kturtle - en to nl translation catalogue (317 entries)

en: bold
nl: vet

en: italic
nl: schuin

en: underline
nl: onderstreep

en: overline
nl: bovenstreep

en: strikeout
nl: doorstreep

[ctx: @title:window]
en: Color Picker
nl: Kleurenkiezer

en: Amount red:
nl: Hoeveelheid rood:

en: Amount green:
nl: Hoeveelheid groen:

en: Amount blue:
nl: Hoeveelheid blauw:

en: &Copy to clipboard
nl: Naar klembord &kopiëren

en: &Paste to editor
nl: In codebewerker &plakken

en: Write a command here and press enter...
nl: Schrijf hier een commando en druk op Enter...

en: Console: quickly run single commands -- write a command here and press enter.
nl: Console: voor vlug even een enkelvoudig commando - schrijf hier een commando en druk op Enter.

en: <p style='white-space:pre'><b>ERROR:</b> %1</p>
nl: <p style='white-space:pre'><b>FOUT:</b> %1</p>

[ctx: @title:window]
en: Direction Chooser
nl: Richting kiezen

en: Command &type:
nl: Commando&type:

en: &Previous direction:
nl: &Vorige richting:

en: &New direction:
nl: &Nieuwe richting:

en: Open
nl: Openen

en: Turtle code files
nl: Schildpad programmabestanden

en: All files
nl: Alle bestanden

en: The file you try to open is not a valid KTurtle script, or is incompatible with this version of KTurtle.
    Cannot open %1
nl: Het bestand dat u wilt openen is geen geldig script voor de huidige versie van KTurtle.
    Kan %1 niet openen

en: Could not save file.
nl: Kon bestand niet opslaan.

en: Save As
nl: Opslaan als

en: The program you are currently working on is not saved. By continuing you may lose the changes you have made.
nl: Het programma waarmee je nu bezig bent is nog niet opgeslagen. Door nu verder te gaan kunnen de wijzigingen die je erin hebt aangebracht verloren gaan.

en: Unsaved File
nl: Niet opgeslagen bestand

en: &Discard Changes
nl: Wijzigingen &verwerpen

[ctx: @title:window]
en: Errors
nl: Fouten

en: In this list you find the error(s) that resulted from running your code.
    Good luck!
nl: In deze lijst vind je de fout(en) tijdens het uitvoeren van je programma.
    Veel succes!

en: line
nl: regel

en: description
nl: beschrijving

en: Hide Errors
nl: Fouten niet tonen

en: No errors occurred yet.
nl: Tot nog toe zijn er geen fouten geweest.

en: Variables
nl: Variabelen

en: Functions
nl: Functies

en: Tree
nl: Boomstructuur

en: name
nl: naam

en: value
nl: waarde

en: No variables
nl: Geen variabelen

en: No learned functions
nl: Geen geleerde functies

[ctx: undefined type of a variable]
en: empty
nl: leeg

en: boolean
nl: booleaans

en: number
nl: getal

en: string
nl: tekenrij

en: None
nl: Geen

en: Cannot return outside a function.
nl: Kan buiten een functie geen antwoord doorgeven.

en: The %1 command accepts no parameters.
nl: Het commando %1 accepteert geen parameters.

en: The %2 command was called with %3 but needs 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but needs %1 parameters.
nl[0]: Het commando %2 werd aangeroepen met %3, maar heeft 1 parameter nodig.
nl[1]: Het commando %2 werd aangeroepen met %3, maar heeft %1 parameters nodig.

en: The %2 command was called with %3 but only accepts 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but only accepts %1 parameters.
nl[0]: Het commando %2 werd aangeroepen met %3, maar accepteert slechts 1 parameter.
nl[1]: Het commando %2 werd aangeroepen met %3, maar accepteert slechts %1 parameters.

en: The %1 command only accepts a string as its parameter.
nl: Het commando %1 accepteert alleen een tekenreeks als parameter.

en: The %1 command only accepts strings as its parameters.
nl: Het commando %1 accepteert alleen tekenreeksen als parameters.

en: The %1 command only accepts a number as its parameter.
nl: Het commando %1 accepteert alleen een getal als parameter.

