kturtle - en to nb translation catalogue (252 entries)

en: bold
nb: halvfet

en: italic
nb: kursiv

en: underline
nb: understreking

en: overline
nb: overstreking

en: strikeout
nb: gjennomstreking

en: Amount red:
nb: Mengde rødt:

en: Amount green:
nb: Mengde grønt:

en: Amount blue:
nb: Mengde blått:

en: &Copy to clipboard
nb: &Kopier til utklippstavla

en: &Paste to editor
nb: &Lim inn til redigeringen

en: Write a command here and press enter...
nb: SKriv en kommando er og trykk Enter ‥

en: Console: quickly run single commands -- write a command here and press enter.
nb: Konsoll: kjør kjapt enkeltkommandoer ‒ skriv en kommando her og trykk Enter.

en: Console:
nb: Konsoll:

en: <p style='white-space:pre'><b>ERROR:</b> %1</p>
nb: <p style='white-space:pre'><b>FEIL:</b> %1</p>

en: Command &type:
nb: Kommando&type

en: &Previous direction:
nb: &Forrige retning:

en: &New direction:
nb: &Ny retning:

en: Open
nb: Åpne

en: Turtle code files
nb: Filer for turtle-kode

en: All files
nb: Alle filer

en: The file you try to open is not a valid KTurtle script, or is incompatible with this version of KTurtle.
    Cannot open %1
nb: FIla du forsøker å åpne er ikke et gyldig KTurtle-skript, eller passer ikke med denne versjonen av KTurtle.
    Kan ikke åpne %1

en: Save As
nb: Lagre som

en: The program you are currently working on is not saved. By continuing you may lose the changes you have made.
nb: Programmet du arbeider på er ikke lagret. Hvis du fortsetter vil du miste alle endringene du har gjort.

en: Unsaved File
nb: Ulagret fil

en: &Discard Changes
nb: &Forkast endringer

en: In this list you find the error(s) that resulted from running your code.
    Good luck!
nb: Her finner du en oversikt over feilene som oppstod når du kjørte programmet ditt.
    Lykke til!

en: line
nb: linje

en: description
nb: beskrivelse

en: code
nb: kode

en: Hide Errors
nb: Gjem feil

en: No errors occurred yet.
nb: Ingen feil er oppstått ennå.

en: Variables
nb: Variabler

en: Functions
nb: Funksjoner

en: Tree
nb: Tre

en: name
nb: navn

en: value
nb: verdi

en: No variables
nb: Ingen variabler

en: parameters
nb: parametre

en: No learned functions
nb: Ingen lærte funksjoner

[ctx: undefined type of a variable]
en: empty
nb: tom

en: boolean
nb: boolsk

en: number
nb: tall

en: string
nb: streng

en: None
nb: Ingen

en: Cannot return outside a function.
nb: Kan ikke returnere utenfor en funksjon.

en: The %1 command accepts no parameters.
nb: Kommandoen «%1» kan ikke ta parametere.

en: The %2 command was called with %3 but needs 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but needs %1 parameters.
nb[0]: Kommandoen «%2» ble kalt med %3, men  trenger én parameter.
nb[1]: Kommandoen «%2» ble kalt med %3, men trenger %1 parametre.

en: The %2 command was called with %3 but only accepts 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but only accepts %1 parameters.
nb[0]: Kommandoen «%2» ble kalt med %3, men den kan bare bruke én parameter.
nb[1]: Kommandoen «%2» ble kalt med %3, men den kan bare bruke %1 parametre.

en: The %1 command only accepts a string as its parameter.
nb: Kommandoen «%1» kan bare ta en tekst som parameter.

en: The %1 command only accepts strings as its parameters.
nb: Kommandoen «%1» kan bare ta tekster som parametere.

en: The %1 command only accepts a number as its parameter.
nb: Kommandoen «%1» kan bare ta et tall som parameter.

en: The %1 command only accepts numbers as its parameters.
nb: Kommandoen «%1» kan bare ta tall som parametere.

en: The %1 command only accepts an answer as its parameter.
nb: Kommandoen «%1» kan bare ta et svar som parameter.

en: The %1 command only accepts answers as its parameters.
nb: Kommandoen «%1» kan bare ta svar som parametere.

en: The variable '%1' was used without first being assigned to a value
nb: Variabelen «%1» ble brukt uten først å ha blitt tilordnet en verdi.

en: An unknown function named '%1' was called
nb: Det ble forsøkt å gjøre kall til en ukjent funksjon med navn «%1»

en: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3
nb: Funksjonen «%1» ble kalt med «%2», men de må kalles med «%3»

