kturtle - en to fr translation catalogue (316 entries)

en: bold
fr: gras

en: italic
fr: italique

en: underline
fr: souligner

en: overline
fr: droite

en: strikeout
fr: barre

[ctx: @title:window]
en: Color Picker
fr: Sélecteur de couleurs

en: Amount red:
fr: Quantité de rouge :

en: Amount green:
fr: Quantité de vert :

en: Amount blue:
fr: Quantité de bleu :

en: &Copy to clipboard
fr: &Copier vers le presse-papiers

en: &Paste to editor
fr: Coller &vers l'éditeur

en: Write a command here and press enter...
fr: Écrivez une commande ici et appuyez sur « Entrée »...

en: Console: quickly run single commands -- write a command here and press enter.
fr: Terminal : lancer rapidement des commandes simples -- écrire une commande ici et appuyez sur « Entrée ».

en: Console:
fr: Terminal :

en: <p style='white-space:pre'><b>ERROR:</b> %1</p>
fr: <p style='white-space:pre'><b>ERREUR :</b> %1</p>

[ctx: @title:window]
en: Direction Chooser
fr: Sélecteur de direction

en: Command &type:
fr: &Type de commande :

en: &Previous direction:
fr: Direction &précédente :

en: &New direction:
fr: &Nouvelle direction :

en: Open
fr: Ouvrir

en: Turtle code files
fr: Fichiers de code Turtle

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: The file you try to open is not a valid KTurtle script, or is incompatible with this version of KTurtle.
    Cannot open %1
fr: Le fichier que vous essayez d'ouvrir n'est pas un script KTurtle valable, ou il est incompatible avec cette version de KTurtle.
    Impossible d'ouvrir %1

en: Could not save file.
fr: Impossible d'enregistrer le fichier.

en: Save As
fr: Enregistrer sous

en: The program you are currently working on is not saved. By continuing you may lose the changes you have made.
fr: Le programme sur lequel vous travaillez n'a pas été enregistré. En continuant, vous pourriez perdre tous les changements que vous avez effectués.

en: Unsaved File
fr: Fichier non enregistré

en: &Discard Changes
fr: Aban&donner les modifications

[ctx: @title:window]
en: Errors
fr: Erreurs

en: In this list you find the error(s) that resulted from running your code.
    Good luck!
fr: Dans cette liste, vous trouverez les erreurs qui proviennent du lancement de votre code.
    Bonne chance !

en: line
fr: ligne

en: Hide Errors
fr: Cacher les erreurs

en: No errors occurred yet.
fr: Aucune erreur n'a encore été rencontrée.

en: Functions
fr: Fonctions

en: Tree
fr: Arbre

en: name
fr: nom

en: value
fr: valeur

en: No variables
fr: Pas de variable

en: parameters
fr: paramètres

en: No learned functions
fr: Pas de fonctions apprises

[ctx: undefined type of a variable]
en: empty
fr: vide

en: boolean
fr: booléen

en: number
fr: nombre

en: string
fr: chaîne

en: None
fr: Aucun

en: Cannot return outside a function.
fr: Impossible de faire un retour hors d'une fonction.

en: The %1 command accepts no parameters.
fr: La commande %1 n'accepte aucun paramètre.

en: The %2 command was called with %3 but needs 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but needs %1 parameters.
fr[0]: La commande %2 a été appelée avec %3 alors qu'elle n'a besoin que d'un paramètre.
fr[1]: La commande %2 a été appelée avec %3 alors qu'elle n'a besoin que de %1 paramètres.

en: The %2 command was called with %3 but only accepts 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but only accepts %1 parameters.
fr[0]: La commande %2 a été appelée avec %3 alors qu'elle n'accepte qu'un paramètre.
fr[1]: La commande %2 a été appelée avec %3 alors qu'elle n'accepte que %1 paramètres.

en: The %1 command only accepts a string as its parameter.
fr: La commande %1 n'accepte qu'une chaîne de caractères comme paramètre.

en: The %1 command only accepts strings as its parameters.
fr: La commande %1 n'accepte que des chaînes de caractères comme paramètres.

