kturtle - en to gl translation catalogue (327 entries)

en: bold
gl: grosa

en: italic
gl: itálica

en: underline
gl: subliñado

en: overline
gl: tachado

en: strikeout
gl: riscado

en: Amount red:
gl: Cantidade de vermello:

en: Amount green:
gl: Cantidade de verde:

en: Amount blue:
gl: Cantidade de azul:

en: &Copy to clipboard
gl: &Copiar no portapapeis

en: &Paste to editor
gl: &Pegar no editor

en: Write a command here and press enter...
gl: Escribe aquí unha orde e preme Intro…

en: Console: quickly run single commands -- write a command here and press enter.
gl: Consola: executa rapidamente ordes unha por unha; escribe unha orde e preme Intro.

en: Console:
gl: Consola:

en: <p style='white-space:pre'><b>ERROR:</b> %1</p>
gl: <p style='white-space:pre'><b>ERRO:</b> %1</p>

en: Command &type:
gl: &Tipo de orde:

en: &Previous direction:
gl: &Anterior dirección:

en: &New direction:
gl: &Nova dirección:

en: Open
gl: Abrir

en: Turtle code files
gl: Ficheiros de código do Sapoconcho

en: All files
gl: Todos os ficheiros

en: The file you try to open is not a valid KTurtle script, or is incompatible with this version of KTurtle.
    Cannot open %1
gl: O ficheiro que intentas abrir non é un script correcto de KTurtle, ou é incompatíbel con esta versión de KTurtle.
    Non se pode abrir %1

en: Could not save file.
gl: Non se puido gardar o ficheiro.

en: Save As
gl: Gardar como

en: The program you are currently working on is not saved. By continuing you may lose the changes you have made.
gl: Os cambios feitos no programa non se gardaron. Se continúas perderás todos os cambios realizados.

en: Unsaved File
gl: Ficheiro non gardado

en: &Discard Changes
gl: &Descartar os cambios

en: In this list you find the error(s) that resulted from running your code.
    Good luck!
gl: Nesta lista pode atopar os erros resultantes de executar o seu código.
    Sorte!

en: line
gl: liña

en: description
gl: descrición

en: code
gl: código

en: Hide Errors
gl: Agochar os erros

en: No errors occurred yet.
gl: Aínda non apareceu ningún erro.

en: Variables
gl: Variábeis

en: Functions
gl: Funcións

en: Tree
gl: Árbore

en: name
gl: nome

en: value
gl: valor

en: type
gl: tipo

en: No variables
gl: Non hai ningunha variábel

en: parameters
gl: parámetros

en: No learned functions
gl: Non se aprendeu ningunha función

[ctx: undefined type of a variable]
en: empty
gl: baleiro

en: boolean
gl: lóxico

en: number
gl: número

en: string
gl: texto

en: None
gl: Ningún

en: Cannot return outside a function.
gl: Non se pode devolver fora dunha función.

en: The %1 command accepts no parameters.
gl: A orde %1 non acepta parámetros.

en: The %2 command was called with %3 but needs 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but needs %1 parameters.
gl[0]: A orde %2 chamouse con %3 pero necesita 1 parámetro.
gl[1]: A orde %2 chamouse con %3 pero necesita %1 parámetros.

en: The %2 command was called with %3 but only accepts 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but only accepts %1 parameters.
gl[0]: A orde %2 chamouse con %3 pero só acepta 1 parámetro.
gl[1]: A orde %2 chamouse con %3 pero só acepta %1 parámetros.

en: The %1 command only accepts a string as its parameter.
gl: A orde %1 só acepta un texto como parámetro.

en: The %1 command only accepts strings as its parameters.
gl: A orde %1 só acepta textos como parámetros.

en: The %1 command only accepts a number as its parameter.
gl: A orde %1 só acepta un número como parámetro.

en: The %1 command only accepts numbers as its parameters.
gl: A orde %1 só acepta números como parámetros.

en: The %1 command only accepts an answer as its parameter.
gl: A orde %1 só acepta unha resposta como parámetro.

en: The %1 command only accepts answers as its parameters.
gl: A orde %1 só acepta respostas como parámetros.

en: The variable '%1' was used without first being assigned to a value
gl: A variábel «%1» usouse sen lle asignar antes un valor.

en: An unknown function named '%1' was called
gl: Chamouse unha función descoñecida chamada «%1»

en: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3
gl: A función «%1» chamouse con %2, pero deber chamarse con %3.

