kturtle - en to mk translation catalogue (22 entries)

en: The program you are currently working on is not saved. By continuing you may lose the changes you have made.
mk: Програмата на која што работите во моментов не е зачувана. Ако продолжите може да ги загубите промените што сте ги направиле.

en: Unsaved File
mk: Незачувана датотека

en: &Discard Changes
mk: О&тфрли промени

en: line
mk: Линија

en: description
mk: Опис

en: number
mk: Број

en: The %1 command accepts no parameters.
mk: Наредбата „%1“ не прифаќа параметри.

en: The %1 command only accepts a string as its parameter.
mk: Наредбата „%1“ прифаќа само низа како параметар.

en: The %1 command only accepts strings as its parameters.
mk: Наредбата „%1“ прифаќа само низи како параметри.

en: The %1 command only accepts a number as its parameter.
mk: Наредбата „%1“ прифаќа само број како параметар.

en: The %1 command only accepts numbers as its parameters.
mk: Наредбата „%1“ прифаќа само броеви како параметри.

en: KTurtle
mk: КЖелка

note: i18n("Show &Console"), this); actionCollection()->addAction("show_console", a); a->setStatusTip(i18n("Show or hide the interactive Console tab")); a->setWhatsThis(i18n("Show Console: Show or hide the interactive Console tab")); a->setCheckable(true); a->setChecked(false); connect(a, SIGNAL(toggled(b
en: Show &Line Numbers
mk: Прикажи броеви на &линии

en:  OVR
mk:  ВРЗ

en:  INS
mk:  ВМЕТ

en: Help on: %1
mk: Помош за: %1

en:  Line: %1 Column: %2
mk:  Линија: %1 Колона: %2

en: <number>
mk: <број>

en: <comment>
mk: <коментар>

en: <string>
mk: <низа>

en: Input
mk: Внес

en: Message
mk: Порака
