kturtle - en to fi translation catalogue (334 entries)

en: bold
fi: lihavointi

en: italic
fi: kursiivi

en: underline
fi: alleviivaus

en: overline
fi: ylleviivaus

en: strikeout
fi: yliviivaus

[ctx: @title:window]
en: Color Picker
fi: Värivalinta

en: Amount red:
fi: Punaisen määrä:

en: Amount green:
fi: Vihreän määrä:

en: Amount blue:
fi: Sinisen määrä:

en: &Copy to clipboard
fi: &Kopioi leikepöydälle

en: &Paste to editor
fi: &Liitä muokkaimeen

en: Write a command here and press enter...
fi: Kirjoita komento tähän ja paina Enter…

en: Console: quickly run single commands -- write a command here and press enter.
fi: Konsoli: Suorita nopeasti yksittäisiä komentoja – kirjoita komento tähän ja paina Enter.

en: Console:
fi: Konsoli:

en: <p style='white-space:pre'><b>ERROR:</b> %1</p>
fi: <p style='white-space:pre'><b>VIRHE:</b> %1</p>

[ctx: @title:window]
en: Direction Chooser
fi: Suunnan valinta

en: Command &type:
fi: Komennon &tyyppi:

en: &Previous direction:
fi: &Edellinen suunta:

en: &New direction:
fi: &Uusi suunta:

en: Open
fi: Avaa

en: Turtle code files
fi: KTurtle-kooditiedostot

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: The file you try to open is not a valid KTurtle script, or is incompatible with this version of KTurtle.
    Cannot open %1
fi: Tiedosto, jota yrität avata, ei ole kelvollinen KTurtle-ohjelma tai se ei ole yhteensopiva tämän KTurtlen version kanssa.
    Tiedoston %1 lukeminen epäonnistui

en: Could not save file.
fi: Tiedostoa ei voitu tallentaa.

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: The program you are currently working on is not saved. By continuing you may lose the changes you have made.
fi: Avoinna olevaan ohjelmaan tekemiäsi muutoksia ei ole tallennettu. Jos jatkat, tekemäsi muutokset menetetään.

en: Unsaved File
fi: Tallentamaton tiedosto

en: &Discard Changes
fi: &Hylkää muutokset

[ctx: @title:window]
en: Errors
fi: Virheet

en: In this list you find the error(s) that resulted from running your code.
    Good luck!
fi: Tästä luettelosta löydät koodisi suorittamisen aiheuttamat virheet.
    Onnea!

en: line
fi: rivi

en: description
fi: kuvaus

en: code
fi: koodi

en: Hide Errors
fi: Piilota virheet

en: No errors occurred yet.
fi: Virheitä ei ole vielä sattunut.

en: Variables
fi: Muuttujat

en: Functions
fi: Funktiot

en: Tree
fi: Puu

en: name
fi: nimi

en: value
fi: arvo

en: type
fi: tyyppi

en: No variables
fi: Ei muuttujia

en: parameters
fi: parametrit

en: No learned functions
fi: Ei opittuja funktioita

[ctx: undefined type of a variable]
en: empty
fi: tyhjä

en: boolean
fi: totuusarvo

en: number
fi: luku

en: string
fi: merkkijono

en: None
fi: Ei parametreja

en: Cannot return outside a function.
fi: Funktion ulkopuolelta ei voi palata.

en: The %1 command accepts no parameters.
fi: Komento %1 ei hyväksy parametreja.

en: The %2 command was called with %3 but needs 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but needs %1 parameters.
fi[0]: Komentoa %2 kutsuttiin parametreilla %3, mutta se tarvitsee yhden parametrin.
fi[1]: Komentoa %2 kutsuttiin parametreilla %3, mutta se tarvitsee %1 parametria.

en: The %2 command was called with %3 but only accepts 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but only accepts %1 parameters.
fi[0]: Komentoa %2 kutsuttiin parametreilla %3, mutta se hyväksyy vain yhden parametrin.
fi[1]: Komentoa %2 kutsuttiin parametreilla %3, mutta se hyväksyy vain %1 parametria.

en: The %1 command only accepts a string as its parameter.
fi: Komento %1 hyväksyy vain merkkijonoparametrin.

en: The %1 command only accepts strings as its parameters.
fi: Komento %1 hyväksyy vain merkkijonoparametreja.

