kturtle - en to is translation catalogue (329 entries)

en: bold
is: feitletrað

en: italic
is: skáletrað

en: underline
is: undirstrikað

en: overline
is: yfirstrikað

en: strikeout
is: gegnumstrikað

[ctx: @title:window]
en: Color Picker
is: Litaval

en: Amount red:
is: Magn rauða litarins:

en: Amount green:
is: Magn græna litarins:

en: Amount blue:
is: Magn bláa litarins:

en: &Copy to clipboard
is: Afrita á &klippispjald

en: &Paste to editor
is: &Líma í ritil

en: Write a command here and press enter...
is: Skrifaðu hér skipun og ýttu á Enter...

en: Console: quickly run single commands -- write a command here and press enter.
is: Skipanagluggi: keyrðu strax stakar skipanir -- skrifaðu hér skipun og ýttu á Enter.

en: Console:
is: Skipanagluggi:

en: <p style='white-space:pre'><b>ERROR:</b> %1</p>
is: <p style='white-space:pre'><b>VILLA:</b> %1</p>

[ctx: @title:window]
en: Direction Chooser
is: Velja stefnu

en: Command &type:
is: &Gerð skipunar:

en: &Previous direction:
is: &Fyrri stefna:

en: &New direction:
is: &Ný stefna:

en: Open
is: Opna

en: Turtle code files
is: Skrár með skjaldbökukóða

en: All files
is: Allar skrár

en: The file you try to open is not a valid KTurtle script, or is incompatible with this version of KTurtle.
    Cannot open %1
is: Skráin sem þú ert að reyna að opna er ekki gild Kturtle-Skjaldbökuskrifta, eða ósamræmanleg við þessa útgáfu KTurtle.
    Get ekki opnað %1

en: Could not save file.
is: Gat ekki vistað skrána.

en: Save As
is: Vista sem

en: The program you are currently working on is not saved. By continuing you may lose the changes you have made.
is: Forritið sem þú ert að vinna í núna hefur ekki verið vistað. Með því að halda áfram gætir þú tapað öllum breytingunum sem þú hefur gert.

en: Unsaved File
is: Óvistuð skrá

en: &Discard Changes
is: &Henda breytingum

[ctx: @title:window]
en: Errors
is: Villur

en: In this list you find the error(s) that resulted from running your code.
    Good luck!
is: Þessi listi innheldur villur sem hafa upp hafa komið við að keyra kóðann þinn.
    Gangi þér vel.

en: line
is: lína

en: description
is: lýsing

en: code
is: kóði

en: Hide Errors
is: Fela villuboð

en: No errors occurred yet.
is: Engar villur hafa enn komið fram.

en: Variables
is: Breytur

en: Functions
is: Aðgerðir

en: Tree
is: Greinar

en: name
is: heiti

en: value
is: gildi

en: type
is: tegund

en: No variables
is: Engar breytur

en: parameters
is: breytur

en: No learned functions
is: Engar lærðar aðgerðir

[ctx: undefined type of a variable]
en: empty
is: tómt

en: boolean
is: booleanskt

en: number
is: tala

en: string
is: strengur

en: None
is: Ekkert

en: Cannot return outside a function.
is: Get ekki skilað utan aðgerðarfalls.

en: The %1 command accepts no parameters.
is: %1 skipunin tekur ekki við neinum færibreytum.

en: The %2 command was called with %3 but needs 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but needs %1 parameters.
is[0]: Kallað var eftir skipuninni %2 með %3 en það þarf eina færibreytu.
is[1]: Kallað var eftir skipuninni %2 með %3 en það þarf %1 færibreytur.

en: The %2 command was called with %3 but only accepts 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but only accepts %1 parameters.
is[0]: Kallað var eftir skipuninni %2 með %3 en það tekur aðeins við einni færibreytu.
is[1]: Kallað var eftir skipuninni %2 með %3 en það tekur aðeins við %1 færibreytum.

en: The %1 command only accepts a string as its parameter.
is: %1 skipunin tekur aðeins við streng sem færibreytu með sér.