[ctx: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3]
en: 1 parameter | %1 parameters
nb[0]: 1 parameter
nb[1]: %1 parametre

en: ASSERT failed
nb: ASSERT mislyktes!

en: 'And' needs two variables
nb: «And» trenger to variable

en: 'Or' needs two variables
nb: «Or» trenger to variable

en: I need something to do a not on
nb: Jeg må ha noe å utføre en «not» på.

en: I cannot do a '==' without 2 variables
nb: Jeg kan ikke utføre «==» uten to variable

en: I cannot do a '!=' without 2 variables
nb: Jeg kan ikke utføre en «!=» uten to variable

en: I cannot do a '>' without 2 variables
nb: Jeg kan ikke utføre en «>» uten to variable

en: I cannot do a '<' without 2 variables
nb: Jeg kan ikke utføre en «<» uten to variable

en: I cannot do a '>=' without 2 variables
nb: Jeg kan ikke gjøre en «>=» uten to variable

en: I cannot do a '<=' without 2 variables
nb: Jeg kan ikke utføre en «<=» uten to variable

en: You need two numbers or string to do an addition
nb: Du trenger to tall eller strenger for å addere

en: You need two numbers to subtract
nb: Du trenger to tall for å kunne subtrahere

en: You tried to subtract from a non-number, '%1'
nb: Du prøvde å subtrahere fra noe som ikke er et tall, «%1»

en: You tried to subtract a non-number, '%1'
nb: Du prøvde å subtrahere noe som ikke er et tall, «%1»

en: You need two numbers to multiplicate
nb: Du trenger to tall for å multiplisere

en: You tried to multiplicate a non-number, '%1'
nb: Du prøvde å multiplisere noe som ikke er et tall. «%1»

en: You tried to multiplicate by a non-number, '%1'
nb: Du prøvde å multiplisere med noe som ikke er et tall, «%1»

en: You need two numbers to divide
nb: Du trenger to tall for å dividere

en: You tried to divide by zero
nb: Du prøvde å dividere med null

en: You tried to divide a non-number, '%1'
nb: Du prøvde å dividere noe som ikke er et tall. «%1»

en: You tried to divide by a non-number, '%1'
nb: Du prøvde å dividere med noe som ikke er et tall, «%1»

en: You need two numbers to raise a power
nb: Du trenger to tall for å for å opphøye

en: The result of an exponentiation was too large
nb: Resultatet av en eksponentiering var for stort

en: You tried to raise a non-number to a power, '%1'
nb: Du prøvde å opphøye noe som ikke er et tall, «%1»

en: You tried to raise the power of a non-number, '%1'
nb: Du prøvde å opphøye et tall i noe som ikke er et tall, «%1»

en: You need one variable and a value or variable to do a '='
nb: Du trenger en variabel og en verdi eller variabel for å utføre en «=»

en: The function '%1' is already defined.
nb: Funksjonen «%1» er allerede definert.

en: Can't do a sqrt of a negative number
nb: Kan ikke ta kvadratrot av et negativt tall

en: Expected a command, instead got '%1'
nb: Ventet en kommando, fikk «%1» i stedet

en: Could not understand '%1'
nb: Kunne ikke forstå «%1»

en: A comma was expected here...
nb: Det skulle vært et komma her …

en: Did not expect '%1', instead expected the line to end after %2
nb: Ventet ikke «%1», ventet i stedet at linja sluttet etter %2

en: Expected an assignment, '=', after the variable '%1'
nb: Ventet en tilordning, «=», etter variabelen «%1»

en: Did not expect '%1', instead expected a closing parenthesis, ')'
nb: Ventet ikke «%1», men ventet å finne en sluttparentes, «)»

en: Expected 'to' after 'for'
nb: Ventet «til» etter «for»

en: Expected a name for a command after 'learn' command
nb: Forventet et navn på en kommando etter «lær»-kommandoen.

en: You cannot put '%1' here.
nb: Du kan ikke sette «%1» her.

en: Text string was not properly closed, expected a double quote, ' " ', to close the string.
nb: Tekstrengen var ikke avsluttet riktig, forventet etdobbelt hermetegn, «"», for å lukke strengen.

en: 'for' was called wrongly
nb: «for» ble kalt på feil måte

en: Expected a scope after the 'learn' command
nb: Forventet et omfang etter «lær»-kommandoen.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nb: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (examples)
en: &Examples
nb: &Eksempler