en: The %1 command only accepts a number as its parameter.
fi: Komento %1 hyväksyy vain lukuparametrin.

en: The %1 command only accepts numbers as its parameters.
fi: Komento %1 hyväksyy vain lukuparametreja.

en: The %1 command only accepts an answer as its parameter.
fi: Komento %1 hyväksyy vain vastausparametrin.

en: The %1 command only accepts answers as its parameters.
fi: Komento %1 hyväksyy vain vastausparametreja.

en: The variable '%1' was used without first being assigned to a value
fi: Muuttujaa ”%1” käytettiin ennen kuin siihen oli sijoitettu arvo

en: An unknown function named '%1' was called
fi: Kutsuttiin tuntematonta funktiota ”%1”

en: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3
fi: Funktiota ”%1” kutsuttiin %2, mutta pitäisi kutsua %3

[ctx: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3]
en: 1 parameter | %1 parameters
fi[0]: 1 parametrilla
fi[1]: %1 parametrilla

en: ASSERT failed
fi: VARMISTUS epäonnistui

en: 'And' needs two variables
fi: ”ja” tarvitsee kaksi muuttujaa

en: 'Or' needs two variables
fi: ”tai” tarvitsee kaksi muuttujaa

en: I need something to do a not on
fi: Tarvitsen jotain kiellettävää

en: I cannot do a '==' without 2 variables
fi: En voi tehdä ”==”-vertailua ilman kahta muuttujaa

en: I cannot do a '!=' without 2 variables
fi: En voi tehdä ”!=”-vertailua ilman kahta muuttujaa

en: I cannot do a '>' without 2 variables
fi: En voi tehdä ”>”-vertailua ilman kahta muuttujaa

en: I cannot do a '<' without 2 variables
fi: En voi tehdä ”<”-vertailua ilman kahta muuttujaa

en: I cannot do a '>=' without 2 variables
fi: En voi tehdä ”>=”-vertailua ilman kahta muuttujaa

en: I cannot do a '<=' without 2 variables
fi: En voi tehdä ”<=”-vertailua ilman kahta muuttujaa

en: You need two numbers or string to do an addition
fi: Summaamiseen tarvitaan kaksi lukua tai merkkijonoa

en: You need two numbers to subtract
fi: Vähentämiseen tarvitaan vähintään kaksi lukua

en: You tried to subtract from a non-number, '%1'
fi: Yritettiin vähentää muusta kuin luvusta: ”%1”

en: You tried to subtract a non-number, '%1'
fi: Yritettiin vähentää muu kuin luku: ”%1”

en: You need two numbers to multiplicate
fi: Kertomiseen tarvitaan kaksi lukua

en: You tried to multiplicate a non-number, '%1'
fi: Yritettiin kertoa muu kuin luku: ”%1”

en: You tried to multiplicate by a non-number, '%1'
fi: Yritettiin kertoa muulla kuin luvulla: ”%1”

en: You need two numbers to divide
fi: Jakamiseen tarvitaan kaksi lukua

en: You tried to divide by zero
fi: Yritettiin jakaa nollalla

en: You tried to divide a non-number, '%1'
fi: Yritettiin jakaa muu kuin luku: ”%1”

en: You tried to divide by a non-number, '%1'
fi: Yritettiin jakaa muulla kuin luvulla: ”%1”

en: You need two numbers to raise a power
fi: Potenssiin korottamiseen tarvitaan kaksi lukua

en: The result of an exponentiation was too large
fi: Potenssiin korottamisen tulos oli liian suuri

en: You tried to raise a non-number to a power, '%1'
fi: Yritettiin korottaa muu kuin luku potenssiin: ”%1”

en: You tried to raise the power of a non-number, '%1'
fi: Yritettiin korottaa potenssiin muulla kuin luvulla: ”%1”

en: You need one variable and a value or variable to do a '='
fi: Sijoittamiseen (”=”) tarvitaan yksi muuttuja ja sille arvo

en: The function '%1' is already defined.
fi: Funktio ”%1” on jo määritelty.