en: The %1 command only accepts strings as its parameters.
is: %1 skipunin tekur aðeins við strengjum sem færibreytum með sér.

en: The %1 command only accepts a number as its parameter.
is: %1 skipunin tekur aðeins við tölu sem færibreytu með sér.

en: The %1 command only accepts numbers as its parameters.
is: %1 skipunin tekur aðeins við tölum sem færibreytum með sér.

en: The %1 command only accepts an answer as its parameter.
is: %1 skipunin tekur aðeins við svari sem færibreytu með sér.

en: The %1 command only accepts answers as its parameters.
is: %1 skipunin tekur aðeins við svörum sem færibreytum með sér.

en: The variable '%1' was used without first being assigned to a value
is: Breytan '%1' var notuð án þess að úhluta henni gildi

en: An unknown function named '%1' was called
is: Óþekkt aðgerð með heitinu '%1' var kölluð

en: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3
is: Kallað var á aðgerðina '%1' með %2, þegar kalla ætti á hana með %3

[ctx: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3]
en: 1 parameter | %1 parameters
is[0]: 1 færibreyta
is[1]: %1 færibreytur

en: ASSERT failed
is: STAÐHÆFA mistókst

en: 'And' needs two variables
is: 'Og' þarf tvær breytur

en: 'Or' needs two variables
is: 'Eða' þarf tvær breytur

en: I need something to do a not on
is: Það þarf einhvað til að framkvæma "ekki"  á

en: I cannot do a '==' without 2 variables
is: Það þarf tvær breytur til að framkvæma '=='

en: I cannot do a '!=' without 2 variables
is: Það þarf tvær breytur til að framkvæma '!='

en: I cannot do a '>' without 2 variables
is: Það þarf tvær breytur til að framkvæma '>'

en: I cannot do a '<' without 2 variables
is: Það þarf tvær breytur til að framkvæma '<'

en: I cannot do a '>=' without 2 variables
is: Það þarf tvær breytur til að framkvæma '>='

en: I cannot do a '<=' without 2 variables
is: Það þarf tvær breytur til að framkvæma '<='

en: You need two numbers or string to do an addition
is: Það þarf tvær tölur eða streng til að framkvæma samlagningu

en: You need two numbers to subtract
is: Það þarf tvær tölur til að framkvæma frádrátt

en: You tried to subtract from a non-number, '%1'
is: Reynt var að draga frá einhverju sem ekki er tala, '%1'

en: You tried to subtract a non-number, '%1'
is: Reynt var að draga frá eitthvað sem ekki er tala, '%1'

en: You need two numbers to multiplicate
is: Það þarf tvær tölur til að framkvæma margföldun

en: You tried to multiplicate a non-number, '%1'
is: Reynt var að margfalda eitthvað sem ekki er tala, '%1'

en: You tried to multiplicate by a non-number, '%1'
is: Reynt var að margfalda með einhverju sem ekki er tala, '%1'

en: You need two numbers to divide
is: Það þarf tvær tölur til að framkvæma deilingu

en: You tried to divide by zero
is: Ómögulegt að deila með núlli

en: You tried to divide a non-number, '%1'
is: Reynt var að deila einhverju sem ekki er tala, '%1'

en: You tried to divide by a non-number, '%1'
is: Reynt var að deila með einhverju sem ekki er tala, '%1'

en: You need two numbers to raise a power
is: Það þarf tvær tölur til að setja í veldi

en: The result of an exponentiation was too large
is: Niðurstaða veldisvísis var of stór

en: You tried to raise a non-number to a power, '%1'
is: Reynt var að setja í veldi eitthvað sem ekki er tala, '%1'

en: You tried to raise the power of a non-number, '%1'
is: Reynt var að hækka veldi einhvers sem ekki er tala, '%1'

en: You need one variable and a value or variable to do a '='
is: Það þarf eina breytu og gildi eða breytu til að framkvæma '='

en: The function '%1' is already defined.
is: Aðgerðin '%1' er þegar skilgreind.