[ctx: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3]
en: 1 parameter | %1 parameters
gl[0]: 1 parámetro
gl[1]: %1 parámetros

en: ASSERT failed
gl: O ASERTO fallou

en: 'And' needs two variables
gl: «e» precisa de dúas variábeis

en: 'Or' needs two variables
gl: «ou» precisa de dúas variábeis

en: I need something to do a not on
gl: Precísase algo para negalo

en: I cannot do a '==' without 2 variables
gl: Non se pode facer un «==» sen dúas variábeis

en: I cannot do a '!=' without 2 variables
gl: Non se pode facer un «!=» sen dúas variábeis

en: I cannot do a '>' without 2 variables
gl: Non se pode facer un «>» sen dúas variábeis

en: I cannot do a '<' without 2 variables
gl: Non se pode facer un «<» sen dúas variábeis

en: I cannot do a '>=' without 2 variables
gl: Non se pode facer un «>=» sen dúas variábeis

en: I cannot do a '<=' without 2 variables
gl: Non se pode facer un «<=» sen dúas variábeis

en: You need two numbers or string to do an addition
gl: Para sumar precísase de dous números ou textos

en: You need two numbers to subtract
gl: Para restar precísase de dous números

en: You tried to subtract from a non-number, '%1'
gl: Intentaches restar de algo que non é un número, «%1»

en: You tried to subtract a non-number, '%1'
gl: Intentaches restar algo que non é un número, «%1»

en: You need two numbers to multiplicate
gl: Para multiplicar precisas de dous números

en: You tried to multiplicate a non-number, '%1'
gl: Intentaches multiplicar algo que non é un número, «%1»

en: You tried to multiplicate by a non-number, '%1'
gl: Intentaches multiplicar por algo que non é un número, «%1»

en: You need two numbers to divide
gl: Precisas de dous número para dividir

en: You tried to divide by zero
gl: Intentaches dividir entre cero

en: You tried to divide a non-number, '%1'
gl: Intentaches dividir algo que non é un número, «%1»

en: You tried to divide by a non-number, '%1'
gl: Intentaches dividir entre algo que non é un número, «%1»

en: You need two numbers to raise a power
gl: Precisas de dous números para elevar a unha potencia

en: The result of an exponentiation was too large
gl: O resultado dunha exponenciación era grande de máis

en: You tried to raise a non-number to a power, '%1'
gl: Intentaches elevar a unha potencia algo que non é un número, «%1»

en: You tried to raise the power of a non-number, '%1'
gl: Intentaches elevar a unha potencia que non é un número, «%1»

en: You need one variable and a value or variable to do a '='
gl: Precisas dunha variábel e un valor ou unha variábel para facer unha «=»

en: The function '%1' is already defined.
gl: A función «%1» xa está definida.

en: Can't do a sqrt of a negative number
gl: Non se pode facer unha raíz cadrada dun número negativo

en: Expected a command, instead got '%1'
gl: Agardábase unha orde, no canto obtívose «%1»

en: Could not understand '%1'
gl: Non se puido entender «%1»

en: A comma was expected here...
gl: Aquí agardábase unha coma…

en: Did not expect '%1', instead expected the line to end after %2
gl: Non se agardaba «%1», senón que a liña rematase despois de %2

en: Expected an assignment, '=', after the variable '%1'
gl: Agardábase unha asignación, «=», despois da variábel «%1»

en: Did not expect '%1', instead expected a closing parenthesis, ')'
gl: Non se agardaba «%1», senón un paréntese de peche, «)»

en: Expected 'to' after 'for'
gl: Agardábase «ate» despois de «desde»

en: Expected a name for a command after 'learn' command
gl: Esperábase un nome despois da orde «define»

en: You cannot put '%1' here.
gl: Non podes pór «%1» aquí.