en: Can't do a sqrt of a negative number
fi: Negatiivisesta luvusta ei voi ottaa neliöjuurta

en: Expected a command, instead got '%1'
fi: Odotettiin komentoa, mutta saatiin ”%1”

en: Could not understand '%1'
fi: En ymmärrtänyt, mitä ”%1” tarkoittaa

en: A comma was expected here...
fi: Tähän odotettiin pilkkua…

en: Did not expect '%1', instead expected the line to end after %2
fi: ”%1” oli odottamaton: odotettiin rivin loppuvan kohdan %2 jälkeen

en: Expected an assignment, '=', after the variable '%1'
fi: Odotettiin sijoitusta ”=” muuttujan ”%1” jälkeen

en: Did not expect '%1', instead expected a closing parenthesis, ')'
fi: ”%1” oli odottamaton: odotettiin päättävää suljetta ”)”

en: Expected 'to' after 'for'
fi: Odotettiin arvoon-osaa arvoilla-komennon jälkeen

en: Expected a name for a command after 'learn' command
fi: opi-komennon jälkeen odotettiin komennon nimeä

en: You cannot put '%1' here.
fi: Et voi kirjoittaa ”%1” tähän.

en: Text string was not properly closed, expected a double quote, ' " ', to close the string.
fi: Tekstijonoa ei päätetty oikein. Odotettiin lainausmerkkiä (") päättämään merkkijono.

en: 'for' was called wrongly
fi: arvoilla-komentoa kutsuttiin väärin

en: Expected a scope after the 'learn' command
fi: opi-komennon perään odotettiin näkyvyysaluetta

[ctx: You are about to translate the 'True' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: true
fi: tosi

[ctx: You are about to translate the 'False' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: false
fi: epätosi

[ctx: You are about to translate the 'Exit' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: exit
fi: lopeta

[ctx: You are about to translate the 'If' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: if
fi: jos

[ctx: You are about to translate the 'Else' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: else
fi: muuten

[ctx: You are about to translate the 'Repeat' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: repeat
fi: toista

[ctx: You are about to translate the 'While' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: while
fi: kunnes

[ctx: You are about to translate the 'For' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: for
fi: arvoilla

[ctx: You are about to translate the 'To' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: to
fi: arvoon

[ctx: You are about to translate the 'Step' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: step
fi: askel

[ctx: You are about to translate the 'Break' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: break
fi: ulos

[ctx: You are about to translate the 'Return' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: return
fi: palaa

[ctx: You are about to translate the 'Wait' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: wait
fi: odota

[ctx: You are about to translate the 'Assert' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: assert
fi: varmista

[ctx: You are about to translate the 'And' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: and
fi: ja

[ctx: You are about to translate the 'Or' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: or
fi: tai

[ctx: You are about to translate the 'Not' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: not
fi: ei

[ctx: You are about to translate the 'Learn' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: learn
fi: opi

[ctx: You are about to translate the 'Reset' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: reset
fi: alusta

[ctx: You are about to translate the 'Clear' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: clear
fi: tyhjennä

[ctx: You are about to translate the 'Center' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: center
fi: keskelle

[ctx: You are about to translate the 'Go' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: go
fi: siirry

[ctx: You are about to translate the 'GoX' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gox
fi: siirryx

[ctx: You are about to translate the 'GoX' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gx
fi: sx

[ctx: You are about to translate the 'GoY' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: goy
fi: siirryy

[ctx: You are about to translate the 'GoY' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gy
fi: sy

[ctx: You are about to translate the 'Forward' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: forward
fi: eteenpäin

[ctx: You are about to translate the 'Forward' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: fw
fi: ep

[ctx: You are about to translate the 'Backward' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: backward
fi: taaksepäin

[ctx: You are about to translate the 'Backward' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: bw
fi: tp

[ctx: You are about to translate the 'Direction' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: direction
fi: suuntaan

[ctx: You are about to translate the 'Direction' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: dir
fi: snt

[ctx: You are about to translate the 'TurnLeft' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: turnleft
fi: vasemmalle

[ctx: You are about to translate the 'TurnLeft' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tl
fi: vas

[ctx: You are about to translate the 'TurnRight' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: turnright
fi: oikealle

[ctx: You are about to translate the 'TurnRight' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tr
fi: oik

[ctx: You are about to translate the 'PenWidth' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: penwidth
fi: kynänpaksuus

[ctx: You are about to translate the 'PenWidth' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pw
fi: kp

[ctx: You are about to translate the 'PenUp' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: penup
fi: kynäylös

[ctx: You are about to translate the 'PenUp' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pu
fi: ky

[ctx: You are about to translate the 'PenDown' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pendown
fi: kynäalas

[ctx: You are about to translate the 'PenDown' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pd
fi: ka