en: The %1 command only accepts a number as its parameter.
fr: La commande %1 n'accepte qu'un nombre comme paramètre.

en: The %1 command only accepts numbers as its parameters.
fr: La commande %1 n'accepte que des nombres comme paramètres.

en: The %1 command only accepts an answer as its parameter.
fr: La commande %1 n'accepte qu'une réponse comme paramètre.

en: The %1 command only accepts answers as its parameters.
fr: La commande %1 n'accepte que des réponses comme paramètres.

en: The variable '%1' was used without first being assigned to a value
fr: La variable « %1 » a été utilisée sans être d'abord assignée à une valeur.

en: An unknown function named '%1' was called
fr: Un fonction inconnue « %1 » a été appelée

en: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3
fr: La fonction « %1 » a été appelée avec %2, alors qu'elle devrait être appelée avec %3

[ctx: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3]
en: 1 parameter | %1 parameters
fr[0]: 1 paramètre
fr[1]: %1 paramètres

en: ASSERT failed
fr: Échec de l'assertion

en: 'And' needs two variables
fr: « Et » nécessite deux variables

en: 'Or' needs two variables
fr: « Ou » nécessite deux variables

en: I need something to do a not on
fr: J'ai besoin de quelque chose pour le « non »

en: I cannot do a '==' without 2 variables
fr: je ne peux pas faire un « == » sans avoir 2 variables

en: I cannot do a '!=' without 2 variables
fr: je ne peux pas faire un « != » sans avoir 2 variables

en: I cannot do a '>' without 2 variables
fr: je ne peux pas faire un « > » sans avoir 2 variables

en: I cannot do a '<' without 2 variables
fr: je ne peux pas faire un « < » sans avoir 2 variables

en: I cannot do a '>=' without 2 variables
fr: je ne peux pas faire un « >= » sans avoir 2 variables

en: I cannot do a '<=' without 2 variables
fr: je ne peux pas faire un « <= » sans avoir 2 variables

en: You need two numbers or string to do an addition
fr: Vous avez besoin de deux nombres ou chaînes pour faire une addition

en: You need two numbers to subtract
fr: Vous avez besoin de deux nombres pour soustraire

en: You tried to subtract from a non-number, '%1'
fr: Vous avez essayé de soustraire de quelque chose qui n'est pas un nombre, « %1 »

en: You tried to subtract a non-number, '%1'
fr: Vous avez essayé de soustraire quelque chose qui n'est pas un nombre, « %1 »

en: You need two numbers to multiplicate
fr: Vous avez besoin de deux nombres pour multiplier

en: You tried to multiplicate a non-number, '%1'
fr: Vous avez essayé de multiplier quelque chose qui n'est pas un nombre, « %1 »

en: You tried to multiplicate by a non-number, '%1'
fr: Vous avez essayé de multiplier par quelque chose qui n'est pas un nombre, « %1 »

en: You need two numbers to divide
fr: Vous avez besoin de deux nombres pour diviser

en: You tried to divide by zero
fr: Vous avez essayé de diviser par zéro

en: You tried to divide a non-number, '%1'
fr: Vous avez essayé de diviser quelque chose qui n'est pas un nombre, « %1 »

en: You tried to divide by a non-number, '%1'
fr: Vous avez essayé de diviser par quelque chose qui n'est pas un nombre, « %1 »

en: You need two numbers to raise a power
fr: Vous avez besoin de deux nombres pour porter à la puissance

en: The result of an exponentiation was too large
fr: Le résultat de l'exponentielle était trop grand

en: You tried to raise a non-number to a power, '%1'
fr: Vous avez essayé de mettre à la puissance quelque chose qui n'est pas un nombre, « %1 »

en: You tried to raise the power of a non-number, '%1'
fr: Vous avez essayé de mettre à la puissance de quelque chose qui n'est pas un nombre, « %1 »

en: You need one variable and a value or variable to do a '='
fr: Vous avez besoin d'une variable et d'une valeur ou d'une variable pour faire un « = »

en: The function '%1' is already defined.
fr: la fonction « %1 » est déjà définie.