en: Text string was not properly closed, expected a double quote, ' " ', to close the string.
gl: A cadea de texto non estaba pechada con xeito, agardábanse unhas aspas, ", para pechala.

en: 'for' was called wrongly
gl: Chamouse incorrectamente a «desde»

en: Expected a scope after the 'learn' command
gl: Esperábase un ámbito despois da orde «define»

[ctx: You are about to translate the 'True' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: true
gl: certo

[ctx: You are about to translate the 'False' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: false
gl: falso

[ctx: You are about to translate the 'Exit' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: exit
gl: fin

[ctx: You are about to translate the 'If' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: if
gl: se

[ctx: You are about to translate the 'Else' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: else
gl: senon

[ctx: You are about to translate the 'Repeat' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: repeat
gl: repite

[ctx: You are about to translate the 'While' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: while
gl: mentres

[ctx: You are about to translate the 'For' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: for
gl: desde

[ctx: You are about to translate the 'To' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: to
gl: ate

[ctx: You are about to translate the 'Step' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: step
gl: pasando

[ctx: You are about to translate the 'Break' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: break
gl: sair

[ctx: You are about to translate the 'Return' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: return
gl: devolve

[ctx: You are about to translate the 'Wait' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: wait
gl: agarda

[ctx: You are about to translate the 'Assert' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: assert
gl: aserto

[ctx: You are about to translate the 'And' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: and
gl: e

[ctx: You are about to translate the 'Or' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: or
gl: ou

[ctx: You are about to translate the 'Not' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: not
gl: non

[ctx: You are about to translate the 'Learn' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: learn
gl: define

[ctx: You are about to translate the 'Reset' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: reset
gl: reinicia

[ctx: You are about to translate the 'Clear' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: clear
gl: borra

[ctx: You are about to translate the 'Clear' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ccl
gl: br

[ctx: You are about to translate the 'Center' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: center
gl: vaimedio

[ctx: You are about to translate the 'Go' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: go
gl: vai

[ctx: You are about to translate the 'GoX' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gox
gl: vaix

[ctx: You are about to translate the 'GoX' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gx
gl: vx

[ctx: You are about to translate the 'GoY' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: goy
gl: vaiy

[ctx: You are about to translate the 'GoY' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gy
gl: vy

[ctx: You are about to translate the 'Forward' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: forward
gl: avanza

[ctx: You are about to translate the 'Forward' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: fw
gl: av

[ctx: You are about to translate the 'Backward' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: backward
gl: retrocede

[ctx: You are about to translate the 'Backward' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: bw
gl: re

[ctx: You are about to translate the 'Direction' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: direction
gl: direccion

[ctx: You are about to translate the 'TurnLeft' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: turnleft
gl: xiraesquerda

[ctx: You are about to translate the 'TurnLeft' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tl
gl: xe

[ctx: You are about to translate the 'TurnRight' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: turnright
gl: xiradereita

[ctx: You are about to translate the 'TurnRight' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tr
gl: xd

[ctx: You are about to translate the 'PenWidth' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: penwidth
gl: ancholapis

[ctx: You are about to translate the 'PenWidth' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pw
gl: al

[ctx: You are about to translate the 'PenUp' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: penup
gl: subelapis

[ctx: You are about to translate the 'PenUp' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pu
gl: sl

[ctx: You are about to translate the 'PenDown' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pendown
gl: baixalapis

[ctx: You are about to translate the 'PenDown' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pd
gl: bl

[ctx: You are about to translate the 'PenColor' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pencolor
gl: corlapis

[ctx: You are about to translate the 'PenColor' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pc
gl: cl

