kturtle - en to nds translation catalogue (254 entries)

en: bold
nds: fett

en: italic
nds: kursiev

en: underline
nds: ünnerstreken

en: overline
nds: överstreken

en: strikeout
nds: dörstreken

en: Amount red:
nds: Rootmengde:

en: Amount green:
nds: Gröönmengde:

en: Amount blue:
nds: Blaagmengde:

en: &Copy to clipboard
nds: Na Twischenaflaag &koperen

en: &Paste to editor
nds: Na Editor &infögen

en: Write a command here and press enter...
nds: Hier en Befehl ingeven un de Ingaavtast drücken...

en: Console: quickly run single commands -- write a command here and press enter.
nds: Konsool: Gau enkel Befehlen utföhren -- giff hier en Befehl in un drück de Ingaavtast.

en: Console:
nds: Konsool:

en: <p style='white-space:pre'><b>ERROR:</b> %1</p>
nds: <p style='white-space:pre'><b>FEHLER:</b> %1</p>

en: Command &type:
nds: Befehl&typ:

en: &Previous direction:
nds: &Verleden Richt:

en: &New direction:
nds: &Nieg Richt:

en: Open
nds: Opmaken

en: Turtle code files
nds: Schildpaddkode-Dateien

en: All files
nds: All Dateien

en: The file you try to open is not a valid KTurtle script, or is incompatible with this version of KTurtle.
    Cannot open %1
nds: De Datei, de Du opmaken wullt, gellt nich as KTurtle-Skript, oder is nich to disse KTurtle-Verschoon kompatibel.
    "%1" lett sik nich opmaken.

en: Save As
nds: Sekern as

en: The program you are currently working on is not saved. By continuing you may lose the changes you have made.
nds: Dat Programm, dat Du jüst bewerkst, is nich sekert. Wenn Du wiedermaakst, kaamt Dien Ännern weg.

en: Unsaved File
nds: Nich sekert Datei

en: &Discard Changes
nds: Ännern &wegsmieten

en: In this list you find the error(s) that resulted from running your code.
    Good luck!
nds: Disse List wiest de Fehlers, de bi't Utföhren vun Dien Logo-Kode rutsuern.
    Veel Glück!

en: line
nds: Reeg

en: description
nds: Beschrieven

en: code
nds: Kode

en: Hide Errors
nds: Fehlers versteken

en: No errors occurred yet.
nds: Betherto geev dat keen Fehlers.

en: Variables
nds: Variabeln

en: Functions
nds: Funkschonen

en: Tree
nds: Boom

en: name
nds: Naam

en: value
nds: Weert

en: type
nds: Typ

en: No variables
nds: Keen Variabeln

en: parameters
nds: Parameters

en: No learned functions
nds: Keen lehrt Funkschonen

[ctx: undefined type of a variable]
en: empty
nds: leddig

en: boolean
nds: Boolsch

en: number
nds: Tall

en: string
nds: Tekenkeed

en: None
nds: Keen

en: Cannot return outside a function.
nds: Buten en Funkschoon is Torüchgahn nich mööglich.

en: The %1 command accepts no parameters.
nds: De Befehl "%1" nimmt keen Parameters an.

en: The %2 command was called with %3 but needs 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but needs %1 parameters.
nds[0]: De Befehl "%2" wöör mit %3 opropen, man bruukt een Parameter.
nds[1]: De Befehl "%2" wöör mit %3 opropen, man bruukt %1 Parameters.

en: The %2 command was called with %3 but only accepts 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but only accepts %1 parameters.
nds[0]: De Befehl "%2" wöör mit "%3" opropen, man nimmt bloots een Parameter an.
nds[1]: De Befehl "%2" wöör mit "%3" opropen, man nimmt bloots %1 Parameters an.

en: The %1 command only accepts a string as its parameter.
nds: De Befehl "%1" nimmt bloots en Tekenkeed as Parameter an.

en: The %1 command only accepts strings as its parameters.
nds: De Befehl "%1" nimmt bloots Tekenkeden as Parameters an.

