: Txandakatu 'sartu' eta 'gainidatzi' moduen artean

en: Search through the code in the editor
eu: Bilatu kodean zehar editorean

en: Find: Search through the code in the editor
eu: Bilatu: editoreko kodean zehar bilatu

en: Continue searching through the code in the editor
eu: Jarraitu bilatzen editoreko kodean

en: Find Next: Continue searching through the code in the editor
eu: Bilatu hurrengoa: jarraitu bilatzen editoreko kodean

en: Continue searching backwards through the code in the editor
eu: Jarraitu atzerantz bilatzen editoreko kodean

en: Find Previous: Continue searching backwards through the code in the editor
eu: Bilatu aurrekoa: jarraitu atzerantz bilatzen editoreko kodean

en: Export to &Image (PNG)...
eu: Esportatu &irudira (PNG)...

en: Export the current canvas to a PNG raster image
eu: Esportatu uneko oihala PNG raster irudira

en: Export to PNG: Export the current canvas to a PNG raster image
eu: Esportatu PNGra: Esportatu uneko oihala PNG raster irudira

en: Export to &Drawing (SVG)...
eu: Esportatu &marrazkira (SVG)...

en: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
eu: Esportatu uneko oihala Bektore-Grafiko Eskalagarrira (SVG)

en: Export to SVG: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
eu: Esportatu SVG: Esportatu uneko oihala Bektore-Grafiko Eskalagarrira (SVG)

en: &Print Canvas...
eu: &Inprimatu oihala...

en: Print the canvas
eu: Inprimatu oihala

en: Print: Print the canvas
eu: Inprimatu: Inprimatu oihala

en: Execute the program
eu: Programa exekutatu

en: Run: Execute the program
eu: Exekutatu: programa exekutatu

en: &Pause
eu: &Pausatu

en: Pause execution
eu: Pausatu exekuzioaeten

en: Pause: Pause execution
eu: Pausatu: pausatu exekuzioa

en: &Abort
eu: &Abortatu

en: Stop executing program
eu: Programa exekutatzeari utzi

en: Abort: Stop executing program
eu: Abortatu: programa exekutatzeari utzi

note: i18n("&Indent"), "format-indent-more", CTRL+Key_I, this, SLOT(slotIndent()), ac, "edit_indent"); i18n("&Unindent"), "format-indent-less", CTRL+SHIFT+Key_I, this, SLOT(slotUnIndent()), ac, "edit_unindent"); i18n("Cl&ean Indentation"), 0, 0, this, SLOT(slotCleanIndent()), ac, "edit_cleanIndent"); i18n
en: &Direction Chooser...
eu: &Norabide hautatzailea...

en: Shows the direction chooser dialog
eu: Norabidea hautatzeko elkarrizketa-koadroa erakusten du

en: Direction Chooser: Show the direction chooser dialog
eu: Norabide hautatzailea: erakutsi norabidea hautatzeko elkarrizketa

en: &Color Picker...
eu: &Kolore hautatzailea...

en: Shows the color picker dialog
eu: Kolore hautatzailearen elkarrizketa-koadroa erakutsi

en: Color Picker: Show the color picker dialog
eu: Kolore hautatzailea: kolore hautatzailearen elkarrizketa-koadroa erakutsi

en: Show &Editor
eu: Erakutsi &editorea

en: Show or hide the Code Editor
eu: Kodearen editorea erakutsi/ezkutatu

en: Show Code Editor: Show or hide the Code Editor
eu: Erakutsi kodearen editorea: kodearen editorea erakutsi/ezkutatu

en: Show &Inspector
eu: Erakutsi &ikuskatzailea

en: Show or hide the Inspector
eu: Ikuskatzailea erakutsi edo ezkutatu

en: Show Inspector: Show or hide the Inspector
eu: Erakutsi ikuskatzailea: ikuskatzailea erakutsi edo ezkutatu

en: Show E&rrors
eu: Erakutsi e&rroreak

en: Show or hide the Errors tab
eu: Erroreen fitxa erakutsi/ezkutatu

en: Show Errors: Show or hide the Errors tab
eu: Erakutsi erroreak: erroreen fitxa erakutsi/ezkutatu

note: i18n("Show &Console"), this); actionCollection()->addAction("show_console", a); a->setStatusTip(i18n("Show or hide the interactive Console tab")); a->setWhatsThis(i18n("Show Console: Show or hide the interactive Console tab")); a->setCheckable(true); a->setChecked(false); connect(a, SIGNAL(toggled(b
en: Show &Line Numbers
eu: Erakutsi &lerroen zenbakiak

en: Turn the line numbers on/off in the editor
eu: Editoreko lerroen zenbakiak erakutsi/ezkutatu

en: Show Line Numbers: Turn the line numbers on/off in the editor
eu: Erakutsi lerroen zenbakiak: editoreko lerroen zenbakiak erakutsi/ezkutatu

en: Get help on the command under the cursor
eu: Jaso kurtsore azpiko komandoari buruzko laguntza

en: Context Help: Get help on the command under the cursor
eu: Testuinguru laguntza: jaso kurtsore azpiko komandoari buruzko laguntza

en: Help
eu: Laguntza

en: Help: Open manual for KTurtle
eu: Laguntza: ireki KTurtle-len eskuliburua

en: Console
eu: Kontsola

en: Execute
eu: Exekutatu

en: Execute: Executes the current line in the console
eu: Exekutatu: uneko lerroa kontsolan exekutatzen du

en: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
eu: Exekutatu programa, edo erabili menu zabalgarria exekutatze abiadura hautatzeko

en: Run: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
eu: Exekutatu: Exekutatu programa, edo erabili menu zabalgarria exekutatze abiadura hautatzeko