[ctx: You are about to translate the 'CanvasColor' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: canvascolor
gl: corlenzo

[ctx: You are about to translate the 'CanvasColor' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cc
gl: clz

[ctx: You are about to translate the 'CanvasSize' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: canvassize
gl: tamañolenzo

[ctx: You are about to translate the 'CanvasSize' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cs
gl: tlz

[ctx: You are about to translate the 'SpriteShow' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: spriteshow
gl: mostrasprite

[ctx: You are about to translate the 'SpriteShow' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ss
gl: ms

[ctx: You are about to translate the 'SpriteHide' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: spritehide
gl: agochasprite

[ctx: You are about to translate the 'SpriteHide' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: sh
gl: as

[ctx: You are about to translate the 'Print' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: print
gl: escribe

[ctx: You are about to translate the 'FontSize' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: fontsize
gl: tamañoletra

[ctx: You are about to translate the 'Random' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: random
gl: aleatorio

[ctx: You are about to translate the 'Random' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: rnd
gl: alea

[ctx: You are about to translate the 'GetX' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: getx
gl: coordenadax

[ctx: You are about to translate the 'GetY' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gety
gl: coordenaday

[ctx: You are about to translate the 'Message' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: message
gl: mostra

[ctx: You are about to translate the 'Ask' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ask
gl: pergunta

[ctx: You are about to translate the 'Tan' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tan
gl: tanxente

[ctx: You are about to translate the 'Sin' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: sin
gl: seno

[ctx: You are about to translate the 'Cos' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cos
gl: coseno

[ctx: You are about to translate the 'ArcTan' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: arctan
gl: arcotanxente

[ctx: You are about to translate the 'ArcSin' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: arcsin
gl: arcoseno

[ctx: You are about to translate the 'ArcCos' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: arccos
gl: arcocoseno

[ctx: You are about to translate the 'Sqrt' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: sqrt
gl: raiz

[ctx: You are about to translate the 'Round' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: round
gl: redondea

[ctx: You are about to translate the 'GetDirection' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: getdirection
gl: obterdireccion

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: triangle
gl: triángulo

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: curly
gl: anguloso

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: arrow
gl: frecha

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: flower
gl: flor

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
gl: &Ficheiro

note: i18n: ectx: Menu (examples)
en: &Examples
gl: &Exemplos

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
gl: &Editar

note: i18n: ectx: Menu (canvas)
en: &Canvas
gl: &Lenzo

note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
gl: &Executar

note: i18n: ectx: Menu (speed)
en: &Run Speed
gl: &Velocidade de execución

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
gl: Ferramen&tas

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
gl: &Configuración

note: i18n: ectx: Menu (language)
en: &Script Language
gl: Idioma do &script

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
gl: A&xuda

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
gl: Barra de ferramentas principal

en: KTurtle is an educational programming environment that aims to make learning how to program as easy as possible. To achieve this KTurtle makes all programming tools available from the user interface. The programming language used is TurtleScript which allows its commands to be translated.
gl: KTurtle é un ambiente educativo de programación que pretende facer que aprender a programar sexa tan sinxelo como sexa posíbel. Para conseguilo, KTurtle fai que todas as ferramentas de programación estean dispoñíbeis na interface do usuario. A linguaxe de programación que se emprega é TurtleScript, que permite traducir as ordes ao teu idioma.

en: Initiator and core developer
gl: Iniciador e desenvolvedor principal

en: Core developer
gl: Desenvolvedor principal

en: File or URL to open (in the GUI mode)
gl: Ficheiro ou URL para abrir (no modo GUI)

en: Starts KTurtle in D-Bus mode (without a GUI), good for automated unit test scripts
gl: Inicia KTurtle no modo D-Bus (sen GUI), bo para scripts de probas unitarias automatizadas

en: Starts KTurtle in testing mode (without a GUI), directly runs the specified local file
gl: Inicia KTurtle no modo de probas (sen GUI). Executa directamente o ficheiro local que se especifique

en: Specifies the localization language by a language code, defaults to "en_US" (only works in testing mode)
gl: Indica o idioma mediante un código de idioma, «en_US» de maneira predeterminada (só funciona no modo de probas)

note: i18n("Only tokenizes the turtle code (only works in testing mode)")));
en: Translates turtle code to embeddable C++ example strings (for developers only)
gl: Traduce o código do sapoconcho a cadeas C++ incrustábeis de exemplo (só para desenvolvedores)