[ctx: You are about to translate the 'PenColor' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pencolor
fi: kynänväri

[ctx: You are about to translate the 'PenColor' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pc
fi: kv

[ctx: You are about to translate the 'CanvasColor' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: canvascolor
fi: taustaväri

[ctx: You are about to translate the 'CanvasColor' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cc
fi: tv

[ctx: You are about to translate the 'CanvasSize' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: canvassize
fi: taustankoko

[ctx: You are about to translate the 'CanvasSize' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cs
fi: tk

[ctx: You are about to translate the 'SpriteShow' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: spriteshow
fi: konnanäytä

[ctx: You are about to translate the 'SpriteShow' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ss
fi: kn

[ctx: You are about to translate the 'SpriteHide' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: spritehide
fi: konnakätke

[ctx: You are about to translate the 'SpriteHide' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: sh
fi: kn

[ctx: You are about to translate the 'Print' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: print
fi: tulosta

[ctx: You are about to translate the 'FontSize' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: fontsize
fi: kirjasinkoko

[ctx: You are about to translate the 'Random' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: random
fi: satunnainen

[ctx: You are about to translate the 'Random' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: rnd
fi: stnn

[ctx: You are about to translate the 'GetX' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: getx
fi: haex

[ctx: You are about to translate the 'GetY' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gety
fi: haey

[ctx: You are about to translate the 'Message' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: message
fi: viesti

[ctx: You are about to translate the 'Ask' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ask
fi: kysy

[ctx: You are about to translate the 'Pi' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pi
fi: pii

[ctx: You are about to translate the 'Cos' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cos
fi: kos

[ctx: You are about to translate the 'ArcTan' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: arctan
fi: arktan

[ctx: You are about to translate the 'ArcSin' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: arcsin
fi: arksin

[ctx: You are about to translate the 'ArcCos' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: arccos
fi: arkkos

[ctx: You are about to translate the 'Sqrt' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: sqrt
fi: neliöjuuri

[ctx: You are about to translate the 'Round' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: round
fi: pyöristä

[ctx: You are about to translate the 'GetDirection' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: getdirection
fi: haesuunta

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: triangle
fi: kolmio

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: curly
fi: kiehkura

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: arrow
fi: nuoli

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: flower
fi: kukka

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (examples)
en: &Examples
fi: &Esimerkit

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fi: &Muokkaa

note: i18n: ectx: Menu (canvas)
en: &Canvas
fi: &Piirtoalue

note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
fi: &Suorita

note: i18n: ectx: Menu (speed)
en: &Run Speed
fi: Suoritus&nopeus

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
fi: &Työkalut

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fi: &Asetukset

note: i18n: ectx: Menu (language)
en: &Script Language
fi: &Ohjelman kieli

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
fi: &Ohje

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

en: KTurtle is an educational programming environment that aims to make learning how to program as easy as possible. To achieve this KTurtle makes all programming tools available from the user interface. The programming language used is TurtleScript which allows its commands to be translated.
fi: KTurtle on ohjelmointiympäristö, jonka tavoitteena on tehdä ohjelmoimaan oppimisesta mahdollisimman helppoa. Siksi KTurtlessa kaikki ohjelmointityökalut on käytettävissä käyttöliittymästä. Käytetty ohjelmointikieli on TurtleScript, jonka komennot on mahdollista kääntää.

en: (c) 2003-2009 Cies Breijs
fi: © 2003–2009 Cies Breijs

en: Initiator and core developer
fi: Alkuunpanija ja keskeinen kehittäjä

en: Core developer
fi: Keskeinen kehittäjä

en: File or URL to open (in the GUI mode)
fi: Avattava tiedosto tai osoite (GUI-tilassa)

en: Starts KTurtle in D-Bus mode (without a GUI), good for automated unit test scripts
fi: Käynnistää KTurtlen D-Bus-tilassa (ilman käyttöliittymää): sopii automatisoituihin yksikkötestausskripteihin

en: Starts KTurtle in testing mode (without a GUI), directly runs the specified local file
fi: Käynnistää KTurtlen testaustilassa (ilman käyttöliittymää): suorittaa suoraan annetun paikallisen tiedoston

en: Specifies the localization language by a language code, defaults to "en_US" (only works in testing mode)
fi: Asettaa kotoistuskielen kielikoodin mukaan. Oletuksena ”en_US” (toimii vain testaustilassa)

note: i18n("Only tokenizes the turtle code (only works in testing mode)")));
en: Translates turtle code to embeddable C++ example strings (for developers only)
fi: Kääntää KTurtle-koodin upotettaviksi C++-esimerkkijonoiksi (vain kehittäjille)