en: Can't do a sqrt of a negative number
is: Ekki er hægt að draga kvaðratrót af neikvæðri tölu

en: Expected a command, instead got '%1'
is: Bjóst við skipun, en fékk '%1' í staðinn

en: Could not understand '%1'
is: Skildi ekki '%1'

en: A comma was expected here...
is: Átti von á kommu hér...

en: Did not expect '%1', instead expected the line to end after %2
is: Ekki var búist við '%1', bjóst frekar við að línan endaði eftir %2

en: Expected an assignment, '=', after the variable '%1'
is: Bjóst við úthlutun, '=', á eftir breytunni '%1'

en: Did not expect '%1', instead expected a closing parenthesis, ')'
is: Ekki var búist við '%1', bjóst frekar við lokunarsviga ')'

en: Expected 'to' after 'for'
is: Bjóst við 'til' á eftir 'fyrir'

en: Expected a name for a command after 'learn' command
is: Bjóst við heiti á skipun á eftir 'læra' skipuninni

en: You cannot put '%1' here.
is: Ekki er hægt að setja '%1' hér.

en: Text string was not properly closed, expected a double quote, ' " ', to close the string.
is: Textastrengnum var ekki lokað á réttan hátt, búist var við tvöföldum gæsalöppum, ' " ', til að loka strengnum.

en: 'for' was called wrongly
is: ekki var beðið um 'fyrir' á réttan hátt

en: Expected a scope after the 'learn' command
is: Bjóst við gildissviði á eftir 'læra' skipuninni

[ctx: You are about to translate the 'True' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: true
is: satt

[ctx: You are about to translate the 'False' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: false
is: ósatt

[ctx: You are about to translate the 'Exit' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: exit
is: hætta

[ctx: You are about to translate the 'If' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: if
is: ef

[ctx: You are about to translate the 'Else' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: else
is: annars

[ctx: You are about to translate the 'Repeat' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: repeat
is: endurtaka

[ctx: You are about to translate the 'While' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: while
is: meðan

[ctx: You are about to translate the 'For' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: for
is: fyrir

[ctx: You are about to translate the 'To' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: to
is: til

[ctx: You are about to translate the 'Step' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: step
is: skref

[ctx: You are about to translate the 'Break' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: break
is: rof

[ctx: You are about to translate the 'Return' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: return
is: til baka

[ctx: You are about to translate the 'Wait' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: wait
is: bíða

[ctx: You are about to translate the 'Assert' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: assert
is: staðhæfing

[ctx: You are about to translate the 'And' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: and
is: og

[ctx: You are about to translate the 'Or' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: or
is: eða

[ctx: You are about to translate the 'Not' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: not
is: ekki

[ctx: You are about to translate the 'Learn' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: learn
is: læra

[ctx: You are about to translate the 'Reset' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: reset
is: endurstilla

[ctx: You are about to translate the 'Clear' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: clear
is: hreinsa

[ctx: You are about to translate the 'Clear' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ccl
is: hr

[ctx: You are about to translate the 'Center' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: center
is: miðja

[ctx: You are about to translate the 'Go' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: go
is: fara

[ctx: You are about to translate the 'GoX' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gox
is: farax

[ctx: You are about to translate the 'GoX' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gx
is: fx

[ctx: You are about to translate the 'GoY' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: goy
is: faray

[ctx: You are about to translate the 'GoY' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gy
is: fy

[ctx: You are about to translate the 'Forward' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: forward
is: áfram

[ctx: You are about to translate the 'Forward' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: fw
is: áfr

[ctx: You are about to translate the 'Backward' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: backward
is: afturábak

[ctx: You are about to translate the 'Backward' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: bw
is: abak

[ctx: You are about to translate the 'Direction' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: direction
is: stefna

[ctx: You are about to translate the 'Direction' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: dir
is: stefn

[ctx: You are about to translate the 'TurnLeft' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: turnleft
is: beygjavistri

[ctx: You are about to translate the 'TurnLeft' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tl
is: bv

[ctx: You are about to translate the 'TurnRight' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: turnright
is: beygjahægri

[ctx: You are about to translate the 'TurnRight' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tr
is: bh