en: The %1 command only accepts a number as its parameter.
nds: De Befehl "%1" nimmt bloots en Tall as Parameter an.

en: The %1 command only accepts numbers as its parameters.
nds: De Befehl "%1" nimmt bloots Tallen as Parameters an.

en: The %1 command only accepts an answer as its parameter.
nds: De Befehl "%1" nimmt bloots en Antwoort as Parameter an.

en: The %1 command only accepts answers as its parameters.
nds: De Befehl "%1" nimmt bloots Antwoorden as Parameters an.

en: The variable '%1' was used without first being assigned to a value
nds: Du hest de Variabel "%1" bruukt, man ehr nich toeerst en Weert towiest

en: An unknown function named '%1' was called
nds: Du hest en nich begäng Funkschoon mit den Naam "%1" opropen

en: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3
nds: Du hest de Funkschoon "%1" mit %2 opropen, man se schull mit %3 opropen warrn

[ctx: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3]
en: 1 parameter | %1 parameters
nds[0]: 1 Parameter
nds[1]: %1 Parameters

en: ASSERT failed
nds: "BESEKER" is fehlslaan

en: 'And' needs two variables
nds: "Un" bruukt twee Variabeln

en: 'Or' needs two variables
nds: "Oder" bruukt twee Variabeln

en: I need something to do a not on
nds: Du muttst "Nich" op jichtenswat anwennen

en: I cannot do a '==' without 2 variables
nds: "==" bruukt twee Variabeln

en: I cannot do a '!=' without 2 variables
nds: "!=" bruukt twee Variabeln

en: I cannot do a '>' without 2 variables
nds: ">" bruukt twee Variabeln

en: I cannot do a '<' without 2 variables
nds: "<" bruukt twee Variabeln

en: I cannot do a '>=' without 2 variables
nds: ">=" bruukt twee Variabeln

en: I cannot do a '<=' without 2 variables
nds: "<=" bruukt twee Variabeln

en: You need two numbers or string to do an addition
nds: För en Tosamentellen bruukst Du 2 Tekenkeden oder Tallen

en: You need two numbers to subtract
nds: För't Aftrecken bruukst Du 2 Tallen

en: You tried to subtract from a non-number, '%1'
nds: Du wullst wat vun en Nich-Tall ("%1") aftrecken

en: You tried to subtract a non-number, '%1'
nds: Du wullst en Nich-Tall ("%1")aftrecken

en: You need two numbers to multiplicate
nds: För't Maalnehmen bruukst Du twee Tallen

en: You tried to multiplicate a non-number, '%1'
nds: Du wullst en Nich-Tall ("%1") maalnehmen

en: You tried to multiplicate by a non-number, '%1'
nds: Du wullst mit en Nich-Tall ("%1") maalnehmen

en: You need two numbers to divide
nds: För't Delen bruukst Du twee Tallen

en: You tried to divide by zero
nds: Du wullst dör Null delen

en: You tried to divide a non-number, '%1'
nds: Du wullst en Nich-Tall ("%1") delen

en: You tried to divide by a non-number, '%1'
nds: Du wullst dör en Nich-Tall ("%1") delen

en: You need two numbers to raise a power
nds: För en Hoochmaal bruukst Du twee Tallen

en: The result of an exponentiation was too large
nds: Dat Resultaat vun en Potenzreken weer to groot.

en: You tried to raise a non-number to a power, '%1'
nds: Du wullst en Nich-Tall ("%1") hoochmaalnehmen

en: You tried to raise the power of a non-number, '%1'
nds: Du wullst mit en Nich-Tall ("%1") hoochmaalnehmen

en: You need one variable and a value or variable to do a '='
nds: "=" bruukt een Variabel un een Variabel oder Weert

en: The function '%1' is already defined.
nds: Dat gifft de Funkschoon "%1" al!