[ctx: @info:status the application is ready for commands]
en: Ready
fi: Valmis

en: Create a new file
fi: Luo uusi tiedosto

en: New File: Create a new file
fi: Uusi tiedosto: Luo uusi tiedosto

en: Open an existing file
fi: Avaa olemassa oleva tiedosto

en: Open File: Open an existing file
fi: Avaa tiedosto: Avaa olemassa oleva tiedosto

en: Open a recently used file
fi: Avaa äskettäin käytetty tiedosto

en: Open Recent File: Open a recently used file
fi: Avaa viimeaikainen tiedosto: Avaa äskettäin käytetty tiedosto

en: Get more examples...
fi: Hae lisää esimerkkejä…

en: Save the current file to disk
fi: Tallenna nykyinen tiedosto levylle

en: Save File: Save the current file to disk
fi: Tallenna tiedosto: Tallenna nykyinen tiedosto levylle

en: Save the current file under a different name
fi: Tallenna nykyinen tiedosto eri nimelle

en: Save File As: Save the current file under a different name
fi: Tallenna tiedosto nimellä: Tallenna nykyinen tiedosto eri nimelle

en: Export to &HTML...
fi: Vie &HTML:ksi…

en: Export the contents of the editor as HTML
fi: Vie muokkaimen sisältö HTML:ksi

en: Export to HTML: Export the contents of the editor as HTML
fi: Vie HTML:ksi: Vie muokkaimen sisältö HTML:ksi

en: Print the code
fi: Tulosta koodi

en: Print: Print the code
fi: Tulosta: Tulosta koodi

en: Quit KTurtle
fi: Lopeta KTurtle

en: Quit: Quit KTurtle
fi: Lopeta: Lopeta KTurtle

en: Undo a change in the editor
fi: Kumoa muokkaimessa tehty muutos

en: Undo: Undo a change in the editor
fi: Kumoa: Kumoa muokkaimessa tehty muutos

en: Redo a previously undone change in the editor
fi: Tee uudelleen aiemmin kumottu muutos muokkaimessa

en: Redo: Redo a previously undone change in the editor
fi: Tee uudelleen: Tee uudelleen aiemmin kumottu muutos muokkaimessa

en: Cut the selected text to the clipboard
fi: Leikkaa valittu teksti leikepöydälle

en: Cut: Cut the selected text to the clipboard
fi: Leikkaa: Leikkaa valittu teksti leikepöydälle

en: Copy the selected text to the clipboard
fi: Kopioi valittu teksti leikepöydälle

en: Copy: Copy the selected text to the clipboard
fi: Kopioi: Kopioi valittu teksti leikepöydälle

en: Paste the clipboard's content into the current selection
fi: Liitä leikepöydän sisältö nykyiseen valintaan

en: Paste: Paste the clipboard's content into the current selection
fi: Liitä: Liitä leikepöydän sisältö nykyiseen valintaan

en: Select all the code in the editor
fi: Valitse muokkaimen koko koodisisältö

en: Select All: Select all the code in the editor
fi: Valitse kaikki: Valitse muokkaimen koko koodisisältö

en: Overwrite Mode
fi: Korvaustila

en: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
fi: Vaihda lisäys- ja korvaustilojen välillä

en: Overwrite Mode: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
fi: Korvaustila: Vaihda lisäys- ja korvaustilojen välillä

en: Search through the code in the editor
fi: Etsi tekstiä muokkaimessa olevasta koodista

en: Find: Search through the code in the editor
fi: Etsi: Etsi tekstiä muokkaimessa olevasta koodista

en: Continue searching through the code in the editor
fi: Jatka hakua koodissa eteenpäin

en: Find Next: Continue searching through the code in the editor
fi: Etsi seuraava: Jatka hakua koodissa eteenpäin

en: Continue searching backwards through the code in the editor
fi: Jatka hakua koodissa taaksepäin

en: Find Previous: Continue searching backwards through the code in the editor
fi: Etsi edellinen: Jatka hakua koodissa taaksepäin

en: Export to &Image (PNG)...
fi: Vie &kuvaksi (PNG)…

en: Export the current canvas to a PNG raster image
fi: Vie nykyinen piirtoalue PNG-rasterikuvaksi

