kturtle - en to ja translation catalogue (206 entries)

en: bold
ja: ボールド

en: italic
ja: イタリック

en: underline
ja: アンダーライン

en: overline
ja: オーバーライン

en: strikeout
ja: 取り消し線

en: Amount red:
ja: 赤の量:

en: Amount green:
ja: 緑の量:

en: Amount blue:
ja: 青の量:

en: &Copy to clipboard
ja: クリップボードにコピー(&C)

en: &Paste to editor
ja: エディタに貼り付け(&P)

en: Write a command here and press enter...
ja: ここにコマンドを入力して Enter を押します...

en: Console: quickly run single commands -- write a command here and press enter.
ja: コンソール: 単一のコマンドを実行します。ここにコマンドを入力して Enter を押します。

en: Console:
ja: コンソール:

en: Command &type:
ja: コマンドのタイプ(&T):

en: &Previous direction:
ja: 現在の向き(&P):

en: &New direction:
ja: 新しい向き(&N):

en: Open
ja: 開く

en: Turtle code files
ja: Turtle コードファイル

en: All files
ja: すべてのファイル

en: The file you try to open is not a valid KTurtle script, or is incompatible with this version of KTurtle.
    Cannot open %1
ja: 開こうとしているファイルは有効な KTurtle スクリプトでないか、このバージョンの KTurtle と非互換です。
    ‘%1’ を開けません。

en: Save As
ja: 名前を付けて保存

en: The program you are currently working on is not saved. By continuing you may lose the changes you have made.
ja: 作業中のプログラムは保存されていません。このまま続けると、変更したところが失われる可能性があります。

en: Unsaved File
ja: 未保存のファイル

en: &Discard Changes
ja: 変更を破棄(&D)

en: In this list you find the error(s) that resulted from running your code.
    Good luck!
ja: 実行したコードのエラーを、このリストで見つけます。
    健闘を祈る!

en: line
ja: 行

en: description
ja: 説明

en: code
ja: コード

en: Hide Errors
ja: エラーを隠す

en: No errors occurred yet.
ja: これまでのところエラーはありません。

en: Variables
ja: 変数

en: Functions
ja: 関数

en: Tree
ja: ツリー

en: name
ja: 名前

en: value
ja: 値

en: type
ja: 種類

en: parameters
ja: パラメータ

en: boolean
ja: ブール値

en: number
ja: 数

en: string
ja: 文字列

en: None
ja: なし

en: The %1 command accepts no parameters.
ja: %1 コマンドにはパラメータは指定できません。

en: The %2 command was called with %3 but needs 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but needs %1 parameters.
ja[0]: %2 コマンドが %3 個のパラメータで呼び出されましたが、1 個のパラメータを必要とします。
ja[1]: %2 コマンドが %3 個のパラメータで呼び出されましたが、%1 個のパラメータを必要とします。

en: The %2 command was called with %3 but only accepts 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but only accepts %1 parameters.
ja[0]: %2 コマンドが %3 個のパラメータで呼び出されましたが、1 個のパラメータしか指定できません。
ja[1]: %2 コマンドが %3 個のパラメータで呼び出されましたが、%1 個のパラメータしか指定できません。

en: The %1 command only accepts a string as its parameter.
ja: %1 コマンドのパラメータには 1 つの文字列しか指定できません。

en: The %1 command only accepts strings as its parameters.
ja: %1 コマンドのパラメータには文字列しか指定できません。

en: The %1 command only accepts a number as its parameter.
ja: %1 コマンドのパラメータには 1 つの数しか指定できません。

en: The %1 command only accepts numbers as its parameters.
ja: %1 コマンドのパラメータには数しか指定できません。

en: The %1 command only accepts an answer as its parameter.
ja: %1 コマンドのパラメータには 1 つの答えしか指定できません。

en: The %1 command only accepts answers as its parameters.
ja: %1 コマンドのパラメータには答えしか指定できません。

en: The variable '%1' was used without first being assigned to a value
ja: 値が割り当てられていない変数 %1 が使われました

en: An unknown function named '%1' was called
ja: %1 という名前の未知の関数が呼び出されました

en: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3
ja: 関数 %1 は %3で呼び出さなければなりませんが、%2で呼び出されました