en: Can't do a sqrt of a negative number
nds: Wörtel vun en negatiev Tall lett sik nich utreken

en: Expected a command, instead got '%1'
nds: Befehl verwacht, man "%1" funnen

en: Could not understand '%1'
nds: "%1" lett sik nich verstahn

en: A comma was expected here...
nds: Hier wöör en Komma verwacht

en: Did not expect '%1', instead expected the line to end after %2
nds: "%1" wöör nich verwacht - de Reeg schull achter "%2" ophollen

en: Expected an assignment, '=', after the variable '%1'
nds: Na de Variabel "%1" wöör en Towiesen ("=") verwacht

en: Did not expect '%1', instead expected a closing parenthesis, ')'
nds: "%1" wöör nich verwacht, ansteed schull dor en sluten Klemm ")" stahn

en: Expected 'to' after 'for'
nds: Na "vun" wöör "bet" verwacht

en: Expected a name for a command after 'learn' command
nds: Na den Befehl "lehr" wöör en Naam för en Befehl verwacht

en: You cannot put '%1' here.
nds: Du kannst "%1" hier nich bruken!

en: Text string was not properly closed, expected a double quote, ' " ', to close the string.
nds: Texttekenkeed wöör nich propper afslaten, en Goosfööt-Teken »"« wöör för't Enn verwacht

en: 'for' was called wrongly
nds: Leeg Oproop vun "vun"

en: Expected a scope after the 'learn' command
nds: Na den Befehl "lehr" wöör en Tuun verwacht

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nds: &Datei

note: i18n: ectx: Menu (examples)
en: &Examples
nds: &Bispelen

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nds: &Bewerken

note: i18n: ectx: Menu (canvas)
en: &Canvas
nds: &Lienwand

note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
nds: &Utföhren

note: i18n: ectx: Menu (speed)
en: &Run Speed
nds: &Gauigkeit

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
nds: &Warktüüch

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nds: &Instellen

note: i18n: ectx: Menu (language)
en: &Script Language
nds: &Skriptspraak

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
nds: &Hülp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

en: KTurtle is an educational programming environment that aims to make learning how to program as easy as possible. To achieve this KTurtle makes all programming tools available from the user interface. The programming language used is TurtleScript which allows its commands to be translated.
nds: KTurtle is en Lehr-Programmsmeed, de dat Programmschrieven so eenfach as mööglich maken will. Dor stellt KTurtle op de Böversiet all Warktüüch för't Programmschrieven för praat. As Programmeerspraak warrt »TurtleScript« bruukt, wiel de TurtleScript-Befehlen sik översetten laat.

en: Initiator and core developer
nds: Anstoot, Hööftschriever

en: Core developer
nds: Hööftschriever

en: File or URL to open (in the GUI mode)
nds: Datei oder URL opmaken (op de Böversiet)

en: Starts KTurtle in D-Bus mode (without a GUI), good for automated unit test scripts
nds: KTurtle in D-Bus-Bedrief opropen (ahn graafsch Böversiet), goot för automaatsch Eenheiten-Testskripten

en: Starts KTurtle in testing mode (without a GUI), directly runs the specified local file
nds: KTurtle in Testbedrief opropen (ahn graafsch Böversiet), föhrt direktemang de angeven lokale Datei ut

en: Specifies the localization language by a language code, defaults to "en_US" (only works in testing mode)
nds: Gifft de Programmspraak mit en Spraakkode an, Standardweert is "en_US" (funkscheneert bloots in Testbedrief)

note: i18n("Only tokenizes the turtle code (only works in testing mode)")));
en: Translates turtle code to embeddable C++ example strings (for developers only)
nds: Schildpaddkode na inbettbor C++-Bispilltekenkeden översetten (bloots för Programmschrievers)

[ctx: @info:status the application is ready for commands]
en: Ready
nds: Praat

en: Create a new file
nds: Nieg Datei opstellen

en: New File: Create a new file
nds: Nieg Datei: En nieg Datei opstellen

en: Open an existing file
nds: En vörhannen Datei opmaken

en: Open File: Open an existing file
nds: Datei opmaken: En vörhannen Datei opmaken

en: Open a recently used file
nds: En tolest bruukt Datei opmaken

en: Open Recent File: Open a recently used file
nds: Tolest bruukt Datei opmaken: En tolest bruukt Datei opmaken

en: Get more examples...
nds: Mehr Bispelen halen...