[ctx: @info:status the application is ready for commands]
en: Ready
gl: Listo

en: Create a new file
gl: Crear un ficheiro novo

en: New File: Create a new file
gl: Ficheiro novo: crear un ficheiro novo

en: Open an existing file
gl: Abrir un ficheiro existente

en: Open File: Open an existing file
gl: Abrir ficheiro: abrir un ficheiro xa existente

en: Open a recently used file
gl: Abrir un ficheiro utilizado recentemente

en: Open Recent File: Open a recently used file
gl: Abrir un ficheiro recente: abrir un ficheiro empregado recentemente

en: Get more examples...
gl: Obter máis exemplos…

en: Save the current file to disk
gl: Gardar o ficheiro actual no disco

en: Save File: Save the current file to disk
gl: Gardar ficheiro: gardar o ficheiro actual no disco

en: Save the current file under a different name
gl: Gardar o ficheiro actual cun nome distinto

en: Save File As: Save the current file under a different name
gl: Gardar o ficheiro como: Gardar o ficheiro actual cun nome distinto

en: Export to &HTML...
gl: Exportar como &HTML…

en: Export the contents of the editor as HTML
gl: Exportar o contido do editor como HTML

en: Export to HTML: Export the contents of the editor as HTML
gl: E&xportar como HTML: Exportar o contido do editor como HTML

en: Print the code
gl: Imprimir o código

en: Print: Print the code
gl: Imprimir: Imprimir o código

en: Quit KTurtle
gl: Saír de KTurtle

en: Quit: Quit KTurtle
gl: Saír: saír de KTurtle

en: Undo a change in the editor
gl: Desfacer un cambio no editor

en: Undo: Undo a change in the editor
gl: Desfacer: Anular un cambio no editor

en: Redo a previously undone change in the editor
gl: Refai un cambio previamente desfeito no editor

en: Redo: Redo a previously undone change in the editor
gl: Refacer: refai no editor un cambio previamente desfeito

en: Cut the selected text to the clipboard
gl: Cortar o texto escollido para o portapapeis

en: Cut: Cut the selected text to the clipboard
gl: Cortar: Cortar o texto escollido para o portapapeis

en: Copy the selected text to the clipboard
gl: Copiar o texto escollido para o portapapeis

en: Copy: Copy the selected text to the clipboard
gl: Copiar: Copiar no portapapeis o texto escollido

en: Paste the clipboard's content into the current selection
gl: Pegar o contido do portapapeis na selección actual

en: Paste: Paste the clipboard's content into the current selection
gl: Pegar: Pegar o contido do portapapeis na selección actual

en: Select all the code in the editor
gl: Escoller todo o código no editor

en: Select All: Select all the code in the editor
gl: Escoller todo: Escoller todo o código que hai no editor

en: Overwrite Mode
gl: Modo de substitución

en: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
gl: Troca entre os modos «inserir» e «substituír»

en: Overwrite Mode: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
gl: Modo de sobrescritura: troca entre o modo «inserir» e «substituír»

en: Search through the code in the editor
gl: Buscar no código do editor

en: Find: Search through the code in the editor
gl: Atopar: buscar no código do editor

en: Continue searching through the code in the editor
gl: Continuar a busca no código do editor

en: Find Next: Continue searching through the code in the editor
gl: Atopar a seguinte: continuar a busca no código do editor

en: Continue searching backwards through the code in the editor
gl: Continuar a buscar cara atrás polo código do editor

en: Find Previous: Continue searching backwards through the code in the editor
gl: Atopar a anterior: continuar a busca cara atrás polo código do editor