en: 'And' needs two variables
ja: and には 2 つの変数が必要です

en: 'Or' needs two variables
ja: or には 2 つの変数が必要です

en: I need something to do a not on
ja: not にするものが必要です

en: I cannot do a '==' without 2 variables
ja: == には 2 つの変数が必要です

en: I cannot do a '!=' without 2 variables
ja: != には 2 つの変数が必要です

en: I cannot do a '>' without 2 variables
ja: > には 2 つの変数が必要です

en: I cannot do a '<' without 2 variables
ja: < には 2 つの変数が必要です

en: I cannot do a '>=' without 2 variables
ja: >= には 2 つの変数が必要です

en: I cannot do a '<=' without 2 variables
ja: <= には 2 つの変数が必要です

en: You need two numbers or string to do an addition
ja: 足し算には 2 つの数または文字列が必要です

en: You need two numbers to subtract
ja: 引き算には 2 つの数が必要です

en: You tried to subtract from a non-number, '%1'
ja: 数ではないもの (%1) から引こうとしました

en: You tried to subtract a non-number, '%1'
ja: 数ではないもの (%1) を引こうとしました

en: You need two numbers to multiplicate
ja: 掛け算には 2 つの数が必要です

en: You tried to multiplicate a non-number, '%1'
ja: 数ではないもの (%1) に掛けようとしました

en: You tried to multiplicate by a non-number, '%1'
ja: 数ではないもの (%1) を掛けようとしました

en: You need two numbers to divide
ja: 割り算には 2 つの数が必要です

en: You tried to divide a non-number, '%1'
ja: 数ではないもの (%1) を割ろうとしました

en: You tried to divide by a non-number, '%1'
ja: 数ではないもの (%1) で割ろうとしました

en: You need two numbers to raise a power
ja: 累乗には 2 つの数が必要です

en: You need one variable and a value or variable to do a '='
ja: = には 1 つの変数と、1 つの値または変数が必要です

en: The function '%1' is already defined.
ja: 関数 %1 は既に定義されています。

en: Expected a command, instead got '%1'
ja: コマンドが必要なところに %1 がありました

en: Could not understand '%1'
ja: %1 を理解できませんでした

en: A comma was expected here...
ja: ここにはコンマが必要です...

en: Expected an assignment, '=', after the variable '%1'
ja: 変数 %1 の後に = が必要です

en: Did not expect '%1', instead expected a closing parenthesis, ')'
ja: 右括弧 “)” が必要なところに “%1” がありました

en: Expected 'to' after 'for'
ja: for の後には to が必要です

en: Expected a name for a command after 'learn' command
ja: learn コマンドの後にはコマンドの名前が必要です

en: You cannot put '%1' here.
ja: ここに %1 を入れることはできません。

en: Text string was not properly closed, expected a double quote, ' " ', to close the string.
ja: 文字列が正しく閉じられていません。文字列は二重引用符 (") で囲まなければなりません。

en: 'for' was called wrongly
ja: for の使い方が間違っています

en: Expected a scope after the 'learn' command
ja: learn コマンドの後にはスコープが必要です

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

note: i18n: ectx: Menu (examples)
en: &Examples
ja: 例(&E)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ja: 編集(&E)

note: i18n: ectx: Menu (canvas)
en: &Canvas
ja: キャンバス(&C)

note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
ja: 実行(&R)

note: i18n: ectx: Menu (speed)
en: &Run Speed
ja: 実行スピード(&R)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ja: ツール(&T)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

note: i18n: ectx: Menu (language)
en: &Script Language
ja: スクリプト言語(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: Initiator and core developer
ja: 創始者、コア開発者

en: Core developer
ja: コア開発者

en: Starts KTurtle in testing mode (without a GUI), directly runs the specified local file
ja: KTurtle をテストモード (GUI なし) で起動し、指定したローカルファイルを直接実行

en: Specifies the localization language by a language code, defaults to "en_US" (only works in testing mode)
ja: 言語コードで翻訳言語を指定、デフォルトは “en_US” (テストモードでのみ有効)