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nb: &Rediger

note: i18n: ectx: Menu (canvas)
en: &Canvas
nb: &Ark

note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
nb: &Kjør

note: i18n: ectx: Menu (speed)
en: &Run Speed
nb: Kjø&rehastighet

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
nb: Verk&tøy

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nb: &Innstillinger

note: i18n: ectx: Menu (language)
en: &Script Language
nb: &Skriptspråk

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
nb: &Hjelp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nb: Hovedverktøylinje

en: KTurtle is an educational programming environment that aims to make learning how to program as easy as possible. To achieve this KTurtle makes all programming tools available from the user interface. The programming language used is TurtleScript which allows its commands to be translated.
nb: KTurtle er et pedagogisk programmeringsverktøy som sikter på å gjøre det så enkelt som mulig å lære programmering. For å oppnå dette gjør KTurtle alle programmeringsverktøy tilgjengelige fra brukerflaten. Programspråket som brukes er TurtleScript som gjør det mulig å oversette kommandoene.

en: Initiator and core developer
nb: Initiativtaker og hovedutvikler

en: Core developer
nb: Hovedutvikler

en: File or URL to open (in the GUI mode)
nb: Fil eller URL som skal åpnes (i grafisk brukergrensesnitt)

en: Starts KTurtle in D-Bus mode (without a GUI), good for automated unit test scripts
nb: Starter KTurtle i D-Bus-modus (uten grafisk brukergrensesnitt), bra for automatiske enhetstest-skripter

en: Starts KTurtle in testing mode (without a GUI), directly runs the specified local file
nb: Starter KTurtle i test-modus (uten grafisk brukergrensesnitt) og kjører den oppgitte lokale fila.

en: Specifies the localization language by a language code, defaults to "en_US" (only works in testing mode)
nb: Fastsetter språk ved hjelp av en språkkode. «en_US» er standard. (virker bare i test-modus.)

note: i18n("Only tokenizes the turtle code (only works in testing mode)")));
en: Translates turtle code to embeddable C++ example strings (for developers only)
nb: Oversetter turtle-kode til innbyggbar C++ eksempelstrenger( kun for utviklere)

[ctx: @info:status the application is ready for commands]
en: Ready
nb: Klar

en: Create a new file
nb: Opprett en ny fil

en: New File: Create a new file
nb: Opprett en ny fil

en: Open an existing file
nb: Åpne en eksisterende fil

en: Open File: Open an existing file
nb: Åpne fil: Åpne en eksisterende fil

en: Open a recently used file
nb: Åpne en nylig brukt fil

en: Open Recent File: Open a recently used file
nb: Åpne nylig brukt :Åpne en nylig brukt fil

en: Get more examples...
nb: Hent fler eksempler …

en: Save the current file to disk
nb: Lagre gjeldende fil til disk

en: Save File: Save the current file to disk
nb: Lagre: Lagre gjeldende fil til disk

en: Save the current file under a different name
nb: Lagre gjeldende fil med et nytt navn

en: Save File As: Save the current file under a different name
nb: Lagre som: Lagre gjeldende fil med et nytt navn

en: Export to &HTML...
nb: Eksporter til &HTML …

en: Export the contents of the editor as HTML
nb: Eksporter innholdet i redigeringen som HTML

en: Export to HTML: Export the contents of the editor as HTML
nb: Eksporter til HTML: Eksporter innholdet i redigeringen som HTML

en: Print the code
nb: Skriv ut programmet

en: Print: Print the code
nb: Skriv ut: Skriv ut programmet

en: Quit KTurtle
nb: Avslutt KTurtle

en: Quit: Quit KTurtle
nb: Avslutt: Avslutter KTurtle …

en: Undo a change in the editor
nb: Angre en endring i redigeringen

en: Undo: Undo a change in the editor
nb: Angre: Angre en endring i redigeringen

en: Redo a previously undone change in the editor
nb: Gjenopprett en endring som ble angret

en: Redo: Redo a previously undone change in the editor
nb: Gjenopprett: Gjenopprett en endring som ble angret

en: Cut the selected text to the clipboard
nb: Klipp ut valgt tekst til utklippstavle

en: Cut: Cut the selected text to the clipboard
nb: Klipp ut: Klipp ut valgt tekst til utklippstavle

en: Copy the selected text to the clipboard
nb: Kopier utvalgt tekst til utklippstavla

en: Copy: Copy the selected text to the clipboard
nb: Kopier: Kopier utvalgt tekst til utklippstavla

en: Paste the clipboard's content into the current selection
nb: Lim inn innholdet i utklippstavla i gjeldene utvalg

en: Paste: Paste the clipboard's content into the current selection
nb: Lim inn: Lim inn innholdet i utklippstavla i gjeldene utvalg