en: The %1 command only accepts numbers as its parameters.
nl: Het commando %1 accepteert alleen getallen als parameters.

en: The %1 command only accepts an answer as its parameter.
nl: Het commando %1 accepteert alleen een antwoord als parameter.

en: The %1 command only accepts answers as its parameters.
nl: Het commando %1 accepteert alleen antwoorden als parameters.

en: The variable '%1' was used without first being assigned to a value
nl: De variabele '%1' werd gebruikt zonder dat er eerst een waarde aan werd toegekend

en: An unknown function named '%1' was called
nl: Een onbekende functie met de naam '%1' werd aangeroepen

en: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3
nl: De functie '%1' werd aangeroepen met %2, deze moet echter met %3 worden aangeroepen

en: ASSERT failed
nl: TEST is niet gelukt

en: 'And' needs two variables
nl: Voor 'en' zijn twee variabelen nodig

en: 'Or' needs two variables
nl: Voor 'of' zijn twee variabelen nodig

en: I need something to do a not on
nl: Er is iets nodig om er de bewerking 'niet' op toe te passen

en: I cannot do a '==' without 2 variables
nl: Voor de bewerking '==' zijn twee variabelen nodig

en: I cannot do a '!=' without 2 variables
nl: Voor de bewerking '!=' zijn twee variabelen nodig

en: I cannot do a '>' without 2 variables
nl: Voor de bewerking '>' zijn twee variabelen nodig

en: I cannot do a '<' without 2 variables
nl: Voor de bewerking '<' zijn twee variabelen nodig

en: I cannot do a '>=' without 2 variables
nl: Voor de bewerking '>=' zijn twee variabelen nodig

en: I cannot do a '<=' without 2 variables
nl: Voor de bewerking '<=' zijn twee variabelen nodig

en: You need two numbers or string to do an addition
nl: Voor een optelling zijn twee getallen of tekenrijen nodig

en: You need two numbers to subtract
nl: Voor een aftrekking zijn twee getallen nodig

en: You tried to subtract from a non-number, '%1'
nl: Je hebt geprobeerd om af te trekken van '%1', terwijl dat geen getal is

en: You tried to subtract a non-number, '%1'
nl: Je hebt geprobeerd om '%1' af te trekken, terwijl dat geen getal is

en: You need two numbers to multiplicate
nl: Voor een vermenigvuldiging zijn twee getallen nodig

en: You tried to multiplicate a non-number, '%1'
nl: Je hebt geprobeerd om '%1' te vermenigvuldigen, maar dat is geen getal

en: You tried to multiplicate by a non-number, '%1'
nl: Je hebt geprobeerd om met '%1' te vermenigvuldigen, maar dat is geen getal

en: You need two numbers to divide
nl: Er zijn twee getallen nodig voor een deling

en: You tried to divide by zero
nl: Je hebt geprobeerd om door nul te delen

en: You tried to divide a non-number, '%1'
nl: Je hebt geprobeerd om '%1' te delen, terwijl dat geen getal is

en: You tried to divide by a non-number, '%1'
nl: Je hebt geprobeerd om door '%1' te delen, terwijl dat geen getal is

en: You need two numbers to raise a power
nl: Er zijn twee getallen nodig voor een machtsverheffing

en: The result of an exponentiation was too large
nl: Het antwoord van deze berekening van een macht is te groot

en: You tried to raise a non-number to a power, '%1'
nl: Je hebt geprobeerd om '%1' tot een macht te verheffen, terwijl dat geen getal is

en: You tried to raise the power of a non-number, '%1'
nl: Je hebt geprobeerd een getal te verheffen tot de macht '%1', terwijl dat geen getal is

en: You need one variable and a value or variable to do a '='
nl: Voor een '=' zijn een variabele en een waarde of variabele nodig

en: The function '%1' is already defined.
nl: De functie '%1' bestaat al.

en: Can't do a sqrt of a negative number
nl: Kan wortel van een negatief getal niet berekenen

en: Expected a command, instead got '%1'
nl: Er werd een commando verwacht en niet een '%1'

en: Could not understand '%1'
nl: '%1' is onbegrijpelijk

en: A comma was expected here...
nl: Er wordt hier een komma verwacht...