[ctx: You are about to translate the 'PenWidth' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: penwidth
is: pennabreidd

[ctx: You are about to translate the 'PenWidth' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pw
is: pb

[ctx: You are about to translate the 'PenUp' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: penup
is: penniupp

[ctx: You are about to translate the 'PenDown' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pendown
is: penniniður

[ctx: You are about to translate the 'PenDown' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pd
is: pn

[ctx: You are about to translate the 'PenColor' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pencolor
is: liturpenna

[ctx: You are about to translate the 'PenColor' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pc
is: lp

[ctx: You are about to translate the 'CanvasColor' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: canvascolor
is: litur_teikniborð

[ctx: You are about to translate the 'CanvasColor' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cc
is: lt

[ctx: You are about to translate the 'CanvasSize' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: canvassize
is: stærð_teikniborð

[ctx: You are about to translate the 'CanvasSize' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cs
is: st

[ctx: You are about to translate the 'SpriteShow' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: spriteshow
is: sýnakvika

[ctx: You are about to translate the 'SpriteShow' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ss
is: sk

[ctx: You are about to translate the 'SpriteHide' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: spritehide
is: felakvika

[ctx: You are about to translate the 'SpriteHide' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: sh
is: fk

[ctx: You are about to translate the 'Print' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: print
is: prenta

[ctx: You are about to translate the 'FontSize' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: fontsize
is: leturstærð

[ctx: You are about to translate the 'Random' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: random
is: slembið

[ctx: You are about to translate the 'Random' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: rnd
is: slmb

[ctx: You are about to translate the 'GetX' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: getx
is: sækjax

[ctx: You are about to translate the 'GetY' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gety
is: sækjay

[ctx: You are about to translate the 'Message' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: message
is: skilaboð

[ctx: You are about to translate the 'Ask' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ask
is: spyrja

[ctx: You are about to translate the 'Pi' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pi
is: pí

[ctx: You are about to translate the 'Sqrt' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: sqrt
is: ferrót

[ctx: You are about to translate the 'Round' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: round
is: hringlaga

[ctx: You are about to translate the 'GetDirection' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: getdirection
is: fástefnu

[ctx: You are about to translate the 'Mod' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: mod
is: breytir

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: triangle
is: þríhyrningur

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: curly
is: krulla

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: arrow
is: ör

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: flower
is: blóm

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
is: &Skrá

note: i18n: ectx: Menu (examples)
en: &Examples
is: &Dæmi

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
is: Br&eyta

note: i18n: ectx: Menu (canvas)
en: &Canvas
is: Teikni&borð

note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
is: &Keyra

note: i18n: ectx: Menu (speed)
en: &Run Speed
is: &Keyrsluhraði

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
is: &Verkfæri

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
is: &Stillingar

note: i18n: ectx: Menu (language)
en: &Script Language
is: Tungumál &skriftu

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
is: &Hjálp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
is: Aðalverkfærastika

en: KTurtle
is: KSkjaldbaka

en: Initiator and core developer
is: Frumkvöðull og aðalhönnuður

en: Core developer
is: Aðalhönnuður

en: File or URL to open (in the GUI mode)
is: Skrá eða slóð til að opna (í myndrænu viðmóti)

en: Starts KTurtle in D-Bus mode (without a GUI), good for automated unit test scripts
is: Keyrir KSkjaldböku í D-Bus ham (án gluggaumhverfis), hentugt til að prufukeyra skriftur.

en: Starts KTurtle in testing mode (without a GUI), directly runs the specified local file
is: Keyrir KSkjaldböku í prófunarham (án gluggaumhverfis), keyrir beint tilgreinda skrá af tölvunni.

en: Specifies the localization language by a language code, defaults to "en_US" (only works in testing mode)
is: Skilgreinir staðfært tungmál með tungumálskóða, sjálfgefið er "en_US" (virkar bara í prófunarham)

note: i18n("Only tokenizes the turtle code (only works in testing mode)")));
en: Translates turtle code to embeddable C++ example strings (for developers only)
is: Þýðir skjalbökukóða í ívefjanlega C++ dæmastrengi (einungis fyrir forritara)