en: Export to PNG: Export the current canvas to a PNG raster image
fi: Vie PNG:ksi: Vie nykyinen piirros PNG-rasterikuvaksi

en: Export to &Drawing (SVG)...
fi: Vie &piirrokseksi (SVG)…

en: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
fi: Vie nykyinen piirtoalue skaalautuvaksi vektorigrafiikaksi

en: Export to SVG: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
fi: Vie SVG:ksi: Vie nykyinen piirtoalue skaalautuvaksi vektorigrafiikaksi

en: &Print Canvas...
fi: &Tulosta piirtoalue…

en: Print the canvas
fi: Tulosta piirtoalue

en: Print: Print the canvas
fi: Tulosta: Tulosta piirtoalue

en: Execute the program
fi: Suorita ohjelma

en: Run: Execute the program
fi: Suorita: Suorita ohjelma

en: &Pause
fi: &Pysäytä

en: Pause execution
fi: Pysäytä suoritus

en: Pause: Pause execution
fi: Pysäytä: Pysäytä suoritus

en: &Abort
fi: &Lopeta

en: Stop executing program
fi: Lopeta ohjelman suoritus

en: Abort: Stop executing program
fi: Lopeta: Lopeta ohjelman suoritus

note: i18n("&Indent"), "format-indent-more", CTRL+Key_I, this, SLOT(slotIndent()), ac, "edit_indent"); i18n("&Unindent"), "format-indent-less", CTRL+SHIFT+Key_I, this, SLOT(slotUnIndent()), ac, "edit_unindent"); i18n("Cl&ean Indentation"), 0, 0, this, SLOT(slotCleanIndent()), ac, "edit_cleanIndent"); i18n
en: &Direction Chooser...
fi: &Suunnan valinta…

en: Shows the direction chooser dialog
fi: Näyttää suunnan valintaikkunan

en: Direction Chooser: Show the direction chooser dialog
fi: Suunnan valinta: Näytä suunnan valintaikkuna

en: &Color Picker...
fi: &Värinvalinta…

en: Shows the color picker dialog
fi: Näyttää värinvalintaikkunan

en: Color Picker: Show the color picker dialog
fi: Värinvalinta: Näytä värinvalintaikkuna

en: Show &Editor
fi: Näytä &muokkain

en: Show or hide the Code Editor
fi: Näytä tai piilota koodimuokkain

en: Show Code Editor: Show or hide the Code Editor
fi: Näytä koodimuokkain: Näytä tai piilota koodimuokkain

en: Show &Inspector
fi: Näytä &seuranta

en: Show or hide the Inspector
fi: Näytä tai piilota seuranta

en: Show Inspector: Show or hide the Inspector
fi: Näytä seuranta: Näytä tai piilota ohjelman seuranta

en: Show E&rrors
fi: Näytä &virheet

en: Show or hide the Errors tab
fi: Näytä tai piilota Virheet-välilehti

en: Show Errors: Show or hide the Errors tab
fi: Näytä virheet: Näytä tai piilota Virheet-välilehti

note: i18n("Show &Console"), this); actionCollection()->addAction("show_console", a); a->setStatusTip(i18n("Show or hide the interactive Console tab")); a->setWhatsThis(i18n("Show Console: Show or hide the interactive Console tab")); a->setCheckable(true); a->setChecked(false); connect(a, SIGNAL(toggled(b
en: Show &Line Numbers
fi: Näytä &rivinumerot

en: Turn the line numbers on/off in the editor
fi: Näytä tai piilota rivinumerot muokkaimessa

en: Show Line Numbers: Turn the line numbers on/off in the editor
fi: Näytä rivinumerot: Näytä tai piilota rivinumerot muokkaimessa

en: Get help on the command under the cursor
fi: Näytä ohje kohdistimen alla olevasta komennosta

en: Context Help: Get help on the command under the cursor
fi: Kontekstiohje: Näytä ohje kohdistimen alla olevasta komennosta

en: Help
fi: Ohje

en: Help: Open manual for KTurtle
fi: Ohje: Avaa KTurtlen käyttöohje

en: Console
fi: Konsoli

en: Execute
fi: Suorita

en: Execute: Executes the current line in the console
fi: Suorita: Suorita nykyinen rivi konsolissa

en: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
fi: Suorita ohjelma – tai valitse suoritusnopeus pudotusvalikosta

en: Run: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
fi: Suorita: Suorita ohjelma – tai valitse suoritusnopeus pudotusvalikosta