[ctx: @option:radio]
en: Full Speed (&no highlighting and inspector)
eu: Gehienezko abiadura (nabarmentzerik eta ikuskatzailerik e&z)

en: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
eu: Exekutatu programa gehienezko abiaduran, nabarmentzea eta ikuskatzailea desgaituta

en: Full Speed: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
eu: Gehienezko abiadura: Exekutatu programa gehienezko abiaduran, nabarmentzea eta ikuskatzailea desgaituta

[ctx: @option:radio]
en: &Full Speed
eu: &Gehienezko abiadura

en: Run the program at full speed
eu: Exekutatu programa gehienezko abiaduran

en: Full Speed: Run the program at full speed
eu: Gehienezko abiadura: Exekutatu programa gehienezko abiaduran

[ctx: @option:radio choose the slow speed]
en: &Slow
eu: &Motela

en: Run the program at a slow speed
eu: Exekutatu programa abiadura motelean

en: Slow Speed: Run the program at a slow speed
eu: Abiadura motela: Exekutatu programa abiadura motelean

[ctx: @option:radio]
en: S&lower
eu: Mote&lagoa

en: Run the program at a slower speed
eu: Exekutatu programa abiadura motelagoan

en: Slower Speed: Run the program at a slower speed
eu: Abiadura motelagoa: Exekutatu programa abiadura motelagoan

[ctx: @option:radio]
en: Sl&owest
eu: M&otelena

en: Run the program at the slowest speed
eu: Exekutatu programa abiadura motelenean

en: Slowest Speed: Run the program at the slowest speed
eu: Abiadura motelena: Exekutatu programa abiadura motelenean

[ctx: @option:radio]
en: S&tep-by-Step
eu: &Urratsez-urrats

en: Run the program one step at a time
eu: Exekutatu programa aldiko urrats bat emanez

en: Step Speed: Run the program one step at a time
eu: Urrats-abiadura: Exekutatu programa aldiko urrats bat emanez

en: Canvas: This is where the turtle moves and draws when the program is running
eu: Oihala: hau da programa martxan dagoenean dortoka mugitu eta marrazten duen lekua

en: E&rrors
eu: E&rroreak

en: &Editor
eu: &Editorea

en: Editor: Write your KTurtle commands here
eu: Editorea: Idatzi zure KTurtle komandoak hemen

en: &Inspector
eu: &Ikuskatzailea

en: Inspector: See information about variables and functions when the program runs
eu: Ikuskatzailea: ikusi aldagai eta funtzioei buruzko informazioa programa exekutatzen ari denean

en: Switch to the %1 dictionary
eu: Aldatu %1 hiztegira

en:  OVR
eu:  GAI

en:  INS
eu:  SAR

en: <nothing under cursor>
eu: <ezer ere ez kurtsorearen azpian>

en: Help on: %1
eu: Honi buruzko laguntza: %1

en:  Line: %1 Column: %2
eu:  Lerroa: %1 Zutabea: %2

en: <variable>
eu: <Aldagaia>

en: <number>
eu: <zenbakia>

en: <comment>
eu: <iruzkina>

en: <string>
eu: <katea>

en: scope
eu: esparrua

en: assignment
eu: esleipena

en: parenthesis
eu: parentesia

en: mathematical operator
eu: eragile matematikoa

en: expression
eu: adierazpena

en: boolean operator
eu: eragile boolearra

en: learned command
eu: ikasitako komandoa

en: argument separator
eu: argumentu bereiztekoa

en: command
eu: komandoa

en: controller command
eu: kontrolatzeko komandoa

en: Could not change the language to %1.
eu: Ezin izan da hizkuntza %1-era aldatu.

en: English [built in]
eu: Ingelesa [barnekoa]

en: untitled
eu: izengabea

en: Save as Picture
eu: Gorde irudi gisa

en: PNG Images
eu: PNG irudiak

[ctx: @title:window]
en: Save as SVG
eu: Gorde SVG gisa

en: Scalable Vector Graphics
eu: Bektore-Grafiko Eskalagarria

[ctx: @title:window]
en: Save code as HTML
eu: Gorde kodea HTML gisa

en: HTML documents
eu: HTML dokumentuak

en: Input
eu: Sarrera

en: Message
eu: Mezua