en: Did not expect '%1', instead expected the line to end after %2
nl: Er wordt hier geen '%1' verwacht, maar een regeleinde na %2

en: Expected an assignment, '=', after the variable '%1'
nl: Na de variabele '%1' wordt een toekenning, '=', verwacht

en: Did not expect '%1', instead expected a closing parenthesis, ')'
nl: Verwacht hier geen '%1', maar een afsluitend haakje, ')'

en: Expected 'to' after 'for'
nl: Er wordt 'tot' verwacht na 'voor'

en: Expected a name for a command after 'learn' command
nl: Na het commando 'leer' wordt een naam voor het commando verwacht

en: You cannot put '%1' here.
nl: Je kunt hier niet '%1' gebruiken.

en: Text string was not properly closed, expected a double quote, ' " ', to close the string.
nl: De tekstregel werd niet goed afgesloten, dat moet met een dubbel aanhalingsteken, ' " '.

en: 'for' was called wrongly
nl: 'voor' werd verkeerd gebruikt

en: Expected a scope after the 'learn' command
nl: Na het commando 'leer' werd een samengestelde opdracht verwacht

[ctx: You are about to translate the 'True' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: true
nl: waar

[ctx: You are about to translate the 'False' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: false
nl: onwaar

[ctx: You are about to translate the 'Exit' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: exit
nl: afsluiten

[ctx: You are about to translate the 'If' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: if
nl: als

[ctx: You are about to translate the 'Else' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: else
nl: anders

[ctx: You are about to translate the 'Repeat' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: repeat
nl: herhaal

[ctx: You are about to translate the 'While' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: while
nl: terwijl

[ctx: You are about to translate the 'For' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: for
nl: voor

[ctx: You are about to translate the 'To' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: to
nl: tot

[ctx: You are about to translate the 'Step' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: step
nl: stap

[ctx: You are about to translate the 'Break' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: break
nl: kap

[ctx: You are about to translate the 'Return' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: return
nl: geefdoor

[ctx: You are about to translate the 'Wait' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: wait
nl: wacht

[ctx: You are about to translate the 'Assert' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: assert
nl: test

[ctx: You are about to translate the 'And' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: and
nl: en

[ctx: You are about to translate the 'Or' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: or
nl: of

[ctx: You are about to translate the 'Not' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: not
nl: niet

[ctx: You are about to translate the 'Learn' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: learn
nl: leer

[ctx: You are about to translate the 'Reset' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: reset
nl: alsnieuw

[ctx: You are about to translate the 'Clear' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: clear
nl: schoon

[ctx: You are about to translate the 'Clear' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ccl
nl: cs

[ctx: You are about to translate the 'Center' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: center
nl: thuis

[ctx: You are about to translate the 'Go' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: go
nl: ga naar

[ctx: You are about to translate the 'GoX' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gox
nl: ganaarx

[ctx: You are about to translate the 'GoY' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: goy
nl: ganaary

[ctx: You are about to translate the 'Forward' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: forward
nl: vooruit

[ctx: You are about to translate the 'Forward' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: fw
nl: vt

[ctx: You are about to translate the 'Backward' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: backward
nl: achteruit

[ctx: You are about to translate the 'Backward' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: bw
nl: at

[ctx: You are about to translate the 'Direction' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: direction
nl: richting

[ctx: You are about to translate the 'Direction' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: dir
nl: rt

[ctx: You are about to translate the 'TurnLeft' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: turnleft
nl: draailinks

[ctx: You are about to translate the 'TurnLeft' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tl
nl: dl

[ctx: You are about to translate the 'TurnRight' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: turnright
nl: draairechts

[ctx: You are about to translate the 'TurnRight' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tr
nl: dr

[ctx: You are about to translate the 'PenWidth' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: penwidth
nl: pendikte

[ctx: You are about to translate the 'PenWidth' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pw
nl: pd

[ctx: You are about to translate the 'PenUp' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: penup
nl: penop

[ctx: You are about to translate the 'PenUp' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pu
nl: po

[ctx: You are about to translate the 'PenDown' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pendown
nl: penneer