en: Save the current file to disk
nds: De aktuelle Datei op de Fatsplaat sekern

en: Save File: Save the current file to disk
nds: Datei sekern: De aktuelle Datei op de Fastplaat sekern

en: Save the current file under a different name
nds: De aktuelle Datei mit en anner Naam sekern

en: Save File As: Save the current file under a different name
nds: Datei sekern as: De aktuelle Datei mit en anner Naam sekern

en: Export to &HTML...
nds: As &HTML exporteren...

en: Export the contents of the editor as HTML
nds: Den Editorinholt as HTML exporteren

en: Export to HTML: Export the contents of the editor as HTML
nds: As HTML exporteren: Den Editorinholt as HTML exporteren

en: Print the code
nds: Den Kode drucken

en: Print: Print the code
nds: Drucken: Den Kode drucken

en: Quit KTurtle
nds: KTurtle utmaken

en: Quit: Quit KTurtle
nds: Utmaken: KTurtle utmaken

en: Undo a change in the editor
nds: En Ännern binnen den Editor torüchnehmen

en: Undo: Undo a change in the editor
nds: Torüchnehmen: En Ännern binnen den Editor torüchnehmen

en: Redo a previously undone change in the editor
nds: En torüchnahmen Ännern binnen den Editor wedderherstellen

en: Redo: Redo a previously undone change in the editor
nds: Wedderhalen: En torüchnahmen Ännern binnen den Editor wedderherstellen

en: Cut the selected text to the clipboard
nds: Den utsöchten Text na de Twischenaflaag knippen

en: Cut: Cut the selected text to the clipboard
nds: Knippen: Den utsöchten Text na de Twischenaflaag knippen

en: Copy the selected text to the clipboard
nds: Den utsöchten Text na de Twischenaflaag koperen

en: Copy: Copy the selected text to the clipboard
nds: Koperen: Den utsöchten Text na de Twischenaflaag koperen

en: Paste the clipboard's content into the current selection
nds: Den Twischenaflaag-Inholt na de aktuelle Köör infögen

en: Paste: Paste the clipboard's content into the current selection
nds: Infögen: Den Twischenaflaag-Inholt na de aktuelle Köör infögen

en: Select all the code in the editor
nds: Den helen Kode binnen den Editor utsöken

en: Select All: Select all the code in the editor
nds: Allens utsöken: Den helen Kode binnen den Editor utsöken

en: Overwrite Mode
nds: Överschriev-Bedrief

en: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
nds: Twischen de Bedriefoorden "Infögen" un "Överschrieven" wesseln

en: Overwrite Mode: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
nds: Överschriev-Bedrief: Twischen de Bedriefoorden "Infögen" un "Överschrieven" wesseln

en: Search through the code in the editor
nds: Binnen den Kode in den Editor söken

en: Find: Search through the code in the editor
nds: Söken: Binnen den Kode in den Editor söken

en: Continue searching through the code in the editor
nds: Binnen den Kode in den Editor wiedersöken

en: Find Next: Continue searching through the code in the editor
nds: Nakamen söken: Binnen den Kode in den Editor wiedersöken

en: Continue searching backwards through the code in the editor
nds: Binnen den Kode in den Editor achterrut söken

en: Find Previous: Continue searching backwards through the code in the editor
nds: Verleden söken: Binnen den Kode in den Editor achterrut söken

en: Export to &Image (PNG)...
nds: As &Bild (PNG) exporteren...

en: Export the current canvas to a PNG raster image
nds: Dat aktuelle Lienwandbild as PNG-Rasterbild exporteren

en: Export to PNG: Export the current canvas to a PNG raster image
nds: As PNG exporteren: Dat aktuelle Lienwandbild as PNG-Rasterbild exporteren

en: Export to &Drawing (SVG)...
nds: As &SVG exporteren...