en: Can't do a sqrt of a negative number
fr: Impossible de calculer la racine carrée d'un nombre négatif

en: Expected a command, instead got '%1'
fr: Commande attendue au lieu de « %1 »

en: Could not understand '%1'
fr: Impossible de comprendre « %1 »

en: A comma was expected here...
fr: Une virgule était attendue ici...

en: Did not expect '%1', instead expected the line to end after %2
fr: « %1 » non attendu, une fin de ligne était attendue à la ligne %2

en: Expected an assignment, '=', after the variable '%1'
fr: Une assignation est attendue, « = », après la variable « %1 »

en: Did not expect '%1', instead expected a closing parenthesis, ')'
fr: « %1 » non attendu, une parenthèse fermante était attendue à la place, « ) »

en: Expected 'to' after 'for'
fr: « à » attendu après « pour »

en: Expected a name for a command after 'learn' command
fr: Nom attendu après la commande « apprends »

en: You cannot put '%1' here.
fr: Vous ne pouvez pas mettre « %1 » ici.

en: Text string was not properly closed, expected a double quote, ' " ', to close the string.
fr: La chaîne de caractère n'a pas été proprement fermée, un guillemet double, « " », étant attendu pour fermer la chaîne.

en: 'for' was called wrongly
fr: « pour » a été appelé incorrectement

en: Expected a scope after the 'learn' command
fr: Attente d'une étendue après la commande « apprends »

[ctx: You are about to translate the 'True' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: true
fr: vrai

[ctx: You are about to translate the 'False' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: false
fr: faux

[ctx: You are about to translate the 'Exit' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: exit
fr: sortie

[ctx: You are about to translate the 'If' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: if
fr: si

[ctx: You are about to translate the 'Else' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: else
fr: sinon

[ctx: You are about to translate the 'Repeat' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: repeat
fr: répète

[ctx: You are about to translate the 'While' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: while
fr: tantque

[ctx: You are about to translate the 'For' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: for
fr: pour

[ctx: You are about to translate the 'To' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: to
fr: à

[ctx: You are about to translate the 'Step' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: step
fr: pas

[ctx: You are about to translate the 'Break' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: break
fr: coupure

[ctx: You are about to translate the 'Return' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: return
fr: retourne

[ctx: You are about to translate the 'Wait' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: wait
fr: attends

[ctx: You are about to translate the 'Assert' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: assert
fr: assertion

[ctx: You are about to translate the 'And' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: and
fr: et

[ctx: You are about to translate the 'Or' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: or
fr: ou

[ctx: You are about to translate the 'Not' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: not
fr: non

[ctx: You are about to translate the 'Learn' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: learn
fr: apprends

[ctx: You are about to translate the 'Reset' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: reset
fr: initialise

[ctx: You are about to translate the 'Clear' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: clear
fr: nettoietout

[ctx: You are about to translate the 'Clear' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ccl
fr: ntt

[ctx: You are about to translate the 'Center' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: center
fr: centre

[ctx: You are about to translate the 'Go' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: go
fr: va

[ctx: You are about to translate the 'GoX' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gox
fr: vax

[ctx: You are about to translate the 'GoX' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gx
fr: vx

[ctx: You are about to translate the 'GoY' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: goy
fr: vay

[ctx: You are about to translate the 'GoY' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gy
fr: vy

[ctx: You are about to translate the 'Forward' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: forward
fr: avance

[ctx: You are about to translate the 'Forward' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: fw
fr: av

[ctx: You are about to translate the 'Backward' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: backward
fr: recule

[ctx: You are about to translate the 'Backward' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: bw
fr: re

[ctx: You are about to translate the 'TurnLeft' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: turnleft
fr: tournegauche

[ctx: You are about to translate the 'TurnLeft' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tl
fr: tg

[ctx: You are about to translate the 'TurnRight' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: turnright
fr: tournedroite

[ctx: You are about to translate the 'TurnRight' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tr
fr: td

[ctx: You are about to translate the 'PenWidth' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: penwidth
fr: largeurcrayon

[ctx: You are about to translate the 'PenWidth' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pw
fr: lac

[ctx: You are about to translate the 'PenUp' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: penup
fr: lèvecrayon