[ctx: You are about to translate the 'PenDown' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pd
nl: pn

[ctx: You are about to translate the 'PenColor' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pencolor
nl: penkleur

[ctx: You are about to translate the 'PenColor' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pc
nl: pk

[ctx: You are about to translate the 'CanvasColor' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: canvascolor
nl: canvaskleur

[ctx: You are about to translate the 'CanvasColor' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cc
nl: ck

[ctx: You are about to translate the 'CanvasSize' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: canvassize
nl: canvasmaat

[ctx: You are about to translate the 'CanvasSize' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cs
nl: cm

[ctx: You are about to translate the 'SpriteShow' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: spriteshow
nl: toonsprite

[ctx: You are about to translate the 'SpriteShow' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ss
nl: ts

[ctx: You are about to translate the 'SpriteHide' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: spritehide
nl: verbergsprite

[ctx: You are about to translate the 'SpriteHide' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: sh
nl: vs

[ctx: You are about to translate the 'Print' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: print
nl: drukaf

[ctx: You are about to translate the 'FontSize' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: fontsize
nl: lettermaat

[ctx: You are about to translate the 'Random' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: random
nl: gok

[ctx: You are about to translate the 'Random' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: rnd
nl: gk

[ctx: You are about to translate the 'GetX' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: getx
nl: haalx

[ctx: You are about to translate the 'GetY' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gety
nl: haaly

[ctx: You are about to translate the 'Message' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: message
nl: bericht

[ctx: You are about to translate the 'Ask' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ask
nl: vraag

[ctx: You are about to translate the 'Sqrt' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: sqrt
nl: wortel

[ctx: You are about to translate the 'Round' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: round
nl: rondaf

[ctx: You are about to translate the 'GetDirection' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: getdirection
nl: richtingophalen

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: triangle
nl: driehoek

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: curly
nl: krul

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: arrow
nl: pijl

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: flower
nl: bloem

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nl: &Bestand

note: i18n: ectx: Menu (examples)
en: &Examples
nl: &Voorbeelden

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nl: Be&werken

note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
nl: &Uitvoeren

note: i18n: ectx: Menu (speed)
en: &Run Speed
nl: &Loopsnelheid

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
nl: &Hulpmiddelen

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nl: &Instellingen

note: i18n: ectx: Menu (language)
en: &Script Language
nl: &Scripttaal

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nl: Hoofdwerkbalk

en: KTurtle is an educational programming environment that aims to make learning how to program as easy as possible. To achieve this KTurtle makes all programming tools available from the user interface. The programming language used is TurtleScript which allows its commands to be translated.
nl: KTurtle is een educatieve programmeeromgeving met als doel het leren van programmeren zo eenvoudig mogelijk te maken. Daarom zijn in KTurtle alle hulpmiddelen voor het programmeren in de gebruikersinterface beschikbaar. De gebruikte programmeertaal is Turtlescript, hierin kunnen alle commando's (opdrachten) worden vertaald.

en: Initiator and core developer
nl: Initiatiefnemer en belangrijke ontwikkelaar

en: Core developer
nl: Belangrijke ontwikkelaar

en: File or URL to open (in the GUI mode)
nl: Te openen bestand of URL (in de grafische modus)

en: Starts KTurtle in D-Bus mode (without a GUI), good for automated unit test scripts
nl: Start KTurtle op in de DBus-modus (niet grafisch), goed voor het uitvoeren van automatische testscripts

en: Starts KTurtle in testing mode (without a GUI), directly runs the specified local file
nl: Start KTurtle op in de testmodus (niet grafisch), en voert het opgegeven lokale bestand direct uit

en: Specifies the localization language by a language code, defaults to "en_US" (only works in testing mode)
nl: Geeft door middel van een taalcode op welke taal gebruikt wordt (standaardtaal is "en_US" (werkt alleen in de testmodus)

en: Translates turtle code to embeddable C++ example strings (for developers only)
nl: Vertaalt de code van de schildpad (turtle) naar insluitbare C++-voorbeeldtekenrijen (alleen voor ontwikkelaars)