[ctx: @option:radio]
en: Full Speed (&no highlighting and inspector)
fi: Täysi nopeus (&ei korostusta eikä seurantaa)

en: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
fi: Suorita ohjelma täydellä nopeudella, käyttämättä korostusta tai seurantaa

en: Full Speed: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
fi: Täysi nopeus: Suorita ohjelma täydellä nopeudella, käyttämättä korostusta tai seurantaa

[ctx: @option:radio]
en: &Full Speed
fi: &Täysi nopeus

en: Run the program at full speed
fi: Suorita ohjelmaa täydellä nopeudella

en: Full Speed: Run the program at full speed
fi: Täysi nopeus: Suorita ohjelmaa täydellä nopeudella

[ctx: @option:radio choose the slow speed]
en: &Slow
fi: Hi&das

en: Run the program at a slow speed
fi: Suorita ohjelmaa hitaalla nopeudella

en: Slow Speed: Run the program at a slow speed
fi: Hidas nopeus: Suorita ohjelmaa hitaalla nopeudella

[ctx: @option:radio]
en: S&lower
fi: Hitaa&mpi

en: Run the program at a slower speed
fi: Suorita ohjelmaa hitaammalla nopeudella

en: Slower Speed: Run the program at a slower speed
fi: Hitaampi nopeus: Suorita ohjelmaa hitaammalla nopeudella

[ctx: @option:radio]
en: Sl&owest
fi: H&itain

en: Run the program at the slowest speed
fi: Suorita ohjelmaa hitaimmalla nopeudella

en: Slowest Speed: Run the program at the slowest speed
fi: Hitain nopeus: Suorita ohjelmaa hitaimmalla nopeudella

[ctx: @option:radio]
en: S&tep-by-Step
fi: &Askellus

en: Run the program one step at a time
fi: Suorita ohjelmaa askelittain

en: Step Speed: Run the program one step at a time
fi: Askellus: Suorita ohjelmaa askelittain

en: Canvas: This is where the turtle moves and draws when the program is running
fi: Piirtoalue: Kilpikonna liikkuu ja piirtää tässä, kun ohjelmaa suoritetaan

en: E&rrors
fi: &Virheet

en: &Editor
fi: M&uokkain

en: Editor: Write your KTurtle commands here
fi: Muokkain: Kirjoita KTurtle-komentosi tähän

en: &Inspector
fi: S&euranta

en: Inspector: See information about variables and functions when the program runs
fi: Seuranta: Katso muuttujien ja funktioiden tietoja ohjelman ollessa suorituksessa

en: Switch to the %1 dictionary
fi: Vaihda sanastoon %1

en:  OVR
fi:  KOR

en:  INS
fi:  LIS

en: <nothing under cursor>
fi: <ei mitään kohdistimen alla>

en: Help on: %1
fi: Ohjeita aiheesta: %1

en:  Line: %1 Column: %2
fi:  Rivi: %1 Sarake: %2

en: "%1" <%2>
fi: ”%1” <%2>

en: <variable>
fi: <muuttuja>

en: <number>
fi: <luku>

en: <comment>
fi: <kommentti>

en: <string>
fi: <merkkijono>

en: scope
fi: näkyvyysalue

en: assignment
fi: sijoitus

en: parenthesis
fi: sulje

en: mathematical operator
fi: matemaattinen operaattori

en: expression
fi: lauseke

en: boolean operator
fi: Boolen operaattori

en: learned command
fi: opittu komento

en: argument separator
fi: parametrin erotin

en: command
fi: komento

en: controller command
fi: kontrollikomento

en: Could not change the language to %1.
fi: Kieleen %1 vaihtaminen epäonnistui.

en: English [built in]
fi: englanti [sisäänrakennettu]

en: untitled
fi: nimetön

en: Save as Picture
fi: Tallenna kuvana

en: PNG Images
fi: PNG-kuvat

[ctx: @title:window]
en: Save as SVG
fi: Tallenna SVG:ksi

[ctx: @title:window]
en: Save code as HTML
fi: Tallenna koodi HTML:ksi

en: HTML documents
fi: HTML-tiedostot

en: Input
fi: Syöte

en: Message
fi: Viesti