[ctx: You are about to translate the 'PenUp' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pu
fr: lc

[ctx: You are about to translate the 'PenDown' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pendown
fr: baissecrayon

[ctx: You are about to translate the 'PenDown' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pd
fr: bc

[ctx: You are about to translate the 'PenColor' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pencolor
fr: couleurcrayon

[ctx: You are about to translate the 'PenColor' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pc
fr: cc

[ctx: You are about to translate the 'CanvasColor' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: canvascolor
fr: couleurcanevas

[ctx: You are about to translate the 'CanvasColor' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cc
fr: cca

[ctx: You are about to translate the 'CanvasSize' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: canvassize
fr: taillecanevas

[ctx: You are about to translate the 'CanvasSize' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cs
fr: tc

[ctx: You are about to translate the 'SpriteShow' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: spriteshow
fr: montre

[ctx: You are about to translate the 'SpriteShow' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ss
fr: mo

[ctx: You are about to translate the 'SpriteHide' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: spritehide
fr: cache

[ctx: You are about to translate the 'SpriteHide' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: sh
fr: ca

[ctx: You are about to translate the 'Print' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: print
fr: écris

[ctx: You are about to translate the 'FontSize' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: fontsize
fr: taillepolice

[ctx: You are about to translate the 'Random' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: random
fr: hasard

[ctx: You are about to translate the 'Random' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: rnd
fr: hsd

[ctx: You are about to translate the 'GetX' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: getx
fr: positionx

[ctx: You are about to translate the 'GetY' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gety
fr: positiony

[ctx: You are about to translate the 'Ask' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ask
fr: demande

[ctx: You are about to translate the 'Sqrt' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: sqrt
fr: racine

[ctx: You are about to translate the 'Round' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: round
fr: arrondi

[ctx: You are about to translate the 'GetDirection' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: getdirection
fr: obtenirdirection

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: curly
fr: arrondi

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: arrow
fr: flèche

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: flower
fr: fleur

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fr: &Fichier

note: i18n: ectx: Menu (examples)
en: &Examples
fr: &Exemples

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fr: É&dition

note: i18n: ectx: Menu (canvas)
en: &Canvas
fr: &Canevas

note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
fr: Exécute&r

note: i18n: ectx: Menu (speed)
en: &Run Speed
fr: &Pleine vitesse

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
fr: &Outils

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fr: Co&nfiguration

note: i18n: ectx: Menu (language)
en: &Script Language
fr: &Langue du code

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
fr: &Aide

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fr: Barre principale

en: KTurtle is an educational programming environment that aims to make learning how to program as easy as possible. To achieve this KTurtle makes all programming tools available from the user interface. The programming language used is TurtleScript which allows its commands to be translated.
fr: KTurtle est un environnement éducatif de programmation qui a pour but l'apprentissage de la programmation le plus facilement possible. Pour atteindre cet objectif, KTurtle rend tout les outils de programmation accessible depuis l'interface utilisateur. Le langage de programmation utilisé est KTurtleScript qui permet la traduction des commandes.

en: Initiator and core developer
fr: Initiateur et développeur principal

en: Core developer
fr: Développeur principal

en: File or URL to open (in the GUI mode)
fr: Fichier ou URL à ouvrir (dans le mode graphique)

en: Starts KTurtle in D-Bus mode (without a GUI), good for automated unit test scripts
fr: Démarre KTurtle en mode D-Bus (sans interface graphique), utile pour les test des unités de script automatique

en: Starts KTurtle in testing mode (without a GUI), directly runs the specified local file
fr: Démarre KTurtle en mode test (sans interface graphique), interprète directement le fichier local spécifié

en: Specifies the localization language by a language code, defaults to "en_US" (only works in testing mode)
fr: Spécifie le langage de localisation par son code, valeur par défaut « en_US » (ne fonctionne qu'en mode test)

note: i18n("Only tokenizes the turtle code (only works in testing mode)")));
en: Translates turtle code to embeddable C++ example strings (for developers only)
fr: Traduit le code de la tortue en chaînes d'exemple C++ qui peuvent être intégrées (seulement pour les développeurs).