[ctx: @info:status the application is ready for commands]
en: Ready
nl: Gereed

en: Create a new file
nl: Een nieuw bestand aanmaken

en: New File: Create a new file
nl: Nieuw bestand: Een nieuw bestand aanmaken

en: Open an existing file
nl: Een bestaand bestand openen

en: Open File: Open an existing file
nl: Open bestand Een bestaand bestand openen

en: Open a recently used file
nl: Een onlangs gebruikt bestand openen

en: Open Recent File: Open a recently used file
nl: Recent bestand openen: Een onlangs gebruikt bestand openen

en: Get more examples...
nl: Meer voorbeelden ophalen...

en: Save the current file to disk
nl: Het huidige bestand op schijf opslaan

en: Save File: Save the current file to disk
nl: Bestand opslaan: Het huidige bestand op schijf opslaan

en: Save the current file under a different name
nl: Het huidige bestand met een andere naam opslaan

en: Save File As: Save the current file under a different name
nl: Bestand opslaan als: Het huidige bestand met een andere naam opslaan

en: Export to &HTML...
nl: Naar &HTML exporteren...

en: Export the contents of the editor as HTML
nl: De inhoud van de bewerker exporteren als HTML

en: Export to HTML: Export the contents of the editor as HTML
nl: Exporteren naar HTML: De inhoud van de bewerker exporteren als HTML

en: Print the code
nl: Programmacode afdrukken

en: Print: Print the code
nl: Afdrukken: Programmacode afdrukken

en: Quit KTurtle
nl: KTurtle afsluiten

en: Quit: Quit KTurtle
nl: Afsluiten: KTurtle afsluiten

en: Undo a change in the editor
nl: Een wijziging in de codebewerker ongedaan maken

en: Undo: Undo a change in the editor
nl: Ongedaan maken: Een wijziging in de codebewerker ongedaan maken

en: Redo a previously undone change in the editor
nl: Een eerdere wijziging in de codebewerker die ongedaan is gemaakt, alsnog aanbrengen

en: Redo: Redo a previously undone change in the editor
nl: Opnieuw: Een eerdere wijziging in de codebewerker die ongedaan is gemaakt, alsnog aanbrengen

en: Cut the selected text to the clipboard
nl: Knip de geselecteerde tekst en kopieer die naar het klembord

en: Cut: Cut the selected text to the clipboard
nl: Knippen: Knip de geselecteerde tekst en kopieer die naar het klembord

en: Copy the selected text to the clipboard
nl: Kopieer de geselecteerde tekst naar het klembord

en: Copy: Copy the selected text to the clipboard
nl: Kopiëren: Kopieer de geselecteerde tekst naar het klembord

en: Paste the clipboard's content into the current selection
nl: Plak de inhoud van het klembord in de huidige selectie

en: Paste: Paste the clipboard's content into the current selection
nl: Plakken: Plak de inhoud van het klembord in de huidige selectie

en: Select all the code in the editor
nl: Selecteer alle code in de bewerker

en: Select All: Select all the code in the editor
nl: Selecteren: Selecteer alle code in de bewerker

en: Overwrite Mode
nl: Overschrijfmodus

en: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
nl: Modus schakelen tussen 'invoegen' en 'overschrijven'

en: Overwrite Mode: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
nl: Overschrijfmodus: Schakelen tussen 'invoegen' en 'overschrijven'

en: Search through the code in the editor
nl: Zoeken in de code in de bewerker

en: Find: Search through the code in the editor
nl: Zoeken: Zoeken in de code in de bewerker

en: Continue searching through the code in the editor
nl: Voortgaan met het zoeken in de code in de bewerker

en: Find Next: Continue searching through the code in the editor
nl: Volgende zoeken: Zoeken in de code in de bewerker

en: Continue searching backwards through the code in the editor
nl: Voortgaan met het naar boven zoeken in de code in de bewerker

en: Find Previous: Continue searching backwards through the code in the editor
nl: Vorige zoeken: Zoeken in de code in de bewerker

en: Export to &Image (PNG)...
nl: Exporteren naar &Afbeelding (PNG)...