en: Select all the code in the editor
nb: Velg all koden som er i skriveprogrammet

en: Select All: Select all the code in the editor
nb: Valg alt: Velg all koden som er i skriveprogrammet

en: Overwrite Mode
nb: Overskrivingsmodus

en: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
nb: Skift mellom «sett inn»-modus og «skriv over»-modus

en: Overwrite Mode: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
nb: Overskriving: bytt mellom «sett inn»-modus og «skriv over»-modus

en: Search through the code in the editor
nb: Let gjennom koden i skriveprogrammet

en: Find: Search through the code in the editor
nb: Finn: Let gjennom koden i skriveprogrammet

en: Continue searching through the code in the editor
nb: Fortsett å lete gjennom koden i skriveprogrammet

en: Find Next: Continue searching through the code in the editor
nb: Fin  neste: Fortsett å lete gjennom koden i skriveprogrammet

en: Continue searching backwards through the code in the editor
nb: Fortsett å lete baklengs gjennom koden i skriveprogrammet

en: Find Previous: Continue searching backwards through the code in the editor
nb: Finn forrige: Fortsett å lete baklengs gjennom koden i skriveprogrammet

en: Export to &Image (PNG)...
nb: Lagre som b&ilde (PNG) …

en: Export the current canvas to a PNG raster image
nb: Lagre gjeldende tegnefelt som et PNG rasterbilde

en: Export to PNG: Export the current canvas to a PNG raster image
nb: Eksporter til PNG: Eksporter gjeldende tegnefelt til et PNG rasterbilde

en: Export to &Drawing (SVG)...
nb: Eksporter til &tegning (SVG) …

en: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
nb: Eksporter gjeldende tegnefelt til  Skalerbar VektorGrafikk-bilder

en: Export to SVG: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
nb: Eksporter til SVG: Eksporter gjeldende tegnefelt til Skalerbar VektorGrafikk

en: &Print Canvas...
nb: Sk&riv ut tegnefeltet …

en: Print the canvas
nb: Skriv ut tegnefeltet

en: Print: Print the canvas
nb: Skriv ut: Skriv ut tegnefeltet

en: Execute the program
nb: Kjør programmet

en: Run: Execute the program
nb: Kjør: Kjør programmet

en: Pause execution
nb: Ta pause i programkjøringen

en: Pause: Pause execution
nb: Pause: Pause programkjøring

en: &Abort
nb: &Avbryt

en: Stop executing program
nb: &Stopp kjøring

en: Abort: Stop executing program
nb: &Stopp kjøring

note: i18n("&Indent"), "format-indent-more", CTRL+Key_I, this, SLOT(slotIndent()), ac, "edit_indent"); i18n("&Unindent"), "format-indent-less", CTRL+SHIFT+Key_I, this, SLOT(slotUnIndent()), ac, "edit_unindent"); i18n("Cl&ean Indentation"), 0, 0, this, SLOT(slotCleanIndent()), ac, "edit_cleanIndent"); i18n
en: &Direction Chooser...
nb: &Retningsvelger …

en: Shows the direction chooser dialog
nb: Viser dialogvindu for retningsvelger

en: Direction Chooser: Show the direction chooser dialog
nb: Retningsvelger: Vis dialogvindu for retningsvelger

en: &Color Picker...
nb: &Fargevelger …

en: Shows the color picker dialog
nb: Viser dialogvindu for fargevelger

en: Color Picker: Show the color picker dialog
nb: Fargevelger: Vis dialogvindu for fargevelger

en: Show &Editor
nb: Vis &skriveprogram

en: Show or hide the Code Editor
nb: Vis eller skjul skriveprogrammet for programkode

en: Show Code Editor: Show or hide the Code Editor
nb: Vis skriveprogram: Vis skriveprogram for programkode

en: Show &Inspector
nb: Vis &inspektør

en: Show or hide the Inspector
nb: Vis eller skjul inspektøren

en: Show Inspector: Show or hide the Inspector
nb: Vis inspektør: Vis eller skjul inspektøren

en: Show E&rrors
nb: Vis &feil

en: Show or hide the Errors tab
nb: Vis eller skjul Feil-fanen

en: Show Errors: Show or hide the Errors tab
nb: Vis feil: Vis eller skjul Feil-fanen

note: i18n("Show &Console"), this); actionCollection()->addAction("show_console", a); a->setStatusTip(i18n("Show or hide the interactive Console tab")); a->setWhatsThis(i18n("Show Console: Show or hide the interactive Console tab")); a->setCheckable(true); a->setChecked(false); connect(a, SIGNAL(toggled(b
en: Show &Line Numbers
nb: Vis &linjenummer