[ctx: @info:status the application is ready for commands]
en: Ready
fr: Prêt

en: Create a new file
fr: Crée un nouveau fichier

en: New File: Create a new file
fr: Nouveau fichier : créer un nouveau fichier

en: Open an existing file
fr: Ouvre un fichier existant

en: Open File: Open an existing file
fr: Ouvrir : ouvrir un fichier existant

en: Open a recently used file
fr: Ouvrir un fichier récemment utilisé

en: Open Recent File: Open a recently used file
fr: Ouvrir un fichier récent : ouvrir un fichier récemment utilisé

en: Get more examples...
fr: Obtenir d'autres exemples

en: Save the current file to disk
fr: Enregistrer le fichier courant sur le disque

en: Save File: Save the current file to disk
fr: Enregistrer : enregistrer le fichier courant sur le disque

en: Save the current file under a different name
fr: Enregistrer le fichier courant sous un autre nom

en: Save File As: Save the current file under a different name
fr: Enregistrer sous : enregistrer le fichier courant sous un autre nom

en: Export to &HTML...
fr: Exporter en &HTML...

en: Export the contents of the editor as HTML
fr: Exporte le contenu de l'éditeur en HTML

en: Export to HTML: Export the contents of the editor as HTML
fr: Exporter en HTML : exporte le contenu de l'éditeur en HTML

en: Print the code
fr: Imprimer le code

en: Print: Print the code
fr: Imprimer : imprimer le code

en: Quit KTurtle
fr: Quitter KTurtle

en: Quit: Quit KTurtle
fr: Quitter : fermeture de KTurtle

en: Undo a change in the editor
fr: Annuler un changement dans l'éditeur

en: Undo: Undo a change in the editor
fr: Annuler : annuler un changement dans l'éditeur

en: Redo a previously undone change in the editor
fr: Refaire un changement annulé dans l'éditeur

en: Redo: Redo a previously undone change in the editor
fr: Refaire : refaire un changement annulé dans l'éditeur

en: Cut the selected text to the clipboard
fr: Couper le texte sélectionné et le placer dans le presse-papiers

en: Cut: Cut the selected text to the clipboard
fr: Couper : couper le texte sélectionné et le placer dans le presse-papiers

en: Copy the selected text to the clipboard
fr: Copier le texte sélectionné et le placer dans le presse-papiers

en: Copy: Copy the selected text to the clipboard
fr: Copier : copier le texte sélectionné et le placer dans le presse-papiers

en: Paste the clipboard's content into the current selection
fr: Coller le contenu du presse-papiers dans la sélection courante

en: Paste: Paste the clipboard's content into the current selection
fr: Coller : coller le contenu du presse-papiers dans la sélection courante

en: Select all the code in the editor
fr: Sélectionner tout le code dans l'éditeur

en: Select All: Select all the code in the editor
fr: Tout sélectionner : sélectionner tout le code dans l'éditeur

en: Overwrite Mode
fr: Mode d'insertion

en: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
fr: Alterne entre les modes « écraser » et « insérer »

en: Overwrite Mode: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
fr: Mode d'insertion : alterne entre les modes « écraser » et « insérer »

en: Search through the code in the editor
fr: Chercher dans le code dans l'éditeur

en: Find: Search through the code in the editor
fr: Rechercher : chercher dans le code dans l'éditeur

en: Continue searching through the code in the editor
fr: Continuer la recherche dans le code dans l'éditeur

en: Find Next: Continue searching through the code in the editor
fr: Trouver le suivant : continuer la recherche dans le code dans l'éditeur

en: Continue searching backwards through the code in the editor
fr: Continuer la recherche dans le code de l'éditeur, en partant de la fin

en: Find Previous: Continue searching backwards through the code in the editor
fr: Trouver le précédent : continuer la recherche dans le code de l'éditeur, en partant de la fin

en: Export to &Image (PNG)...
fr: Exporter sous forme d'&image (PNG)...

en: Export the current canvas to a PNG raster image
fr: Enregistrer le dessin courant comme une image PNG

en: Export to PNG: Export the current canvas to a PNG raster image
fr: Exporter en PNG : enregistrer le dessin courant comme une image PNG

en: Export to &Drawing (SVG)...
fr: Exporter en &dessin (SVG)...