[ctx: @info:status the application is ready for commands]
en: Ready
ja: 準備完了

en: Create a new file
ja: 新しいファイルを作成

en: New File: Create a new file
ja: 新規: 新しいファイルを作成します

en: Open an existing file
ja: 既存のファイルを開く

en: Open File: Open an existing file
ja: 開く: 既存のファイルを開きます

en: Open a recently used file
ja: 最近使ったファイルを開く

en: Open Recent File: Open a recently used file
ja: 最近のファイルを開く: 最近使ったファイルを開きます

en: Save the current file to disk
ja: 現在のファイルをディスクに保存

en: Save File: Save the current file to disk
ja: 保存: 現在のファイルをディスクに保存します

en: Save the current file under a different name
ja: 現在のファイルを別の名前で保存

en: Save File As: Save the current file under a different name
ja: 名前を付けて保存: 現在のファイルを別の名前で保存します

en: Print the code
ja: コードを印刷

en: Print: Print the code
ja: 印刷: コードを印刷します

en: Quit KTurtle
ja: KTurtle を終了

en: Quit: Quit KTurtle
ja: 終了: KTurtle を終了します

en: Undo a change in the editor
ja: コードエディタでの変更を取り消し

en: Undo: Undo a change in the editor
ja: 元に戻す: コードエディタで行った変更を取り消します

en: Redo a previously undone change in the editor
ja: コードエディタで前に取り消した変更をやり直し

en: Redo: Redo a previously undone change in the editor
ja: やり直す: コードエディタで前に取り消した変更をやり直します

en: Cut the selected text to the clipboard
ja: 選択したテキストをクリップボードに切り取り

en: Cut: Cut the selected text to the clipboard
ja: 切り取り: 選択したテキストをクリップボードに切り取ります

en: Copy the selected text to the clipboard
ja: 選択したテキストをクリップボードにコピー

en: Copy: Copy the selected text to the clipboard
ja: コピー: 選択したテキストをクリップボードにコピーします

en: Paste the clipboard's content into the current selection
ja: クリップボードの内容を現在の選択に貼り付け

en: Paste: Paste the clipboard's content into the current selection
ja: 貼り付け: クリップボードの内容を現在の選択に貼り付けます

en: Select all the code in the editor
ja: エディタのすべてのコードを選択

en: Select All: Select all the code in the editor
ja: すべて選択: エディタのすべてのコードを選択します

en: Overwrite Mode
ja: 上書きモード

en: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
ja: 挿入モードと上書きモードを切り替え

en: Overwrite Mode: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
ja: 上書きモード: 挿入モードと上書きモードを切り替えます

en: Search through the code in the editor
ja: エディタのコードの中を検索

en: Find: Search through the code in the editor
ja: 検索: エディタのコードの中を検索します

en: Continue searching through the code in the editor
ja: エディタのコードの中で検索を続行

en: Find Next: Continue searching through the code in the editor
ja: 次を検索: エディタのコードの中で検索を続けます

en: Continue searching backwards through the code in the editor
ja: エディタのコードの中で逆方向に検索を続行

en: Find Previous: Continue searching backwards through the code in the editor
ja: 前を検索: エディタのコードの中で逆方向に検索を続けます

en: Execute the program
ja: プログラムを実行

en: Run: Execute the program
ja: 実行: プログラムを実行します

en: &Pause
ja: 一時停止(&P)

en: Pause execution
ja: 実行を一時停止

en: Pause: Pause execution
ja: 一時停止: 実行を一時停止します

en: &Abort
ja: 中止(&A)

en: Stop executing program
ja: プログラムの実行を中止

en: Abort: Stop executing program
ja: 中止: プログラムの実行を中止します

note: i18n("&Indent"), "format-indent-more", CTRL+Key_I, this, SLOT(slotIndent()), ac, "edit_indent"); i18n("&Unindent"), "format-indent-less", CTRL+SHIFT+Key_I, this, SLOT(slotUnIndent()), ac, "edit_unindent"); i18n("Cl&ean Indentation"), 0, 0, this, SLOT(slotCleanIndent()), ac, "edit_cleanIndent"); i18n
en: &Direction Chooser...
ja: 向きをセット(&D)...

en: Shows the direction chooser dialog
ja: 向きをセットするダイアログを表示

en: Direction Chooser: Show the direction chooser dialog
ja: 向きをセット: 向きをセットするダイアログを表示します

en: &Color Picker...
ja: カラーピッカー(&C)...