en: Export to &Image (PNG)...
gl: Exportar como &imaxe (PNG)…

en: Export the current canvas to a PNG raster image
gl: Exportar o lenzo actual como unha imaxe PNG

en: Export to PNG: Export the current canvas to a PNG raster image
gl: Exportar como PNG: exporta o lenzo actual como unha imaxe PNG

en: Export to &Drawing (SVG)...
gl: Exportar como &debuxo (SVG)…

en: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
gl: Exportar o lenzo actual como SVG

en: Export to SVG: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
gl: Exportar como SVG:: exporta o lenzo actual como SVG

en: &Print Canvas...
gl: &Imprimir o lenzo…

en: Print the canvas
gl: Imprimir o lenzo

en: Print: Print the canvas
gl: Imprimir: imprime o lenzo

en: Execute the program
gl: Executar o programa

en: Run: Execute the program
gl: Executar: fai correr o programa

en: &Pause
gl: &Pausar

en: Pause execution
gl: Pausar a execución

en: Pause: Pause execution
gl: Pausa: fai unha pausa na execución

en: &Abort
gl: &Interromper

en: Stop executing program
gl: Detén a execución do programa

en: Abort: Stop executing program
gl: Interromper: detén a execución do programa

note: i18n("&Indent"), "format-indent-more", CTRL+Key_I, this, SLOT(slotIndent()), ac, "edit_indent"); i18n("&Unindent"), "format-indent-less", CTRL+SHIFT+Key_I, this, SLOT(slotUnIndent()), ac, "edit_unindent"); i18n("Cl&ean Indentation"), 0, 0, this, SLOT(slotCleanIndent()), ac, "edit_cleanIndent"); i18n
en: &Direction Chooser...
gl: Selector de &dirección…

en: Shows the direction chooser dialog
gl: Mostrar o diálogo de escolla da dirección

en: Direction Chooser: Show the direction chooser dialog
gl: Selector de dirección: Mostra o diálogo de escolla da dirección

en: &Color Picker...
gl: &Extractor de cor…

en: Shows the color picker dialog
gl: Mostrar o diálogo de escolla de cores

en: Color Picker: Show the color picker dialog
gl: Extractor de cor: mostra o diálogo de escolla de cores

en: Show &Editor
gl: Mostrar o &Editor

en: Show or hide the Code Editor
gl: Mostrar ou agochar o Editor do código

en: Show Code Editor: Show or hide the Code Editor
gl: Mostrar o editor: mostra ou agocha o Editor do código

en: Show &Inspector
gl: Mostrar o &Inspector

en: Show or hide the Inspector
gl: Mostrar ou agochar o Inspector

en: Show Inspector: Show or hide the Inspector
gl: Mostrar o inspector: mostra ou agocha o Inspector

en: Show E&rrors
gl: Mostrar os e&rros

en: Show or hide the Errors tab
gl: Mostrar ou agochar o separador de erros

en: Show Errors: Show or hide the Errors tab
gl: Mostrar os erros: mostra ou agocha o separador dos erros

note: i18n("Show &Console"), this); actionCollection()->addAction("show_console", a); a->setStatusTip(i18n("Show or hide the interactive Console tab")); a->setWhatsThis(i18n("Show Console: Show or hide the interactive Console tab")); a->setCheckable(true); a->setChecked(false); connect(a, SIGNAL(toggled(b
en: Show &Line Numbers
gl: Mostrar os números de &liña

en: Turn the line numbers on/off in the editor
gl: Conmuta os números de liña no editor

en: Show Line Numbers: Turn the line numbers on/off in the editor
gl: Mostrar os número de liña: conmuta os números de liña no editor

en: Get help on the command under the cursor
gl: Mostrar axuda sobre a orde baixo o cursor

en: Context Help: Get help on the command under the cursor
gl: Axuda contextual: mostra axuda sobre a orde que está baixo o cursor

en: Help
gl: Axuda

en: Help: Open manual for KTurtle
gl: Axuda: abre o manual de KTurtle

en: Console
gl: Consola

en: Execute
gl: Executar

en: Execute: Executes the current line in the console
gl: Executar: executa a liña escollida na consola

en: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
gl: Executa o programa ou utiliza o menú despregábel para escoller a velocidade de execución

en: Run: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
gl: Executar: executa o programa ou utiliza o menú despregábel para escoller a velocidade de execución