en: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
fr: Exporter le canevas actuel en graphique vectoriel adaptable (SVG)

en: Export to SVG: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
fr: Exporter en SVG : exporter le canevas actuel en graphique vectoriel adaptable (SVG)

en: &Print Canvas...
fr: Im&primer le canevas

en: Print the canvas
fr: Imprimer le canevas

en: Print: Print the canvas
fr: Imprimer : imprimer le canevas

en: Execute the program
fr: Exécuter le programme

en: Run: Execute the program
fr: Exécuter : exécuter le programme

en: Pause execution
fr: Suspendre l'exécution

en: Pause: Pause execution
fr: Pause : suspendre l'exécution

en: &Abort
fr: &Interrompre

en: Stop executing program
fr: Arrêter l'exécution du programme

en: Abort: Stop executing program
fr: Interruption : arrêter l'exécution du programme

note: i18n("&Indent"), "format-indent-more", CTRL+Key_I, this, SLOT(slotIndent()), ac, "edit_indent"); i18n("&Unindent"), "format-indent-less", CTRL+SHIFT+Key_I, this, SLOT(slotUnIndent()), ac, "edit_unindent"); i18n("Cl&ean Indentation"), 0, 0, this, SLOT(slotCleanIndent()), ac, "edit_cleanIndent"); i18n
en: &Direction Chooser...
fr: Choisir la &direction...

en: Shows the direction chooser dialog
fr: Montre la fenêtre de choix de direction

en: Direction Chooser: Show the direction chooser dialog
fr: Choisir la direction : montre la fenêtre de choix de la direction

en: &Color Picker...
fr: Sélecteur de &couleur...

en: Shows the color picker dialog
fr: Affiche la boîte de dialogue du sélecteur de couleur

en: Color Picker: Show the color picker dialog
fr: Sélecteur de couleur : afficher la boîte de dialogue du sélecteur de couleur

en: Show &Editor
fr: Affich&er l'éditeur

en: Show or hide the Code Editor
fr: Affiche ou cache l'éditeur de code

en: Show Code Editor: Show or hide the Code Editor
fr: Afficher l'éditeur de code : affiche ou cache l'éditeur de code

en: Show &Inspector
fr: Afficher l'&inspecteur

en: Show or hide the Inspector
fr: Affiche ou cache l'inspecteur

en: Show Inspector: Show or hide the Inspector
fr: Afficher l'inspecteur : affiche ou cache l'inspecteur

en: Show E&rrors
fr: Afficher les e&rreurs

en: Show or hide the Errors tab
fr: Affiche ou cacher l'onglet d'erreurs

en: Show Errors: Show or hide the Errors tab
fr: Afficher les erreurs : afficher ou cacher l'onglet d'erreurs

note: i18n("Show &Console"), this); actionCollection()->addAction("show_console", a); a->setStatusTip(i18n("Show or hide the interactive Console tab")); a->setWhatsThis(i18n("Show Console: Show or hide the interactive Console tab")); a->setCheckable(true); a->setChecked(false); connect(a, SIGNAL(toggled(b
en: Show &Line Numbers
fr: Afficher les numéros de &lignes

en: Turn the line numbers on/off in the editor
fr: Active ou désactive l'affichage du numéro des lignes dans l'éditeur

en: Show Line Numbers: Turn the line numbers on/off in the editor
fr: Afficher le numéro des lignes : activer ou désactiver l'affichage du numéro des lignes dans l'éditeur

en: Get help on the command under the cursor
fr: Obtenir de l'aide sur la commande sous le curseur

en: Context Help: Get help on the command under the cursor
fr: Aide contextuelle : obtenir de l'aide pour la commande sous le curseur

en: Help
fr: Aide

en: Help: Open manual for KTurtle
fr: Aide : ouvrir le manuel de KTurtle

en: Console
fr: Terminal

en: Execute
fr: Exécuter

en: Execute: Executes the current line in the console
fr: Exécuter : exécute la ligne courante dans la console

en: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
fr: Exécute le programme, ou utilisez la liste déroulante pour sélectionner la vitesse d'exécution

en: Run: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
fr: Exécuter : exécute le programme, ou utilisez la liste déroulante pour sélectionner la vitesse d'exécution