[ctx: @info:status the application is ready for commands]
en: Ready
is: Tilbúið

en: Create a new file
is: Búa til nýja skrá

en: New File: Create a new file
is: Ný skrá: Búa til nýja skrá

en: Open an existing file
is: Opna fyrirliggjandi skrá

en: Open File: Open an existing file
is: Opna skrá: Opna fyrirliggjandi skrá

en: Open a recently used file
is: Opna nýlega notaða skrá

en: Open Recent File: Open a recently used file
is: Opna nýlega skrá: Opna nýlega notaða skrá

en: Get more examples...
is: Ná í fleiri dæmi...

en: Save the current file to disk
is: Vista fyrirliggjandi skrá á disk

en: Save File: Save the current file to disk
is: Vista skrá: Vista fyrirliggjandi skrá á disk

en: Save the current file under a different name
is: Vista fyrirliggjandi skrá með öðru nafni

en: Save File As: Save the current file under a different name
is: Vista skrá sem: Vista fyrirliggjandi skrá með öðru nafni

en: Export to &HTML...
is: Flytja út sem &HTML...

en: Export the contents of the editor as HTML
is: Flytja innihald ritilsins út sem HTML

en: Export to HTML: Export the contents of the editor as HTML
is: Flytja út sem HTML: Flytja innihald ritilsins út sem HTML

en: Print the code
is: Prenta kóðann

en: Print: Print the code
is: Prenta: Prenta kóðann

en: Quit KTurtle
is: Hætta í KSkjaldböku

en: Quit: Quit KTurtle
is: Hætta: Hætta í KSkjaldböku

en: Undo a change in the editor
is: Afturkalla breytingu í ritlinum

en: Undo: Undo a change in the editor
is: Afturkalla: Afturkalla breytingu í ritlinum

en: Redo a previously undone change in the editor
is: Endurgera áður afturkallaða breytingu í ritlinum

en: Redo: Redo a previously undone change in the editor
is: Endurgera: Endurgerir áður afturkallaða breytingu í ritlinum

en: Cut the selected text to the clipboard
is: Klippa valinn texta á klippispjaldið

en: Cut: Cut the selected text to the clipboard
is: Klippa: Klippa valinn texta á klippispjaldið

en: Copy the selected text to the clipboard
is: Afrita valinn texta á klippispjaldið

en: Copy: Copy the selected text to the clipboard
is: Afrita: Afrita valinn texta á klippispjaldið

en: Paste the clipboard's content into the current selection
is: Líma innihald klippispjaldsins inn í fyrirliggjandi val

en: Paste: Paste the clipboard's content into the current selection
is: Líma: Líma innihald klippispjaldsins inn í fyrirliggjandi val

en: Select all the code in the editor
is: Velja allan kóða í ritlinum

en: Select All: Select all the code in the editor
is: Velja allt: Velur allan kóða í ritlinum

en: Overwrite Mode
is: Yfirskrifunarhamur

en: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
is: Víxla á milli 'innsetningar' og 'yfirskrifunar'

en: Overwrite Mode: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
is: Yfirskrifunarhamur: Víxla á milli 'innsetningar' og 'yfirskrifunar'

en: Search through the code in the editor
is: Leita í gegnum kóðann í ritlinum

en: Find: Search through the code in the editor
is: Finna: Leita í gegnum kóðann í ritlinum

en: Continue searching through the code in the editor
is: Halda áfram að leita í gegnum kóðann í ritlinum

en: Find Next: Continue searching through the code in the editor
is: Finna næsta: Halda áfram að leita í gegnum kóðann í ritlinum

en: Continue searching backwards through the code in the editor
is: Halda áfram að leita afturábak í gegnum kóðann í ritlinum

en: Find Previous: Continue searching backwards through the code in the editor
is: Finna fyrra: Halda áfram að leita afturábak í gegnum kóðann í ritlinum

en: Export to &Image (PNG)...
is: Flytja út &mynd (PNG)...