[ctx: @option:radio]
en: Full Speed (&no highlighting and inspector)
gl: Velocidade total (&sen realzado nin inspector)

en: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
gl: Executar o programa a toda velocidade, desactivando o realzado e o inspector

en: Full Speed: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
gl: Velocidade total: executar o programa a toda velocidade, desactivando o realzado e o inspector

[ctx: @option:radio]
en: &Full Speed
gl: Velocidade &total

en: Run the program at full speed
gl: Fai correr o programa a toda velocidade

en: Full Speed: Run the program at full speed
gl: Velocidade total: fai correr o programa a toda velocidade

[ctx: @option:radio choose the slow speed]
en: &Slow
gl: &Amodo

en: Run the program at a slow speed
gl: Fai correr o programa a pouca velocidade

en: Slow Speed: Run the program at a slow speed
gl: Amodo: executa o programa a pouca velocidade

[ctx: @option:radio]
en: S&lower
gl: Má&is amodo

en: Run the program at a slower speed
gl: Fai correr o programa a paso de burra

en: Slower Speed: Run the program at a slower speed
gl: Máis lento: executa o programa a moi pouca velocidade

[ctx: @option:radio]
en: Sl&owest
gl: M&oi lento

en: Run the program at the slowest speed
gl: Fai correr o programa á mínima velocidade

en: Slowest Speed: Run the program at the slowest speed
gl: Moi lento: executa o programa á mínima velocidade posíbel

[ctx: @option:radio]
en: S&tep-by-Step
gl: &Paso por paso

en: Run the program one step at a time
gl: Executa o programa un paso por vez

en: Step Speed: Run the program one step at a time
gl: Paso por paso: executa o programa un paso a cada vez

en: Canvas: This is where the turtle moves and draws when the program is running
gl: Lenzo: Aquí é onde se move e pinta o sapoconcho cando se está a executar o programa

en: E&rrors
gl: E&rros

en: Editor: Write your KTurtle commands here
gl: Editor: escribe aquí as ordes de KTurtle

en: Inspector: See information about variables and functions when the program runs
gl: Inspector: mostra información sobre as variábeis e funcións durante a execución do programa

en: Switch to the %1 dictionary
gl: Cambiar para o dicionario %1

en:  OVR
gl:  SOB

en: <nothing under cursor>
gl: <non hai nada baixo o cursor>

en: Help on: %1
gl: Axuda sobre: %1

en:  Line: %1 Column: %2
gl:  Liña: %1 Columna: %2

en: "%1" <%2>
gl: «%1» <%2>

en: <variable>
gl: <variábel>

en: <number>
gl: <número>

en: <comment>
gl: <comentario>

en: <string>
gl: <texto>

en: scope
gl: ámbito

en: assignment
gl: asignación

en: parenthesis
gl: parénteses

en: mathematical operator
gl: operador matemático

en: expression
gl: expresión

en: boolean operator
gl: operador lóxico

en: learned command
gl: orde aprendida

en: argument separator
gl: separador de argumentos

en: command
gl: orde

en: controller command
gl: orde do controlador

en: Could not change the language to %1.
gl: Non se puido cambiar ao idioma %1.

en: English [built in]
gl: Inglés [incorporado]

en: untitled
gl: sen título

en: Save as Picture
gl: Gardar como imaxe

en: PNG Images
gl: Imaxes PNG

en: Scalable Vector Graphics
gl: SVG

en: HTML documents
gl: Documentos HTML

en: Input
gl: Entrada

en: Message
gl: Mensaxe