en: Turn the line numbers on/off in the editor
nb: Skru av/på linjenummer i skriveprogrammet

en: Show Line Numbers: Turn the line numbers on/off in the editor
nb: Vis linjenummer: Skru av/på linjenummer i skriveprogrammet

en: Get help on the command under the cursor
nb: Få hjelp til kommandoen under skrivemerket

en: Context Help: Get help on the command under the cursor
nb: Hjelp: Få hjelp til kommandoen under skrivemerket

en: Help
nb: Hjelp

en: Help: Open manual for KTurtle
nb: Hjelp: Åpne håndboka om KTurtle

en: Console
nb: Konsoll

en: Execute
nb: Kjør

en: Execute: Executes the current line in the console
nb: Kjør: Kjører gjeldende linje i konsollet

en: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
nb: Kjør programmet, eller bruk nedtrekksmenyen til å velge kjørehastighet

en: Run: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
nb: Kjør: Kjør programmet, eller bruk nedtrekksmenyen til å velge kjørehastighet

[ctx: @option:radio]
en: Full Speed (&no highlighting and inspector)
nb: Full fart  (i&ngen utheving og inspektør)

en: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
nb: Kjør programmet i full fart, med framheving og inspektør slått av

en: Full Speed: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
nb: Full fart: Kjør programmet i full fart, med framheving og inspektør slått av

[ctx: @option:radio]
en: &Full Speed
nb: &Full fart

en: Run the program at full speed
nb: Kjør programmet i full fart

en: Full Speed: Run the program at full speed
nb: Full fart: Kjør programmet i full fart

[ctx: @option:radio choose the slow speed]
en: &Slow
nb: &Sakte

en: Run the program at a slow speed
nb: Kjør prøgrammet i sakte fart

en: Slow Speed: Run the program at a slow speed
nb: Sakte fart: Kjør programmet i sakte fart

[ctx: @option:radio]
en: S&lower
nb: Saktere

en: Run the program at a slower speed
nb: Kjør programmet i saktere fart

en: Slower Speed: Run the program at a slower speed
nb: Saktere: Kjør programmet i saktere fart

[ctx: @option:radio]
en: Sl&owest
nb: Saktest

en: Run the program at the slowest speed
nb: Kjør programmet i sakteste fart

en: Slowest Speed: Run the program at the slowest speed
nb: Saktest fart: Kjør programmet i saktest fart

[ctx: @option:radio]
en: S&tep-by-Step
nb: Steg for steg

en: Run the program one step at a time
nb: Kjør programmet steg for steg

en: Step Speed: Run the program one step at a time
nb: Steg for steg: Kjør programmet steg for steg

en: Canvas: This is where the turtle moves and draws when the program is running
nb: Ark: Her beveger skilpadden seg og tegner når programmet kjører

en: E&rrors
nb: F&eil

en: &Editor
nb: Skriv&eprogram

en: Editor: Write your KTurtle commands here
nb: Skriveprogram: Skriv inn KTurtle-kommandoer her

en: &Inspector
nb: &Inspektør

en: Inspector: See information about variables and functions when the program runs
nb: Inspektør: Se informasjon om variable og funksjoner når programmet kjører

en: Switch to the %1 dictionary
nb: Skift til ordbok %1

en: <nothing under cursor>
nb: <ingenting under markøren>

en: Help on: %1
nb: Hjelp om: %1

en:  Line: %1 Column: %2
nb:  Linje: %1 Kolonne: %2

en: "%1" <%2>
nb: «%1» <%2>

en: <variable>
nb: <variabel>

en: <number>
nb: <tall>

en: <comment>
nb: <kommentar>

en: <string>
nb: <streng>

en: scope
nb: virkefelt

en: assignment
nb: tilordning

en: parenthesis
nb: parentes

en: mathematical operator
nb: matematisk operator

en: expression
nb: uttrykk

en: boolean operator
nb: boolsk operator

en: learned command
nb: lært kommando

en: argument separator
nb: argumentskille

en: command
nb: kommando

en: controller command
nb: styringskommando

en: Could not change the language to %1.
nb: Klarte ikke å skifte språk til %1

en: English [built in]
nb: Engelsk [innebygd]

en: untitled
nb: uten tittel

en: Save as Picture
nb: Lagre som bilde

en: PNG Images
nb: PNG-bilder

en: Scalable Vector Graphics
nb: SVG – Skalerbar vektorgrafikk

en: HTML documents
nb: HTML-dokumenter

en: Input
nb: Inndata

en: Message
nb: Melding