en: Export the current canvas to a PNG raster image
is: Flytja teikniborðið út í PNG-rastamynd

en: Export to PNG: Export the current canvas to a PNG raster image
is: Flytja út í PNG: Flytja teikniborðið út í PNG-rastamynd

en: Export to &Drawing (SVG)...
is: Flytja út í &teikningu (SVG)...

en: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
is: Flytja teikniborðið út í SVG-teikningu

en: Export to SVG: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
is: Flytja út í SVG: Flytja teikniborðið út í SVG-teikningu

en: &Print Canvas...
is: &Prenta teikniborð...

en: Print the canvas
is: Prenta teikniborðið

en: Print: Print the canvas
is: Prenta teikniborð: Prenta teikniborðið

en: Execute the program
is: Keyra forritið

en: Run: Execute the program
is: Keyra: Keyra forritið

en: &Pause
is: &Gera hlé

en: Pause execution
is: Gera hlé á keyrslu

en: Pause: Pause execution
is: Gera hlé: Gera hlé á keyrslu

en: &Abort
is: &Hætta við

en: Stop executing program
is: Stöðva keyrslu forritsins

en: Abort: Stop executing program
is: Hætta við: Stöðva keyrslu forritsins

note: i18n("&Indent"), "format-indent-more", CTRL+Key_I, this, SLOT(slotIndent()), ac, "edit_indent"); i18n("&Unindent"), "format-indent-less", CTRL+SHIFT+Key_I, this, SLOT(slotUnIndent()), ac, "edit_unindent"); i18n("Cl&ean Indentation"), 0, 0, this, SLOT(slotCleanIndent()), ac, "edit_cleanIndent"); i18n
en: &Direction Chooser...
is: &Velja stefnu...

en: Shows the direction chooser dialog
is: Birtir glugga til að velja stefnu

en: Direction Chooser: Show the direction chooser dialog
is: Velja stefnu: Birta glugga til að velja stefnu

en: &Color Picker...
is: &Litaval...

en: Shows the color picker dialog
is: Birtir glugga til að velja lit

en: Color Picker: Show the color picker dialog
is: Litaval: Birta glugga til að velja lit

en: Show &Editor
is: &Birta ritil

en: Show or hide the Code Editor
is: Birta eða fela kóðaritilinn

en: Show Code Editor: Show or hide the Code Editor
is: Birta kóðaritilinn: Birta eða fela kóðaritilinn

en: Show &Inspector
is: Birta &Rýninn

en: Show or hide the Inspector
is: Birta eða fela Rýninn

en: Show Inspector: Show or hide the Inspector
is: Birta Rýninn: Birta eða fela Rýninn

en: Show E&rrors
is: Bi&rta villur

en: Show or hide the Errors tab
is: Birta eða fela villuflipann

en: Show Errors: Show or hide the Errors tab
is: Birta villuboð: Birta eða fela villuflipann

note: i18n("Show &Console"), this); actionCollection()->addAction("show_console", a); a->setStatusTip(i18n("Show or hide the interactive Console tab")); a->setWhatsThis(i18n("Show Console: Show or hide the interactive Console tab")); a->setCheckable(true); a->setChecked(false); connect(a, SIGNAL(toggled(b
en: Show &Line Numbers
is: Sýna &línunúmer

en: Turn the line numbers on/off in the editor
is: Kveikja eða slökkva á línunúmerum í ritlinum.

en: Show Line Numbers: Turn the line numbers on/off in the editor
is: Sýna línunúmer: Kveikja eða slökkva á línunúmerum í ritlinum.

en: Get help on the command under the cursor
is: Fá aðstoð með skipunina sem er undir bendlinum

en: Context Help: Get help on the command under the cursor
is: Samhengishjálp: Fá aðstoð með skipunina sem er undir bendlinum

en: Help
is: Hjálp

en: Help: Open manual for KTurtle
is: Hjálp: Opnar leiðbeiningar fyrir KTurtle

en: Console
is: Skipanagluggi

en: Execute
is: Keyra

en: Execute: Executes the current line in the console
is: Framkvæma: Framkvæmir valda línu í skipanaglugganum

en: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
is: Keyra forritið eða nota fellivalmynd til að velja keyrsluhraða

en: Run: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
is: Keyra: Keyra forritið eða nota fellivalmynd til að velja keyrsluhraða