en: Export the current canvas to a PNG raster image
nl: Het huidige canvas opslaan naar een PNG-afbeelding

en: Export to PNG: Export the current canvas to a PNG raster image
nl: Exporteren naar PNG: Het huidige canvas opslaan naar een PNG-afbeelding

en: Export to &Drawing (SVG)...
nl: Exporteren naar een &Tekening (SVG)...

en: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
nl: Het huidige canvas opslaan naar een SVG-tekening

en: Export to SVG: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
nl: Exporteren naar SVG: Het huidige canvas opslaan naar Scalable Vector Graphics

en: &Print Canvas...
nl: &Canvas afdrukken...

en: Print the canvas
nl: Het canvas afdrukken

en: Print: Print the canvas
nl: Afdrukken: Het canvas afdrukken

en: Execute the program
nl: Het programma uitvoeren

en: Run: Execute the program
nl: Uitvoeren: Het programma laten werken

en: &Pause
nl: &Pauze

en: Pause execution
nl: Uitvoeren onderbreken

en: Pause: Pause execution
nl: Pauze: Uitvoeren onderbreken

en: &Abort
nl: &Afbreken

en: Stop executing program
nl: Het programma stoppen

en: Abort: Stop executing program
nl: Afbreken: Het programma stoppen

note: i18n("&Indent"), "format-indent-more", CTRL+Key_I, this, SLOT(slotIndent()), ac, "edit_indent"); i18n("&Unindent"), "format-indent-less", CTRL+SHIFT+Key_I, this, SLOT(slotUnIndent()), ac, "edit_unindent"); i18n("Cl&ean Indentation"), 0, 0, this, SLOT(slotCleanIndent()), ac, "edit_cleanIndent"); i18n
en: &Direction Chooser...
nl: &Richting kiezen...

en: Shows the direction chooser dialog
nl: Toont dialoog voor het kiezen van een richting

en: Direction Chooser: Show the direction chooser dialog
nl: Richting kiezen: Dialoog tonen voor het kiezen van een richting

en: &Color Picker...
nl: &Kleurenkiezer...

en: Shows the color picker dialog
nl: Toont dialoog voor het kiezen van een kleur

en: Color Picker: Show the color picker dialog
nl: Kleur kiezen: Dialoog tonen voor het kiezen van een kleur

en: Show &Editor
nl: Cod&ebewerker tonen

en: Show or hide the Code Editor
nl: Tonen of verbergen van de codebewerker

en: Show Code Editor: Show or hide the Code Editor
nl: Codebewerker tonen: Tonen of verbergen van de codebewerker

en: Show &Inspector
nl: &Inspectie

en: Show or hide the Inspector
nl: Inspectie aan of uit

en: Show Inspector: Show or hide the Inspector
nl: Inspectie: Inspectie aan of uit

en: Show E&rrors
nl: &Fouten tonen

en: Show or hide the Errors tab
nl: Tonen of verbergen van het tabblad voor fouten

en: Show Errors: Show or hide the Errors tab
nl: Fouten tonen: Tonen of verbergen van het tabblad voor fouten

note: i18n("Show &Console"), this); actionCollection()->addAction("show_console", a); a->setStatusTip(i18n("Show or hide the interactive Console tab")); a->setWhatsThis(i18n("Show Console: Show or hide the interactive Console tab")); a->setCheckable(true); a->setChecked(false); connect(a, SIGNAL(toggled(b
en: Show &Line Numbers
nl: Rege&lnummering tonen

en: Turn the line numbers on/off in the editor
nl: De regelnummers in de bewerker aan/uit zetten

en: Show Line Numbers: Turn the line numbers on/off in the editor
nl: Regelnummers tonen: De regelnummers in de bewerker aan/uitzetten

en: Get help on the command under the cursor
nl: Hulp verkrijgen voor het commando onder de muisaanwijzer

en: Context Help: Get help on the command under the cursor
nl: Hulp: Hulp verkrijgen voor het commando onder de muisaanwijzer

en: Help: Open manual for KTurtle
nl: Help: Handboek van KTurtle openen

en: Execute
nl: Uitvoeren

en: Execute: Executes the current line in the console
nl: Uitvoeren: voert de huidige regel in de console uit

en: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
nl: Het programma uitvoeren, of gebruik de keuzelijst voor het kiezen van de snelheid waarmee het wordt uitgevoerd

en: Run: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
nl: Uitvoeren: Het programma uitvoeren, of gebruik de keuzelijst voor het kiezen van de snelheid waarmee het wordt uitgevoerd