en: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
nds: Dat aktuelle Lienwandbild as skaleerbor Vektorbild exporteren

en: Export to SVG: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
nds: As SVG exporteren: Dat aktuelle Lienwandbild as skaleerbor Vektorbild exporteren

en: &Print Canvas...
nds: Lienwand drucken

en: Print the canvas
nds: De Lienwand drucken

en: Print: Print the canvas
nds: Drucken: De Lienwand drucken

en: Execute the program
nds: Dat Programm utföhren

en: Run: Execute the program
nds: Utföhren: Dat Programm utföhren

en: &Pause
nds: &Paus

en: Pause execution
nds: Utföhren anhollen

en: Pause: Pause execution
nds: Paus: Dat Utföhren anhollen

en: &Abort
nds: &Afbreken

en: Stop executing program
nds: Mit dat Utföhren vun't Programm ophollen

en: Abort: Stop executing program
nds: Afbreken: Mit dat Utföhren vun't Programm ophollen

note: i18n("&Indent"), "format-indent-more", CTRL+Key_I, this, SLOT(slotIndent()), ac, "edit_indent"); i18n("&Unindent"), "format-indent-less", CTRL+SHIFT+Key_I, this, SLOT(slotUnIndent()), ac, "edit_unindent"); i18n("Cl&ean Indentation"), 0, 0, this, SLOT(slotCleanIndent()), ac, "edit_cleanIndent"); i18n
en: &Direction Chooser...
nds: &Richtköör...

en: Shows the direction chooser dialog
nds: Wiest de Richtköör

en: Direction Chooser: Show the direction chooser dialog
nds: Richt utsöken: Wiets de Richtköör

en: &Color Picker...
nds: &Klöörköör...

en: Shows the color picker dialog
nds: Wiest den Klöörköör-Dialoog

en: Color Picker: Show the color picker dialog
nds: Klöörköör: Wiest den Klöörköör-Dialoog

en: Show &Editor
nds: &Editor wiesen

en: Show or hide the Code Editor
nds: Den Kodeeditor wiesen / versteken

en: Show Code Editor: Show or hide the Code Editor
nds: Kodeeditor wiesen: Den Kodeeditor wiesen / versteken

en: Show &Inspector
nds: &Luerfinster wiesen

en: Show or hide the Inspector
nds: Dat Luerfinster wiesen / versteken

en: Show Inspector: Show or hide the Inspector
nds: Luerfinster wiesen: Dat Luerfinster wiesen / versteken

en: Show E&rrors
nds: &Fehlers wiesen

en: Show or hide the Errors tab
nds: Dat Fehlerpaneel wiesen / versteken

en: Show Errors: Show or hide the Errors tab
nds: Fehlers wiesen: Dat Fehlerpaneel wiesen / versteken

note: i18n("Show &Console"), this); actionCollection()->addAction("show_console", a); a->setStatusTip(i18n("Show or hide the interactive Console tab")); a->setWhatsThis(i18n("Show Console: Show or hide the interactive Console tab")); a->setCheckable(true); a->setChecked(false); connect(a, SIGNAL(toggled(b
en: Show &Line Numbers
nds: &Reegnummern wiesen

en: Turn the line numbers on/off in the editor
nds: De Reegnummern binnen den Editor an- oder utmaken

en: Show Line Numbers: Turn the line numbers on/off in the editor
nds: Reegnummern wiesen: De Reegnummern binnen den Editor an- oder utmaken

en: Get help on the command under the cursor
nds: Na Hülp för den Befehl ünner den Blinker kieken

en: Context Help: Get help on the command under the cursor
nds: Kontexthülp: Na Hülp för den Befehl ünner den Blinker kieken

en: Help
nds: Hülp

en: Help: Open manual for KTurtle
nds: Hülp: Dat KTurtle-Handbook opmaken

en: Console
nds: Konsool

en: Execute
nds: Utföhren

en: Execute: Executes the current line in the console
nds: Utföhren: Föhrt de aktuelle Reeg in de Konsool ut

en: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
nds: Dat Programm utföhren oder de Loopgauheit ut dat Köörfeld utsöken

en: Run: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
nds: Utföhren: Dat Programm utföhren oder de Loopgauheit ut dat Köörfeld utsöken