[ctx: @option:radio]
en: Full Speed (&no highlighting and inspector)
is: Fullur hraði (&hvorki áherslulitun né Rýnir)

en: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
is: Keyra forritið á fullum hraða, hvorki áherslulitun né Rýnir eru virk

en: Full Speed: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
is: Fullur hraði: Keyrir forritið á fullum hraða, hvorki áherslulitun né Rýnir eru virk

[ctx: @option:radio]
en: &Full Speed
is: &Fullur hraði

en: Run the program at full speed
is: Keyra forritið á fullum hraða

en: Full Speed: Run the program at full speed
is: Fullur hraði: Keyrir forritið á fullum hraða

[ctx: @option:radio choose the slow speed]
en: &Slow
is: &Hægt

en: Run the program at a slow speed
is: Keyra forritið á minni hraða

en: Slow Speed: Run the program at a slow speed
is: Hægur hraði: Keyra forritið á minni hraða

[ctx: @option:radio]
en: S&lower
is: Hæ&gar

en: Run the program at a slower speed
is: Keyra forritið á ennþá minni hraða

en: Slower Speed: Run the program at a slower speed
is: Hægari hraði: Keyra forritið á ennþá minni hraða

[ctx: @option:radio]
en: Sl&owest
is: Hæg&ast

en: Run the program at the slowest speed
is: Keyra forritið á minnsta hraða

en: Slowest Speed: Run the program at the slowest speed
is: Hægasti hraði: Keyra forritið á minnsta hraða

[ctx: @option:radio]
en: S&tep-by-Step
is: S&kref-fyrir-skref

en: Run the program one step at a time
is: Keyra forritið eitt skref í einu

en: Step Speed: Run the program one step at a time
is: Skref-fyrir-skref: Keyra forritið eitt skref í einu

en: Canvas: This is where the turtle moves and draws when the program is running
is: Teikniborð: Hér hreyfist skjaldbakan og teiknar þegar forritið er keyrt

en: E&rrors
is: Villu&r

en: &Editor
is: R&itill

en: Editor: Write your KTurtle commands here
is: Ritill: Skrifaðu hér inn KSkjaldbökuskipanirnar þínar

en: &Inspector
is: &Rýnir

en: Inspector: See information about variables and functions when the program runs
is: Rýnir: Skoða upplýsingar um breytur og aðgerðir þegar forritið keyrir

en: Switch to the %1 dictionary
is: Skipta yfir í %1 orðasafnið

en:  OVR
is:  YFR

en: <nothing under cursor>
is: <ekkert undir bendli>

en: Help on: %1
is: Hjálp með: %1

en:  Line: %1 Column: %2
is: Lína: %1 Dálkur: %2

en: <variable>
is: <breyta>

en: <number>
is: <tala>

en: <comment>
is: <athugasemd>

en: <string>
is: <strengur>

en: scope
is: gildissvið

en: assignment
is: úthlutun

en: parenthesis
is: svigar

en: mathematical operator
is: stærðfræðivirki

en: expression
is: regluleg segð

en: boolean operator
is: boole-aðgerð

en: learned command
is: lærð skipun

en: argument separator
is: aðgreinir frumbreyta

en: command
is: skipun

en: controller command
is: stýringarskipun

en: Could not change the language to %1.
is: Ekki tókst að breyta tungumálinu í %1

en: English [built in]
is: Enska [innbyggt]

en: untitled
is: ónefnt

en: Save as Picture
is: Vista sem mynd

en: PNG Images
is: PNG-myndir

[ctx: @title:window]
en: Save as SVG
is: Vista sem SVG

en: Scalable Vector Graphics
is: SVG-vigurteikningar (Scalable Vector Graphics)

[ctx: @title:window]
en: Save code as HTML
is: Vista kóða sem HTML

en: HTML documents
is: HTML-skjöl

en: Input
is: Ílag

en: Message
is: Skilaboð