en: Shows the color picker dialog
ja: 色を選択するダイアログを表示

en: Color Picker: Show the color picker dialog
ja: カラーピッカー: 色を選択するダイアログを表示します

en: Show &Editor
ja: エディタを表示(&E)

en: Show or hide the Code Editor
ja: コードエディタの表示/非表示を切り替え

en: Show Code Editor: Show or hide the Code Editor
ja: コードエディタを表示: コードエディタの表示/非表示を切り替えます

en: Show &Inspector
ja: インスペクタを表示(&I)

en: Show or hide the Inspector
ja: インスペクタの表示/非表示を切り替え

en: Show Inspector: Show or hide the Inspector
ja: インスペクタを表示: インスペクタの表示/非表示を切り替えます

en: Show E&rrors
ja: エラーを表示(&R)

en: Show or hide the Errors tab
ja: 「エラー」タブの表示/非表示を切り替え

en: Show Errors: Show or hide the Errors tab
ja: エラーを表示: 「エラー」タブの表示/非表示を切り替えます

note: i18n("Show &Console"), this); actionCollection()->addAction("show_console", a); a->setStatusTip(i18n("Show or hide the interactive Console tab")); a->setWhatsThis(i18n("Show Console: Show or hide the interactive Console tab")); a->setCheckable(true); a->setChecked(false); connect(a, SIGNAL(toggled(b
en: Show &Line Numbers
ja: 行番号を表示(&L)

en: Turn the line numbers on/off in the editor
ja: エディタの行番号の表示/非表示を切り替え

en: Show Line Numbers: Turn the line numbers on/off in the editor
ja: 行番号を表示: エディタの行番号の表示/非表示を切り替えます

en: Get help on the command under the cursor
ja: カーソルの下のコマンドに関するヘルプを表示

en: Context Help: Get help on the command under the cursor
ja: コンテキストヘルプ: カーソルの下のコマンドに関するヘルプを表示します

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help: Open manual for KTurtle
ja: ヘルプ: KTurtle ハンドブックを開きます

en: Console
ja: コンソール

en: Execute
ja: 実行

en: Execute: Executes the current line in the console
ja: 実行: コンソールの現在の行を実行します

[ctx: @option:radio]
en: &Full Speed
ja: フルスピード(&F)

en: Run the program at full speed
ja: プログラムをフルスピードで実行

en: Full Speed: Run the program at full speed
ja: フルスピード: プログラムをフルスピードで実行します

[ctx: @option:radio choose the slow speed]
en: &Slow
ja: 遅く(&S)

en: Run the program at a slow speed
ja: プログラムを遅いスピードで実行

en: Slow Speed: Run the program at a slow speed
ja: 遅く: プログラムを遅いスピードで実行します

[ctx: @option:radio]
en: S&lower
ja: もっと遅く(&L)

en: Run the program at a slower speed
ja: プログラムをもっと遅いスピードで実行

en: Slower Speed: Run the program at a slower speed
ja: もっと遅く: プログラムをもっと遅いスピードで実行します

[ctx: @option:radio]
en: Sl&owest
ja: 最も遅く(&O)

en: Run the program at the slowest speed
ja: プログラムを最も遅いスピードで実行

en: Slowest Speed: Run the program at the slowest speed
ja: 最も遅く: プログラムを最も遅いスピードで実行します

[ctx: @option:radio]
en: S&tep-by-Step
ja: ステップごと(&T)

en: Run the program one step at a time
ja: プログラムを 1 ステップずつ実行

en: Step Speed: Run the program one step at a time
ja: ステップごと: プログラムを 1 ステップずつ実行します

en: Canvas: This is where the turtle moves and draws when the program is running
ja: キャンバス: プログラムを実行するとカメがこの上を移動して絵を描きます

en: E&rrors
ja: エラー(&R)

en: &Editor
ja: エディタ(&E)

en: Editor: Write your KTurtle commands here
ja: エディタ: ここに KTurtle のコードを入力します

en: &Inspector
ja: インスペクタ(&I)

en: Inspector: See information about variables and functions when the program runs
ja: インスペクタ: 実行中のプログラムの変数と関数の情報を表示します

en: Switch to the %1 dictionary
ja: %1 辞書に切り替え

en:  OVR
ja:  上書

en:  INS
ja:  挿入

en: Help on: %1
ja: ヘルプ: %1

en:  Line: %1 Column: %2
ja:  行: %1 列: %2

en: mathematical operator
ja: 算数の演算子

en: expression
ja: 式

en: boolean operator
ja: ブール演算子

en: command
ja: コマンド

en: Could not change the language to %1.
ja: 言語を %1 に変更できませんでした。

en: English [built in]
ja: 英語 [ビルトイン]

en: untitled
ja: タイトルなし

en: Save as Picture
ja: 画像として保存

en: PNG Images
ja: PNG 画像

en: Input
ja: 入力

en: Message
ja: メッセージ