[ctx: @option:radio]
en: Full Speed (&no highlighting and inspector)
nl: Volle snelheid (&geen programmawijzer en inspector))

en: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
nl: Programma loopt op volle snelheid, zonder programmawijzer en inspector

en: Full Speed: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
nl: Volle snelheid: Programma loopt op volle snelheid, zonder programmawijzer en inspector

[ctx: @option:radio]
en: &Full Speed
nl: &Volle snelheid

en: Run the program at full speed
nl: Laat het programma op volle snelheid lopen

en: Full Speed: Run the program at full speed
nl: Volle snelheid: Laat het programma op volle snelheid lopen

[ctx: @option:radio choose the slow speed]
en: &Slow
nl: &Langzaam

en: Run the program at a slow speed
nl: Laat het programma langzaam lopen

en: Slow Speed: Run the program at a slow speed
nl: Langzaam: Het programma loopt langzaam

[ctx: @option:radio]
en: S&lower
nl: L&angzamer

en: Run the program at a slower speed
nl: Laat het programma nog langzamer lopen

en: Slower Speed: Run the program at a slower speed
nl: Langzamer: Laat het programma nog langzamer lopen

[ctx: @option:radio]
en: Sl&owest
nl: Erg La&ngzaam

en: Run the program at the slowest speed
nl: Laat het programma zo langzaam mogelijk lopen

en: Slowest Speed: Run the program at the slowest speed
nl: Erg langzaam: Laat het programma zo langzaam mogelijk lopen

[ctx: @option:radio]
en: S&tep-by-Step
nl: S&tap-voor-stap

en: Run the program one step at a time
nl: Het programma wordt stap voor stap uitgevoerd

en: Step Speed: Run the program one step at a time
nl: Stapsnelheid: Voer het programma stap voor stap uit

en: Canvas: This is where the turtle moves and draws when the program is running
nl: Canvas: Dit is het speelterrein van de schildpad als het programma loopt

en: E&rrors
nl: &Fouten

en: &Editor
nl: Codebe&werker

en: Editor: Write your KTurtle commands here
nl: Codebewerker: Hier kun je je commando's intypen voor de schildpad

en: &Inspector
nl: &Inspectie

en: Inspector: See information about variables and functions when the program runs
nl: Inspectie: Bekijk informatie over variabelen en functies terwijl het programma loopt

en: Switch to the %1 dictionary
nl: Gebruik het woordenboek %1

en:  OVR
nl:  OVS

en:  INS
nl:  INV

en: <nothing under cursor>
nl: <niets onder de cursor>

en: Help on: %1
nl: Hulp bij: %1

en:  Line: %1 Column: %2
nl:  Regel: %1 Kolom: %2

en: <variable>
nl: <variabele>

en: <number>
nl: <getal>

en: <comment>
nl: <commentaar>

en: <string>
nl: <tekenrij>

en: scope
nl: samengestelde opdracht

en: assignment
nl: toekenning

en: parenthesis
nl: haakjes

en: mathematical operator
nl: wiskundige bewerking

en: expression
nl: expressie

en: boolean operator
nl: booleaanse bewerking

en: learned command
nl: geleerd commando

en: argument separator
nl: scheidingsteken argumenten

en: command
nl: commando

en: controller command
nl: besturingscommando

en: Could not change the language to %1.
nl: Kon de taal niet naar %1 wijzigen.

en: English [built in]
nl: Engels [ingebouwd]

en: untitled
nl: zonder naam

en: Save as Picture
nl: Opslaan als plaatje

en: PNG Images
nl: PNG-afbeeldingen

[ctx: @title:window]
en: Save as SVG
nl: Opslaan als SVG

[ctx: @title:window]
en: Save code as HTML
nl: Programmacode opslaan als HTML

en: HTML documents
nl: HTML-documenten

en: Input
nl: Invoer

en: Message
nl: Bericht