[ctx: @option:radio]
en: Full Speed (&no highlighting and inspector)
nds: Gau (&ahn Markeren un Luerfinster)

en: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
nds: Dat Programm gau utföhren, Markeren un Luerfinster utmaakt

en: Full Speed: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
nds: Gau: Dat Programm gau utföhren, Markeren un Luerfinster utmaakt

[ctx: @option:radio]
en: &Full Speed
nds: &Gau

en: Run the program at full speed
nds: Dat Programm gau utföhren

en: Full Speed: Run the program at full speed
nds: Gau: Dat Programm gau utföhren

[ctx: @option:radio choose the slow speed]
en: &Slow
nds: &Langsam

en: Run the program at a slow speed
nds: Dat Programm langsam utföhren

en: Slow Speed: Run the program at a slow speed
nds: Langsam: Dat Programm langsam utföhren

[ctx: @option:radio]
en: S&lower
nds: L&angsamer

en: Run the program at a slower speed
nds: Dat Programm langsamer utföhren

en: Slower Speed: Run the program at a slower speed
nds: Langsamer: Dat Programm langsamer utföhren

[ctx: @option:radio]
en: Sl&owest
nds: &Bannig langsam

en: Run the program at the slowest speed
nds: Dat Programm langsamst utföhren

en: Slowest Speed: Run the program at the slowest speed
nds: Bannig langsam: Dat Programm langsamst utföhren

[ctx: @option:radio]
en: S&tep-by-Step
nds: S&chritt för Schritt

en: Run the program one step at a time
nds: Dat Programm schritt för Schritt utföhren

en: Step Speed: Run the program one step at a time
nds: Schritt för Schritt: Dat Programm schritt för Schritt utföhren

en: Canvas: This is where the turtle moves and draws when the program is running
nds: Wand: Hier löppt un dreiht sik de Schildpadde, wenn dat Programm bi is to lopen

en: E&rrors
nds: &Fehlers

en: Editor: Write your KTurtle commands here
nds: Editor: Hier kannst Du Dien KTurtle-Programmen ingeven

en: &Inspector
nds: &Luerfinster

en: Inspector: See information about variables and functions when the program runs
nds: Luerfinster: Variabeln un Funkschonen bekieken, bides dat Programm löppt

en: Switch to the %1 dictionary
nds: Na't Wöörbook "%1" wesseln

en:  OVR
nds:  Övr

en:  INS
nds:  Inf

en: <nothing under cursor>
nds: <Nix ünner den Blinker>

en: Help on: %1
nds: Hülp för: %1

en:  Line: %1 Column: %2
nds:  Reeg: %1 Striep: %2

en: <variable>
nds: <Variabel>

en: <number>
nds: <Tall>

en: <comment>
nds: <Kommentar>

en: <string>
nds: <Tekenkeed>

en: scope
nds: Rebeet

en: assignment
nds: Towiesen

en: parenthesis
nds: Klemm

en: mathematical operator
nds: Mathemaatsch Operater

en: expression
nds: Utdruck

en: boolean operator
nds: Boolsch Operater

en: learned command
nds: Lehrt Befehl

en: argument separator
nds: Argumententrenner

en: command
nds: Befehl

en: controller command
nds: Stüerbefehl

en: Could not change the language to %1.
nds: De Spraak lett sik nich op "%1" setten.

en: English [built in]
nds: Engelsch [inbuut]

en: untitled
nds: ahn Naam

en: Save as Picture
nds: As Bild sekern

en: PNG Images
nds: PNG-Biller

en: Scalable Vector Graphics
nds: Skaleerbor Vektorgrafik

en: HTML documents
nds: HTML-Dokmenten

en: Input
nds: Ingaav

en: Message
nds: Naricht