[ctx: @option:radio]
en: Full Speed (&no highlighting and inspector)
fr: Pleine vitesse (pas de mise e&n évidence ni d'inspecteur)

en: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
fr: Exécuter le programme à pleine vitesse, avec mise en évidence et inspecteur désactivés

en: Full Speed: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
fr: Pleine vitesse : exécuter le programme à pleine vitesse, avec mise en évidence et inspecteur désactivés

[ctx: @option:radio]
en: &Full Speed
fr: &Pleine vitesse

en: Run the program at full speed
fr: Exécuter le programme à pleine vitesse

en: Full Speed: Run the program at full speed
fr: Pleine vitesse : exécuter le programme à pleine vitesse

[ctx: @option:radio choose the slow speed]
en: &Slow
fr: &Lente

en: Run the program at a slow speed
fr: Exécuter le programme en une vitesse lente

en: Slow Speed: Run the program at a slow speed
fr: Vitesse lente : exécuter le programme avec une vitesse lente

[ctx: @option:radio]
en: S&lower
fr: Plus l&ente

en: Run the program at a slower speed
fr: Exécuter le programme en vitesse plus lente

en: Slower Speed: Run the program at a slower speed
fr: Vitesse ralentie : exécuter le programme avec une vitesse plus lente

[ctx: @option:radio]
en: Sl&owest
fr: L&a plus lente

en: Run the program at the slowest speed
fr: Exécuter le programme à la vitesse la plus lente

en: Slowest Speed: Run the program at the slowest speed
fr: Vitesse la plus lente : exécuter le programme avec la vitesse la plus lente

[ctx: @option:radio]
en: S&tep-by-Step
fr: Pa&s à pas

en: Run the program one step at a time
fr: Exécute le programme pas à pas

en: Step Speed: Run the program one step at a time
fr: Vitesse pas à pas : exécuter le programme pas à pas

en: Canvas: This is where the turtle moves and draws when the program is running
fr: Canevas : c'est ici que la tortue se déplace et dessine lorsque le programme s'exécute

en: E&rrors
fr: E&rreurs

en: &Editor
fr: É&dition

en: Editor: Write your KTurtle commands here
fr: Éditeur : saisissez ici vos commandes KTurtle

en: &Inspector
fr: &Inspecteur

en: Inspector: See information about variables and functions when the program runs
fr: Inspecteur : affiche l'information sur les variables et les fonctions quand le programme s'exécute

en: Switch to the %1 dictionary
fr: Utilise le dictionnaire %1

en:  OVR
fr:  ÉCR

en: <nothing under cursor>
fr: <rien sous le curseur>

en: Help on: %1
fr: Aide sur : %1

en:  Line: %1 Column: %2
fr:  Ligne : %1 Col : %2

en: "%1" <%2>
fr: « %1 » <%2>

en: <number>
fr: <nombre>

en: <string>
fr: <chaîne>

en: scope
fr: étendue

en: assignment
fr: assignation

en: parenthesis
fr: parenthèses

en: mathematical operator
fr: opérateur mathématique

en: boolean operator
fr: opérateur booléen

en: learned command
fr: commande apprise

en: argument separator
fr: séparateur d'arguments

en: command
fr: commande

en: controller command
fr: commande de contrôleur

en: Could not change the language to %1.
fr: Impossible de modifier la langue en %1.

en: English [built in]
fr: Anglais [intégré]

en: untitled
fr: sans nom

en: Save as Picture
fr: Enregistrer comme une image

en: PNG Images
fr: Images PNG

[ctx: @title:window]
en: Save as SVG
fr: Enregistrer au format « SVG »

en: Scalable Vector Graphics
fr: Graphique vectoriel extensible (SVG)

[ctx: @title:window]
en: Save code as HTML
fr: Enregistrer le code au format « HTML »

en: HTML documents
fr: Documents HTML

en: Input
fr: Entrée
